Velký myší souboj - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Velký myší souboj

31. března 2004, 00.00 | Počítačová myš je jedním ze zařízení, které výrazně ovlivňují kvalitu práce s počítačem. Pro váš snadnější výběr toho vhodného doplňku pro vašeho Maca vám přinášíme postřehy o třech myších, na které může poměrně snadno padnout váš výběr.

Jedním z prvků, který vyvolává u uživatelů a pozorovatelů výrazné rozpory, je standardní myš Apple, která po celých dvacet let existence Maců ma pouze jedno tlačítko, i když systém podporuje (a některé aplikace dokonce vyžadují) vícetlačítkové myší. Vzhledem k tomu, že k Macu lze připojit defacto libovolnou USB myš, podívali jsme se na tři, které spadají spíše do oblasti příslušenství k Macům, než obecného "multiplatformního" doplňku.

V praxi jsme otestovali tři polohovací zařízení (tedy myši :)
- Apple Bluetooth Mouse (výrobce Apple, zapůjčilo CDS, 2418 Kč bez PDH )
- The Mouse Ltd. (od MacMice, zapůjčila firma Cables&SIMM's, 1490 Kč bez DPH)
- rfmouse (od Macally, zapůjčila firma Cables&SIMM's, 1650 Kč bez DPH)
k tomu jsme přibrali dvě myši již starší, a sice
- Apple Pro Mouse
- Microsoft IntelliMouse Explorer
které autor s úspěchem používá již delší dobu.

V případě Apple Bluetooth Mouse a rfmouse se jedná o myši bezdrátové, tedy nevázané v pohybu kablíkem, třetí myš je klasická, s "ocáskem". Všechny jsou samozřejmě s optickým snímačem pohybu.

Fotografie pro tento článek byly vytvořeny panem fotografem Jahelkou, kterému tímto děkujeme. Po klepnutí na náhled se objeví fotka ve větší rozlišení v novém okně.

Apple Bluetooth Mouse

Nejsnazší popis této myšky je, že se jedná o klasickou Apple myš bez kablíku a s bílým neprůhledným plastem. Poté, co myš uchopíte do ruky, zjistíte, že rozdíl je také ve váze, díky dvěma baterkám, které se v myši nachází. Design je identický jako u ostatních (černé a bílé) myší, včetně elegantního provedení spodní části.

Myš pro bezdrátovou komunikaci využívá Bluetooth a dodává se samostatně, bez jakékoliv základnové stanice - předpokládá se, že počítač máte buď vybavený interním, nebo externím (USB) modulem. Připojení k počítači je snadné, v menu nebo panelu Bluetooth stačí vybrat "Nastavení nového zařízení", vybrat typ "myš" a aplikace sama provede spárování s vaší myší. Podmínkou samozřejmě je, aby byla myš "vyhledávatelná", tedy měla baterie a byla zapnutá. Při párování není nutné zadávat žádný klíč, myš se počítačem domluví "sama". Myš podporuje pouze Mac OS X 10.2.6 a novější, s Mac OS 9 prostě nepochodíte.

Myš napájí dvě tužkové baterie - Apple udává výdrž na alkalické baterky po dobu tří měsíců, takto dlouho jsme myš netestovali. Apple má chytře vyřešené vypínání myši, aby zbytečně nesvítila například při přepravě v tašce - přes optický senzor se zasune krytka, který automaticky také vypne napájení myši. Úroveň baterií je možné sledovat v ovládacím panelu Klávesnice a myš v Systémových předvolbách. Kromě toho má ještě myš nastavení "tvrdosti" poklepání.

Používání v praxi je poměrně bezproblémové, v případě odpojení a připojení myši (vypnutí/zapnutí) stačí počkat několik vteřin a klepnout tlačítkem, myš se opět připojí, při probuzení počítače je již rovnou připojená. Na pohyb myši je asi nutné si zvyknout, díky vyšší váze má větší setrvačnost než klasická drátová myš, která je lehčí. Pokud vám vyhovuje design od Apple a nevadí vám jedno tlačítko, je tato myš pro vás ideální, například i pro použití s notebookem, kdy se nemusíte zabývat kabelem pro připojení.

The Mouse Ltd.

Pro tuto myšku je z designového hlediska poměrně jasným vzorem klasická myš od Apple, dříve známá jako Apple Pro Mouse, kterou zná asi každý uživatel. Z této myši přebírá (zhruba) základní tvar, rozdíl v designu je patrný především z boku, kdy myši od Apple vypadají spíše jako kapky, The Mouse spíše jako část vajíčka.

Myš se jmenuje poměrně prostě, Ltd. v jejím názvu znamená, že se jedná o limitovanou černou edici, které bylo vyrobeno tisíc číslovaných kusů, standardní provedení je vyvedené v bílé barvě. Zdá se však, že černé provedení je již vyprodané a námi testovaný kousek je poslední.

Důležité je, že podobný design doplňuje rozšířenou funkčností - dvěma tlačítky a kolečkem pro posunování. Vše funguje standardně přímo pod systémem, neboť Mac OS X dvoutlačítové myši s kolečkem standardně "umí", pravé tlačítko vyvolává kontextové menu a kolečko dovoluje se pohybovat nahoru a dolu po webových stránkách či jiných dokumentech. Tlačítka nejsou vytvořená jako samostatné kusy plastu, pouze je horní část rozdělená na dvě samostatné "krovky", které se mačkají. Vzhledem k tomu, že zdvih tlačítka, než dosedne na mikrospínač, je asi dva milimetry, není nutné se obávat, že by mohlo dojít k ulomení tlačítka při přílišném mačkání.

Myš lze samozřejmě používat i s Mac OS 9, pro starší systémy je však nutné stáhnout ovladače na webových stránkách výrobce, podobně lze učinit také pro Mac OS X, pokud chcete nastavit jiné funkce, než standardně poskytuje systém.

Ač myška nedosahuje jemné elegance původní černé Apple Pro Mouse, která je opravdovým designovým skvostem (z obou stran, zatímco The Mouse je na spodní části spartánská), poslouží vám více než dobře, pokud jste si tento tvar myši oblíbili a chcete podobné zařízení, které však dovolí lépe využívat možnosti systému a aplikací. Díky tomu, že se jedná o drátovou myš, autorovi článku také nejvíce vyhovovala svou charakteristikou pohybu.

rfmouse

Myš rfmouse od firmy Macally je rovněž bezdrátová, ovšem používá pro spojení proprietární rádiový systém a tedy vyžaduje i svou vlastní základnovou stanici (firma nabízí i klávesnici, pro kterou je potřeba také samostatnou stanici). Tato bílá myš se od předchozích dvou kousků liší především designově - nekopíruje "kapkový" design, ale spíše ergonomický design, který někomu padne do ruky lépe, než čisté obliny. Zde se nabízí porovnání s Microsoft Intellimouse Explorer, který má další dvě tlačítka navíc.

Myš je opět dvoutlačítková s kolečkem, takže nepotřebuje žádné dodatečné ovladače, ovšem můžete je nainstalovat, pokud ji chcete používat s Mac OS 9, nebo chcete změnit nastavení myši pod Mac OS X.

Myš napájejí dvě tužkové baterie - v dodávce jsou spolu se základnou čtyři akumulátory, neboť základnová stanice, která se připojuje do USB, umí sloužit také jako nabíječka pro dva tužkové akumulátory. Tím výrobce řeší problém napájení, v praxi nám jeden pár akumulátorů vydržel asi týden. Myš má pouze jedno dodatečné nastavení, kanál pro komunikaci se základnovou stanicí (zatímco na Bluetooth v podstatě nemůže dojít k funkčním rušení, neboť provoz je kódovaný, zde by mohlo při použití více myší docházet k vzájemnému rušení). Myš tak nemá žádný vypínač pro přenášení. Myší bylo možné probudit i uspaný počítač, což se nám u Bluetooth myši nepodařilo nastavit (Apple tvrdí, že to podporuje pouze u interního Bluetooth modulu, případně u modulu od D-linku).

Pokud vám vyhovuje "ergonomický" tvar (který je podle všeho použitelný i pro leváky) více než menší myši od Apple, je to pro vás zajímavá volba. Nevýhodou je nutnost sebou přenášet také základnovou stanici (v případě přenosného počítače) výhodou naopak možnost nabíjení akumulátorků v základnovce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: