Mobil a Mac - nejdražší dálkové ovládání - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Mobil a Mac - nejdražší dálkové ovládání

24. března 2003, 00.00 | Pokud si myslíte, že mobilní telefon se ve spojení s počítačem hodí nanejvýš na synchronizaci údajů či připojení k internetu, rád vás vyvedu z omylu. Pokud máte Bluetooth a jeden z podporovaných přístrojů, můžete ho během chvilky proměnit v dálkové ovládání počítače. Prostě "sexy" ovládání pro vašeho Maca!

Pokud si myslíte, že mobilní telefon se ve spojení s počítačem hodí nanejvýš na synchronizaci údajů či připojení k internetu, rád vás vyvedu z omylu. Pokud máte Bluetooth a jeden z podporovaných přístrojů, můžete ho během chvilky proměnit v dálkové ovládání! Prostě "sexy" ovládání pro vašeho Maca! Pokud vás zajímá porovnání s "jednoúčelovým" infračerveným ovladačem pro Maca, můžete se podívat sem.

Před několika týdny se objevily rovnou dva podobné produkty, které promění váš mobil v dálkové ovládání - Sony Ericsson Clicker a Romeo. Jak už z názvu první aplikace vyplývá, podporované jsou telefony Sony Ericsson a Ericsson, konkrétně modely R520, T39, T68 a T68i - a také to můžeme po našem testu na CeBitu potvrdit o SE T610. K tomu je ještě potřeba podpora pro Bluetooth (ať již zabudovaná, nebo v podobě externího USB rozhraní) a Mac OS X 10.2.4. Velkou výhodou proti normální "dálce", která funguje na infračervených diodách, je absence nutnosti přímé viditelnosti - sedět můžete klidně i za zdí...

Sony Ericsson Clicker

SEC je ovládací panel pro System Preferences, který dovoluje velmi široce nastavit možnosti dálkového ovládání a snadno vytvářet vlastní příkazy pro další a další aplikace. V základní sestavě je předkonfigurované menu pro několik aplikací - DVD Player, iTunes, Keynote a PowerPoint. Po výběru přístroje pod tlačítkem "Select Device" (přístroj musí být spárovaný, resp. je možné ho spárovat s počítačem z tohoto dialogu) a následném zvolení "Publish" se už můžete podívat do menu přístroje (ten samozřejmě musí mít aktivní Bluetooth). V položce Connect/Accessories (alespoň na T68i) se objeví nové menu "Macintosh". Do toho stačí vstoupit a například v podmenu iTunes vybrat Play. Aplikace se spustí a začne přehrávat - umožňuje dokonce zobrazit i informace o právě přehrávané skladbě.

Jan SEC funguje? Poměrně jednoduše - přes AppleScript. Ke každé akci, kterou si můžete pojmenovat podle libosti a která se následně po aplikování změn také objeví v příslušném menu, lze přiřadit AppleScript, který bude po příslušné volbě vykonán. A tak si lze naprogramovat takřka cokoliv. SEC rozeznává tři druhy skriptů - normální, posuvník (slider) a zprávu (message box). Normální skript prostě spustí definovaný skript, posuvník lze použít například pro nastavení hlasitosti a zprávou lze získat z počítače informace - například jméno aktuální skladby, či počet nepřečtených mailů v Mail.app.

Díky tomu, že SEC nabízí jednoduché rozhraní pro editaci skriptů, a také díky využití AppleScriptu se na internetu objevily už desítky nových skriptů. Tímto prográmkem se nadchli evidentně i v Apple a tak na webu Apple najdeme řadu připravených AppleScriptů pro aplikace jak od Apple, tak dalších vývojářů.

Kromě možnosti ovládání aktivně, volbou z menu, lze použít také tzv. proximity sensor, tedy čidlo "přiblížení". Bluetooth totiž má pouze omezený dosah cca 10 metrů - pokud tedy mobil "vypadne" z dosahu Bluetooth, SCE provede definovanou akci - například vypne iTunes, spustí ScreenSaver, přepne status uživatele v komunikačním programu či cokoliv dle přání uživatele. Po příchodu do oblasti dostupného signálu se zase provede příslušná jiná akce, například nastaví status uživatele v iChatu opět na přítomen.

V SEC se vloudila jedna chybička do nastavení DVD Playeru, tlačítko Enter (klepnutí joystickem) nereaguje jak má, na stránkách výrobce je zveřejněný AppleScript, kterým to lze napravit. Tvorba dalších AppleScriptů je velmi jednoduchá, pokud znáte alespoň použití základů tohoto jazyka, tak si můžete vytvořit nové funkce snadno a rychle. Jediné, co bych vytknul, je absence pro plné ovládání joystickem (pravděpodobně pro zachování kompatiblity s modely jako je T39, který ho nemá) - zatím jsou dostupné jen pohyby vlevo a vpravo, takže například menu v DVD musíte ovládat přes normální příkazy - jelikož jsou jim ale přiřazená čísla a stiskem příslušné klávesy se příkaz vykoná a také díky možnosti doplnit další akci (například pro návrat do menu DVD) se snadno pořadí skriptů pro DVD player upraví tak, aby alespoň na klávesnici mobilu tvořily ovládací klávesy kříž.

SEC je vytvořený tak, že pro použití nemusí být aktivní aplikace System Preferences - stačí si nechat v horní liště ikonu programu a pak kontrolovat spojení s mobilem přes toto menu.

SCE je shareware, který vám dovolí demoverzi použít pro 30 kliků na mobilu (což není mnoho...), jinak stojí 10 USD.

Romeo

Romeo se objevil krátce po SEC, autor na to však šel trochu jiným způsobem (jelikož to však je ještě betaverze, možná bude vše ve finále jinak). Hlavní rozdíl Romea a SEC je, že Romeo má již nastavený seznam dostupných příkazů a zatím ho není možné měnit. Druhý příjemný rozdíl je, že Romeo je freeware.

Výhodou Romea je, že lépe používá joystick - například v menu DVD přehrávače se tak lze snadno a přirozeně pohybovat, kromě toho Romeo nabízí také možnost simulace myši a tedy kontroly pohybu kurzoru na obrazovce, s volbou rychlosti pohybu kurzoru přes čísla, klepnutí joystickem funguje jako klepnutí myší, včetně dvojkliku. Dále Romeo podporuje DVD Player, iTunes, Keynote a PowerPoint.

Uvidíme, jak bude vypadat finální verze tohoto prográmku, kterou autor funduje již na "brzy". Romeo funguje jako aplikace, musí tedy být spuštěný pro kontrolu spojení.

Oba prográmky udělají z vašeho mobilu velmi užitečnou pomůcku, jak na zábavu (ovládat DVD přehrávač na Macu z křesla je prostě pohoda!), tak pro pracovní účely (byť kromě prezentace samé budete muset prezentovat ještě i tuto "hračku"). Je příjemné vidět využití mobilních technologií v praxi i jiným způsobem než na to, co je primární účel mobilů. O obou programech se nedá říct nic jiného než "cool", který si vyberete, je jen na vás.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: