Psystar podal oficiální odvolání - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Psystar podal oficiální odvolání

18. ledna 2010, 00.00 | Podle očekávání někdejší výrobce klonů Maců podal odvolání vůči rozsudku, který ho uznal vinným z porušování autorských práv Applu.

Floridská firma Psystar si získala poměrně značnou mediální pozornost, když začala prodávat PC s nainstalovaným Mac OS X, což pochopitelně vedlo k žalobě Applu a následně se média věnovala dalšímu vývoji tohoto případu. Soudní projednávání žaloby trvalo déle než půldruhého roku, avšak skončilo v podstatě vítězstvím Applu, Psystar přestal prodávat své klony a dokonce se s Applem dohodl na zaplacení několikamilionového finančního odškodnění (není ovšem jasné, kde Psystar hodlá tyto peníze vzít, protože je podle všeho nemá).

V polovině prosince minulého roku se již dokonce zdálo, že Psystar své podnikání ukončí (odkazovaný článek shrnuje celý dosavadní vývoj případu, proto ho zde nebudeme opakovat), ale podle dalších zpráv se rozhodl ještě vzdorovat, v lednu pak oznámil, že pozastavil i prodej softwaru Rebel EFI umožňujícího instalaci a provozování Mac OS X Snow Leopard na běžných PC, v současnosti tak firma prodává pouze svá protestní trička a její další osud zůstává nejasný.

Další vývoj případu závisí na odvolacím soudu

Právní zástupce Psystaru ale již loni prohlásil, že se firma proti vyneseným rozsudkům hodlá odvolat, a to se teď skutečně stalo, minulý čtvrtek se Psystar obrátil k odvolacímu soudu ve věci rozsudku kalifornského soudu, který ho uznal vinným z porušování autorských práv Applu a následně vydal trvalý příkaz, jímž mu zakazuje prodej PC s Mac OS X. Psystar poté opravdu přestal nabízet své klony.

Zároveň však Psystar prohlašoval, že ačkoli rozhodnutí soudu respektuje, nesouhlasí s ním a hodlá se odvolat a to teď také udělal. Jde ovšem o pouhý začátek zdlouhavé právní procedury, která bude trvat nejspíš celé měsíce, nejprve musí případ zvážit komise tří soudců odvolacího soudu, jež určí, co se bude dít dál.

Bude to definitivní konec Psystaru?

Následný vývoj případu tak bude záležitostí právníků, zatím se však zdá - pokud odvolací soud zcela nezvrátí dosavadní soudní rozhodnutí - že Apple vyhrál na všech frontách. Kalifornský soud v podstatě potvrdil (pro USA) legalitu vázání Mac OS X na hardware Applu a dokud nerozhodne odvolací soud, nikdo se ve Spojených státech neodváží prodávat klony Maců.

Odvolací řízení by tak mohlo být již skutečně závěrečným dějstvím případu Psystar, který sice vyvolává hodně dohadů (milovníci konspiračních teorií přišli s řadou divokých hypotéz, kdo za ním vlastně stojí), ale nejspíš to skončí tím, že Psystar tiše zmizí ze scény a Apple bude slavit vítězství. Je ovšem pravda, že již několikrát došlo okolo Psystaru k nečekaným zvratům, přesto mu však na MůjMacu budeme nadále věnovat pozornost již jen tehdy, kdyby došlo k něčemu opravdu významnému.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: