Test rychlosti připojení iPhonu přes EDGE proti Nokii s UMTS (12.12.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Test rychlosti připojení iPhonu přes EDGE proti Nokii s UMTS (12.12.07)

12. prosince 2007, 07.00 | V Německu provedený test připojení iPhonu přes EDGE proti Nokii s UMTS neukázal velké rozdíly, avšak test vychází z chybných předpokladů.

Prakticky od prvního představení iPhonu na veřejnosti vznikají spory kolem jeho mobilního datového připojení, jež využívá starší technologii EDGE, zatímco mnozí by si přáli, aby byl rovnou nasadil podporu 3G sítí.

Srovnávací test Olivera Störa

Spory neutuchají, poměrně velký rozruch na Webu nyní v tomto ohledu vyvolává test provedený v Německu Oliverem Störem. Test zveřejněný na blogu iPhone Infoblog je v němčině, ale anglické shrnutí si můžete přečíst tady.

Oliver Stör vzal iPhone a srovnával ho s telefonem Nokia E61i, který má podporu 3G sítí, konkrétně první verze UMTS.

To pochopitelně mnozí weboví diskutéři uvítali se značným nadšením a začali velebit prozíravost Steva Jobse, že iPhone omezil na EDGE.

Zásadní vada testu

Celý test má však jednu naprosto zásadní vadu. iPhone používá pro mobilní datové připojení technologii EDGE, v podstatě nadstavbu sítě GSM, jež může teoreticky zajistit přenosovou rychlost až 236,8 Kb/s, někdy se o ní mluví jako o 2,75G technologii. (V praxi ovšem bývají dosažené rychlosti nižší.)

Naproti tomu UMTS už skutečně představuje 3G technologii, vlastně jde o obecný pojem shrnující mnohé varianty. Někdy se však jako UTMS telefony označují první modely, které podporovaly první verze UMTS bez dalších nástaveb. Ty však nabízejí maximální přenosovou rychlost 384 Kb/s, tedy ne o mnoho vyšší než EDGE.

Zato protokol HSDPA, tvořící nadstavbu nad „prvotním“ UMTS, přináší rychlost stahování dat v řádu megabitů za sekundu. Teoretické maximum činí 14,4 Mb/s, ale zatím dostupné telefony na trhu umí maximálně 7,2 Mb/s, nejčastěji však najdete telefony schopné stahovat rychlostí 3,6 Mb/s.

„Překvapivý“ výsledek srovnávacího testu poté již vypadá úplně jinak. Nokia E61i má „holé UMTS“, s maximem 384 Kb/s, není tedy divu, že iPhone o mnoho nepřekonala.

Test by nepochybně dopadl úplně jinak, kdyby byl s iPhonem soupeřil telefon s podporou HSDPA (třeba Nokia N95), pokud by ovšem v dané lokalitě bylo příslušné pokrytí. Jiné praktické testy s HSDPA telefony ukazují, že rychlosti v řádu megabitu za sekundu jsou skutečně dosažitelné. (Zde se popisují zkušenosti s Nokií N95 v okolí Prahy.)

iPhone s podporou HSDPA by tak byl nepochybně ještě mnohem lepší než současný model, protože k pohodlnému prohlížení Webu by navíc přidal velmi rychlé nahrávání stránek i mimo WiFi připojení.

Otázka pokrytí

Avšak v praxi navíc záleží na tom, zda se pohybujete v oblasti s dostatečným pokrytím. V Německu iPhone provozuje T-Mobile, který má velmi dobré pokrytí EDGE, díky tomu se tam dosahuje rychlostí srovnatelných s těmi teoretickými. Když ovšem na daném místě EDGE není, nastoupí GPRS, a to už rychlosti klesnou na hodnoty ne o mnoho vyšší než přes vytáčený telefon, někdy i nižší. (Záleží na vytíženosti místní sítě.)

Samozřejmě to však vyžaduje, aby na daném území bylo pokrytí touto technologií, což se například u nás příliš nevede, zatím se nabízí pouze v Praze a v Brně (ostatně u nás nadále existují určité nevelké oblasti, kde není ani EDGE). Ovšem zrovna v Německu někteří operátoři usilovně pracují na prakticky celoplošném pokrytí HSDPA. Svého času to s 3G sítěmi vypadalo opravdu bledě, ale s nástupem HSDPA se jejich budoucnost začíná opět rozjasňovat. Právě tato technologie se jeví jako nejperspektivnější pro případný budoucí vývoj iPhonu.

Ostatně právě na nedostatečné pokrytí 3G technologiemi se Steve Jobs odvolával, když hájil rozhodnutí nasadit do iPhonu EDGE. Zvolený americký operátor AT&T začal posilovat své pokrytí pro EDGE, zdá se však, že třeba v Německu poskytuje T-Mobile EDGE síť o dost lepší, než jakou má v USA AT&T (ten ovšem musí pokrývat podstatně rozsáhlejší území). A v době, kdy se iPhone teprve začal vyvíjet, tak skutečně rychlosti 3G sítí nebyly o mnoho lepší proti EDGE (viz právě zde probíraný test).

Problém s bateriemi

Jeden problém však 3G technologie mají, a to s výdrží baterií. Steve Jobs ho uvádí jako druhý hlavní argument proti nim. Toto připojení prostě podstatně rychleji vyčerpává baterie, Jobs k tomu řekl, že bude uvažovat o 3G připojení, až zajistí lepší výdrž baterie. Podle některých náznaků se takové čipové sady už skutečně chystají, ovšem rychlá připojení asi vždy budou mít vyšší nároky na spotřebu. Zpracování takovýchto datových toků je prostě výpočetně náročnější a i tyto operace spotřebovávají nějakou energii. Teď jde jenom o to, aby rozdíl nebyl proti předchozím technologiím příliš velký.

Shrnutí

Störův test sice vyvolal značný rozruch, jenže srovnává iPhone s dnes již v podstatě zastaralou 3G technologií. Tohle srovnání by mělo význam někdy před dvěma lety či dříve. Dnes se ovšem iPhone musí začít poměřovat s HSDPA telefony a na mě už stačit nemůže. Do hry však vstupuje řada dalších faktorů, především pokrytí území danými technologiemi, což zřejmě bude dost velký problém v naší zemi. V mnoha evropských zemích se však pokrytí rychlými 3G technologiemi stále zlepšuje, tam by iPhone s podporou HSDPA rozhodně našel uplatnění.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: