Další testy nového iMacu s Core i7 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Další testy nového iMacu s Core i7

18. listopadu 2009, 00.00 | Server Bare Feats si pořídil nový 27“ iMac s procesorem Core i7 a jeho první testy ukazují, že se výkonnostně velice blíží čtyřjádrovému Macu Pro.

Nové iMacy se sice prodávají již od konce října, ale teprve nyní na trh přichází nejvyšší 27“ model osazený procesorem Core i5, případně Core i7 (jde o stolní procesory kódově označené „Lynnfied“, stroj s Core i5 je nejvyšší současný standardní model, konfigurace s Core i7 se nabízí volitelně za příplatek 200 USD). Tyto iMacy budí značnou pozornost, protože by měly přinést citelné zvýšení výkonu oproti modelům s procesory Core 2 Duo, což jasně naznačily už první předběžné testy.

A samozřejmě výsledků testů pořád přibývá s tím, jak iMacy s Lynnfieldy přicházejí k dalším zákazníkům, co si je objednali. Nový 27“ iMac s Core i7 získal také server Bare Feats testující nejrůznější hardware spojený s Macy (zaměřuje se ale hlavně na grafické karty) a v pondělí zveřejnil první testy tohoto stroje měřící výkon jeho procesoru.

Srovnávané Macy a použité testy

Bare Feats v nich porovnával čtyři různé Macy. Samozřejmě do nich zařadil nový 27“ iMac s procesorem Core i7 na 2,8 GHz, 8 GB RAM a grafickou kartou Radeon HD 4850 (v diagramech ho označuje zkratka „i7 iMac“). Proti němu postavil 24“ iMac z letošního jara s 3,06GHz procesorem Core 2 Duo, opět vybavený 8 GB RAM a Radeonem HD 4850.

Kromě toho se však Bare Feats rozhodl porovnat nový iMac též s Macy Pro, použil dva modely z letošního jara, oba s 12 GB RAM a grafickou kartou Radeon HD 4870, první byl osazen jedním čtyřjádrovým Xeonem (s architekturou Nehalem) na 2,93 GHz (označený zkratkou „MP 4core“) a druhý nesl takové procesory dva („MP 8core“). V případě Maců Pro tedy šlo o nadstandardní konfigurace, podstatně dražší a výkonnější než základní modely (viz například tyhle testy).

K testování byly použity testy Cinebench R10 (ve variantě s využitím více procesorových jader), Geekbench 2.1.4 a dále se testoval výkon v aplikacích Compressor 3.0.5 (při zpracování 60minutového HD filmu) a After Effects CS4 (testem TotalBenchmark).

Výsledky testů

Testy jasně ukázaly, že nový iMac s Core i7 skutečně přináší citelně vyšší výkon, proti iMacu s 3,06GHz Core 2 Duo dosáhl v testech Cinebench a Geekbench více než dvojnásobného skóre a jeho čas v testu TotalBenchmark rovněž nebyl ani poloviční. A v testu Compressoru mu stačil 1,7krát kratší čas.

Zvlášť zajímavě však dopadá srovnání s Macy Pro. Nejlepší hodnoty samozřejmě dal osmijádrový Mac Pro, ten ovšem používá dva čtyřjádrové Xeony. Ale výkony čtyřjádrového Macu Pro a iMacu s Core i7 vycházejí srovnatelné, skóre iMacu v testech Cinebench a Geekbench byla nižší jen o několik málo procent, hodně se blížily i časy pro After Effects (27“ iMac potřeboval 170 sekund, zatímco čtyřjádrový Mac Pro 164), pouze v testu Compressoru vyšel rozdíl větší (Mac Pro test zvládl již za 100 sekund, zatímco iMac až za 140).

Tyto výsledky mluví jasnou řečí, přinejmenším v aplikacích podporujících vícejádrové zpracování bude iMac s Core i7 výrazně výkonnější než nejsilnější iMacy s Core 2 Duo a výkonnostně je v podstatě srovnatelný i s 2,93GHz čtyřjádrovým Macem Pro.

Zhodnocení výsledků

Pokud tedy jste příznivci počítačů s integrovaným monitorem (a nevadí vám jeho lesklá povrchová úprava), představuje 27“ iMac s Core i7 velice zajímavé řešení, vzhledem k tomu, že se jeho RAM dá rozšířit až na 16 GB, lze ho osadit 2TB diskem a používá grafiku Radeon HD 4850, ve většině úloh skutečně příliš nezaostává za běžnými konfiguracemi čtyřjádrového Macu Pro.

Bare Feats na tomto stroji postrádá už jen port eSATA, který by dovolil připojení výkonnějších diskových řešení (na něž port FireWire 800 nestačí), pochopitelně ti, kdo potřebují větší možnosti rozšiřování, nadále dají přednost Macu Pro, ale když se nové nejvyšší iMacy výkonnostně tak přiblížily Macům Pro, lze předpokládat, že brzy dojde k další modernizaci Maců Pro (první takové pověsti se objevily již v říjnu).

Konfigurace s Core i7 vychází výhodněji než model s Core i5

Bare Feats zatím vlastní jenom iMac s Core i7, nemůže tedy dodat vlastní data ohledně výkonu modelu s Core i5, ovšem podle zveřejněných skóre 64bitových testů Geekbench pro nové iMacy dává model s Core i7 asi o 35 procent vyšší výsledek.

Testy Geekbench jsou však syntetické, přesnější obraz si půjde utvořit až z porovnání obou strojů v aplikačních testech, ale teď se musíme spokojit s už dostupnými údaji.

Z hlediska poměru ceny a výkonu (měřeného testy Geekbench) tak vychází volitelná konfigurace s Core i7 výhodněji, protože za cenu vyšší zhruba o 10 procent (v USA) poskytuje víc než o třetinu vyšší výkon.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: