Nokia N-Gage s Macem v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Nokia N-Gage s Macem v praxi

8. března 2004, 00.00 | Jelikož s příchodem Mac OS X a iSyncu se výrazně zlepšila podpora pro mobilní zařízení, existuje dneska již mnoho přístrojů, které lze snadno a poměrně plnohodnotně používat s Macem. Jak si spolu rozumí Nokia N-Gage a Mac?

Před časem jsme na MujMACu psali o tom, jak funguje s Macem mobilní telefon Nokie 6310, věnovali jsme se také mobilům značky Ericsson/Sony Ericsson, a tentokráte se podíváme na zoubek kombinaci Nokia N-Gage a Mac OS X. Jelikož se jedná o dlouhodobější zkušenosti autora tohoto článku, je pohled nutně mírně subjektivní - jak na zvolenou značku, do které je módní se "obouvat", tak na zvolený přístroj, který rozhodně není typickým zástupcem mobilních telefonů. Ovšem když bylo nutné řešit náhradu za SE T68i, který zcela zklamal a byl potupně vyreklamován, jevila se Nokia N-Gage, i přes svou marketingovou auru herní konzole, jako relativně zajímavá volba s dobrým poměrem cena/výkon (další model, o kterém má smysl uvažovat, je Nokia 6600, která stojí dvounásobek a disponuje několika ne příliš podstatnými funkcemi navíc - np. digitální fotoaparát o rozlišení 640x480 bodů...). Cena N-Gage nyní spadla někam k 6500 Kč bez DPH, což je za podobně vybavený telefon skvělé.

Za zapůjčení N-Gage na otestování s Mac OS X děkujeme serveru Mobilhouse.cz, ovšem jelikož to byla "láska na první pohled", ani již nedošlo k navráceni telefonu a tak jsou zkušenosti již trochu dlouhodobější.

Pokud snad nevíte, co vlastně Nokia N-Gage je, ve zkratce se jedná o mobilní telefon křížený s herní konzolí - srdcem je operační systém Symbian s rozhraním Series 60, a speciálně pro tato zařízení také Nokia nechá dělat od výrobců různé hry - například Sonic, 3D střílečku Red Fraction a několik dalších titulů (tyto hry lze však hacknuté hrát i na jiných Series 60 telefonech, a kromě těchto vyloženě komerčních drahých titulů existují stovky share- a freeware titulů). O úspěchu N-Gage jako herní platformy se nyní úspěšně spekuluje, ovšem pro potřeby běžného uživatele, který je ochoten se smířit s několika kompromisy (především šílená poloha při volání) je N-Gage velmi dobře použitelná i jako mobilní telefon.

N-Gage má operační systém Symbian s nadstavbou Series 60 (tu používají nyní například i Siemens SX-1 nebo Sendo X), takže teoreticky všechny aplikace pro Series 60 by měly fungovat. Praxe je trošku odlišná, ne vše chodí na všech modelech, ale obvykle se dají dohledat potřebné informace. N-Gage má Bluetooth a USB rozhraní pro připojení k počítači, s mobilní sítí může komunikovat přes GPRS - tedy všechny vlastnosti, které od mobilu zpravidla potřebujeme.

iSync

N-Gage je jako všechny ostatní Series 60 mobily podporovaná v rámci iSyncu, tedy řešení Apple pro synchronizaci seznamu adres a kalendářů z iCalu na různá mobilní zařízení. Synchronizace je podporovaná přes Bluetooth, takže je nutné mít počítač vybavený BT rozhraním. Po spárování se N-Gage objeví v iSyncu a naprosto bez problémů se dá používat. Kromě údajů je schopná převzít z počítače také obrázky v adresáři - ty se vám automaticky objeví u těch uživatelů, které máte v iChatu, nebo je můžete dodat ručně. Když vám pak někdo volá, uvidíte jeho malý obrázek na displeji mobilu.

Jedno upozornění je nutné, pro synchronizaci se používá TCP/IP, a tak je nutné mít buď vypnutý firewall, nebo mít volný port 3004

Mimochodem, aktualizace na novou verzi iSyncu a Bluetooth podpory se vyplatila - synchronizace je konečně rozumně rychlá.

N-Gage jako modem

Kromě synchronizace dat lze mobil používat buď jako modem pro připojení na internet (hlavně přes GPRS) nebo pro odesílání SMS z Address Booku (Seznam adres). V druhém jmenovaném případě se bohužel projevuje jedna nectnost, spojení přes Bluetooth se po čase rozpadne a tak se nové SMS neobjeví na obrazovce počítače. Je možné že update firmware v N-Gage problém vyřeší.

Zato jako modem fungovala Nokie bez problémů - s GPRS skriptem ze stránek http://www.taniwha.org.uk/ a s návodem na nastavení GPRS spojení z MujMACa (což je snadné jako facka). Po nastavení propojení fungovalo bez problémů.

Přenos souborů

Jelikož je N-Gage v podstatě kříženec PDA s mobilem, umí toho hodně a ještě víc, když do něj nahrajeme správný program (například s oblibou používám ICQ klienta v terénu - je to výrazně levnější než komunikace přes SMS nebo hovorem). Programů jsou dostupné stovky či možná tisíce na internetu, dobrý výchozí bod pro české uživatele je diskusní fórum Symbianforum.com (ač v .com, plně české).

Pro přenos si můžete vybrat dvě metody - přes Bluetooth a přes USB. Bohužel, přes Bluetooth to je díky Nokii o něco méně pohodlné - na mobil lze posílat soubory, které se objeví jako nové zprávy v Inboxu, kde se pak s nimi provede příslušná operace (otevře instalátor či videoklip), takže soubory nelze přímo umístit na vhodné místo a ani je nelze stahovat zpět do počítače.

Proto je lepší připojit N-Gage přes dodávaný USB kabel, kdy se tváří jako čtečka karet a zpřístupní vloženou paměťovou kartu MMC. Na tu pak lze snadno ve Finderu házet data, která si pak N-Gage zpracuje - ať to je instalátor, MP3 soubor pro přehrávač či video exportované z QuickTime Playeru.

Bohužel občas narazíte na problém, který způsobuje použití Maca - Finder všude tvrdošíjně "cpe" resourceforky daných souborů, i když například žádný nemá, a tak se na kartě (a v programech) objevují ještě soubory s předponou "._", které se na Macu nezobrazují. To může vést například hudební přehrávač k pádu, takže někdy je nutné tyto soubory smazat z karty přímo na N-Gage například programem eFileMan.

Mimochodem, díky zabudovanému RealOne přehrávači lze z QuickTimu exportovat videa na N-Gage (či jiný příbuzný telefon) ve formátu 3GPP (.3gp), ovšem bohužel je nutné použít audio AMR, formát AAC, který je kvalitnější, přehrávač RealOne nezná. Někteří nadšenci však takto na displeji mobilu na zhruba 10 fps sledují i jednotlivé díly tv seriálů a podobně.

Obecně lze po dvou měsících soužití s N-Gage říci, že ač jsou nutné určitě kompromisy, jsem spokojen jak se samotným přístrojem, tak se spoluprací s Mac OS X. N-Gage mi nahradí jak PDA, které jsem již před dlouhou dobou přestal používat, tak herní konzoli či rádio na cestách. O přehrávaní skladeb nemá moc smysl uvažovat, na to se přece jen více hodí iPod s násobně větší kapacitou, příjemnou funkcí je použití jako dálkového ovládání počítače přes Bluetooth.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: