Neoficiální pohled do vnitřností Apple TV - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Neoficiální pohled do vnitřností Apple TV

16. ledna 2007, 00.00 | AppleInsider údajně nahlédl pod pouzdro Apple TV a oznamuje, co tam našel.

Jistě nemálo příznivců Applu zajímá, co se vlastně nachází uvnitř Apple TV. Jenže Apple a další „seriózní“ zdroje zatím o podrobnostech mlčí, tak nezbývá, než se obrátit na ty „neoficiálnější“. AppleInsider takovou zprávu právě přináší. Tvrdí, že získal informace od lidí seznámených s útrobami Apple TV. Nejde tedy o informace z plně potvrzeného zdroje, a podle toho k nim přistupujme.

Apple při představení Apple TV vlastně mnoho technických podrobností o vnitřku přístroje neuvedl, v podstatě jsme se dozvěděli pouze to, že se tam nachází „procesor od Intelu“ a „40GB pevný disk“. Ovšem takovéto technické údaje uspokojí leda nakupujícího v elektromarketu.

Výše zmíněný článek napájí neukojenou žízeň po poznání těmito skrovnými kapkami informací: jako procesor Apple TV používá čip typu Pentium M na 1,0 GHz, podtaktovaný tak, aby pracoval na 350MHz systémové sběrnici. Mělo by jít o člena řady „Dothan“ (předchůdce procesorů Core Duo, druhou generaci Pentia M, která nastoupila po čipech „Banias“), vybavené 2 MB sekundární (L2) cache paměti a vyráběné 90nanometrovým procesem. (AppleInsider přímo pro podtaktovaný procesor uvádí kódové označení „Crofton“, avšak pokud vím, to Intel sám neužíval, takže tady to asi nějak popletli.). Z uvedeného není zcela jasné, o jaký Dothan se jedná. Oficiální frekvenci 1,0 GHz měla ULV verze se sníženým příkonem, ale výše uvedené informace ukazují spíše na podtaktovaný „obyčejný“ Dothan. Procesor doplňuje 256 MB operační paměti DDR2 na 400 MHz, jež je údajně přiletovaná na základní desku.

Se zpracováním videa procesoru pomáhá grafický čip nVidia G72M, podporovaný 64 MB DDR2 RAM (tedy vlastně očesaná mobilní grafická karta GeForce Go 7400). Jako pevný disk se použil 40GB 2,5“ PATA model. A konečně bezdrátovou komunikaci zajišťuje mini PCIe karta 802.11n, napojená na pět antén rozmístěných po šasi přístroje. Dvě mají sloužit pro vysílání a tři pro příjem dat. (Apple TV nese též konektor pro pevný Ethernet, odkazovaný článek však o jeho hardwarovém provedení blíže nemluví.) A to všechno prý doplňuje větrák pro chlazení. Dále AppleInsider potvrzuje, že USB port bude skutečně určen pouze pro diagnostické účely, nikoli pro připojování periferií.

Není to právě vyčerpávající popis, ovšem jistý obraz si lze udělat. Stručně řečeno se to dá popsat jako „výběhový notebook“, navíc ještě dál ořezaný na minimum proti tomu, čím se vybavovaly notebooky v době uvedení Dothanu na trh. Z použitých komponent jasně vyplývá snaha o snížení nákladů a také zřejmě spotřeby a vývinu odpadního tepla. Podle všeho nastavili výkon tak, aby ještě stačil. Není divu, vzhledem k určení Apple TV by větší hluk větráku měl přímo smrtící účinky (avšak nasadit úplně pasivní chlazení se přece jen neodvážili, což dost vypovídá o dnešní elektronice). A přílišné přehřívání by předpokládaní zákazníci rovněž neocenili. Jedinou modernější komponentu tvoří karta bezdrátového připojení. Na tom není nic překvapivého, protože čipové sady pro Dothan uměly maximálně 802.11g. Ovšem „g“ standard pro video skoro nestačí, takže Apple začal zavádět 802.11n. Protože Apple TV neumí fungovat jako směrovač, ani nepodporuje AirTunes, předpokládám, že jde vlastně o klientskou kartu 802.11n do Maců Pro. Větší počet antén vyžaduje technologie MIMO, zajímalo by mě, zda AirPort Extreme používá podobné uspořádání.

Spartánský hardware si jistě vyžádala i koncová cena 299 USD. Ano, po přepočtu na koruny už to není tak malá částka, ale když z ní odečtete náklady distribuce po USA, tak zase tolik nezbude. Doufejme jen, že toto šetření nebude mít nepříznivý vliv na kvalitu. Mimochodem, „výběhový“ televizor k Apple TV rozhodně nepřipojíte. Jako minimum stanovil Apple podporu rozlišení 480p (progresivní NTSC) a alespoň komponentové vstupy a také širokoúhlou obrazovku (16:9). To samozřejmě splňuje naprostá většina nových plochých televizorů, z CRT přístrojů však vyhoví pouze některé 100Hz modely. V terminologii spotřební elektroniky Apple TV vyžaduje ED či HD televizory. Ovšem u HDTV zatím Apple TV končí na rozlišení 720p a zůstává otázkou, zda výše popsaný hardware bude mít dostatečné rezervy pro vyšší rozlišení. Přiletování pamětí jasně svědčí o tom, že se s nějakými dodatečnými úpravami příliš nepočítá, ale koneckonců – co byste chtěli od spotřební elektroniky. (Podle prvních zpráv menu přístroje obsahuje položku pro aktualizaci vnitřního softwaru, takže alespoň touto cestou půjde jeho možnosti vylepšovat.)

Pro spolupráci Apple TV s Macem či PC však budete muset též aktualizovat svůj software na nich. Během 45 dní (počítáno od 15. ledna) má Apple vydat iTunes 7.1, jež budou obsahovat příslušné funkce a současně přinesou opravu řady menších chyb pro Macy s Intelem. Uživatelé Maců navíc budou muset nainstalovat novou verzi QuickTimu, která pravděpodobně ponese číslo verze 7.1.5. Naopak uživatelům Windows postačí QuickTime 7.1.

Vzhledem ke zdroji sice výše uvedené informace nelze považovat za plně potvrzené, dávají však smysl. Ostatně za pár týdnů se Apple TV objeví na trhu. Podle této zprávy bude OEM výrobcem Inventec Appliances, která pravděpodobně obstarává výrobu iPodů s pevnými disky (jako obvykle to odmítá potvrdit) a ta již od Applu obdržela objednávku na prvních 10000 kusů Apple TV s dodáním koncem ledna. Při obvyklém zpoždění v distribučním řetězci se dá počítat s tím, že Apple TV na trh opravdu přijde někdy v únoru (alespoň internetový obchod Applu v únoru slibuje vyřízení předobjednávek). Až se Apple TV dostane do rukou více lidem, jistě se objeví podrobnější zprávy o vnitřku a budeme je moci porovnat. Věřím, že třeba někdo z přispěvatelů Ars Technicy se dovnitř podívá (zatím tam však také jen převzali zprávu AppleInsideru). Samozřejmě, že se budu snažit vás o tom včas informovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: