MacObserver se podíval na Parallels Desktop 2.5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

MacObserver se podíval na Parallels Desktop 2.5

17. ledna 2007, 00.00 | Parallels předvedla redaktorům serveru MacObserver nové vlastnosti virtualizačního programu Desktop 2.5.

Virtualizačními programy, umožňujícími provozovat současně vedle Mac OS X další operační systémy (zejména Windows), se zabýváme celkem pravidelně. Nevíte-li, o co kráčí, podívejte se do tohoto článku, tam najdete potřebné informace. Na výstavě Macworld Expo v minulém týdnu přirozeně vystavovala také firma Paralells svůj virtualizační program Desktop. Redaktorům serveru MacObserver tam předvedla některé nové vlastnosti chystané verze 2.5.

Ben Rudolph, vedoucí marketingu Parallels, se při předvádění samozřejmě snažil zdůraznit hlavní novinky. Jako první zmínil nový režim Coherence (v daném kontextu by se to asi nejlépe přeložilo slovem „soudržnost“). Stručně řečeno: tento režim potlačuje pracovní plochu Windows a dovoluje pracovat s aplikacemi Windows tak, jako by byly přímo součástí Mac OS X. Začíná to tím, že umístí danou aplikaci Windows do Doku, kde ji od „pravých“ aplikací odlišuje pouze malé oranžové logo Parallels. Poklepání na ikonu pak aplikaci normálně spustí a její okna se hladce zapojí do OS X. Zcela hladce funguje též přetahování dat mezi okny aplikací obou systémů, dají se pro ně používat běžné macovské klávesové zkratky atd. Některé programy pro Windows dokonce mohou do jisté míry využívat Dok podobně jako hlavní panel Windows (např. k zobrazování jmen otevřených oken). Jako zajímavost Rudolph zmínil, že původně chtěli tento režim nazvat „Windows without Windows“ (okna bez Windows), což by dávalo hodně známou zkratku, ovšem nakonec se rozhodli zachovat vážnost a zvolili název Coherence.

Na žádost uživatelů však do verze 2.5 začlenili i opačnou možnost, totiž přepnutí Windows do celoobrazovkového režimu. Mac OS a Windows potom běží ve vlastních obrazovkách, mezi nimiž se dá rychle přepínat, podobně jako při rychlém přepínání uživatelů ve Windows XP. To se hodí v případech, kdy potřebujete aplikaci zajistit celou obrazovku. Novinku rovněž představuje automatická změna rozlišení obrazovky Windows podle velikosti okna.

Rudolph dále prohlásil, že pokud Desktop pracuje s OS X a Windows na dvoujádrovém Macu, přidělí každému jádru jeden operační systém, což zajišťuje optimální výkon. Samozřejmě, že lze současně provozovat i více operačních systémů, to se však již projeví poklesem výkonu. (A jak to asi bude na strojích s ještě více jádry? Jisté firmě by se určitě velice zamlouval slogan „Každému jádru vlastní operační systém“, ale tak daleko to snad nedojde.)

Tohle všechno je velice pěkné, ovšem Desktop má také své stinné stránky. Stále totiž nepodporuje akcelerovanou 3D grafiku (tedy DirectX), verze 2.5 pořád dokáže využít pouze prvních 8 MB grafické paměti (VRAM) Maca. (Což nás vrací do opravdu dávných dob PC, i když sám jsem kdysi spravoval stroje s ještě menší VRAM a pro kancelářské práce to stačilo.) Parallels ví, že tohle znamená problém a slibuje, že budoucí verze 3 už bude 3D akceleraci umět. To pochopitelně vylučuje použití Desktopu pro hry, ale pro ně se jako alternativa nabízí Boot Camp (s nímž ostatně Desktop velice dobře spolupracuje). Přes tato grafická omezení však Desktop dokáže spustit Windows Vista, samozřejmě bez nového uživatelského rozhraní Aero (to striktně vyžaduje alespoň DirectX 9 kartu).

MacObserveru předváděli verzi beta 3, ovšem podle Rudolphových slov je natolik stabilní, že by si ji uživatelé měli nainstalovat a používat ji, dokud nevyjde ostrá verze (což snad bude brzy). Zpravodaj MacObserveru to udělal a nesetkal se s žádnými potížemi.

Parallels Desktop stojí v USA 79,95 USD, u nás ho nabízí několik prodejců za cenu pod 2100 Kč s DPH. Upgrade na verzi 2.5 je zdarma, stačí si stáhnout příslušný aktualizační soubor. (Přehled nových vlastností a odkaz pro stažení najdete tady.) Jestliže už máte zaregistrovanou předchozí ostrou verzi, program se zaktualizuje a dále funguje jako předtím: zachová všechna vaše původní nastavení a uspořádání operačních systémů. Avšak pozor! Desktop již existuje v lokalizované české verzi, což samozřejmě potěší, jenže se zmíněnou anglickou beta verzí budou mít lokalizované verze potíže. Klíč stávající české verze, na rozdíl od anglické, nebude s beta verzí 2.5 spolupracovat, proto Parallels poskytuje zdarma ke stažení klíče pro zkušební 30denní verzi. Nakonec bude jistě k dispozici česká verze 2.5, jenže to zřejmě ještě chvíli potrvá. Samozřejmě do ceny musíte započítat též licenci Windows, s tím však Parallels nic nenadělá. (Mimochodem, Windows Vista mají dosti podivné licenční podmínky při provozování ve virtuálních strojích, ani se nenadějete a už budete softwaroví piráti, alespoň podle Microsoftu. Nemyslím, že by to byla prozíravá obchodní politika, ale v Redmondu určitě nečekají na můj názor.)

Parallels Desktop sice jistě pořád není dokonalý, avšak pokud si udrží nastoupený směr, bude provozování aplikací různých operačních systémů na Macu brzy opravdu velice snadné a pohodlné. Skutečně budeme mít ten nejkompatibilnější počítač.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: