Aperture 3 – struktura a organizace digitálního fotoarchivu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Aperture 3 – struktura a organizace digitálního fotoarchivu

Aperture

3. srpna 2010, 00.00 | Jak organizovat fotografie v Apple Aperture 3? Kromě pojmů jako projekt, album, či složka, si prakticky ukážeme, jak zvládnout archiv 100 000 snímků, jak využívat externí úložiště a jak provozovat Aperture na přenosném počítači.

Minule jsme vysvětlili, jak Aperture pracuje s fotografiemi, aby umožňoval jejich nedestruktivní úpravy. Dnes se zaměříme na logickou strukturu digitálního archivu. Tedy na to, jak fotografie třídit, jak je ukládat a jak celý archiv rozčlenit tak, abychom se v něm vyznali i po letech.

Library – náš digitální archiv
Aperture od verze tři umožňuje vytvářet neomezené množství oddělených digitálních archívů tzv. Library neboli knihovny. Knihovnu lze přirovnat k velké skříni, do které můžete zakládat fotografie včetně všech náhledů, popisků, katalogů, fotoalb apod. Je to místo, kde fyzicky skladujete snímky a logicky můžete mít takových skříní víc, umístěných doma i jinde. Při prvním spuštění si Aperture automaticky vytvoří prázdnou knihovnu, ve složce Pictures, uvnitř domovského adresáře. Nicméně kdykoli v budoucnu si můžete vytvořit další knihovny nejen na interním disku, ale také na připojeném externím či síťovém úložišti.

Častým důvodem vytváření většího počtu knihoven je právě možnost umísťovat je na různá místa. Například jedna knihovna na disku MacBooku může obsahovat aktuální fotografie, které chci mít u sebe a druhá na externím diskovém poli doma obsahuje archiv snímků, které nepotřebuji pro běžnou práci a pouze je uchovávám. V notebooku tak zabírám jen nezbytně nutné místo na relativně malém hard disku, zatímco na velkém diskovém poli mám uloženo vše ostatní.

Stejně můžete více knihoven používat pro týmovou práci. Pokud má více lidí pracovat na jednom projektu, nejjednodušší cestou je vytvoření nové knihovny na externím disku. Každý, kdo s ní má pracovat, si na potřebnou dobu tento disk připojí, přepne se do společné knihovny (File – Switch to Library) a může do ní přidávat snímky, upravovat či mazat stávající atd.

V neposlední řadě se oddělená knihovna může hodit na snímky, které z jakýchkoli důvodů chcete mít mimo hlavní archiv, například pro choulostivou povahu obsahu či na přání klienta. Takovou knihovnu pak lze efektivně chránit proti zneužití či odcizení tím, že ji umístíte na kryptovaný a zaheslovaný disk. Vytváříte tak zamčenou skříň, do které se dostanou jen povolaní.

Založení nové knihovny je jednoduché. Stačí zvolit v menu File – Switch to Library – Other/New a objeví se jednoduchý dialog. V něm kliknete na tlačítko Create New, zadáte jméno nové knihovny a vyberete kde se má vytvořit. Ve stejném dialogu se pak i přepíná mezi knihovnami s tím, že přímo v menu Aperture nabízí několik naposledy použitých pro rychlé přepínání.

Další možností, jak rychle otevřít knihovnu, pokud nemáme Aperture ještě spuštěný, je jednoduše poklikat na soubor knihovny ve Finderu. Počítač otevře Aperture a v něm zvolenou knihovnu. Práce s více knihovnami je tudíž velmi jednoduchá a fakt, že v jednom okamžiku může být otevřena právě jedna knihovna, vás nijak neomezí.

Projekt jako krabice od bot
Vývojáři Applu při přípravě první verze Aperture spolupracovali s několika desítkami profesionálních fotografů a snažili se program navrhnout tak, aby jeho logika i pojmy odpovídaly přirozené organizaci fotografovy práce. Proto se základním stavebním kamenem digitálního archivu stal Projekt (Project). Projekt je místem, kde skladujete všechny fotografie týkající se určitého zadání, tématu, či jinak k sobě náležející. Mimochodem, pokud máte zkušenost s iPhoto, tak projekt má stejnou funkci jako Events v iPhoto.

Je na vás, zda projekt bude obsahovat deset, sto, či tisíce fotografií. Můžete jej jej libovolně pojmenovat a pokud budete mít projektů hodně, lze je i třídit do složek. Logiku projektu dobře ilustruje jeho ikona – můžeme ji chápat jako krabici od bot. Ano, projekt je fyzickým skladištěm, přihrádkou v digitálním archivu. Proto logicky obsahuje jak originální podoby snímků (Master), tak i jejich upravené verze. Zároveň může obsahovat i alba, a další nástroje, pro jemnější třídění, či prezentaci fotografií.

Projekt je základním stavebním prvkem archivu. Umožňuje rychle přecházet mezi různými skupinami fotografií a velmi snadno hledat snímky i ve velmi rozsáhlém archivu. Proto se není třeba nijak omezovat v množství projektů a jejich pojmenovávání. Čím důsledněji budete fotografie rozdělovat do projektů, a projekty smysluplně pojmenovávat, tím lépe se s archivem pracuje.

Aperture navíc nabízí možnost pracovat nejen s jednotlivými fotografiemi, ale provádět řadu činností přímo s celým projektem. Pokud například vyexportujete projekt (File - Export - Project as New Library ), Aperture vezme originály fotografií, všechny jejich upravené verze, hodnocení, klíčová slova, popisky, alba a vše co jste s fotografiemi podnikli, a zabalí to do jednoho souboru. Ten lze přenést na jiný počítač a následně snadno otevřít jako novou knihovnu či načíst do své stávající knihovny (File – Import - Library/Project).

Folder (složka) pro větší přehlednost
Když začne být projektů hodně, jejich seznam se stává nepřehledný a neprakticky dlouhý. Proto Aperture umožňuje ručně seskupovat projekty do skupin. Stačí kliknout v záložce Projects na Library a následně v menu založit nový Folder (složku či chcete-li oddělení). Založení najdete buď v menu pod File – New Folder nebo můžete použít klávesovou zkratku Jablíčko + Shift + N. Složky mají jedinou funkci – logicky rozdělovat a zpřehledňovat archiv. Umožňují rozdělit celý digitální archiv (Library) na několik oddělení a projekty do těchto oddělení přenášet prostým přetažením myší za název projektu. Pokud by to bylo málo, složky umožňují vytvářet celou stromovou strukturu, ale to nepovažuji za příliš dobrý nápad. Dobrý systém práce s daty se vyznačuje tím, že je jednoduchý. Na to nezapomínejte!

Někteří fotografové rozdělují archiv podle ročníků, jiní odlišují rozpracované, hotové a třeba odevzdané projekty apod. Mně osobně se nejvíc osvědčilo rozpracované projekty nechat přímo v knihovně (Library). Naopak samostatné složky mám založené pro uzavřené projekty a privátní fotografie.

Pokud vám projekty nepřerůstají přes hlavu, nic vás složky používat nenutí. Znám celou řadu fotografů, kteří složky nepoužívají, přestože mají stovky projektů v Aperture. Koneckonců ani Apple samotný zřejmě nepovažuje složky za základní nástroj, protože ikona pro založení složky není mezi těmi standardně zobrazovanými (dá se přidat ručně). Takže je jen na vaší nátuře, nakolik strukturovaný chcete archiv mít.

Složky lze používat i uvnitř projektů. Z mojí praktické zkušenosti je to však velmi nešťastné a vede to ke zmatkům, nikoli očekávanému pořádku. Do složek uvnitř projektu lze vkládat pouze alba, nikoli jednotlivé fotografie. Pokud cítíte potřebu rozdělit projekt na několik částí, udělejte raději několik samostatných projektů a ty spojte do jedné zastřešující složky.

Závěrem povídání o složkách jeden praktický tip. Pokud kliknete na složku, Aperture vám zobrazí fotografie ze všech projektů do složky vložených. To znamená, že v mém případě mohu na jedno kliknutí vidět všechny privátní fotografie a pracovat s nimi, bez ohledu na to, v jakém z privátních projektů jsou uloženy. I to se, zejména při přípravě prezentací, může hodit.

Alba obyčejná a chytrá
Třetím nástrojem pro organizaci fotografií v archivu je Album. Zatímco projekt je fyzické úložiště fotografií, album slouží pro označení skupiny snímků. Do alb shromažďujete snímky ručně přetažením nebo automaticky podle nastavených podmínek (Smart Albums neboli chytrá alba). V obou případech album neobsahuje fotografie jako takové, jde pouze o seznam snímků patřících do alba. Tím, že fotografii zařadíte do alba, nevzniká její kopie, fotografie zůstane dál ve svém mateřském projektu a archiv se nezvětší. Po otevření Alba tudíž vidíte náhledy fotografií, zařazených do alba. Měli bychom ale mít stále na paměti fakt, že jde jen o odkaz na snímky v projektu. Když smažete v projektu fotografii, zmizí ze všech alb, do kterých byla zařazena. Pokud fotografii upravíte uvnitř projektu, změní se automaticky ve všech albech, a pokud změníte snímek v albu, bude změněn i v projektu.

Založení alba je jednoduché. Použít lze ikonu, příkaz v menu (File – New – Album) nebo klávesovou zkratku Jablíčko + Alt + L. Pokud jste při založení Alba v nějakém projektu, založí se album uvnitř tohoto projektu. Pokud budete mít vybranou celou knihovnu (Library), založí se album přímo mimo projekty a slouží k výběru fotografií z různých projektů.

Aperture nabízí dva typy alb. Klasická ručně organizovaná (Album) a "chytrá" (Smart Album). V prvním případě do alba vkládáte snímky ručně, jejich přetažením myší na jméno alba. Ve druhém případě snímky automaticky vkládá přímo program, na základě stanovených podmínek. Můžete tedy vytvořit album, které například obsahuje všechny fotografie označené pěti hvězdičkami. Chytrá alba jsou živými organismy, podobně jako v jiných programech Apple. Pokud tedy po založení chytrého alba přibude nový snímek, splňující podmínky, okamžitě je do něj zařazen. Naopak pokud snímek požadované vlastnosti ztratí, je z alba vyjmut.

Pokud chytré album založíte uvnitř projektu, zařazují se do něj jen fotografie daného projektu. Existuje však i možnost založit chytré album přímo v knihovně. To pak prohledává všechny projekty. Na několik kliknutí můžete získat například album všech snímků z roku 2009, či pořízených konkrétním fotoaparátem. Bez ohledu na to, v jakém projektu se nachází.

Abyste si ušetřili práci s ručním zařazováním fotografií do klasických alb, lze využít možnost vytvořit album z existujícího výběru snímků. Pokud jakkoli označíte, či vyberete skupinu fotografií, stačí klávesová zkratka Jablíčko + L, nebo v menu File – New – Album, a Aperture vytvoří Album a rovnou do něj označené fotografie vloží.

Mazání v Aperture
Pokud se rozhodnete mazat v Aperture, máte dvě možnosti. Použijete-li jen klávesu Delete, jde o tzv. bezpečné mazání. Tímto způsobem lze vyřadit snímky z Alb či jiných objektů, ve kterých nejsou fyzické snímky, ale pouze odkazy na ně.

Pro fyzické smazání snímku, alba či projektu slouží Jablíčko + Delete. Tím smažete snímek ze všech alb i z jeho domovského projektu. Přesněji řečeno se snímek přenese do koše Aperture (Trash), abyste jej nesmazali třeba omylem. Z koše se dá snadno zachránit jednoduchým přetažením zpět do projektu. Naopak, koš Aperture lze vysypat pomocí Aperture – Empty Aperture Trash . Po tomto příkazu zmizí snímky z koše Aperture a jsou přesunuty do systémového koše operačního systému. Odsud jde zachránit ještě originální podoba snímků, úpravy, hodnocení a klíčová slova jsou již nevratně smazány.

Zásady pro budování fungujícího digitálního archivu
Závěrem opět několik praktických rad pro budování přehledného a hlavně dlouhodobě funkčního archivu:

  1. Protože můžete mít v jednom okamžiku otevřenou pouze jednu knihovnu, nepřehánějte to s rozdělováním snímků do více knihoven. Ztratíte tak možnost snadno a rychle snímky najít.
  2. Udržte si jednoduchou a přímočarou strukturu archivu. Přehnaná snaha o organizaci a třídění vede ke zbytečnému plýtvání časem a k nepřehlednosti.
  3. Projektů zakládejte tolik, kolik potřebujete. Založení projektu nic nestojí, nic nikde nezabírá, a kliknutí na projekt je nejrychlejší způsob, jak najít konkrétní skupinu fotografií.
  4. Pojmenovávejte projekty stručně, ale zároveň výstižně. Pokud fotografujete opakovaně podobné projekty, připojujte do jména projektu rok.
  5. Pokud vkládáte snímky z Aperture do jiného programu pomocí Media Exploreru, vidíte v něm všechny projekty i alba. Pokud si tedy připravíte například album s fotografiemi pro prezentaci, jejich nalezení v Keynote je otázkou vybrání tohoto alba.
  6. Chytrá alba (Smart Album) šetří čas, protože pracují za vás. Pokud použijete jednou vyhledávání, stačí v dialogu vyhledávání kliknout na tlačítko New Smart Album, a výsledek máte už navždy k dispozici na jedno kliknutí v podobě chytrého alba.
  7. Nezapomínejte čas od času vysypat koš Aperture. Jinak vaše knihovna bude bobtnat i o smazané snímky

Chcete-li získat více informací o Apple Aperture a v praxi se naučit jej opravdu efektivně používat, zúčastněte se jednodenního kurzu pořádaného IDIFem a lektorovaném autorem seriálu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

kam s archivem

Autor: Martin Muž

Založeno: 23.06.2009, 09:40
Odpovědí: 0

Předně chci říct, že články o Aperture jsou psány přehledně, srozumitelně a díky za ně. I když Aperture nějakou tu dobu používám, rád si je přečtu. Jedna věc ale ještě nebyla zmíněna a to věc docela zásadní. Je možné archiv v Aperture budovat dvěma způsoby. Buď importujeme všechny fotografie přímo do knihovny v Aperture a nebo druhá možnost, importujeme je klasicky do složek na libovolné místo libovolného disku a Aperture si v knihovně vytváří pouze náhledy. Já osobně používám druhý způsob, mám přístup k RAW souborům klasicky kdykoliv i z jiných aplikací. Pokud bych chtěl použít RAW který by byl umístěn přímo v knihovně Aperture v jiné aplikaci, tak musím nejdřív exportovat z Aperture. Někdo zastává první způsob, někdo druhý a jako vždy asi platí, že nejde jednoznačně říct, který je lepší. Já se trochu obávám toho, že pokud by se něco přihodilo s knihovnou Aperture a náhodou by nebylo možné ji načíst, jak se pak k fotografiím dostanu? Kam pane Březino importujete fotografie? Třeba předbíhám a máte toto vysvětlení pro další díly o Aperture.

Odpovědět na příspěvek

RE: kam s archivem

Autor: Bobík Muž

Založeno: 23.06.2009, 10:40

O tom druhém způsoby bych si něco rád přečetl. Je na to nějaký návod? Je možné pak některé projekty mít v kihovně i s mastery?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kam s archivem

Autor: Martin Muž

Založeno: 23.06.2009, 10:54

Aperture v dialogovém okně přímo nabízí místo uložení a tak je možné co projekt to jiné umístění. Jednu výhodu ale použiivání interní knihovny má a to tu, že pokud po importu smažeme nepotřebné snímky jsou pryč, ale pokud je máme jinde, tak se odsraní pouze náhledy z knihovny, ale ne snímky jako takové. Ty je potřeba odsranit ručně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kam s archivem

Autor: ken Muž

Založeno: 29.06.2009, 19:08

Aha, tak to je docela blbe :-((.. fotky mam na externim disku a nechce se mi je importovat do MBP.. proste je chci mit na externim disku, v Aperture mit nahledy a kdyz to v Aperture upravim nebo smazu, tak at se mi to i na tom externim udela.... to nejde?

Odpovědět na příspěvek

RE: kam s archivem

Autor: Michal Soukup Muž

Založeno: 23.06.2009, 16:33

Aperture Library není nic jiného než adresář obsahující další podadresáře a spoustu dalších souborů (včetně RAW) na filesystému vašeho disku. Tedy pokud neotevřete v Aperture knihovnu, furt můžete (například pomocí muCommander) projít tento adresář a vytáhnout z něho cokoliv vás zajímá.
Používám metodu, kdy vše ukládám do jedné knihovny (library), ale mám pocit, že nebude trvat dlouho a budu muset začít rozdělovat. Už je toho moc a je to nepřehledné.

Odpovědět na příspěvek

RE: kam s archivem

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 23.06.2009, 16:51

Dobry den,

k tomu o cem mluvite, fyzicke usporadani archivu, se dostaneme a tyden. V obou pripadech je logicke uspozadani stejne. At jdete jednou nebo druhou cestou, v obou pripadech vznika jedna spolecna logicka Library - ve smyslu digitalniho archivu. Bohuzel slovo Library se pouziva jak pro logickou, tak pro fyzickou strukturu.

Vydrzte tyden a dostanete vsechny odpovedi....

(PS: Po dlouhem experimentovani pouzivam Aperture Library, nikoli externi ukladani mimo ni)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kam s archivem

Autor: Roman Rogner Muž

Založeno: 26.02.2010, 13:56

Mám dotaz - když vše naimportuju do library - lze později vyexportovat z Aperture např. původní strukturu složek a podložek, tzn. tak jak to bylo předtím? Kdybych se např. chtěl vrátit původnímu systému?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kam s archivem

Autor: Bobík Muž

Založeno: 26.02.2010, 16:57

Původní struktura importem zanikne. Aperture má ale docela propracované možnosti exportu snímků, které umižní vyexportova celou knihovnu v libovoné adresářové struktuře.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kam s archivem

Autor: JirkaHolan Muž

Založeno: 03.08.2010, 11:45

Dobrý den,
než jsem začal používat trojku, tak při importu jsem si pojmenoval projekt a po importu jsem se pres prave tlacitko mysi dostal do prikazu Show in Finder.
Od trojky ale pokud zvolim Aperture Library a nevytvorim v pravo nahore Library rucne, pak se mi po importu neobjevuje moznost Show in finder a kupodivu ani Spotlight tu fotku nenalezne.... Takhle mam nekolik projektu, nez jsem tuto "neprijemnost objevil", ke kterym mam jediny pristup az exportem fotky a otevreni slozky v User-Pictures-jmeno_Proje
ktu vlastne neni.

Co zmenili ve trojce? Diky za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

Změna knihovny při startu

Autor: Hejki Muž

Založeno: 23.06.2009, 09:51
Odpovědí: 0

Digitalni archiv lze vybrat, resp. vytvorit novy pri startu Aperture, pokud je stisknuta klavesa Option (Alt).

Odpovědět na příspěvek

kam s archivem

Autor: Martin S Muž

Založeno: 23.06.2009, 12:46
Odpovědí: 0

Dobrý den,
Pokud upravuju fotografie v Aperture tak mám připojen ex. disk a ten vytváří zálohu tak v tomto případě je vše zálohováno.

Odpovědět na příspěvek

Archive Box

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 23.06.2009, 16:22
Odpovědí: 0

Pekne, ale krabice od bot? To vazne ne. Zajedte se podivat pane Brezino nekdy do archivu, nebo mrknete treba sem: http://www.archiveboxes.n
et/
Ale jinak, moc pekny serial!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Archive Box

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 23.06.2009, 16:47

Zdravim,

pokud se Vas prirovnani ke krabicim od bot dotklo, tak se omlouvam. Rikejme jim klidne archivni krabice, bezesporu tak vypadaji. Vychazel jsem z toho, ze na vsech prednaskach o Aperture, ktere jsem absolvoval v US, se vzdy mluvilo o shoe boxes a pripadalo mi to velmi nazorne...

Jianak diky za pochvalu :)

Honza

Odpovědět na příspěvek

Jak to dělám já

Autor: Bobík Muž

Založeno: 23.06.2009, 16:45
Odpovědí: 0

Já si starší a nepoužívané projekty, nebo rovnou celé adresáře s projekty ukládám na externí disk a z původního umístění v knihovně to jen linkuju na ext. disk pomocí unixových linků. Integritu knihovny jsem nějak nenarušil a pokud disk zrovna nemám připojen, tak se projekty jen nenačtou, ale nic se nepoškodí.

Použív
m to hlavně z důvodu omezeného místa v MacBooku. Je to praktické, ale postup vyžaduje trochu vědomostí o tom linkování.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak to dělám já

Autor: Vaclav Slovacek Muž

Založeno: 24.06.2009, 00:34

A proc nepouzivate jen funkci "relocate masters"? Ja to mam tak, ze vetsinu masteru v RAW mam na externim disku a na MacBooku mam jen nahledy, ktere Aperture sama generuje. Aperture to primo podporuje a nevyzaduje to zadny dalsi management ani linkovani.

Odpovědět na příspěvek

Aperture a externi editor

Autor: Ales Muž

Založeno: 24.06.2009, 17:10
Odpovědí: 0

Jsem zvyklej upravovat fotky v photoshopu a zaroven se mi moc zamlouvaj nedestruktivni upravy aperture. Nejak si ale nevim rady s tim, jak sklubit oba postupy hodromady. Lze to vubec? nema nekdo nejaky tip? Z tohoto duvodu jsem aperture opustil a pouzivam kombinaci iPhoto pro trideni a photoshop pro upravy. Nasledne si pak ponekud neprakticky uchovavam dva soubory.
http://galerie.
fotografovani.cz/foto/Ala

Odpovědět na příspěvek

RE: Aperture a externi editor

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 24.06.2009, 19:56

Zdravim, ano kombinovat Aperture a Photoshop neni vubec problem. Bude tomu venovan jeden samotny dil serailu...

Honza

Odpovědět na příspěvek

Aperture metadata

Autor: Laado Muž

Založeno: 25.06.2009, 15:36
Odpovědí: 0

Dobry den,

mozete mi niekto poradit ako dosiahnem to, aby sa mi v Aperture po importe aplikovali metadata zapisane fotoaparatom ako kontrast, saturacia, ... (niektore, ako vyvazenie bielej sa aplikuju) Pouzivam Nikon D80, fotim len do RAWu. Testoval som to tak ze som odfotil 2x to iste (v manualnom rezime) za rovnakych podmienok s rovnakym nastavenim, len s roznym nastavenim kontrastu a saturacie. Po importe sa obidve fotky zobrazili rovnako. Jena z nich mala v tychto metadatach nuly, druha cisla 3 a 3 podla nastavenia vo fotoaparate. Sposob, ze budem sucastne fotit do raw + jpeg a vytvarat verzie podla nastavenia jpegu mi nevyhovuje. Myslim ze by to mohlo fungovat aj bez jpegu, kedze udaje v metadatach su zapisane a precitat ich Aperture vie. Program Nikon Capture NX to vie zohladnit, ako aj ine programy. (LR neviem, nemam)

Dakujem.

Odpovědět na příspěvek

mobile me gallery

Autor: piggee Muž

Založeno: 27.06.2009, 09:16
Odpovědí: 0

Zdravicko. Chcem sa vas spytat, ci sa niekomu podarilo vyriesit problem s usporiadanim mobile me gallery, ktore ste nahravali cez aperture. Nakolko ked chcem potom upravit poradie galerii (cez webove rozhranie), tak sa to jednoducho neda. Ona sa sice tvari, take na gallerii sa nic nedeje a po chvili cakania sa aj na webovom rozhrani poradie vrati do povodneho.

Odpovědět na příspěvek

RE: mobile me gallery

Autor: Robert Cerny Muž

Založeno: 03.08.2010, 11:41

Bohuzel nelze vyresit, je to znama chyba. Uz dlouho :)

Odpovědět na příspěvek

Bude další pokračování?

Autor: Antonín Muž

Založeno: 22.09.2010, 09:14
Odpovědí: 0

V jednom z příspěvků této diskuze odkazujete na pokračování za týden. Je to již 7 týdnů a seriál vázne. Připravujete další pokračování? Českých informačních zdrojů o Aperture je velmi poskrovnu, to si tento skvělý program nezaslouží. Už jenom kvůli probíhajícím diskuzím ke každému tématu. Díky a držím palce.

Odpovědět na příspěvek

RE: Bude další pokračování?

Autor: Bobík Muž

Založeno: 22.09.2010, 11:24

Ano, je škoda, že se tady na to vykašlali. MůjMac dělal dobré seriály, ale poslední dobou umírá.

Odpovědět na příspěvek

Otvíraní RAW v Aperture.

Autor: Pavel817 Muž

Založeno: 12.04.2011, 15:34
Odpovědí: 0

Nádou jsem objevil tento článek a chtěl bych se zeptat jestli by mi někdo poradil. Jak nastavit program Aperture abych v browsovským okně kliknul na obrázek ve formáto RAW a ten se mi otevřel v CameraRaw (Photoshop). Po přeinstalování systému a instalaci nové verze Aperture mi to přestalo fungovat. Zřejmě je to někde v nastavení ale nevím kde to mám hledat. Předem dím za každou pomoc.

Odpovědět na příspěvek

RE: Otvíraní RAW v Aperture.

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 13.04.2011, 11:15

Prilis nechapu proc otvirat RAW v CameraRAW a nezpracovat jej primo v Aperture, ale treba mate nejaky duvod. Otvirani v externim editoru se nastavuje v Preferences programu a vybirate si jak program (Photoshop), tak format, ktery tam poslete...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Otvíraní RAW v Aperture.

Autor: Pavel817 Muž

Založeno: 13.04.2011, 14:16

Díky moc. Zkusím to tam najít. Ten důvod ani tak nemám já jako má známá. Proč to tak krkolomě řeší ani netuším. Ještě jednou moc děkuju.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: