Další informace k novým iMacům: další fotografie, první postřehy a fotoreportáž z rozebírání. (10.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Další informace k novým iMacům: další fotografie, první postřehy a fotoreportáž z rozebírání. (10.8.07)

10. srpna 2007, 06.00 | Server Gizmodo předkládá fotogalerii nových iMaců a první postřehy z práce s nimi. A japonský web Kodawarisan nabízí fotografie z rozebrání nového 20“ iMaca.

Pochopitelně stále přicházejí další informace k novým iMacům, zde vám předkládám jejich první várku, přes víkend doufám zpracovat další (viz níže).

První postřehy k novým iMacům na Gizmodu

Brian Lam ze serveru Gizmodo se účastnil uvedení nových iMaců v Cupertinu a o své zážitky a dojmy se samozřejmě dělí se čtenáři.

Mimo jiné nabízí krátké video ukazující nové iMacy, na nichž běží iLife '08, na mnoha záběrech se objevuje i nová tenká klávesnice. Záznam je sice dost roztřesený, ale základní rysy nových strojů v něm uvidíte.

Gizmodo také přináší rozsáhlou fotogalerii nových iMaců a nové klávesnice.

A k tomu všemu Lam přidává své první postřehy a zjištění:

Černý rámeček okolo krycího skla displeje dává displeji vyniknout (podobně jako na iPhonu či iPodu). Hliníkové dno klávesnice je silné pouhé 3 milimetry, stejně jako šasi iMacu. Šasi samotného počítače je vylisované z jednoho kusu hliníku, mřížky reproduktorů vznikají probíjením. Kamera iSight a infračervené čidlo se nacházejí pod skleněným krytem displeje. Mikrofon leží nad kamerou iSight a otvory jeho mřížky jsou vypalované laserem (5 nepatrných otvůrků, jimiž by údajně stěží prošlo zrnko písku). Tvrdí se, že zatím žádné zařízení spotřební elektroniky nebylo vyrobeno z jednoho kusu hliníku takovéto velikosti.

Zadní část iMacu je černá (barva vzniká eloxováním), což ho opticky dále zeštíhluje. Logo Applu vepředu má černou barvu, další logo se nachází vzadu, rovněž v černé barvě, temnější než pouzdro stroje.

Na celém počítači se nevyskytují žádné šrouby, vyjma jednoho mezi reproduktory, který přidržuje kryt šachty pro rozšíření RAM.

Magnetický úchyt dálkového ovládání zmizel a na čele stroje není žádná LED dioda signalizující uspání počítače (údajně si to vynutil přímo Jobs).

Reproduktory se nalézají na spodku, směřují na stůl, od něhož se zvuk odráží. (Podle Lama znějí hlasitě.)

iMac, který Lam zkoušel, byl docela teplý, ale zhruba tak jako předchozí modely. Stroj pracuje neobyčejně tiše, avšak Lam neměl příležitost ho pořádně zatížit.

Nabízejí se následující porty (na zadní straně počítače): zdířka sluchátek, linkové zvukové vstupy (analogový a optický), tři USB porty, gigabitový Ethernet, FireWire 400 a 800 (FireWire 800 je tedy už na všech iMacích, dříve scházel u slabších modelů) a mini DVI výstup.

Použité displeje se neliší jen svými úhlopříčkami (20” a 24”). Menší 20” displej má menší pozorovací úhel a jas (160o proti 178o a 290 proti 370 nitům). Ale 20” panel zase poskytuje vyšší kontrast 800:1 proti kontrastu 750:1 24” obrazovky.

Klávesy klávesnice mají velmi malý zdvih a odstupy mezi klávesami jsou úplně stejné jako na MacBooku. Klávesnice nese další 2 USB porty, s dostatečným příkonem, aby dokázaly dobít iPhone či iPod. Ukrývají se však pod okrajovou hranou, pod níž se vejde pouze kabel, silnější USB klíčenky nikoli. Kabel klávesnice je umístěn tak, aby nevrážel do podstavce iMacu, když budete počítač spolu s klávesnicí posouvat po stole. Klávesa Command už nenese logo Applu a zmizely též klávesy F13 až F19.

Obrazovka je extrémně lesklá. Umístění za sklem ji sice dobře chrání, avšak lesk se tak dále zesiluje. Podle Lama je ještě daleko lesklejší než lesklá varianta displeje MacBooku Pro a v přímém slunečním svitu nebude dobře vidět. Přednastavená kalibrace barev pro „iMac“ způsobila, že obrazovka vypadala vybledlá, Lam raději zvolil jiný profil. Menší 20” iMac se zřejmě nedá pověsit na stěnu, 24” model by měl mít volitelný VESA držák.

Všechny iMacy se dodávají s 1 GB RAM, kromě nejvyššího 2,8GHz modelu. Stroje s 1 GB ponechávají jednu v paměťovou patici volnou pro rozšíření, 2.8GHz model se 2 GB má obsazené všechny patice. (Z hlediska ekonomiky výroby sice pochopitelné, avšak pro zákazníky nepříjemné, protože použitá čipová sada podporuje až 4 GB RAM, jenže v tom případě bude třeba vyměnit celou RAM.)

Z výše uvedených postřehů vyplývá, že hlavním problémem nových iMaců bude nejspíš displej, jeho lesklé provedení se rozhodně nelíbí každému, o čemž svědčí některé komentáře u Lamových postřehů. A také nová klávesnice některým lidem nevyhovuje.

Toto jsou první postřehy, ale na Webu se už objevily i důkladnější recenze. Zatím vím o dvou, jednu připravil CNET (provozující mimo jiné zpravodajství News.com). Druhá recenze se nachází na serveru Ars Technica. Jde o důkladný rozbor obvyklý pro tento server.

Přes víkend bych se rád pokusil připravit obsáhlejší výtah z těchto recenzí (na dnešek to bohužel z časových důvodů nebylo možné), ale pokud vám nevadí angličtina, můžete si v nich počíst už teď.

Pohled do nitra nového iMaca

Rozebírání hardwarových novinek Applu se stalo již skoro tradicí, avšak v případě nového iMaca se příslušné fotografie objevily opravdu brzy. Najdete je na japonském webu Kodawarisan. Provozovatelé tohoto webu jsou očividně „notoričtí rozebírači“, protože nabízejí fotografie z rozebrání mnoha jiných Maců. Za to jim jistě patří dík, protože uspokojili zvědavost řady lidí, aniž by ti byli nuceni vztáhnout ruku na své opečovávané strojky. Nyní se tedy můžete s klidem podívat, jak to vypadá v nitru nového 20“ iMaca.

Fotografe jsou umístěny do tří po sobě následujících stránek, spolu s velmi stručnými anglickými popisky. (Zbytek webu je v japonštině a tu skutečně neovládám, takže vám o autorovi či autorech nemohu říci nic bližšího).

Na první stránce uvidíte sejmutí skleněného krytu pomocí přísavky a odhalení čela stroje. Druhá stránka zobrazuje vyjmutí LCD panelu, pohled dovnitř iMaca a poté spatříte vyjmutou základní desku. Ta je velice kompaktní a osazená z obou stran, mimo jiné se na ní nacházejí nálepky s varováním před ztrátou záruky (japonské kolegy to zjevně neodradilo). Na zadní straně desky se táhne několik tepelných trubic odvádějících teplo do mohutného pasivního chladiče po straně desky. Deska má zvláštní „vykousaný“ tvar, aby se do počítače vůbec vešla, ze stran se na ni „lepí“ optická mechanika a pevný disk.

Třetí a poslední stránka ukazuje zbytek iMaca po odstranění základní desky, což mimo jiné odhalilo větráky pro optickou mechaniku a pevný disk. Nalézá se tam také další větrák ofukující pasivní chladič základní desky. Předposlední fotografie zobrazuje pouzdro reproduktoru a na úplně posledním snímku uvidíte LCD panel počítače, jde o typ LG PHILIPS LM201WE3.

Rozhodně to jsou zajímavé fotografie, jasně z nich vidíte, jak je vnitřek stroje „natlačený“. Zároveň to ovšem ukazuje, jak energeticky nenasytné jsou dnešní hardwarové komponenty, jež se neobejdou bez větráků. Nedá mě to, abych nepřipomněl iMacy G3, které se chlubily právě nepřítomností větráků. To ovšem bylo před osmi lety (jak ten čas běží) a mnohé hardwarové parametry těchto strojů dnes překonávají už i zařízení typu iPhonu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: