Silverscreen: hezká hračka, ale... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Silverscreen: hezká hračka, ale...

27. dubna 2005, 00.00 | Díky firmě Cables&Simms, která zařízení laskavě zapůjčila, se dnes podíváme na jednu z hezkých moderních hraček – bude to externí "videodisk" (nebo jak takovou věc vlastně správně nazývat) silverscreen od firmy LaCie. Jak uvidíte (a jak už ostatně naznačuje i titulek), zatímco externími disky LaCie, jež jsem před časem testoval, jsem byl nadšen, z tohoto zařízení mám poněkud smíšené pocity.

Díky firmě Cables&Simms, která zařízení laskavě zapůjčila, se dnes podíváme na jednu z hezkých moderních hraček – bude to externí "videodisk" (nebo jak takovou věc vlastně správně nazývat) silverscreen od firmy LaCie. Jak uvidíte (a jak už ostatně naznačuje i titulek), zatímco externími disky LaCie, jež jsem před časem testoval, jsem byl nadšen, z tohoto zařízení mám poněkud smíšené pocity: základní myšlenka je výborná, ale v konkrétním provedení je tu a tam nějaký drobný nedostatek, a zařízení je trochu příliš moc zaměřeno na uživatele Windows.

O co vlastně jde?

LaCie silverscreen vypadá na první pohled jako celkem obyčejný externí disk USB – jak je u zařízení LaCie zvykem, v celkem elegantním "kabátu" se zajímavě přiznanou elektronikou pod průhledným plastovým krytem; jakkoli já osobně preferuji "hliníkový" vzhled ostatních zařízení, za silverscreen se rozhodně – co do vzhledu – nikdo nikde stydět nemusí.

Specialitou zařízení silverscreen oproti jiným externím diskům ovšem je to, že je lze připojit přímo k televizi (či k jinému audio/videozařízení), a audiovisuální obsah disku rovnou presentovat: hudbu či video přehrávat, statické snímky zobrazit jako "slideshow".

Jde tedy o naprosto skvělé zařízení pro příležitosti, kdy chceme "u známých promítnout video z dovolené" či "ukázat fotky", a nejsme si jisti, zda je na místě k dispozici počítač či přehrávač DVD (a i kdyby přehrávač DVD k dispozici byl, zda si dokáže poradit s médii -R či -RW, jakkoli kompatibilita s DVD-R je v současnosti již takřka bezproblémová).

Vzhledem k tomu, že si v průběhu následujícího textu budu do jisté míry na silverscreen stěžovat, sluší se předeslat, že vše funguje skutečně bez problémů a na první pokus: pro připojení k počítači nejsou zapotřebí žádné ovladače, připojení k videosystému bylo také zcela bezproblémové.

Silverscreen jako externí disk

Podívejme se nejprve, jak si silverscreen stojí, díváme-li se na něj jako na externí pevný disk. Kapacita je docela slušná; máme na vybranou ze dvou modelů – 40 GB za 6 950 Kč, nebo 80 GB za 9 320 Kč (obě ceny jsou uvedeny bez DPH). Poměr ceny a kapacity je poměrně vysoký, ovšem to je samozřejmé, neboť platíme navíc nemalou přidanou hodnotu – schopnost přímo přehrávat multimediální data –, jíž se budeme podrobněji věnovat v příštím odstavci.

Zásadním problémem však je rozhraní: sice chápu, že kvůli nešťastným uživatelům wintelů, u nichž FireWire není standardní výbavou každého počítače, má smysl podporovat rozhraní USB; je pro mne však naprosto nepochopitelné, jak vůbec může někoho napadnout dělat disk o větší kapacitě, než pár set mega, bez rozhraní FireWire. Jakkoli připojení disku prostřednictvím USB 1.1 je možné, nemá smysl – celovečerní film bychom na něj ukládali tak dlouho, že by nás mezitím přešla chuť se na něj dívat. To ovšem znamená, že potenciální uživatel – není-li náhodou šťastným majitelem PowerMacu G5 – si k silverscreenu musí přikoupit také kartu s rozhraním USB2.

Ani tak se z disku nestane žádný rychlík – jakkoli USB 2.0 je nominálně rychlejší, než FireWire 400, ve skutečnosti je daleko pomalejší: USB nebylo navrhováno jako rozhraní pro velkokapacitní zařízení, nýbrž pro klávesnice a myš. Na výkonech disku je to vidět; testoval jsem silverscreen s kartou LaCie Combo (již mi firma Cables&Simms laskavě zapůjčila také) na stejném počítači, na němž jsem testoval externí disky LaCie a Formac. Podívejte se na výsledky (zahrnuji jen disky připojené prostřednictvím FireWire 400; disky připojené prostřednictvím FireWire 800 by byly v ještě docela jiné lize):

Další drobnost, indikující příliš velké zaměření na trh PC – v tomto případě ale, na rozdíl od rozhraní, jde skutečně o drobnost – je to, že silverscreen je předformátovaný na FAT32, tedy na diskový formát, který nesnese víc, než čtyřgigabytový soubor! To je u zařízení, zaměřeného především na video, dost tristní... Důvod je zřejmý: právě FAT32 je společným bodem Windows i Mac OS X, oba s ním dokáží pracovat stejně dobře. Tento problém se ovšem dá přesnadno léčit; stačí přeformátovat disk na formát HFS+, a vše je v pořádku.

Mezi klady patří jednoduchá a přehledná disková struktura – na disku je prostě čtveřice složek se smluvenými jmény, jež obsahují firmware (jejím prostřednictvím lze provést update; zde je mírně nepohodlné, že pro update firmware je nutné disk připojit k televizi, ovšem z technického hlediska je to pochopitelné: výrobce nemusí dodávat a podporovat programy pro různé operační systémy), hudební soubory, video a obrázky. Mimo tyto čtyři složky si můžeme na disku dělat co chceme.

Silverscreen jako multimediální přehrávač

Jako přehrávač připojený k televizi či jinému aduiovisuálnímu systému je silverscreen zařízení velmi šikovné a pohodlné, ale i zde narazíme na nějaké drobné mušky a problémy. Jejich závažnost je asi tak na půl cestě mezi zcela zásadním a v podstatě neopravitelným nedostatkem, jakým je neexistující rozhraní FireWire, a naprostou drobností, jíž je předformátování FAT32: jakýkoli nedostatek ve službách přehrávače totiž lze odstranit vylepšením firmware, ovšem záleží na firmě LaCie kdy a jaký nový firmware vydá.

Propojení s audiovisuálním systémem nabízí daleko bohatší paletu možností, nežli ono nešťastné USB na "počítačové" straně: s dodanými kabely lze využít jak obyčejné kompositní propojení, tak i S-video; silverscreen zvládá i profesionální složkový výstup či výstup VGA – s obrazovým rozlišením "natvrdo" nastaveným na 1 024 x 768 bodů –, pro ty však je zapotřebí přikoupit speciální kabel. Zařízení podporuje NTSC i PAL (mezi nimiž lze snadno přepínat prostřednictvím nastavení), a dokonce zvládá i tři standardní formáty HDTV (480p, 720p a 1020i). Audio kromě standardního dvoukanálového linkového výstupu podporuje i digitální SPDIF pro přímé připojení k receiveru či dekodéru.

Po připojení k televizi se objeví celkem příjemná výchozí obrazovka se základní nabídkou služeb:

Ovládání je intuitivní, jednoduché a zřejmé: součástí dodávky je docela standardní infračervený dálkový ovladač, jehož prostřednictvím se můžeme v nabídkách pohybovat a volit požadované služby. Ovladač je pohodlný a není problém se na něm vyznat; snad jedinou výhradu bych měl proti umístění tlačítka "Video Output", jež přepíná různé režimy videovýstupu, přímo na ovladač, nadto na exponované místo v levém dolním rohu: pokud je omylem zmáčkneme, na obrazovce televize najednou neuvidíme nic...

Prvé tři položky – Movies, Music a Pictures – vždy zobrazí seznam souborů v odpovídajících složkách; kterýkoli soubor můžeme vybrat a přehrát (pokud samozřejmě jeho formátu silverscreen "rozumí"). Je možné procházet i podřízenými složkami a u obrázků si můžeme vyžádat náhled na kompletní obsah složky stejně dobře, jako "přehrání" všech obrázků, jež v ní jsou. Seznamy jsou jednoduché a přehledné, ovšem trochu v nich chybí něco na způsob posuvníku – prostá informace v levé části obrazovky "1/6" není nejšikovnější, když je souborů hodně:

Zde se ovšem dostáváme k první výhradě, již vůči (současnému) firmware silverscreen mám: ovládání je v některých chvílích snad až příliš jednoduché a málo flexibilní. Konkrétní příklad – spustíme-li přehrávání nějakého souboru, nelze se zařízením dělat nic jiného, dokud přehrávání zase neukončíme; speciálně u hudebních souborů to není příliš šikovné. Bylo by jistě příjemné moci spustit přehrávání vybrané hudby jako doprovod ke "slideshow", nebo třeba jen jako zvukové pozadí po dobu, kdy zařízení nastavujeme prostřednictvím služby "Settings"; možné to ale bohužel není.

Vlastní služby jsou slušné, ale neoslňují: silverscreen si dokáže poradit s diskovým image DVD Video a přehrát jej jako DVD – nerozezná jej však, pokud nemá příponu .iso (takže pozor na přípony .dmg, .img,...) a neumí přehrát přímo složku VIDEO_TS (lze sice přehrávat soubory VOB jež jsou v ní uloženy, to ale není právě vrchol pohodlí při sledování filmu). Titulky u filmů DivX lze přemísťovat na obrazovce nahoru a dolů; musejí však být kódovány v Unicode. Zařízení podporuje i standard DivX VOD (Video on Demand).

Kompatibilita... nu, zkusil jsem z QuickTime vyexportovat všechny možné i nemožné standardní formáty, včetně MPEG4 a nejnovějšího AVC/H.264, jenž je standardem pro HD-DVD. Kdepak, smůla: naprostou většinu souborů (.mov, .mp4 apod.) silverscreen vůbec "nevidí"; vidět byl sice soubor AVI, avšak silverscreen jej nedokázal přehrát pro "nekompatibilní formát" (a to jsem použil zcela standardní Cinepak), a přehrát sice šel soubor MPEG2, ale silverscreen k němu nedokázal ze stejně pojmenovaného souboru .aif načíst zvukový doprovod. Na druhou stranu, všechny "ripy" DivX, jež jsem zkoušel, silverscreen přehrál bez problémů.

Poslední nepříjemný nedostatek, který snad stojí za zmínku: silverscreen dokáže ve videu rychle vyhledávat, avšak jakmile najdeme požadované místo a stiskneme tlačítko Play, resynchronizace přehrávače trvá strašlivě dlouho: natolik, že zrychlené vyhledávání je prakticky nepoužitelné.

Suma sumárum

Disk/přehrávač silverscreen je v principu moc hezká hračka, jež se může každou chvíli hodit; vzhledem ke službám, jež nabízí, mi cena připadá slušná a sám bych i přes výše popsané nedostatky současného firmware skorem o její koupi uvažoval – nebýt toho nešťastného a nepochopitelného opomenutí rozhraní FireWire: osobně jsem přesvědčen, že by v dnešní době u jakéhokoli velkokapacitního záznamového zařízení mělo být přinejmenším FireWire 400, ne-li rovnou FireWire 800, zcela standardní a základní výbavou.

U zařízení, jehož primárním účelem je obsahovat dočasné videosoubory, je docela běžné, že se často přehrávají a mažou desítky giga (zrovna teď při testování, zatímco píši, nahrávám na silverscreen asi 30 GB videa), a přes USB to skutečně trvá hodně, hodně dlouho.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Reakce

Autor: antonín Muž

Založeno: 27.04.2005, 12:15
Odpovědí: 0

Vážený pane,

musím reagovat na Vaše nepravdivé údaje ohledně rozhraní USB2 versus FireWire400, které uvádíte ve svém článku. Není pravdou,že FireWire není standardní výbavou třídy PC počítačů, ke kterým se řadí Apple a to jest pracovní stanice. Nevím co Vás vede k bagatelizaci oblasti PC, ale i ostatních platforem. Neumím si to vysvětlit, protože Vás považuji za inteligentního člověka perfektně ovládající operační systém OSX od Appla. Z tohoto pohledu Vaše měření rychlostí budí ve mne pocit, že není prováděno objektivně, protože vůbec neuvádíte konkrétní typ disků, které jste testoval, na jakém Applu, připojení k Aplu apod. Podle dostupných článků a informací FireWire400 je naprosto srovnatelné s USB2. USB2 má o trochu vyšší přenosovou rychlost a to 480 Mb/s. Obě rozhraní používají izochronní přenos dat. Samozřejmě rozhraní FireWire800 je podstatně rychlejší než USB2, FireWire800 disponuje reálnou rychlostí cca 59 MB/s (Údaje fy. Lacie). Podstatná nevýhoda tohoto progresivního rozhraní je ,že není vůbec rozšířené a Power G5 2,5 GHz, který vlastním s grafickou kartou od Appla s Chipem Nvidia G Force 6800 Ultra má pouze jedno toto rozhraní. Na toto rozhraní mám napojen 500 GB externí Big Disk Extreme od fy. Lacie (2x250GB disky ve stripe módu). Přenosové rychlosti u této konfigurace podle výrobce fa Lacie je něco málo přes 80 GB/s, což je velmi dobrý výkon, ale je stále menší než přenosová rychlost u interních ID disků ATA100, ATA133,SATA150 a dále SCSI disky. Vážený pane každá pracovní stanice je standardně vybavena FireWire400, ale na proti Applu disponuje až 10 USB2 rozhraními. Je mi jasné , proč je nutnost, aby Apple měl kvalitní rozhraní pro přenos dat, protože Vážený pane do Appla namontujete pouze dva SATA disky a všechno musíte řešit externě. Já sám mám obsazeny všechny rozhraní FireWire, ale i USB2, protože na FireWire800 je Lacie Big Ddisk Extreme, bezdrátovou klávesnici a myš, Shutle pro-střih videa,Plextor vypalovací DVD mechaniku a pro zálohování 2x 60GB externí 2,5" disky. Fa Adaptec vyrábí pro Appla také interní SCSI kartu s vývodem SCSI kabelů mimo Case. Vážený pane oblastí, kterou pohrdáte a to jsou ostatní platformy zejména PC, musím Vám sdělit, že pravděpodobně jste ustrnul v čase, kdy Apple byl skutečně lídr technologií v počítačovém světě. V dnešní době namátkově v PC oblasti se používá běžně PCI Expres sloty pro grafické karty, toto rozhraní podle konzorcia Intel, IBM, HP apod. bude nasazováno do oblastí serverů místo PCI-X (1,2,3) slotů. Již byly prezentovány dvoujádrové procesory Intel, AMD. Závěrem bych chtěl jen skromně podotknouti, že jsem postavil pracovní stanici s dvěma procesory Intel Xenon 3,6 GHz, grafická karta Gainward 680 Ultra do PCI Expres slotu, 8 kanálový SATA řadič od fy Adaptec, 8 HDD Western Digital Raptor, poloprofesionální zvuková karta Terratec a střihová karta Canopus EIDUS to vše v jedné skříni. Mám Appla Power G5 2,5 Ghz s grafickou kartou G Force 6800 Ultra PCI Expres slot. Postavil jsem pracovní stanici s dvěma procesory Xenon 3,2 GHz, zase 8 kanálový SATA řadič tentokráte od fy. 3Ware, 8 HDD Raptorů, Gainward G Force 8600 Ultra . Herní počítač s dvěma grafickými kartami Gainward G Force 6800 Ultra zapojené do SLI technologie do PCI Expres slotu s procesorem AMD Athlon 64 FX55, herní počítač s grafickou kartou Gainward G Force 6800 Ultra do PCI Expres slotu s procesorem Intel Extreme Edition 3,71 GHz, 1066 MHz FSB. Dále provozuji stroj s Linuxem SUSE ver. 9.2 na stroji s procesorem Extreme Edition, ale z loňského roku s grafickou kartou Gainward G Force 6800 Ultra a však do staršího AGP8 slotu.


S pozdravem

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: Reakce

Autor: gluon Muž

Založeno: 27.04.2005, 15:11

bla bla bla

bla bla bla

http://www.barefea
ts.com/usb2.html

a taky byla recenze, ale uz davno na cdr.cz a ta dopadla podobne (osobne nizsi rychlost u USB2 nepokladam za nejvetsi nedostatek tohoto rozhrani, tou je bezesporu vysoka zatez procesoru, ktery musi ridit prenos dat)

jinak sam mam doma externi box mapower s firewire i usb2 (2x firewire, 1x USB2, cize pro usb2 posledni clanek, kdezto do druheho firewire muzu pripojit jeste ipod :) a delal jsem testy Xbench a vysledky byly 48 bodu u interniho disku (4200ot./2MB Toshiba), 59 bodu externi Hitashi (7200ot./8MB), a 23 bodu pres USB2 se stejnym externim diskem. Pro zajimavost nejvice USB2 pohorelo pri kopirovani malych bloku dat. Testovano na 12“ 1,33/768 powerbooku

A co se tyce pritomnosti FireWire u PC, tak napr. IBM R51 ho nema. Je sice pravda, ze je FireWire na dnesnich X86 deskach casteji nez pred dvema lety, ale rozhodne ne kazda deska ho ma (viz chipsety intelu)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Reakce

Autor: micker Muž

Založeno: 28.04.2005, 23:57

sakra gluon, to sem chtel rict ja! vcetne bla bla bla a doporuceni precist www.cdr.cz coz neni fixovana apple komunita ale normalni peckari (aby se tonda nemusel bat apple fanatiku) mno tak nic no .-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Reakce

Autor: Andy Muž

Založeno: 27.04.2005, 16:09

Hahahaha, "Vazeny pane", nemate nahodou "ve vsi skromnosti" nejake psychicke problemy?? Ja jsem se u Vaseho prispevku dobre bavil, nebot nevim, co Vas, Vazeny pane ;-), vede k vypisovani tech vskutku zajimavych informaci, ktere vypadaji jako prepis z nejakeho ceniku komponent pc pocitacu :-) Ale stejne, pekny den, Vazeny pane :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Reakce

Autor: kmotr Muž

Založeno: 27.04.2005, 16:11

Tywoe!

"Vážený pane, vážený pane vážený pane. Vážený pane. Vážený pane, vážený pane. S pozdravem" + kus ceníku PC komponent.

Asi tak na mne působí informační hodnota vašeho příspěvku, je mi líto.

Odpovědět na příspěvek

RE: Reakce

Autor: Fleki Muž

Založeno: 27.04.2005, 17:45

Kurnik tie "XENON" procesory na ktorych pan Antonin postavil tie pracovne stanice to musia byt pecky ;) :D
Ja poznam len Xenon svetlomety na autach, ale procesory urcite nie. Ale clovek nikdy nevie tie PCka niekedy svietia ako dive :D

Odpovědět na příspěvek

RE: Reakce

Autor: Chocholousek Muž

Založeno: 27.04.2005, 21:19

Ty ses zmrd.

Odpovědět na příspěvek

RE: Reakce

Autor: Modrak Muž

Založeno: 27.04.2005, 23:40

Krasny obsahly text.Holt si nekteri musi kompenzovat co priroda nenadelila :)

Odpovědět na příspěvek

Souhlas

Autor: robotix Muž

Založeno: 27.04.2005, 15:16
Odpovědí: 0

Taky nemam rad "Apple zabednence" kteri si mysli ze snad panove z Cupertina udavaji technologicke trendy. Nebudu se tu rozepisovat kolik PC jsem postavil a kolik Macu mi proslo za zivot pod rukami, ale jedno je jasne: FW je nekolik let beznou soucasti vsech PC motherboardu. A paklize dnes narazite na nejake PC ktere ho nema, neni nic jednodussiho nez za par slupek koupit radic, nebo jeste lepe vymenit celou zakladni desku.

Odpovědět na příspěvek

RE: Souhlas

Autor: agent Muž

Založeno: 28.04.2005, 00:36

...to jsi se asi spletl, tady není léčebna mindráků...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Souhlas

Autor: robotix Muž

Založeno: 28.04.2005, 12:08

Hele ci jsi vlastne agent? OC nebo Applu? :-) Ja jen souhlasil s Antoninem protoze si myslim ze ma v mnohém pravdu. A jestli se ti to nelibi tak nejspis trpis mindrakama sam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Souhlas

Autor: micker Muž

Založeno: 28.04.2005, 23:52

spravne. a souhlasis ze i v mnohem pravdu nema? ja taky skladam PC a FW na zakladni desce az takovim standardem jako je FW u macu asi 6 let rozhodne neni, to ze se zacina u nekterych desek vyskytovat casteji nez pred rokem neni standard... ech:-/

Odpovědět na příspěvek

Prehravani a zaroven pripojeni k pocitaci

Autor: Milan Muž

Založeno: 27.04.2005, 15:29
Odpovědí: 0

Mel bych dotaz na autora clanku. Je nutne pri rezimu prehravani DVD image na TV odpojovat disk od pocitace?
Nebo je mozne v idealnim pripade zaroven prehravat a kopirovat data? Dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Prehravani a zaroven pripojeni k pocitaci

Autor: OC Muž

Založeno: 27.04.2005, 22:37

Ne, není to možné. Pokud je silverscreen připojen k počítači, nevysílá videosignál a nereaguje na IR dálkový ovladač.

Dokonce nestačí ani eject – je nutné silverscreen skutečně odpojit a znovu zapnout bez počítače.

(Upřímn
ě řečeno, sám v tom nevidím moc valný smysl -- pokud již mám na místě počítač, je podle mého názoru lepší přehrávat video přímo přes videokartu nebo externí převodník. Je ovšem pravda, že karty i převodníky něco stojí :))

Odpovědět na příspěvek

Thumbs Up

Autor: Lubo Muž

Založeno: 27.04.2005, 16:22
Odpovědí: 0

Vdaka za clanok. Popisovany pristroj je urcite zaujimavym produktom, ktoreho vyhody popisuje uz sam vyrobca. Preto vitam tento clanok, ktory hovori o nedostatkoch. Kazdy si moze sam zvazit, ci dane negativa su pre neho podstatne, alebo nie. Ci prevysia pozitiva alebo nie. Myslim, ze graf v clanku ukazuje prenosove rychlosti pekne v svetle inych rieseni.

Antonin > dakujem za vycerpavajuci prispevok citujuci vsemozne skratky, znacky a cisla. Si skutocne super, ó __velky guru__
Nema zmysel zacinat dalsi flame ohladom porovnavania platforiem. Na tomto serveri sa mozes strednut niekedy az chorobnou mistifikaciou nakusnuteho jablka a demonizaciou Win. Preto je dany clanok pre nas dobry.
O mistifikacii kazdeho promile vykonu, o preklenych skatuliach co pri starte pripominaju skor lietadlo ako pocitac, o vysledkoch poslednych benchmarkov, o framerate pri Doom3 mozes ist diskutovat na ine fora, kde ziska slavu kazdy kto povie viac skratiek a cisel.

Este raz: Ondrej, vdaka za clanok a dufam, ze podobne pridu znova!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Thumbs Up

Autor: OC Muž

Založeno: 27.04.2005, 22:39

Díky.

A ovšem, že budou -- další recense dalšího zařízení už je v redakci, hádám, že vyjde asi někdy příští týden, i když teď je všude plno Tygra, tak nevím :)

Odpovědět na příspěvek

Doplnění

Autor: antonín Muž

Založeno: 28.04.2005, 09:12
Odpovědí: 0

Vážení,

jestliže pan Čada používá a nejen v tomto textu, ale i v jiných textech nepravdivé a zavádějící informace a denunciační rétoriku a současně předpokládám-li seriózního člověka, kterého svět počítačů baví bez ohledu na jakou se jedná platformu a umí ocenit technický pokrok ve všech oblastech, tak mám pocit, že je tady něco shnilého a zejména v této komunitě, upínající se k modle Apple jako k pupku všeho. Myslím, že ve světě technického pokroku v počítačové oblasti již Apple nehraje první housle, ale přejímá technické novinky od jiných je to škoda, protože v minulosti to bylo opakem. Každá platforma má své klady a zápory, bylo by ku prospěchu věci, aby se pan Čada třeba seznámil s platformou IBM používající procesory POWER5, POWER4+ (pozor to jsou jiné procesory než do Apple ten používá procesory od IBM Power PC 970FX), nebo splatformou od HP, SUN, Intel Itanium, Intel Xeon. Například pracovní stanice od IBM s dvěma procesory POWER4+ začínají s cenou od 5000 USD výše. Jinak se omlouvám za překlep, protože jsemm napsal Xenony správně má býti Xeony a rovněž moje POWER G5 nemá progresivní novinku s oblasti serverů a platformy PC a to je pro grafiku PCI Expres 16x slot ,ale starší AGP 8.
Vážený pane Čado pokuste se býti objektivní a seriózní bude to pozitivní pro všechny.

Přeji hezký den


Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: Doplnění

Autor: PeS Muž

Založeno: 28.04.2005, 09:57

Dobry den,
vy panu Cadovi na jednu stranu vytykate, ze se nezminil o tom, ze rozhrani FW je i na PC, ale v tom Vasem seznamu jsou hlavne pocitace Apple. U PC, o kterych se zminujete, FW rozhrani nemate, cimz vlastne potvrzujete slova pana Cady, ze FW u PC neni moc rozsireno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Doplnění

Autor: antonín Muž

Založeno: 28.04.2005, 14:17

Vážení pánové,

nemohl jsem z důvodu rozsahu příspěvku do takových podrobností jíti a vyjmenovávat všechny technické aspekty počítačů, které jsem postavil a zprovoznil, i tak někdo mně vytýkal, že se jedná o výčet PC komponentů (například více komponentní čelní výstupy Canopus, Terratec). Tento diskutující vůbec nepochopil, že hovořím o různých platformách hardwarových. Jestli-že mám na mysli kategorii "pracovních stanic" kam se řadí Apple Power G5, mám samozřejmě několik rozhraní FireWire 400 na každém počítači -PRACOVNÍ STANICI i herních počítačích. U lepších počítačů řady PC je to samozřejmostí. Kancelářské PC mají zpravidla jen 4 rozhraní USB2 a žádné FireWire400 ani 800, to je pravda. Ve svém příspěvku jsem však hovořil výhradně o kategorii PRACOVNÍCH STANIC kam se snad Apple řadí svojí hardwarovou konfigurací i když ta grafická karta je velmi slabá. Samozřejmě lze ke každému ,zdůrazňuji každému PC doplnit naprosto ekvivalentní rozhraní FireWire 400 za pár korun. Zajímavé rozhraní je FireWire800, které je i na Applu bohužel pouze jedno. Mně připadá rétorika pana Čady šovinistická až nenávistná a to mě vadí obecně u kohokoliv.

Hezký den

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Doplnění

Autor: micker Muž

Založeno: 28.04.2005, 23:43

ano ano, mac ma standard... PC uz to ma taky, Mac ma standard a! PC uz to ma taky .-) a tak dale a tak dale... shrnu: dekujeme apple ze nas uci jak na to, s pozdravem vdecna PC (vcetne jejich uzivatelu)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Doplnění

Autor: antonín Muž

Založeno: 29.04.2005, 00:15

Velevážený pane,

máte vůbec ponětí co je to standard. Trochu Vám to ozřejmím. Ptám se Vás tvůrcem standardu slotů PCI-X byl snad Apple. Tvůrce standardu AGP8 byl Apple. Tvůrce standardu HDD, SATA, IDE je snad Apple. Tvůrce standardu pro DVD-RW mechaniky byl Aplle. Ne Vážený pane ale oblast serverů, pracovních stanic a oblast PC. Tvůrce dobrého rozhraní od Appla je pouze FireWire400/800.
Nechci zabřednouti do podrobností, ale musím Vám sdělit nemilou skutečnost, že platforma Apple použitím standardů v počítačové oblasti se moc zas hardwarově neliší od ostatních platforem např. PC.


Hezký večer

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: Doplnění

Autor: Jirka Muž

Založeno: 28.04.2005, 11:33

Presto ze mam Macy rad, nemam pocit ze bych se upinal k Apple jako k pupku vsecho. Ani si to nemyslim o ostatnich co u nas Macy pouzivaji. I tady najdete dost kritickych pohledu na Apple. Nicmene, pokud jde o to ze autor tohoto clanku velmi casto podava zavadejici informace, ze jeho pohled byva velmi zaujaty, a ze to mnohokrat neni ku prospechu veci, tak v tom s Vami docela souhlasim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Doplnění

Autor: insider Muž

Založeno: 29.04.2005, 17:48

Pane Bergere, byl to pekny rozbor ale uplne zcestny. Prilis nekriticky prijimate tvrzeni, proklamace a marketingova cisla vyrobcu HW. I ja byl takovy a zkusenosti jsem nabral az po dvacitce a dlouholete zkusenosti ve firme vyrabejici pocitace pro jistou nadnarodni spolecnost. Ze koukate na cisla na stitku ale nikdy jste se o skutecnosti nepresvedcil vyvozuji jiz z toho kterak pisete ze FW neni rychlejsi nez USB 2.0. Pokud tomu opravdu verite, pak jste stastny clovek neb vira tva te jak znamo uzdravi. Nicmene presto si bud prectete http://www.pcmag.com/arti
cle2/0,4149,848858,00.asp (ano, PC World..), nebo udelejte to co jsem udelal ja - kupte/pujcte si externi HDD s obojim rozhranim a bud na nej zkuste nahrat 200GB dat a zpet a zapiste si casy pro jednotliva rozhrani, nebo pouzijte nejaky HDD benchmark, treba HDTach. Budete velice prekvapen. Disk mate stale stejny jen rozhrani pokazde zvolite jine - a hle, firewire je pri cteni i zapisu malych i velkych souboru vzdy rychlejsi, typicky o 30% ale nekdy az o 2/3..a to je sakra rozdil! Proto take neprekvapuje ze externi disky vybavene USB 2.0 i FW si automaticky (jsou-li zapojena obe rozhrani) vybiraji pro prenos souboru FW. Ono jsou to vubec zajimava zjisteni hrajete-li si s typickou deskou pro PC..zapojte treba na napajeni USB vykonovy odpor tak aby teklo maximalnich 500mA..tak a ted mu prikurte, schvalne co udela pojistka polyswitch..a zkuste to same s FW na 1.5A. Dalsi vec jsou narky nad absenci PCI Expres..jiste, ta sbernice je pokrok ale na Macu ted rozhodne vyznam nema protoze behem vykreslovani nestaci OpenGL zasytit ani AGP 8x, prinos PCI Expres muze byt az po optimalizaci kodu OGL cehoz se asi hned tak nedockame. A takhle by se dalo pokracovat. Nesrovnavejte Mac a PC, je to jako byste srovnaval vanu a sprchu, osobne pouzivam oboje a beru si z kazdeho to lepsi. Nebojte se toho, to neni jako byt bisexual ;-). Sila Macu je v kombinaci HW+SW, to ze se konfigurace nezmeni (a nemusi menit, je to uzavreny system kde se pise soft pro aktualni hw, neco jako Sony PS kde mate jistotu ze hra pro PS na vasem PS pojede a pojede dobre..) ma svoje obrovske vyhody ktere musim Apple jako inzenyr konkurencni firmy jenom zavidet..my nez vetsinou problem vyresime (myslim opravdu komplikovany problem, napr. velmi zridkava tuhnuti systemu..), tak uz casto danou konfiguraci nevyrabime a delame novou s novymi problemy. To by bylo na hodiny vypraveni a na mujmacu asi dost zbytecneho.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Doplnění

Autor: Garfield Muž

Založeno: 02.05.2005, 11:58

Rozhorleni na kritikz Applu mate urcite za jedna. Ten yzbtek uy se mi tak fajn nezda. Treba pouziti HDTach nebo jinych utilit na externi disky mi prijde sice zabavne (hezky ta cislicka behaji), ale jinak naprosto nesmyslne. Podobne utility dobre zmeri vlastnosti interniho disku "na ksande", ale jakmile se do toho zamicha externi bedynka na disk, kabely, konektory a rozhrani at uz USB 2.0 nebo FireWire, uz jsme uplne v jinem vesmiru. A jakesi dukazy s extremnim proudovym namahanim... Asi hezka hracka pro vas inzenyra a vyrobce, ale co s tim? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Doplnění

Autor: antonin Muž

Založeno: 05.05.2005, 18:48

Vážený pane,

samozřejmě jsem zkoušel na Externím 500 GB disku(2x250GB ID) od fy. Lacie a na Externim 200 GB disku (ID) Wippower, jak na mém Applu PowerG5 2,5 GHz, tak i Dvouprocesorovém Xeonu 3,6 GHz s 800 FSB zkoušet přenosové rychlosti FW 400 USB2 a dospěl jsem přibližně ke stejným výsledkům. Samozřejmě FW 800 dosahuje výrazně lepších výsledků. Vašeho článeku si samozřejmě velmi vážím a je přínosem, ale nelíbí se mi rétorika pana Čady, že vše co není od Appla je špatné a dovolím si říci, že blbé. Není to pravda trend v počítačových technologiích neurčuje bohužel Apple, jak bylo v minulosti, to je snad zřejmé, ale namátkou IBM, Intel, AMD, NEC atak dála atak dále. Apple přejímá standardy, které se nejdříve osvědčili v např. severové oblasti -PCIX sloty, AGP8. Samozřejmě Power G5 2.5 GHz s grafickou kartou G Force 6800 Ultra považuji za dobrou mašinu, jinak bych sí jí nekoupil. Naproti tomu však stavím dvouprocesorovou mašinu 2x 3.6GHz Xeony, 800MHz FSB s grafickou kartou Gainward G Force 6800 Ultra do PCI Expres 16x slotu, s osmikanálovým SATA řadičem od fy. Adaptec (Raid 0,1,5,10 Single), osm HDD disků Western Digital 70 GB Raptor, zvuková karta Terratec Aureon 7,1, a střihová karta od fy. Canopus-Eidus s předním čelem, Skříň je samozřejmě vybavena Hot-Swap Drive-Bay od fy 3Ware a Cremax. Víte proč pan Čada a vy tak,tak vyzdvihujete FW400, protože Apple vybavíte pouze, ale pouze dvěma SATA disky. Apple se samozřejmě snaží míti rychlé rozhraní FW800,a protože jsem si ihned tento podstatný nedostatek u Appla uvědomil, koupil jsem si proto externí HDD disk 500GB od Fy Lacie (2x250GB ve astripe módu). Běžné znova opakuji, běžné PRACOVNÍ STANICE kam se podle fy. Apple PowerG5 profiluje se používají disková pole! Ptám se Vás, proč Pracovní stanice IBM s procesory POWER4+ začínají s cenou od 5000 USD výše. Zkuste si porovnat, ale opravdu,konfiguraci pracovních stanic jiných výrobců než je Apple, třeba SIGI, IBM, HP, SUN. U pracovních stanic musí být určitý stndard vybavení. Ptám se Vás má Apple toto vybavení v jedné skříni. V pracovích stanicích rozhraní USB2, FW400,800 hraje podřadnou roli. Myslím, že dovolím si to říci pletete si pojmy. Prostudujte si odpovědi, proč v servrové oblasti a do oblasti PC konzorcium PCI-SIGI, které v minulosti stanovilo standard pro PCIX (používá Apple), prosazuje použití PCI Expres sloty. Vy to nemístně zužujete pouze na problém OpenGL a to je velké zjednodušení, to je berlička jak omluvit Appla, že nepožívá progresivní technologii jako v minulosti,, což je ale veliká škoda.. Myslím, že s Vašimi názory a názory pana Čady bychom v pokroku ustrnuli, ale hlavně svět je již trochu technicky jinde. Dovoluji si tvrdit, jestli-že používáte srovnání sprcha- vana nevím co je lepší, mně vyhovuje sprcha i vana, hlavně jestliže jsou technicky srovnatelné svým vybavením, Mne by zajímalo u jaké konkurenční fy. pracujete. Já si beru vždy to nejlepší od jakékoliv platformy a chci jí samozřejmě vyzkoušet, ale myslím že nejsem zabedněnenc, abych byl nekritický fanatik jedné platformy. Jenom mě vadí nekrytičtí fanatici jakékoliv platformy Apple, Linux. Velmi bych si přál, aby Apple uvolnil svúj operační systém i na jniné platformy, jako to udělal SUN. Vkládám naděje do operačního systému Linux SUSE Nowell, který múže šlapat Microsoftu na paty. Ptám se Vás, proč asi od roku cca 1990 klesá podíl počítačů Apple na trhu v USA! Kdo je lídr vyrobců počítačů ve světě, procesorů a komponentů. Položte si tyto otázky. Podívejte se stránky konzorcia SPEC (jejímž členem je i Apple), kde se provádějí komplůexní testy počítačů. Je to poučné.


Antonín Berger


PS:
Bylo by dobré abyste se pod příspěvek alespoň podepsal

Odpovědět na příspěvek

FW versus USB 2.0

Autor: Roman Reznicek Muž

Založeno: 05.02.2007, 19:28
Odpovědí: 0

Jestli někdo tvrdí, že USB 2.0 - byť disponuje uváděnou rychlostí přenosu až 480 mb/s - je v praxi rychlejší než FireWire 400 (přenos jen 400 mb/s), nechť si vezme stopky a zkusí si zkopírovat dejme tomu 2 GB PSD soubor z externího disku s oběma systémy připojení. Stopky jasně ukáží, že takové tvrzení je holý nesmysl. USB 2.0 je nejen výrazně pomalejší, navíc práce s ním právě na externím disku není plynulá a vyskytují se různé přenosové problémy, které FW 400 prostě nezná (právě u PSD souborů blížících se k nebo přes 2 GB je to velmi zřejmé).
Čísla jsou jedna věc, osobní zkušenost druhá.
Proto doporučuji, než bude někdo někoho zase osočovat ze lži, jít a vyzkoušet a teprve poté dělat závěry. Z prospektů se závěry dělat opravdu nedají!
U běžných sestav PC se FW vyskytují pouze sporadicky, byť autor má srovnávat srovnatelné - tedy značkové pracovní stanice v přiměřené cenové relaci.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: