S Macem v Tokiu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPolemiky

S Macem v Tokiu

14. července 2006, 00.00 | Počátkem června tohoto roku mne pracovní povinnosti zavedly na týden do japonské metropole a můj dvanáctipalcový PB cestoval se mnou. Nehodlám se zabývat desítkami zajímavostí ze Země vycházejícího slunce, to by bylo na dlouhé povídání, chci se podělit o pár jablečných postřehů.

Hotel byl, díky finančnímu příspěvku Evropské unie, poměrně luxusní. Věděl jsem dopředu, že budu mít neomezený přístup na internet, ovšem na pokoji mě překvapil kabel - čekal jsem bezdrát. K tomu v japonštině a angličtině návod, jak se k internetu připojit. Jedna stránka pro uživatele Windows 98, jedna pro Windows 2000, jedna pro XP (žádná Vista?) - o Macu ani slovo. Stačily tři kroky: zkontrolovat, že v Předvolbách systému je u sítě nastaveno "Automaticky", zastrčit konektor, spustit Operu. První depeše domů mohla odstartovat, návod mi nechyběl.

A vzhůru do ulic, v batohu foťák a průvodce Tokiem od Lonely Planet. Knížka vás připraví na ledacos, nedočtete se v ní ale, že snad každému třetímu člověku v metru, vlaku nebo na ulici visí od uší bílé kablíky iPodových sluchátek. A to téměř bez rozdílu věku, od puberťáků v extravagantním oblečení a s různě obarvenými vlasy (snem mladých Japonců je nevypadat jako Japonec) přes úctyhodné businessmany až po důstojné seniory. Dámy nevyjímaje.

Kamarád Scott, jenž v Tokiu žije a je die-hard Mac user, poradil dvě místa, která by mi neměla uniknout - případně ani vám, budete-li v Tokiu. A číslo jedna je "ten neoficiální" obchod, Macstore (mapka viz http://tenpo.sofmap.com/tenpo/shop/tokyo_11.htm). Metrem nebo vlakem do stanice Akihabara a stačí sledovat směrovky "Electric Town". Místo samo člověku vyrazí dech. První dojem evokuje asijskou tržnici v českém nebo moravském pohraničí, ale během chvíle zjistíte, že všechno zboží - přehrávače mp3, foťáky, kamery, zesilovače, discmany - jsou od renomovaných firem, nezřídka poslední modely, levnější než u nás (máte-li u sebe pas, odečtou vám 5% DPH) a vše je oficiální, naprosto kulantní a nikdo vás neošidí. Všude kvanta nejrůznějších doplňků k iPodu, praktických i úplně bláznivých. Na MacStore se snadno doptáte - většina ulic stejně nemá jména ani čísla. Šest podlaží s kompletním sortimentem applovských notebooků i desktopů, periferií, softwaru, literatury, reprosoustav, iPodů všech konfigurací a velikostí. Propisky, čepice, ale kde jsou sakra trička? Chci tričko! Smůla, odcházím s prázdnou, čepice byla celkem hnusná.

"Ten oficiální" je samozřejmě Applestore v ulici Ginza, tepně stejnojmenné drahé nákupní čtvrti (mapa zde http://www.apple.com/retail/jp/ginza/index.html). Vystoupíte z metra ve stanici Ginza, vylezete na povrch, rozhlédnete se a z dálky vidíte jablíčko k nakousnutí, vlastně po nakousnutí. Pět podlaží spojuje automatický prosklený výtah, budova je elegantní a příjemná (tak jo, muzika by mohla míň řvát nebo být jiná, přece jen mám čtyřicítku za sebou). Sortiment kupodivu o něco chudší než u konkurence, ale zase je tu přednáškový sál, kde se můžete něčemu přiučit, probírají se tipy a triky, radí se úplným switcherským embryím i pokročilým uživatelům. Fajn, pokud rozumíte japonsky. Kavárna, kde můžete surfovat po internetu a zjistit, jak je právě doma v Českých Budějovicích (o sedm hodin méně, stejné horko, levnější pivo). Parádní zážitek, ale bez happy endu. Ani propisky, natož trička. Já si ho snad namaluju sám.

Zbytek pobytu byl buď pracovní (veletrh Interior Lifestyle) nebo s Apple nesouvisející (suši, zahrady císařského paláce, buddhistické temply, pláž, pivo Asahi a Kirin ....). Ale byla to paráda po všech stránkách. A Macík si to také užil, vždyť byl spolu s větším bráchou ve stánku jedné švédské firmy nejhezčím notebookem na veletrhu. A já doufám že se moje postřehy mohou někomu hodit.

Poznámka vydavatele - Od uživatelů uživatelům!

Máte vlastní blog? Chtěli byste se občas podělit s komunitou uživatelů počítačů Apple o vlastní poznatky, nápady a myšlenky? Jsme připraveni vám na našem serveru nabídnout prostor, stačí nás kontaktovat na adrese mara (zavináč) mujmac (tečka) cz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: