Nejlevnější karta pro druhý monitor: MPDDpro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Nejlevnější karta pro druhý monitor: MPDDpro

19. srpna 2003, 00.00 | Videokarta od společnosti Village Tronic se nehonosí vysokou rychlostí v oblasti 3D ani velkou videopamětí, ovšem dokáže nabídnout podporu pro druhý monitor za přijemných cenových podmínek a k tomu zvládá opravdu široké množství rozlišení a také displejů - včetně dnes již stařičkých monitorů Apple.

Pro mnoho uživatelů je velmi užitečným rozšířením možností práce druhý displej - dovolí sem odsunout některé programy, které by kolidovaly na hlavním displeji, paletky programů a podobně. I pro běžnou kancelářskou práci je často pohodlné použití dvou displejů, například pro možnost souběžného otevření více dokumentů v Excelu či více webových stránek. Vzhledem k razantně klesajícím cenám klasických CRT monitorů se již nejedná o žádný přehnaný luxus a tak pro někoho může být nejdůležitější otázkou, jak druhý monitor připojit.

Majitelé modernějších počítačů mají obvykle vystaráno, protože počítače obsahují karty se dvěma výstupy, obvykle na ADC a DVI či VGA. Pokud však není připojený LCD displej na ADC konektor, i u novějšího počítače může uživatel zatoužit po možnosti připojení druhé obrazovky.

Nejlevnějším standardním řešením na trhu (pokud pomineme flashování karet pro Windows) je karta MPDDpro, což je nástupce karty MPDD+, od společnosti Village Tronic. Karta stojí 3500 Kč bez DPH a pro otestování ji zapůjčila firma Cables & SIMMs, provozovatel internetového obchodu MacZone.cz.

Karta je vytvořená tak, aby co nejméně zatěžovala peněženku uživatele i samotný počítač, ovšem poskytovala maximální užitnou hodnotu. Připojit je možné jak libovolný VGA displej, tak starší monitory, obsahující pouze Apple konektor. Karta by měla být schopná rozpoznat co nejlépe, jaký monitor je připojený a jaké rozlišení podporuje. Kromě toho "umí" také výstup na TV/video přes SCART rozhraní, a tedy normy PAL a NTSC. SCART konektor je však nutné dokoupit zvlášť.

Karta samotná je osazená nenáročným grafickým procesorem (pravděpodobně opět Trident) a 16 MB videopaměti. To oproti předchozímu modelu zaručuje vyšší maximální rozlišení a také vyšší "použitelné" rozlišení - maximum co karta zvládne hardwarově je 1856x1392 na 60 Hz, přičemž ještě na 1600x1200 lze pracovat na 75 Hz, při nižší frekvenci i včetně milionů barev (jinak jen tisíce). Frekvence 100 Hz je podporovaná do rozlišení 1280x720 (16:9)

Karta se pochopitelně osazuje na PCI sběrnici, podporuje 3,3 V i 5 V sběrnice, včetně obou rychlostí. Karta také "umí" deep sleep. Karta je chlazená pouze pasivně malým chladičem, takže nepřispívá k hluku uvnitř počítače, ani ho příliš nezatěžuje energeticky či tepelně. Rovněž díky přenosu minima dat přes PCI sběrnici by neměla karta nijak kolidovat s dalšími náročnými PCI kartami.

Karta nepodporuje 3D akceleraci ani přehrávání DVD, pod Mac OS 9 funguje zcela bez problémů 2D akcelerace, pod Mac OS X jsou výsledky mírně rozpačité - například přehrávání zvětšeného videa je evidentně počítané přes procesor. Jinak je však provoz pod Mac OS X bezproblémový a systém dovolí nastavit i libovolné z dostupných rozlišení (s tím jsme při testování předchozí verze karty se starší verzí Mac OS X 10.2 měli značné problémy a pomohl až externí prográmek).

Speciální funkcí karty je podpora pro "virtuální plochu", kdy je možné nastavit, že praktické rozlišení, které bude mít uživatel k dispozici, se bude rovnat dvojnásobku fyzického rozlišení monitoru buď v jednom, nebo v obou směrech - například pro rozlišení 1600x1200 lze použít virtuální rozlišení 3200x1200, 1600x2400 a 3200x2400 bodů. Uživatel poté "klouže" po celé ploše ve výřezu, zobrazeném na obrazovce. Netuším, zda někdo tuto funkci prakticky používá, ovšem pokud ano, karta jí bez problémů umí pod Mac OS 9 - pod OS X je funkce z technických důvodů zablokovaná.

Karta se velmi snadno instaluje, jednoduše používá a pokud někdo vyžaduje druhý monitor, bez podpory 3D, je to nejlevnější běžné řešení. Kartě více vyhovuje provoz pod Mac OS 9, díky menší náročnosti grafického subsystému, pod OS X je znát, že zde více svědčí standardní - rychlé - grafické čipy od nVidia či ATi. Kartu bude v případě potřeby možné pod OS 9 použít i jako primární, samozřejmě pro běžnou kancelářskou práci, zatímco pod OS X jednoznačně nalezne využití pro druhý monitor. Ohromnou výhodou je, že umožní využít v podstatě libovolný monitor, který najdete, a využití ho v jeho optimálním nastavení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: