Aprílová nadílka od Applu, aneb jak Apple oslaví 30. narozeniny? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPolemiky

Aprílová nadílka od Applu, aneb jak Apple oslaví 30. narozeniny?

22. března 2006, 00.00 | Když prvního dubna v roce 1976 oficiálně podepsali Steve Jobs, Steven Wozniak a Ronald Gerald Wayne papíry stvrzující vznik společnosti Apple Computer, kdekdo z tehdejších velikánů počítačového světa si mohl myslet, že se jedná o aprílový žert. Historie nám ovšem ukázala, že na prvního dubna se mohou stát i události, které nemají za cíl jen pobavit.

Čím vším prošla společnost Apple v následujících 30 letech je nad rámec tohoto článku, jisté ovšem je, že z počáteční trojky, která u zrodu stála, vydržel pouze Steve Jobs, jenž se koncem devadesátých let minulého století do společnosti vrátil po předchozím vyhazovu. Ronald Wayne ve firmě Apple vydržel pouhých dvanáct dní (jak se asi dnes cítí, když se zbavil své investice v "ovocnářské firmě") a Steven Wozniak z Applu odešel v roce 1985. Steve Jobs je tedy jediný ze zakladatelů, který je stále ve společnosti, jež byla před třiceti lety založena, a který by nám mohl za pár dnů něco hezkého představit. Když už mámě těch třicet let společnost Apple, co myslíte?

Jestliže sledujete zahraniční servery specializující se na spekulace kolem firmy Apple, asi jste si všimli nárůstu spekulací a domněnek, jak by mohla společnost Apple tento historický den oslavit. Pojďme si shrnout možnosti a trochu si zaspekulovat, ať máme alespoň hrubou představu, na co se můžeme těšit.

Všechno kolem iPodu?

Asi pro vás není překvapením, že jako první zmiňuji novinku z rodiny iPodů. Pro většinu uživatelů je iPod synonymem pro logo s nakousnutým jablíčkem a celou společnost si spojují spíše s hudbou a spotřební elektronikou, než s Mac OS X a počítači. Proto se dá očekávat, že 1. dubna spatří světlo světa nový iPod, nebo zařízení z této rodiny hudebních, respektive videopřehrávačů.

Dle zpráv ze "zaručených" zdrojů ala Appleinsider.com a dalších si Apple připravuje prostor pro představení nového přehrávače, jenž by měl stát na vrcholu imaginární pyramidy iPodů. Tedy 60 GB či větší pevný disk, větší barevný displej (4") pro komfortnější přehrávání videa, spekuluje se o dotykovém displeji a bezdrátovém přenosu obsahu (pravděpodobně Wi-Fi). Nový iPod 6. generace je vcelku pravděpodobný a analytici jej považují za favorita, tomu nasvědčuje i nárůst videoobsahu na iTunes Music Store.

Společně s ním se objevuje i možnost představení vlastního Tabletu - určitého křížence Mac OS X a iPodu. Ten by měl mít spíše menší rozměry (nikoliv tablet rozměrů notebooku), Wi-Fi, Bluetooth, dotykový displej a ořezaný operační systém, jenž by umožňoval základní funkce jako je webový prohlížeč, e-mailový klient, IM, iCal, AddressBook, hudba, filmy a především synchronizaci dat se stolním Macem přes službu .Maca a iSync. Svým způsobem by se mohlo jednat o obnovení Newtona, který by fungoval jako "prodloužená" ruka Maca, který uživatel používá běžně a v Mac Tabletu má pouze základní funkce. Podobná zařízení jsou k vidění jak od společnosti Nokia (Nokia 770), eventuálně na CeBitu představené Origami (operační systém na bázi Windows XP) od společnosti Microsoft pro ultra-přenosná zařízení.

Apple má ve vlastním arzenálu vše, co by takový přístroj potřeboval - software i operační systém (včetně webového prohlížeče), Intel procesory, iSight, Wi-Fi, Bluetooth a možná i pár starších poznatků z Newtona. A především iPod, z něhož by tento přístroj mohl svou filozofií vycházet. Osobně by mi takový přístroj udělal největší radost. Bude vypadat takto?

iBook s Intelem, 17" MacBook Pro

Rok 2006 je ve znamení přechodu na Intel a další stroj, který by měl naskočit do rychlíku s popisem "Leap ahead", je spekulovaný iBook. Ten by měl být představen i z jednoho prostého důvodu - iBook je primárně zamýšlen jako studentský přenosný notebook a v USA "nákupní školní sezóna" začíná v květnu, tudíž do tohoto termínu by měl mít Apple napěchované své AppleStory bílými iBooky a nebylo by překvapením, kdyby měly uvnitř Intel procesory. Nejednalo by se o zásadní překvapení, pokud by se ovšem iBook nedočkal menšího face-liftu a třeba i změny názvu, jako jeho starší bráška PowerBook, promiňte, MacBook Pro. Ať už bude jméno jakékoliv, měli bychom se dočkat širokoúhlých 13" displejů a Intel procesorů Core Solo (a možná i Core Duo). V základní nabídce možná nebude chybět ani integrovaná iSight kamera. Dále se spekuluje o 17" MacBooku Pro, jenž by měl být dalším nástupcem řady počítačů PowerBook.

Telefon?

A další oblíbená fáma - telefon od Applu. První pokusy v podobě spolupráce společností Apple a Motorola jsme již zažili, analytici dávají velkou šanci, že Apple představí svůj vlastní telefon, který by fungoval i jako hudební přehrávač. Předpokládá se, že by měl být představen spíše v horizontu následujících několika měsíců než 1. dubna, ale zmínku jsem nemohl vynechat.... co kdyby?

Něco zcela jiného?

Samozřejmě je tu ještě velký prostor pro zcela nový produkt, který nikoho nenapadl. Asi všichni máme tato překvapení nejraději a možností, co vše by mohl Apple představit jako "neočekávaný" produkt, je opět hodně - pokud máte vlastní nápady, určitě piště do diskuzí pod článkem - ten kdo se trefí si získá nehynoucí slávu a před každou akcí podobného charakteru bude dotazován na vlastní úsudek!

1. duben 2006

První aprílový den tento rok připadá na sobotu a nepředpokládá se, že zrovna sobota by byla ideální den pro představení nových produktů. Hodně se spekuluje o 28. březnu, eventuálně o 4. dubnu. Zatím není potvrzeno (pouze se spekuluje), zda Apple uspořádá vlastní media-event, ani jak budou oslavy narozenin vypadat. Jen doufejme, že se nedočkáme žádného aprílového žertu.

Pokud chcete oslavit s Applem 30. narozeniny stylově, vedle dortu s třiceti svíčkami si nezapomeňte nadělit nějaký pěkný dárek - třeba tričko vydané k této příležitosti. Ti majetnější by měli oprášit schovaného Spartaka a zavzpomínat na 20. výročí. Spartacus byl stroj, který si Apple nadělil k dvacátým narozeninám a nutno podotknout, že se opravdu povedl.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: