Další testy nových iMaců (14.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Další testy nových iMaců (14.8.07)

14. srpna 2007, 04.00 | Benchmarkové testy nových iMaců od Macworldu a Primate Labs, jež otestovala také Mac mini.

Jak se dalo čekat, Web nám plní další benchmarkové testy nových iMaců, pro tento článek jsem vybral měření Macworldu a Primate Labs. A Primate Labs navíc provedla testy i pro inovovaný Mac mini. Podívejme se, k jakým výsledkům se testující dobrali:

Benchmarkové testy Macworldu

Jak již upozornili naši čtenáři, Macworld už stačil zpracovat své obvyklé benchmarkové testy též pro nové iMacy. Jejich komentované výsledky najdete tady, zhruba v polovině stránky uvidíte tabulku s výsledky, z níž si můžete sami udělat obraz o tom, jak si vůči sobě stojí jednotlivé stroje.

Macworld testům podrobil všechny tři nové standardní modely „hliníkových“ iMaců (dva 20“ stroje s procesorem na 2,0 a 2,4 GHz a 24“ iMac na 2,4 GHz). Pro srovnání použil předchozí bílý 24“ iMac na 2,16 GHz a také 20“ iMac s PowerPC G5 na 2,1 GHz, k porovnání s předchozí hardwarovou platformou.

Nové iMacy na 2,4 GHz podaly skoro stejné výsledky – nijak překvapivé, protože se liší pouze velikostí displeje. Proti předchozímu 24” iMacu byly výkonnější ve všech testech, v souhrnném testu Speedmark o 9 procent. Výjimku tvořil test hry Unreal Tournament 2004, v němž 2,16 GHz iMac hliníkové novinky překonal o několik snímků za sekundu. To lze téměř jistě připsat na vrub grafické karty, ukazuje se, že nVidia GeForce 7300GT v předchozí řadě iMaců nebyla až tak slabá – jinými slovy, nové karty ATI nejsou zrovna herní špičky, zvlášť velký propad se projevuje u levnějšího 20” iMacu s Radeonem HD 2400 XT. Macworld se proto rozhodl provést další herní testy, výsledky zveřejní po jejich dokončení.

Nový 2GHz 20” iMac proti 2,16GHz procesoru v iMacu předchozí generace podával stejné nebo i mírně lepší výkony, nová čipová sada zjevně pomohla vyrovnat o trochu nižší taktovací frekvenci procesoru. Nárůst výkonu proti předešlé generaci tedy sice existuje, avšak nijak výrazný.

Ovšem lidé většinou nepřecházejí na stroj nové generace okamžitě, z počítače zakoupeného před rokem (přestože by si to marketingové oddělení cupertinských jistě přálo), přechází se spíše ze starších strojů o několik generací pozadu. Z tohoto důvodu Macworld do srovnání zařadil iMac G5 na 2,1 GHz, což byla špička poslední generace PowerPC iMaců, jež v době uvedení na trh stála 1 699 USD. Od té doby uběhlo 22 měsíců a výkon opravdu vzrostl. Pro Speedmark dal nový špičkový iMac (na 2,4 GHz) výsledek o 43 procent lepší, 2GHz model překonává G5 stroj o 32 procent. A v některých dílčích testech nové iMacy potřebovaly jenom polovinu času proti svému předchůdci s G5. Z čistě výkonnostního hlediska se tak přechod na Intel z PowerPC strojů skutečně vyplatí, když od letošního jara novou hardwarovou platformu konečně podporuje většina důležitého softwaru.

Macworld má objednaný také nový iMac s Core 2 Extreme 2,8 GHz, až mu dojde, provede tyto testy i na něm. (Z náznaků na Webu se zdá, že tento model jde objednat pouze ve webovém obchodu Applu, v kamenných obchodech se zřejmě běžně nabízet nebude.)

Z testů jasně plyne, že zatímco proti předchozí generaci iMaců mnoho výkonu navíc nezískáte, při přechodu z PowerPC modelů to už pocítíte.

Testy Primate Labs

Do testování nových iMaců se pustila též kanadská softwarová firma Primate Labs, jež se zabývá především prodejem benchmarkových testů Geekbench. Na nich je zajímavé hlavně to, že existují pro více platforem, Primate Labs nabízí verze pro Windows, Mac OS X a Linux. Otestování hardwarových novinek Applu jí tak slouží jako reklama. Výsledky testů iMaců uveřejnila na svém blogu.

Testy porovnávají nový 24” iMac na 2,4 GHz a také 24” iMac s procesorem Core 2 Extreme na 2,8 GHz (byl do výsledků doplněn dodatečně, články jiných serverů přebírající tyto údaje to mnohde ještě nezaregistrovaly). Pro srovnání byly použity dva 24“ iMacy předchozí generace na 2,16 a 2,33 GHz. Všechny stroje měly 2 GB RAM a pracovaly pod Mac OS X 10.4.10.

Nové iMacy, s vyšší taktovací frekvencí procesorů i systémové sběrnice, přirozeně podaly vyšší výkony, což dobře ilustrují příslušné diagramy.

V testu celkového výkonu, stejně jako v testech celočíselných výpočtů, výpočtů v pohyblivé čárce a výkonnosti paměti nový 24” iMac na 2,4 GHz sice překonal své předchůdce, ne však nějak zvlášť výrazně. Zato nový iMac na 2,8 GHz v celkovém výkonu a ve výpočtech své soupeře hodně předbíhá, v testu výkonnosti paměti sice stále vítězí, ale už s menším náskokem (má stejnou paměťovou architekturu jako hliníkový 24“ iMac na 2,4 GHz). A v testu proudového zpracování se výrazněji projevuje rozdíl mezi generacemi iMaců. Starší bílé stroje citelně zaostávají za svými hliníkovými nástupci, avšak 2,8GHz stroj již proti novému 2,4GHz iMacu tak silného náskoku nedosahuje.

Primate Labs dochází k závěru, že pro náročné aplikace (typu Aperture či Photoshopu) na nových iMacích určitě zaznamenáte zvýšení výkonu. A pro mnohé může být důležité i to, že maximální možná kapacita RAM vzrostla ze 3 GB na 4 GB.

Na druhou stranu, pro běžnější uživatele už nárůst výkonu tak strmý není, navíc testy Geekbench ověřují spíše teoretické veličiny, u skutečných aplikací lze čekat, že se rozdíly ještě více zmenší (viz výše popisované testy Macworldu).

Testy inovovaných Maců mini

Primate Labs však nezkoumala jenom nové iMacy, také se podívala na souběžně s nimi inovované Macy mini. Výsledky testů Geekbench pro Macy mini znovu najdete na firemním blogu. Srovnává se celkem osm modelů Maců mini: dva nové stroje s procesory Core 2 Duo na 2,0 a 1,83 GHz, dále tři jejich bezprostřední předchůdci s procesory Intel Core Duo 1,83 a 1,66 GHz a Intel Core Solo 1,5 GHz a srovnání se účastnily rovněž tři PowerPC Macy mini s procesory G4 na 1,50, 1,42 a 1,25 GHz. Všechny stroje opět pracovaly pod Mac OS X 10.4.10, modely s procesory Intel byly osazeny 2 GB RAM, modely s PowerPC pak 1 GB RAM (do těch více RAM instalovat nejde).

Nové procesory proti svým bezprostředním předchůdcům přinesly skutečně pouze nepatrný nárůst výkonu (na diagramech to dobře uvidíte), je však třeba připomenout, že inovované modely za stejnou cenu nabízejí též větší RAM a pevný disk, což tyto testy nezohledňují. Zároveň tím Apple dosáhl toho, že veškerá jeho aktuální počítačová nabídka podporuje 64bitové zpracování. Mac mini sice asi nebude obvyklou platformou pro 64bitové aplikace, ovšem bude to důležité pro plné využití Leoparda (což možná byl hlavní důvod této inovace).

Zato nárůst výkonu proti PowerPC verzím Maca mini je skutečně působivý, ve většině testů dosahují stroje s Core 2 Duo trojnásobných hodnot, samozřejmě se tu projevuje nasazení dvoujádrové technologie, což lze vidět i na rozdílech výsledků ve výpočetních testech modelů s dvoujádrovými Intely proti jednojádrovému procesoru Core Solo.

Pro skutečné aplikace se dá očekávat, že se výkony Maců mini s procesory Core Duo a Core 2 Duo nebudou příliš lišit, ovšem proti PowerPC strojům ano (při použití softwaru přímo podporujícího Intel).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Výkon MacPro

Autor: Marek Muž

Založeno: 14.08.2007, 06:25
Odpovědí: 0

Mám slíbeno od šéfa do konce roku, že mi nahradí mojí starší G5/1,8 (single) strojem MacPro 2,0 GHz.

Jak se tak dívám na testy, asi to bude dost rozdíl ve výkonu. Myslíte, že je hodně velký rozdíl mezi MacPro 2 GHz a 2,66 GHz? Používám převážně Adobe CS2, na MacPro pak bude CS3. Nebo je výkon i té 2,0 GHz verze tak velký, že se vyšší nevyužije?

Nezajímaj
í mne nějaké testy procesoru, ale reálná práce v InDesignu a Photoshopu. Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Výkon MacPro

Autor: Metal Muž

Založeno: 14.08.2007, 08:37

Nejde o nevyužití, jde o cenu za kterou ten stroj pořídíte. Na CS3 + běžná práce ten 2 GHz bohatě dostačuje, a stejně je důležitější mít velkou RAM než o nějaké procento výkonější procesor.

Ty hercíky procesoru vás začínají zajímat o nějakých dlouhodobých výpočetních procesů (3D/ video rendering, výpočet počasí, ....). Pro drtivou činností na kompu je efektivnější koupit lacinější stroj s nižším kmitočtem a ušetřené prašule užít jinak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Výkon MacPro

Autor: MCK Muž

Založeno: 14.08.2007, 08:46

Souhlas. Apply jsou uz tak dost drahe a nevyplati se kupovat nic nez nejnizsi nebo stredni modely. Ve vasem pripade si tam rovnou dejte 2 GB navic a poslape to jako vino. POkud i tak budete zakopavat a nebude vam dostacovat disk, ktery je hned obycejne dost zahlcen, tak jeste druhy disk, dejte si je do raidu a pak uz to bude opravdu raketa. (Nepredpokladam, ze mate vse na svem pocitaci... a zalohujete nekam jinam, to by pak chtelo jeste neco na zalohy. A ten raid ani nemusi byt moc veliky.)

Marek

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Výkon MacPro

Autor: Marek Muž

Založeno: 14.08.2007, 08:51

RAM chci 4GB ve stejných modulech, aby to pracovalo v dual(?) modu (nevim presne jak se tomu rika). Cena RAM uz je prijatelna, pred rokem byla hroziva.

Jako startovaci si mozna necham dat WD Raptor 10.000 ot.. Na data pouzivam nyni externi LaCie pripojene pres FW800.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Výkon MacPro

Autor: paegas Muž

Založeno: 14.08.2007, 11:45

Ano raptor někdy vychází lépe než dva normální v raidu 0.. dual modu se říká dualchannel a v tomto modu pameti pracuji pokud jsou dve stejne, ve vasem pripade 2x2gb. Ovsem nejsem si jist jestli v dualchannelu nebude fungovat i 4x1gb, tim si ale nejsem jistej 2x2gb je jistota..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Výkon MacPro

Autor: Pavlik_ Muž

Založeno: 14.08.2007, 12:58

1) Kdyz zam budete mit 4x 1GB RAM, bude to pracovat v modu quad channel (projevuje se to hlavne pri vyuziti vice procesoru).
2) Doporucuji osadit 3 mensi disky (spojene do Raidu 0) a dalsi disk na zalohovani. To vam umozni dostat se na prenosovou rychlost okolo 200MB/s.
3) Doporucuji koupit verzi se 2,66GHz procesory a ne tu s 2GHz procesory (ta fifancni uspora se nevyplati).

Odpovědět na příspěvek

Všechny stroje opět měly 2 GB RAM a pracovaly pod Mac OS X 10.4.10.

Autor: Jan R. Muž

Založeno: 14.08.2007, 09:15
Odpovědí: 0

Autor článku se plete ve větě "Všechny stroje opět měly 2 GB RAM a pracovaly pod Mac OS X 10.4.10." MacMini G4 pochopitelně vůbec 2 GB RAM nepodporují a ani uvedený test to neříká - testuje MacMini s 1 GB RAM.

Odpovědět na příspěvek

RE: Všechny stroje opět měly 2 GB RAM a pracovaly pod Mac OS X 10.4.10.

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 14.08.2007, 10:52

Děkuji za upozornění, samozřejmě máte pravdu, text už jsem příslušným způsobem upravil.

Odpovědět na příspěvek

macmini a C2D

Autor: appledont Muž

Založeno: 14.08.2007, 12:12
Odpovědí: 0

C2D vs CoreDuo je citit pri virtualizacii, ktora je priamo podporovana C2D, ovsem pozor na dostatok pamate - 1GB je na Multi OS tasking malo, ak sa neprepina medzi OS, tak staci. Skusenosti MacBook s CoreDuo vs C2D

Odpovědět na příspěvek

PPC vs X86

Autor: Krtek Muž

Založeno: 14.08.2007, 15:48
Odpovědí: 0

Jestli se nepletu tak poslední G5 iMac byl taky jenom jednojádro ? V tom případě pořád vidim že po 2 letech zavedení procesorů intel NENÍ počítač rychlejší než jeho předchůdce. Pochopitelně vstaženo na architektůru jednoho CPU.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: