MS Excel 2004 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

MS Excel 2004

30. září 2004, 00.00 | Excel je čtvrtý program z balíčku MS Office: mac 2004. Stejně jako ostatní programy tohoto kancelářského balíku přináší vyšší rychlost, stabilitu a podporu regionálních sad písem Unicode. Navíc nová verze přináší několik drobných zlepšení, která vám usnadní každodenní práci s tímto, bezesporu, bezkonkurenčním programem ve své oblasti.

Předchozí verze Excelu X patřila k povedenější části kancelářského balíku MS Office. Nová však ukazuje práci s daty a grafy v novém světle. Nejzásadnější je samozřejmě zvýšení rychlosti, větší stabilita programu a podpora Unicode. Jako u předchozích programů – PowerPointu, Wordu a Entourage – Microsoft připravil pár překvapení, která jsou spíše vyladěním předchozích nedostatků než převratnými novinkami. Pojďme se blíže podívat na nejzásadnější z nich.

Poznámka: MS Ecel používám 1 x týdně již 3 roky, nejčastěji pro sestavování rozpočtů, tvorbu a správu databází a tvorbu grafů. Přesto není tento článek vyčerpávající recenzí všech možností tohoto programu, které jsou tak rozsáhlé, že by důkladné testování zabralo týden soustředěné práce. Berte prosím můj článek jako výtah toho nejdůležitějšího, co Excel 2004 běžnému uživateli přinese nového, a to hlavně ve srovnání s minulou verzí X. Zároveň se omlouvám za velké množství anglických výrazů, ale verze Office 2004 je dostupná v angličtině, a proto mi přišlo smysluplné některé výrazy ponechat v původním tvaru. Testováno na iBook G3 800 Mhz, 640 MB ram.

Zlepšení práce s grafy
Větší pozornost byla věnována práci s grafy, jež představují stěžejní funkci, kterou používá většina kancelářských uživatelů. Nyní můžete přidávat hloubku (třetí rozměr) pomocí čar a transparentních vzorů. Jsou pro vás rovněž předpřipravena barevná schémata grafů. Nově se ovládání grafů objevuje ve Formatting palette, jakmile na nějaký graf kliknete.


Charting improvements – Tvorba grafů je nyní sloučena do Formatting palette. Navíc lze nyní tvořit nové 3D grafy s vylepšenou grafikou.

Page layout view
V levém dolním rohu pracovního okna Excelu nyní najdete tři ikony, které reprezentují tři možné pohledy na vaši práci. Nejnovějším je page layout view, v jehož módu můžete vidět svou práci tak, jak je skutečně umístěna na stránce, lépe řečeno jak by vypadala, když ji budete chtít tisknout. Excel totiž – na rozdíl od ostatních programů – nepracuje v základním chodu se stránkami, ale worksheety, které mohou být libovolně dlouhé, a tím pádem zasahovat do více stránek. Page layout view zlepšuje vaši orientaci při práci.


Page layout view – Uživatelsky asi nejvýraznější novinka – Page layout view – vám dovolí kontrolovat vaši práci ve chvíli tvorby.

Editace vzorců
V případě, že editujete buňku se vzorcem, Excel vám barevně ukáže, se kterými všemi dalšími buňkami tento vzorec souvisí. Pokud vkládáte do buňky vzorec nově, Excel vám zobrazí takzvaný Function ScreenTip, který obsahuje sytaxi nebo funkci, která vám může pomoci rychleji dokončit zadání výpočtu.


Function improvements – Vkládáte-li do buňky vzorec, Excel 2004 vám zobrazí pole s funkcemi, které vám pomohou vzorec dokončit.

Záhlaví a zápatí
Práce se záhlavím a zápatím je nyní mnohem snadnější. V první řadě můžete záhlaví a zápatí vidět rovnou při zvolení page layout view. Navíc lze vkládat do polí pro zápatí a záhlaví obrázky a cesty souborů.

Podpora XML
Soubory vytvořené pomocí Excelu 2000 a výše pro Windows, mohou být nyní v Excelu 2004 uloženy v XML Spredsheet schématu.

Smart buttons
Stejně jako ve Wordu vám smart buttons umožňují okamžitý přístup k určitým funkcím ve chvíli určité akce (např. při vložení textu vám smart button nabídne text formátovat dle stylu nového dokumentu, ponechat původní formátování nebo převést text jen „only text“).
Paste Options button
Funguje při vkládání dat a dovoluje vám formátovat vložené údaje dle vašeho přání.
Error Checking button
Pokud se objeví problém při vkládání vzorců do jednotlivých buněk, smart button vám dovolí tento problém řešit hned a elegantně bez nutnosti hledat v menu programu.
Auto Fill button
Pokud v Excel 2004 dokončujete Auto Fill, smart button vám dovolí vybrat si, jakým způsobem chcete akci dokončit.
Insert Options button
Pokud vkládáte řádky, sloupce nebo buňky, tento smart button vám nabídne několik šikovných možností.


Smart buttons – Microsoft by vám rád pomohl s prací, a tak odhaduje dopředu, co budete dělat. Nebojte se, není to stupidní sponka, ale smart buttons, které opravdu fungují a usnadňují práci.

Vylepšení statistických funkcí
Jelikož nejsem statistik, nedokážu dobře popsat vylepšení statistických funkcí, protože je neumím gramotně popsat. Úzké skupině uživatelů s těmito potřebami doporučuji stránky www.microsoft.com/mac. Vkládám do textu anglické upoutávky na nové funkce: More stable procedures for computing summary, Discovery of colinearity in multiple regressions, A precise search method for finding the inverse of a continuous probability distribution function, Improved discrete probability formula evaluation, Improved random number generation.

Formatting palette
Formatting palette doznala drobných změn. Nyní z ní můžete kompletně ovládat tvorbu a editaci grafů v nově zařazené položce Add Object. Rovněž oceňuji zařazení položky Page setup, kde využívám hlavně funkci nastavení orientace stránky (na výšku, na šířku), což je ve spojení s Page layout view velké zjednoduší práce v Excelu 2004. Lze rovněž nastavit, aby Formatting palette zprůhledněla, když s ní určitý počet sekund nepracujete – uvolníte si tak místo na monitoru.

Změny v novém Excelu by se daly nazvat spíše evolucí než revolucí. Ale tak je to s celým balíkem Microsoft Office: mac 2004. Nicméně i tato malá zlepšení, ale hlavně bezproblémový chod v českém prostředí za vynaložené peníze stojí. Jak se s novým Excelem pracuje vám? Kterou změnu považujete za nejpřínosnější pro vaši práci? Podělte se s námi o rady a tipy na snadnou práci s Excelem 2004 v diskusi.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.09.2004, 00:13
Odpovědí: 0

Docela by me zajimaly argumenty distributora, proc si koupit novejsi verzi oproti predchozi. "Drobna vylepseni", zminena v podtitulku, nejsou podle me pro vetsinu lidi duvodem, proc platit za upgrade. Jedinym smysluplnym duvodem je podpora Unicode, jenze to je podle me pouze oprava predchozi verze. Proc platit za neco 2x jen proto, ze to vyrobce neudela poradne? Takze v podstate zbyva jediny duvod - aby zakaznik neprisel o pravo na slevu pri dalsim upgradu (treba prinese i neco uzitecneho)...
To nic ale nemeni na to, ze Excel je slusny program, podle me jediny poradny z celeho baliku. Jen kdyby se nesnazil byt chytrejsi nez uzivatel... To predchozi povznechnuti nad upgrady se bohuzel vztahuje na celou radu vyrobcu, nejen na MS, ale i na Adobe a dalsi - casto prijdou s novou verzi, ktera neprinese nic noveho a chteji penize. Pokud zakaznik nezaplati, priste bude muset zaplatit plnou cenu :-( Je to vydirani.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nova verze

Autor: claire Muž

Založeno: 30.09.2004, 00:38

... trefne a vystizne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nova verze

Autor: Jakub Muž

Založeno: 30.09.2004, 01:07

opravte mne jestli se platu, ale MS má na Macu stále "slušné" licenční podmínky -- na tuto nejnovější verzi lze přejít z libovolné předchozí "PPC" verze -- tedy od Office 98 výše... -- za stejnou cenu... (dokonce mám pocit, že stačí mít jen Word)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.09.2004, 02:00

Priznam se, ze pokud je to tak, tak jsem to netusil. V kazdem pripade to ale nevysvetluje rozdil v cenach Mac a PC verze. Kdyz to budu srovnavat MS Office 2004 Mac vs. MS Office 2003 Standard (ktere si nejspis asi tak nejvic odpovidaji), tak je to 19.373,- vs. 16.605,-. V pripade upgradu pak 12.138,- vs. 8.318,-. Jestlize pokladate za slusne podminky cenu vyssi o skoro 50 procent oproti Woknum, tak to nevim, co dodat... (ceny jsou Mac z DTP Obchodu a Win doporucene prodejni - daji se sehnat jeste o nekolik tisic levneji)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nova verze

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.09.2004, 07:28

Lukasi,
Vy jste obcas opravdu zabavny. Prov Vam/Ti prijde jako vydirani, ze kdyz si neporidis upgrade, tak dal budes platit plnou cenu? V ktere komodite tohle funguje? Najdes to v autech, najdes to potravinach ci snad v lecich?

"Proc platit za neco 2x jen proto, ze to vyrobce neudela poradne?"

Kdyz Tobe pripada, ze je nejaky produkt neudelan poradne, nepouzivej jej a najdi si nahradu a neplat ho! Me napriklad prijde Office jako kvalitni nastroj a tak ho zaplatim.

Neprijde Ti/Vam uz trosku unavne, ze kdekoliv se objevi jakykoliv clanek o softwaru od MS - podotykam JAKEMKOLIV softwaru od MS - tak tam hned pisete/pises: nedokonaly, spatne napsany, drahy, neprehledny? Muzes mi tedy ukazat, prosim, software ktery je DOKONALY, DOBRE NAPSANY, LEVNY A PREHLEDNY?

A pokud Ti/Vam opravdu tak vadi, ze z toho mas 40ti stupnovou horecku, proc jej pouzivas/te? Nechces radeji tedy vzit sveho Maca a odjet treba na Arktidu daleko od PCcek?

Nebo jsem vazne sam, koho unavuji ty Tvoje/Vase neustale vylevy, ktere nejsou ani objektivni ani pravdive?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nova verze

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 30.09.2004, 09:15

Prepacte, ale Lukas ma v niekolkych bodoch pravdu:
a to hlavne v tom, ze MUSITE platit za chyby, ktore urobil VYROBCA, a ktore su zivotne dolezite

Podpora Unicode je vec, bez ktorej sa vo svete PC nezaobidete. To ma clovek platit len za to, ze MS minulu verziu prerabal kopu ikoniek a na dolezite veci kaslal?

Skutocne sa mi pacia argumenty: ak sa vam nieco nepaci, nepouzivajte to. Takze ked mi vyrobca auta sposobi, ze mi nebudu fungovat brzdy, mam si ist kupit nove auto? Alebo ho mam proste hodit do srotu? Nie, u auta mi tie brzdy urobi znamy za zlomok ceny (ale realne v pripade zavady to robi vyrobca, a zdarma). Pripada vam, ze podporu Unicode vam MS dava zdarma? Alebo Adobe? Mne vobec

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.09.2004, 10:01

Jenze soucasti popisu toho produktu (auta) je, ze tam brzdy jsou. U tech office podpora neni, proc to tedy povazujes za chybu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Jan Korecky Muž

Založeno: 30.09.2004, 11:14

ZACIATOK VYLEVU

no sucastou popisu Office.X bolo, ze je kompatibilna s PC verziou .. a NIE JE !!!, lebo ked do nej dam dokument z PC ktory pouziva napriklad Times New Roman font, kt pouziva kazdy !!! tak mi ho spravne nezobrazi a musim ho na Macu vymenit za Times CE (co nie je tazke ked ma dokument iba jeden font) ale ked ho potom s Times CE poslem zasa na PC tak uz vyzera ten dokument zasa inak .. ja viem, ze to nie je PDF, ale ked to raz ma byt kompatibilne tak cakam, ze vo vsetkom a nie iba v anglictine ! ..
..
ja viem, ze ten problem s unicode pri Office.X vznikol preto, ze bola vyvijana sucasne s MAC OS X 10.0 ale opravit to mohli zadarmo ...
iba kvoli tejto jedinej veci som nemohol az do teraz nikomu odporucit Mac, lebo by mal problemy s Office .. teraz sice uz mozem .. ale aby som ja s nim nemal problemy musim za to zaplatit ..

KONIEC VYLEVU

inak je Mac uplne super

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 30.09.2004, 11:40

Janci, ja prave preto nepouzivam MS Office (aj ked este stale ako pracujuci student si ho dovolit mozem so zlavou), ale OpenOffice.org
Robi to to, co to robit ma (Office baliky nejak moc nepouzivam), na konverziu dokumentov mi to bohate staci, a obsahuje to tolko formatov, ze si skutocne mozem vybrat. A vsetko funguje aj s Unicode, zdarma, otvara to pekne, tak co?
Chapem, nejde to tam, kde napr. zmluvy musia byt 100 % presne, ale v takych pripadoch je extremne vhodne PDF.

A vlastne, ved donedavna ani MS Office tie dokumenty neotvaral korektne, pritom vsetci dobre vieme, ze jednotlive verzie MS Office su medzi sebou zle kompatibilne...
Ked uz vyrobca samotny nevie zarucit kompatibilitu medzi svojimi produktmi, kto potom?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.09.2004, 13:52

Ačkoli MS moc nemusím, musím se ho zastat v jedné věci - plnohodnotná náhrada za Excel zatím neexistuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.09.2004, 15:04

To neni, v soucasnosti je to to nejlepsi. Otazka je, zda je to duvod, proc se MS zastavat. Ono to je spis smutne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 30.09.2004, 18:40

Suhlasim a ani za M$ Word nie :). Namiesto PPT pouzivam Keynote, ale i PPT je solidny software.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 30.09.2004, 19:04

PPT je mozno solidny, ale Keynote je excelentny a pritom nema tolko funkcii ako powerpoint, uz som niekde cital ze na 10. januara nam chystaju verziu 2 so 160 themes, viac 2D a 3D efektov, viac grafov, a streamlined export do HTML.
Keby predavali excel samostatne staci, word a powerpoint uz maju konkurenciu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Frant.Outrata Muž

Založeno: 30.09.2004, 23:47

No nevim jake mas zkusennosti s Keynote,ale vystup do PP znacne zmeni puvodni zamer...takze pokud chci vubec nejaky vystup kompatibilni s Win aplikacema,tak snad do QuickTime a to jeste mnohe musim pozadat,aby si QT do PC dohrali.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 01.10.2004, 00:47

Je fakt ze export keynote suboru do powerpointu nie je bezbolestny, ale da sa tomu vyhnut, nepouzivat. Pripravit prednasku na macu a potom ju aj spustit z macu. Pokial to potrebujes zdielat s niekym na pc, neostava ti nic ine len PowerPoint

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 01.10.2004, 10:44

Ale zbyva - export do PDF. Stejne vetsinou na prezentacich nepracujete dva lide soucasne, ale spis posilas svuj navrh nekomu, ten ti da pripominky a tak stale dokola. Navic PDF se da take prezentovat v modu full window - ja dokonce nekdy prezentuji z PDF z Quarku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 01.10.2004, 13:30

Souhlas, PDF je v soucasnosti asi nejlepsi reseni. Prezentace jsou vetsinou delane proto, ze se nekam prenaseji. A prezentovat z vlastniho pocitace byva nemozne (klasicky priklad kongresy, kdy se pak s kazdym recnikem vymenuje technika a snazi se rozhodit projektor - na PC casto zabava...). PowerPoint (a bohuzel ani Keynote) NENI vhodny nastroj na prezentace, nebot si s sebou nebere pisma. Tudiz treba firemni prezentace se na jinem pocitaci rozsype... Nevyhoda PDF je, ze Wokna ho standardne neumi precist... :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 01.10.2004, 17:32

To ano, pdf je prenositelny, ale pridete o najsilnejsiu stranku keynote o prechody a animaciu, to potom uz radsej uz urobit prednasku v powerpointe s fontami, ktore su dostupne na
macu aj pc.
Inac nevidim problem v pripojeni notebooka k projektoru,
dokonca inac som to ani nevidel, kazdy prednasajuci si donesie vlastny pocitac, je pravda ze pc vacsinou nabehuju s restartom, takze je to zabavne. Samozrejme riskovat ze si donesiem na CD vypalenu prednasku v keynote a spoliehat ze ju tam snad spustim je nerealne, ale ak mam prednasku, spustam ju len zo svojho pocitaca

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 01.10.2004, 18:58

Jde o to, zda vam jde o efekdy co o sdeleni informaci... Reseni s fonty je teoreticky mozny, ale sam jsem byl nekolikrat svedkem, ze to PowerPoint rozhazel i v takovem pripade. Krom toho tim ignorujete firemni vzhled...
Co se tyka pripojovani notebooku, tak vrele nedoporucuji. Zvlast ne PC. Promital jsem na nekoliga kongresech a vzdy to prineslo jen problemy a zpozdeni. Pocitace se casto musi restartovat, obcas i nastavovat rozliseni a frekvenci... Zkratka cele naprd. Za den se timto zpusobem ztratila klidne i hodina casu :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 01.10.2004, 19:47

V prvom rade ide o informaciu, nuz ale hned potom ide o sposob prezentacie, pokial ste jediny s keynote, tak urcite to vyznie vo vas prospech v porovnani s ostatnymi pouzivajucimi powerpoint pritom s minimalnou namahou. Tu istu prednasku by islo urobit aj v powerpointe, predsa vie tiez pracovat s vrstvami, len by to nebolo take jednoduche a rychle a v tom vydim vyhodu Keynote.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: OtO Muž

Založeno: 02.10.2004, 00:13

..ja bych take do verze Keynote 2 nezavadel lepsi vystup do PPT,ale radeji bych ho osekal na efektech,dyt ten program to tam ma jen tak mimochodem,ne?
Nebo bych jako kompatibilni balik pribalil nejakou sakra osekanou verzi Maca,abych ji mohl sebou na prezentace vlacet.
Jedine co opravdu zustava funkcni je vystup do PDF,no a ani to neni az tak zasluha Apple,nebo se na vyvoji tohoto formatu nejak podilelo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.09.2004, 20:44

Velmi slušnou náhradou za Word je například Mellel. Výčtem funkcí asi Word opravdu vyčnívá nad ostatní, problém je, že v něm slušně nefungují ani věci základní, takže výsledek je vcelku k ničemu, pokud člověku na slušném vzhledu dokumentů aspoň trochu záleží.

Na jednostránkové dokumenty stačí dokonce i primitivní TextEdit, u vícestránkových jsou zase takové problémy, že používání Wordu (na PC i na Macovi) hraničí s masochismem. Jeden dokument, otevřený na různých počítačích, vypadá pokaždé jinak, při práci se rozpadá a různě přelévá, aniž by to uživatel chtěl atd.

Odpovědět na příspěvek

OpenOffice na Macovi a PC

Autor: Pandy Muž

Založeno: 01.10.2004, 12:57

Mam otazocku na Open Office.
Som s nim spokojny a paci sa mi viac ako Word, len neviem ako donho dostat viac fontov. Preco? lebo ak si nieco napisem v praci v OOffice na PC, tak na Macovi si to neprecitam rovnako, pretoze tam mam ine a malo fontov. Bol by som velmi rad ak by som mohol text napisany na Macovi vidiet identicky na PC a naopak.
Dakujem za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: OpenOffice na Macovi a PC

Autor: Lubo Muž

Založeno: 03.10.2004, 13:38

Mozes zobrat potrebne fonty z windowsov a hodit si ich na MAC. Podporovane su TrueType aj OpenType. Musis najprv zistit, z ktorej font zlozky si berie fonty OOorg, pretoze MAC ich ma viac (na urovni systemu, vsetkych userov, jedneho usera a classic). Pri hratkach s fontami je treba maximalna obozretnost, lebo pred par mesiacmi ako zacinajucemu MACistovi sa mi podarilo si rozosrat fonty tak, ze som nakoniec skoncil pri kompletnom reinstalle MAC OS X. A co sa asi stalo? Som ponahradzal asi niektore MAC fonty, Windowsackymi a mnozstvo aplikacii zacalo brutalne padat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Ascalabrus Muž

Založeno: 06.10.2004, 15:59

Pracoval jsem na Macich hodne, opravdu hodne dlouho, ale letos jsem konecne pochopil, ze to je ztrata casu. Ty stroje jsou skvele, pokud stoji v Americe a pracujete na nic v anglictine. U nas je situace asi podobna, jako byste si sem privezli Formuli 1 a adaptovali ji na ceske silnice.

Porad tomu paskvilu budete rikat F1?

U nas se na spoustu veci s*** a dovozci spolehaji na to, ze uzivatel Maca je nepredstavitelne loajalni clovek. Mam-li byt presny a hovorit za sebe, tak to BYL velmi loajalni clovek. Trpelive oteviral Word-prilohy mailu, aby si je preformatoval a teprve pak precetl, pitomy .TXT soubor si pod OSX neprecetl, naopak co napsal pod Macem v textovem zápisniku, to si zase neprecetli ostatni... proc jedna aplikace pod jednim systemem nedokaze vlozit text s patricnou diakritikou do jine aplikace? K cemu jsou coco- a ja nevim jake jine aplikace, jaguar, panther... nechci zacit byt sarkasticky, tohle vsechno snad nejak vyresit jde, ale ja jsem byl UZIVATEL, ne PROGRAMATOR. Mne ty veci nefungovaly a ja proste ztratil trpelivost... s resume, ze 100% kompatibilni s PC (Office, Excel... dosadte si kazdy rozmer, jaky snesete) je zase jen PC. Na Macy jsem nezanevrel, jen jsem proste pochopil, ze tyhle stroje u nas nikdy nebudou bezproblemove, ve smyslu kompatibilni s nasi diakritikou: coz je na pocatku 3. tisicileti podle me zasadni vec, kterou jsem snad toleroval u ATARI ST, ale dnes uz vazne ne.

Ocividne, nova verze software na Mac platforme neni novou verzi, ale dotazenim te predchazejici. A proc se rozplyvat nad funkcemi a vlastnostmi, ktere ma Office pro PC uz davno a teprve ted se dostavaji i na Maca... vazne nechapu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.09.2004, 12:43

Kdybyste si poradne precetl muj prispevek, tak zjistite, ze jsem tam a) uvedl, ze se ma stiznost nevztahuje jen na MS, ale i dalsi vyrobce a za b), ze Excel je slusny a poradny program. Jestli to neni objektivni a pravdive, tak se omlouvam. Je to tedy ten nejvetsi sunt. Spokojenost? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nova verze

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 30.09.2004, 14:52

...vyrobce programu - Microsoft - to proste dela proto, protoze vi, ze - pokud chces normalne fungovat - nemas na vyber. Proste z pozice sily.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nova verze

Autor: Honza Muž

Založeno: 30.09.2004, 16:19

A nejen Microsoft. Panove vase debata je bezpredmetna takhle se chova kazdy vyrobce software. Na tomto principu je postaveno cele odvetvi. Celkem zbytecne se nad tim rozcilovat - tahle diskuse toho moc nezmeni... To neni skepse, to je jen setreni vaseho casu :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.09.2004, 16:47

Tak s tim nesouhlasim. Podle tehle logiky se mam smirit se vsim, co se mi nelibi? To je pekne ulitle. Naopak!!! Cim vic lidi si uvedomi, ze to neni dobre a bude se ozyvat (a je jedno, jestli jde o programy, politiku ci cokoliv jineho), tim lepe. Krom toho existuji firmy, ktere prodavaji programy prave na casove obdobi, po ktere ma uzivatel pravo vzdy na nejnovejsi verzi. Bohuzel jou to vyjimky a spise malicke firmy. Jde o to, ze oni vam neprodaji program (uz jen proto, ze za nej neruci a nemuzete si s nim delat co chcete), jen vam ho pronajmou. V tom pripade nevim, proc ma mit nekdo horsi sluzby, kdyz zaplatil stejne, jako clovek, ktery si je koupil tyden na to (protoze mezitim vysla nova verze).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Jindra Muž

Založeno: 30.09.2004, 23:56

No, Apple s tim asi ani nic delat v soucasnosti nemini - viz mimosoudni vzrovnani s MS,kde se Office pro Mac stali jednou z podminek. Je to hruza a ostuda Apple - nebot AW nejsou kompatibilne pouzitelne a polovicate nahrady Mallel,MarineWriter,Nisus Write atd.,resi jen neco. Bohuzel se musime prizpusobit uzivatelum na Wintelech,proste Office pouzivaji a Apple by melo tohle konecne pochopit a vlozit silu a um s kterym odstranili z Mac trhu trebas AdobePremiere.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 01.10.2004, 00:43

Ako mozes tvrdit ze ide o polovicne nahrady za Word, ked ani jednu z nich nepoznas. Pokial pouzivas word na vyrobu efektov
pre grafiku typu charcoal a pod tak mas pravdu, ale v pisani su niektore spominane lepsie nez word, mimochodom myslel si Mellel, Mariner Write a Nisus Writer Express :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Z.Karel Muž

Založeno: 01.10.2004, 05:50

..asi mel na mysli cely balik,tak jak je Office podavan a prodavan,s tim bych pak take souhlasil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 01.10.2004, 08:52

No a co je potom OpenOffice.org?
Ja v nom ziadne zasadne chybajuce funkcie nepostradam. A napr. modul Calc (tabulkovy kalkulator) je schopny nacitavania dat z databaz cez ODBC alebo SQL, takze nevidim ziadny vaznejsi dovod, preco by sa v 90 % pripadov nedal nasadit

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 01.10.2004, 09:40

OpenOffice ma pro vetsinu uzivatelu dve zakladni nevyhody - predne jsou pod X11 a maji ponekud nestandardni ovladani (predevsim klavesove zkratky) a druha vec je prace se soubory - tak jak je zobrazovan adresar na disku je v OSX ponekud netypicky a pro vetsinu lidi neprehledny. Ted se samozrejme bavim o BFU

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: ater Muž

Založeno: 01.10.2004, 12:07

Já bych k tomu dodal, že při instalaci se (vzhledem k potřebě kamsi nakopírovat nějaké ce fonty) neobejdu bez příkazové řádky a to je pro nevzdělance jako jsem já skutečně problém. Jestli se pletu, opravte mne prosím, byl bych velmi rád.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: ater Muž

Založeno: 01.10.2004, 12:16

Jsou to polovičaté náhrady. Je pravda, že 60% funkcí Wordu nepotřebuju. Ale všechny zmiňované programy mají podstatné nedostatky namátkou -
Marine W. neukládá korektně v unicode. To je průšvih jako brno.
Nisus Writer neumí poznámky pod čarou - zkuste napsat článek v humanitním oboru bez poznámkového aparátu.
Mellel neumí sloupce.
Resume - Mellel (a snad Nisus) jsou velmi vhodné textové editory. Korektní čeština (i když uložte český soubor na Mellelu do rtf a pošlete ho někomu, kdo má win 98 a word 2000, bude mít rozsypaný čaj, ale to je chyba wordu). Na text s prostým formátováním jsou skvělé, ale nelze je označit za "srovnatelné" s Wordem.
Uznávám ale, že to zcela závisí na tom, co vlastně na tom počítači chcete psát a pro některé účely je (díky bezkonkurenčnímu poměru cena/výkon) Mellel fantastický.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 01.10.2004, 21:00

Mozem hodnotit len Mellel a Nisus, tak Nisus footnotes vo verzii 2 robi, pre tych co maju kupenu verziu 1 je to free upgrade, Mellel stlpce nevie to je fakt, ale zase sa daju nahradit tabulkou, pokial v tom nepripravujes cele noviny.
Obom chyba napr. cross references, co je pomerne uzitocna vec, ale da sa nahradit dokupenim EndNote, ktory je potom ovela pohodlnejsi nez samotne cross references vo worde. Naozaj problem je zrejme len ak spolupracujete s niekym na PC strane, ale zase na macu urobime polahky pdf.
Inac velmi pekne porovnanie wordu, mellela, marinera a nisusa je na: http://www.redlers.com/ge
neralcomparison.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: OtO Muž

Založeno: 02.10.2004, 00:22

...zda se,ze by ti nejspis stacil systemovy Textedit,nemas vubec poneti,na co lze MSWord vubec pouzivat,tak tu nemachruj s Mellelem,ktery ma do nej opravdu daleko - podotykam,ze se MSoffice vubec nezastavam,ale desi me lidi,co s textem pracuji dvakrat do tydne a to pri odesilani mailu a poucuji tu druhe o nejakych nahradach za Word. Zda se,ze bys byl schopny otacet obrazky v Gimpu a tvrdit,ze je to plnohodnotna nahrada za Photoshop.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Lubo Muž

Založeno: 03.10.2004, 13:56

Word je OK do chvile, kym clovek potrebuje pracovat so strasnou hordou textu a nebodaj pouzivat advanced ficurky. Kazdy student potvrdi, ze pri pisani diplomky alebo inej velkej prace mu to Word nie raz pekne osladi. Word a jemu podobne viac ci menej podarene nahrady je vhodny maximalne na zakladne prace s textom. Skusal som napriklad robit fakultny casopis vo Worde, lebo sme nemali iny soft. Hroooooza a to casak pouzival iba viacmenej zakladne veci: obtekanie textu v dvoch stlpcoch okolo obrazkov, header/footer (odlisny pre prvu stranu a lavu/pravu), a asi 4 styly. Cely dokument mal asi 16 A5 stranok a Word sa tvaril ako rozmaznane decko, od ktoreho chcete aby si v soboru upratalo izbu.

Tak mi prosim povedzte na co je vlastne word urceny? Ak nestaci mellel alebo ine? co pouzitelne poskytuje? Jednu vec ano: track changes, coz je dost handy tool, ked si dve strany vymienaju znenie zmluvy a navrhy clankov.

Aby som pridal svoju trochu do sotware mixu, ja pouzivam Word ak som k tomu donuteny inou (MS) stranou. Inak si so zakladnym textom vystacim s TextEditom a ked zacne kracat o layout, tak nakopnem inDesign, ktory je imho zatial najlepsi Adobe soft co sa tyka interfejsu.

Peace

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.10.2004, 22:21

Na co je Word? No to je preci jasne. Ja to vim od te doby, co jsem videl jednu knizku. Jmenovala se tusim Typografie od A do Z s Microsoft Word :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 01.10.2004, 00:43

No, odstraneni take neni reseni. Konkurence je zdrava (i kdyz zlaty FCP proti Premiere). V kazdem pripade to udelali zakoupenim cele rady jinych produktu a naslednem predelani. Co by meli koupit v pripade Offisu? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Z.Karel Muž

Založeno: 01.10.2004, 05:48

..hm,spis odprodat AppleWorks,aby s nima,pokud to vubec jeste jde,neco nekdo udelal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 01.10.2004, 08:55

AppleWorks su zatial take prave preto, ze Apple sa nechce pustat do priameho stretu s MS, kym nie su na to pripraveni. Keynote bola taka prva lastovicka, a vidime, co je Apple schopny vytvorit.
AppleWorks 6 nie je nic ine, iba karbonizovany Claris 5. Ocakvam, ze do pol roka - roka Apple pride s celym kancelarskym balikom, ktory bude sokovat spracovanim a cenou.
Word a Excel ala Keynote, ba este lepsi... hmmmm.
Vacsine ludi bude take riesenie bohate stacit

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nova verze

Autor: imacek Muž

Založeno: 03.10.2004, 17:57

..kez by tomu tak bylo,bojim se,ze je to jen nase letite zbozne prani a tak si snad uz namlouvame,ze ted,nebo zitra prijde "mesias". Ja jsem k tomu dnes uz spis skepticky,ale zive si umim predstavit,ze by v tomto smeru Apple odvedlo zase perfektni praci.

Odpovědět na příspěvek

Cz verze

Autor: Jindrich Vzmetal Muž

Založeno: 30.09.2004, 01:25
Odpovědí: 0

Mohl by mi nekdo vysvetlit,ceho se presne tykaji Cz doplnky k Office 2004,nyni jsou na DTP obchod nabizeny - dekuji.

Druha otazka : Jak je mozne,ze zdejsi distributor nabizi Office 2004 za tak silenou cenu - viz. ceny na www.mactopia.com

Odpovědět na příspěvek

RE: Cz verze

Autor: Paja Muž

Založeno: 30.09.2004, 17:12

Doplňky Vám přidají do složky MS Office 2004/Shared Applications/Proofing Tools soubory, které se postarají o to, že když máte zvolený jako jazyk dokumentu češtinu, budou se Vám správně dělit slova, kontrolovat pravopis a bude fungovat Thesaurus (poměrně dobře). Co fungovalo kdysi a dnes již ne je podpora fce Autocorrect, která mi velice ulehčovala život, některé základní opravy si člověk může přidat sám, ale ve verzi 98 jich bylo poměrně dost a dobrých.

Navíc se ještě přidají asi dva převodní filtry tuším pro T602 a ještě něco z doby kamenné. myslím, že jsem na nic nezapoměl :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cz verze

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.09.2004, 21:53

Dost dobre nechapu, proc to tam MS nemuze dat sam - vzdyt treba slovniky maji hotove a urcite neni moc tezke je predelat do mac verze...

Odpovědět na příspěvek

cena office 2004

Autor: r Muž

Založeno: 30.09.2004, 06:39
Odpovědí: 0

Nevim, kde ten DTPobchod na to chodi, ale CDS ma v ceniku: 731-00996 Office Mac 2004 English VUP CD Std (upgrade) za takovou cenu, ze koncova za tento upgrade je kolem 7200-7500,- bez DPH. Plna verze ma koncovou cenu do 13tis.

Odpovědět na příspěvek

RE: cena office 2004

Autor: Jakub Muž

Založeno: 30.09.2004, 09:54

...dokonce VUP v CDS maji za mensi cenu, nez jeden z nejvetsich distributoru IT (ED Czech)...

Odpovědět na příspěvek

Spolupraca s Wordom

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 30.09.2004, 08:12
Odpovědí: 0

Neviem ci aj niekto iny postrehol, pri skopirovani grafu v exceli
a vlozeni do wordu sa zmeni font, velkost fontu, dokonca aj hrubka ciar v grafe, ktora potom nejde nijako upravit, ak to skopirujem 2-krat posebe, tak to aj 2-krat inac vlozi.

Duha vec, uz pri worde som spominal, ze po aplikacii autofiltru,
na vacsi dokument nejde skrolovat posuvnikom, ale skusal som to nefunguje ani pohyb sipkami ci page up, down. jednoducho vidim len prvych 25-30 riadkov

Odpovědět na příspěvek

Ceske doplnky

Autor: Paja Muž

Založeno: 30.09.2004, 13:08
Odpovědí: 0

Přešel jsem z verze 98 a i OS 9 na Xko OS a Office 2004.

Práce je to příjemná, jen mi vadí, že jsem si zakoupil i doplňky pro Office (DTP obchod, výrobce Macron) a nikde jaksi nezminují, že například fce autocorrect už v nové verzi nefunguje zatímco v 98 Mac to bylo OK. Když jsem psal na Macron tak se ani nenamáhali odpovědět až z DTP obchod mi napsali, že tato fce není už od verze X podporována a že se zeptají a MOŽNÁ mi dají vědět ... no což, problém je že nemám na výběr nikdo jiný mi alespoň ten korektor a thesaurus s dělením nevyrobí :-( ale čekal bych lepší jednání, přece jen za to člověk vyplázne cca 1600 s DPH a to pro studenta je víkend plný práce ... místo radovánek :-)

Odpovědět na příspěvek

Ceske doplnky

Autor: Paja Muž

Založeno: 30.09.2004, 21:56
Odpovědí: 0

Přešel jsem z verze 98 a i OS 9 na Xko OS a Office 2004.

Práce je to příjemná, jen mi vadí, že jsem si zakoupil i doplňky pro Office (DTP obchod, výrobce Macron) a nikde jaksi nezminují, že například fce autocorrect už v nové verzi nefunguje zatímco v 98 Mac to bylo OK. Když jsem psal na Macron tak se ani nenamáhali odpovědět až z DTP obchod mi napsali, že tato fce není už od verze X podporována a že se zeptají a MOŽNÁ mi dají vědět ... no což, problém je že nemám na výběr nikdo jiný mi alespoň ten korektor a thesaurus s dělením nevyrobí :-( ale čekal bych lepší jednání, přece jen za to člověk vyplázne cca 1600 s DPH a to pro studenta je víkend plný práce ... místo radovánek :-)

Odpovědět na příspěvek

Improv

Autor: J.T.D. Muž

Založeno: 14.10.2004, 17:13
Odpovědí: 0

Nedávno jsem se hrabal v historii a četl si reklamní letáky na Next Cube.
Odhlédnu-li od toho, jak vychvalují operační systém (na kterém vzniklo WWW a který je předchůdcem Mac OS X), všiml jsem si hlavně hlášky "Lotus reinvented spreadsheet".
Prostě upustili od debilního zadávání "=(BQ14*AF7)+SUM(ZX48:ZX1
28)-C64" prostě proto, že si někdo všimnul, že data nabušená do struktury A, B, C, D, E... 1, 2, 3, 4... se špatně reorganizují a přesouvají po "listě sešitu".
Zajímalo by mne, jak to vypadalo ve skutečnosti (na Next Station prostě nemám a špatně se shání), ovšem podle toho, co tehdy Steve Jobs uváděl, měly vzorce v Improvu (tak se ta věc od Lotusu jmenvala) vypadat normálně lidsky jako "rychlost=dráha/čas".

Proč nové "geniální" "intuitivní" a vůbec jinak "dokonalé" verze Excelu nepřijdou s něčím podobným - opravdu převratným, opravdu intuitivním?
Nebo že by byl Lotus Improv tak velký propadák a slepá vývojová větev?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: