Recenze: Sedmero rad, které si dáte na nástěnku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Recenze: Sedmero rad, které si dáte na nástěnku

Jobs inovace

12. července 2011, 00.00 | Na přelomu jara a léta se na tuzemské pulty dostala kniha amerického kouče komunikačních dovedností, Carmina Galla. Publikace poslouží těm, kdo podnikají a chtějí se vyvarovat chyb. A když už se mají na něčem učit, proč ne na příkladech z praxe úspěšné firmy s jablkem v logu.

Kniha s lákavým titulem Tajemství inovace Steva Jobse přichází v nakladatelství Computer Press po překladu neméně úspěšného, svým pojetím však přeci jen jednoduššího, textu Jak myslí Steve Jobs. Osobnost zakladatele Applu fascinuje nejednoho fanouška, stejně tak ale i speakera či manažera, a jak dokazuje Gallo, také řadového podnikatele. Proč? Protože v Jobsově praxi nacházíme ty stěžejní předpoklady pro úspěšné fungování byznysu. A právě ony principy, s nimiž Jobs pracuje, utváří páteř knihy.

Knihu autor člení do sedmi částí, podle vytyčených zásad, jež vycházejí z toho, o čem kdy Jobs hovořil nebo zkrátka uvedl v život.

  • 1. Dělejte co máte rádi
  • 2. Udělejte díru do světa
  • 3. Nakopněte mozkové závity
  • 4. Prodávejte sny, ne výrobky
  • 5. Řekněte tisíckrát ne
  • 6. Dbejte, aby měli zákazníci s výrobky tu nejlepší zkušenost
  • 7. Zvládněte předat své sdělení

Každá z částí se dělí ještě do několika kapitol, přičemž v centru pozornosti stojí především důraz na vizi, jasný cíl, touhu, energii vizi realizovat, kreativitu. Carmine Gallo upozorňuje, že ani Jobsovi nespadlo nic do klína jen tak. Odhodlání a píle (spíše dřina), svým způsobem bláznovství, myšlení jinak... Gallo "rozpitvává" další a další vlastnosti, které Jobsovu práci doprovázejí a bez nichž by žádný z inovativních produktů od Apple nevznikl.

Na knize lze ocenit autorovu pečlivost a rozhled. Publikace se totiž nikterak neomezuje jen na svět nakousnutého jablka, uvádí desítky dalších příkladů z praxe (vesměs americké), přičemž fakta doprovází i odkazy na zdroje.

Cílem Galla není nabídnout další titul, který si zapálený jablíčkář zakoupí jen kvůli přebalu. Pro ty bude publikace dost možná zklamáním – Jobs zde nevystupuje permanentně, spíše jako jakýsi supervizor či superpříklad. Gallo píše literaturu osobního rozvoje, Jobs a Apple mu slouží jako vhodné měřítko toho, o čem chce psát a co pro svět byznysu může být nejen inspirativní, ale také úspěšné. Sedm zásad zjednodušeně pojmenovává to, co nejen šéf Applu, ale každý podnikatel, který nehodlá pouze střádat zisky, ale ovlivňovat také trh, zná a používá.

Nicméně nebudou to jenom podnikatelé, na jejichž polici Gallovu knihu budeme moci najít. Závěrečné kapitoly o prezentování poslouží všem, kteří komunikují s lidmi, kteří předávají informace a nechtějí, aby posluchači umřeli nudou. Jiné kapitoly zase nabízejí motivaci pro ty, kteří mají plány, nápady, ale bojí se je realizovat.

V čem spočívá neduh publikace, to je její rozsah. Více než tři stovky stran by totiž mohly být zredukovány. Gallo přeci jen čas od času opakuje něco, co již dávno řekl (a zdůraznil). Ne úplně funkční jsou vložené a graficky oddělené citáty – buďto samotný obsah stránky dublují nebo je naopak citát utvořen z myšlenky, která zazněla již v předchozích kapitolách – a opět dochází k opakování.

Vložené fotografie by v knize vůbec nemusely být. Nachází se jich tam minimum a rozvrženy jsou zcela nekoncepčně (někde bych obrázek uvítal, ale dostane se mi jej při naprosto zbytečném ilustrování toho, že při prodeji iPadu bylo rušno apod.).

Tyto šmouhy by vás ale neměly zcela odradit. Za přečtení totiž kniha stojí, byť autorův jazyk není tolik úderný jako jazyk toho, jehož jméno zní v titulu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: