Mechanika LaCie DVD+-RW a authoringový program CaptyDVD - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Mechanika LaCie DVD+-RW a authoringový program CaptyDVD

1. října 2003, 00.00 | Od okamžiku, kdy se před třemi lety poprvé začaly objevovat osobní vypalovačky DVD, se tato technologie šíří doslova raketově - a to nejen díky možnosti vypálení velkého množství dat například pro zálohování, ale také díky využití pro tvorbu videodisků. A nyní se konečně i pro Apple objevují programy, schopné poměrně zdatně konkurovat populárnímu iDVD od Apple.

Od okamžiku, kdy se před třemi lety poprvé začaly objevovat osobní vypalovačky DVD, se tato technologie šíří doslova raketově - a to nejen díky možnosti vypálení velkého množství dat například pro zálohování, ale také díky využití pro tvorbu videodisků. A nyní se konečně i pro Apple objevují programy, schopné poměrně zdatně konkurovat populárnímu iDVD od Apple.

Díky tomu, že Apple začal jako jedna z prvních firem osazovat DVD-R mechaniky a také ihned uvedl nástroje pro amatérské (iDVD) i profesionální (DVD Studio) zpracování DVD videa, poměrně dlouho byla konkurence v této oblasti nulová - sice nebyl problém připojit mechaniku jako externí zařízení, ovšem v podstatě neexistoval software pro běžného uživatele, který by umožnil vypalovat vlastní domácí DVD disky - iDVD funguje jen s interními mechanikami a DVD Studio je drahé. Asi první podobným řešením, které nabídlo možnost jednoduchého vytvoření vlastního DVD i bez iDVD, byla společnost Formac a jejich Formac Devideon - DVD-R/RW mechanika dodávaná s poměrně jednoduchým programem s relativně omezenými možnostmi - ostatně, recenzi programu si můžete přečíst zde.

Proto je potěšitelné, že firma Lacie u některých ze svých mechanik, určených pro Macy, dodává program CaptyDVD, schopný v mnoha oblastech konkurovat iDVD.

My jsme měli možnost otestovat nejnovější mechaniku Lacie DVD+-RW, tedy schopnou vypalování všech možných myslitelných stávajících médií - DVD-R, DVD-RW, DVD+R a DVD+RW. Samozřejmostí je vypalování CD-RW a CD-R, stejně tak čtení všech podporovaných médií. Jedná se o externí FireWire mechaniku se samostatným zdrojem, osazenou v elegantním designu nazývaném d2 - mechanika má příjemný hliníkový kryt, s možnosti upevnění do stojánku. Jediným aktivním prvkem je tlačítko, kterým se mechanika zapíná a vypíná. Lacie zde použila mechaniku Pioneer DVR-106, která je samozřejmě vybavená i ochranou proti podtečení dat (Buffer underrun protection).

Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti Cables&SIMMs, na jejímž webovém obchodě můžete mechaniku i zakoupit.

K praktickému provozu mechaniky není co mnoho říct - instalace na FireWire je triviální, mechanika je dodávaná spolu s programem Roxio Toast Lite 5.2.1, který umožňuje vypalovat snadno CD i DVD disky. K tomu by měla být mechanika podporovaná také přímo v systému (a programech jako je iTunes a pod) od Mac OS X 10.2.8, což jsme přímo netestovali. Mechanika vypaluje čtyřnásobnou rychlostí média DVD-R a DVD+R, což znamená cca 15 minut na jedno DVD, 2x rychlostí vypaluje DVD-RW a 2,4x DVD+RW. Design mechaniky je zdařilý, jen už oproti starším verzím neskrývá čelo samotné mechaniky, takže na uživatele "kouká" stále plastové čelo, na což nejsou Macisti příliš zvyklí :).

Kromě Toast Lite se s mechanikou ještě dodává program SilverKepper pro zálohování, Silverlining pro správu disků (formátování a pod) a také CaptyDVD pro tvorbu DVD disků - tento program nás bude zajímat nejvíce. Bohužel opět není přiložen žádný DVD přehrávač pro Maca a tak ten kdo chce používat externí mechaniku pro DVD Video, musí použít trik, který jsme publikovali před časem.

CaptyDVD

Program CaptyDVD je z produkce japonské společnosti Pixela, která se zabývá tvorbou produktů pro práci s videem. CaptyDVD nabízí možnosti, které se blíží iDVD, byť s menšími grafickými efekty.

Instalace je poměrně snadná, po spuštění je možné si vybrat, o jaký projekt se bude jednat, zda DVD nebo Video CD (což podporuje CaptyDVD také), následně v jakém obrazovém formátu bude DVD vytvořeno (PAL, NTSC), jaká zvuková norma bude použita a také kvalita kódování do MPEG2 a kvalita zvuku. Poté už je uživatel přímo v tvůrčím prostředí.

Hlavní okno slouží samozřejmě pro tvorbu samotného DVD, nahoře je lišta s několika ovládacími prvky, dole poté seznam stránek - celkem je možné mít až třicet menu s 98 klipy. K tomu jsou tu tři paletky - kontextová, na které lze vždy nastavovat parametry příslušného objektu (základního menu, videoklipu, textu a podobně), paletka pro zarovnání objektů (ta funguje, jen pokud je v konkrétním menu zapnutý volný pohyb objektů, jinak se nehnou z místa - poté je možné s nimi hýbat jak přes paletu, tak ručně nebo pomocí klávesnice). Poslední paletka mění obsah také kontextové, například ukazuje značky v rámci klipu, její obsah ve výchozí "poloze" nám však zůstal utajen.

Celková kapacita DVD v minutách není nikde uváděná, ovšem zaplněné místo ukazuje "teploměr" na spodní části kontextové palety - je tak možné si poměrně přesně udělat představu, jak velká část ještě zbývá. Kapacita se samozřejmě asi bude lišit podle toho, jakou kvalitu videa jsme zvolili na počátku - v průběhu práce však již není možné ji měnit.

Je potřeba upozornit, že na program je nutné si zvyknout, není tak intuitivní jako například programy od Apple a ani manuál nevytrhul trn z paty v tom, co vlastně dělá ona paletka hlavním oknem. Jinak se dá však na funkce přijít poměrně rychle, případně si stačí jednou prolistovat manuál, aby bylo jasné, jak některé věci v praxi fungují.

Program podporuje určitou práci s tématy, byť není tak bohatá jako u iDVD - sestává se v podstatě z grafického pozadí a stylu tlačítek pro přesouvání mezi stránkami a pro jednotlivé položky. Grafických stylů je cca kolem 20, díky programu ButonBuilder uživatelům nic nebrání si vytvářet vlastní tlačítka (včetně zajímavých a efektních stínů a alfamasek). Program nepodporuje animace (videosekvence) v tlačítkách. Kromě pozadí je možné také pro menu zvolit hudbu, která se bude v daném menu přehrávat.

Po vybrání výchozího vzhledu je možné začít přetahovat na disk klipy - je možné použít jak DV formát, tak libovolný QuickTime formát - například reklamy od Apple CaptyDVD zvládlo bez problémů (u Formac Devideonu jsme měli problémy s kvalitou převodu, bezproblémový byl jen původní DV soubor z videokamery). Další stránky menu lze přidávat jednoduše, na každé se objeví šipky pro přechod na předchozí/následující obrazovku.

Ke každému klipu lze samozřejmě nastavit, který snímek se použije na náhled, jak bude vypadat popisek, případně změnit typ tlačítka či přímo nahradit klip. Užitečné je, že lze změnit nastavení pro více klipu v dané obrazovce naráz - stačí je všechny označit. Když je klip označený, lze zvolit funkci Marker - tou je možné vytvářet "kapitoly" v rámci daného klipu, kapitoly se poté naskládají do spodní "záhadné" paletky (která v ten okamžik změní svůj obsah a význam). Po vytvoření značek je potřeba počítat s tím, že tento klip se přestane v daném menu chovat jako samostatný klip, ale jako odkaz na stránku, na které budou jednotlivé kapitoly - to mě trošku mátlo, čekal jsem že kapitoly bude možné použít samostatně jinde, ovšem CaptyDVD to řeší takto. Znamená to že klip si můžete kompletně pustit pouze zvolením kapitoly, nastavené na začátek daného klipu.

Kromě videa jsou samozřejmě podporované také fotky a slideshow - stačí vytvořit v menu objekt slideshow a tím se dostaneme na samostatnou kartu, kam je možné přetáhnout obrázky. K fotkám je možné zvolit rovněž doprovodnou hudbu.

Po vytvoření obsahu DVD je možné si ho vyzkoušet - k tomu slouží funkce Preview - CaptyDVD nabídne "dálkové ovládání" a lze testovat, jak vám vaše DVD funguje. Dá se předpokládat, že v něm uděláte ještě několik oprav (opravdu je dobré si své DVD pořádně projít a zkontrolovat, zda vše je tak, jak má a zda vše funguje korektně). Následně můžete zvolit funkci Compile - ta nabízí možnost vytvoření složek na disk, vytvoření obrazu disku (například pro Toast) a nebo přímo vypálení DVD na DVD médium. Vidíme zde, které klipy ještě potřebují zkonvertovat do MPEG2 (konverze podle našeho pozorování probíhá až při kompilování, nikoliv na pozadí v průběhu práce - ovšem Pixela k plné verzi programu nyní dodává i externí hardwarový MPEG2 kompresor), můžeme si nastavit, zda se automaticky spustí první klip a zda se budou postupně všechny klipy pouštět za sebou bez zásahu uživatele - ideální pro prezentační DVD.

CaptyDVD je rozhodně poměrně schopný program, byť se bez debaty pohybuje v oblasti amatérské. Oproti konkurenci od Formacu nabízí nesrovnatelně větší možnosti, s iDVD je zhruba porovnatelný, byť iDVD vyhrává v některých funkcích a v komplexní propracovanosti podpory grafických témat.

Externí firewire mechanika Lacie DVD+-R/RW vybavená CaptyDVD a Toast Lite stojí 12 590 Kč bez DPH (firma dodává ještě jednu verzi, vybavenou především software pro Windows), přičemž interní verzi mechaniky Pioneer DVR-106 bez sofftwaru pro Maca je možné pořídit za zhruba 6 000 Kč - která z variant je pro vás vhodnější si musíte rozhodnout sami.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ehm...

Autor: oc Muž

Založeno: 01.10.2003, 22:00
Odpovědí: 0

"všech možných myslitelných stávajících médií"?

Vyjma toho jediného skutečně rozumného, totiž DVD-RAM :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Ehm...

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.10.2003, 22:23

DVD-RAM je mozna zjaimave medium pro bezne zalohovani souboru, ale jinak mi pripada jako pomerne neprakticke. Neda se pouzit mimo vylozene minirotni mechaniky v pocitaci a pod. Svet asi musel mit nejaky duvod proc tento format zapadl? (Caddy pocinaje...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ehm...

Autor: Petr Stehno Muž

Založeno: 02.10.2003, 00:01

Taky bych řekl. Externí DVD-RAM Formac máme ve studiu omylem kdysi koupenou jako alternativní vypalovačku DVD (velmi drahých DVD-RAM spustitelných i v přehrávačích) a díky její rychlosti a poruchovosti médií ji už nikdo nepoužívá. I na zálohování je to hrozný médium, ty 4 GB to ukládá i několik hodin. Jestli má někdo o takovou mechaniku zájem tak ji milerádi prodáme za 5000,- (stála asi 22 000,-). Pochybuji ale, toto médium stihl osud JAZZů, atp. právem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ehm...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.10.2003, 09:51

No, zrovna caddy je docela dobra vec. Tady az na to, ze se prakticky nepouziva. Kdyz se ale podivam, jak lze snadno poskodit CD ci DVD (to bylo kdysi reci o neznicitelnosti...), tak by jim nejaka ochrana dost slusela

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ehm...

Autor: Vita Muž

Založeno: 02.10.2003, 10:10

No to je věc názoru. Já jsem mechaniku s caddy používal a ta "ochrana" se celkem snadno zničila. Pokud není obsluha u CD "das trottle" :-) tak neni s CD medii a jejich odolností problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ehm...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.10.2003, 10:44

Take jsem ji pouzival :-) Jenze neco jineho je caddy u mechaniky, kde se ty media stejne vyndavaji a neco jineho je, pokud jsou jiz jejich soucasti. pak je to ochrana normalni jako u vsech medii. Co jste mel s caddy za problem?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Ehm...

Autor: JK Muž

Založeno: 02.10.2003, 20:23

Taky si myslim ze caddy je cool zejmena u medii s cennymi daty, jinak opticky zaznam tak jak jej zname neni vubec k pouziti pro archivaci, medium se snadno znici tim ze se vam rozsklebi ty dve placky mezi kterymi je zaznamova vrstva a data jdou drive a nebo pozdeji do kytek..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ehm...

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.10.2003, 00:26

:-) Jenze na ktere medium se spolehnout...?
Snad leda vytesat data do skaly

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ehm...

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 03.10.2003, 09:45

Kdyz vidim zabery z Hrenska a nejnoveji z okoli Vrchlabi (nebo od jinud, zas tak pozorne zpravy nesleduju), tak ani ty skaly uz nejsou to, co byvaly :o)))))
Proste jakakoliv zaloha je zbytecna, protoze nas stejne ceka to, co predpovedel A.C.Clarke v Posledi vesmirne odysei - velka magneticka boure znici prevaznou vetsinu datovych zaznamu na teto planete :o))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Ehm...

Autor: MiB Muž

Založeno: 03.10.2003, 12:48

Kdyby se DVD-RAM vyvijelo dale a polepsila se doba zapisu , popripade i nejakym zpusobem kapacita , mohlo by v klidu konkurovat DVD-+RW pro urcitou skupinu zakazniku Treba bluelaser bude to co uspokojí , protoze obycejne DVD je uz pro leckoho dost "tesne" ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ehm...

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 03.10.2003, 13:10

Pokud ovsem BlueLaser nebude opet vice standardu. Vcera jsem cetl neco o tom, ze Toshiba s NEC udelali nejakou svou verzi, ktera misto laseru ma pouzivat LED. Akorat jsem se nedocetl, jestli to bude spolu navzajem kompatibilni nebo ne......

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ehm...

Autor: mib Muž

Založeno: 03.10.2003, 17:23

Tipoval bych na 99% že ne ....

Odpovědět na příspěvek

pracuje na Mac OS 9 a G3?

Autor: Zbynek Muž

Založeno: 02.10.2003, 10:54
Odpovědí: 0

Zajimalo by mne, zdali tento SW je i pro Mac OS 9 a take jestli funguje i na procesorech G3 (pripadne 604).

Odpovědět na příspěvek

RE: pracuje na Mac OS 9 a G3?

Autor: Miloš Bártů Muž

Založeno: 02.10.2003, 13:43

Ano , je dodávaná současně verze OS9.1 i OSX 10.2.x na jednom CD-mediu s mechanikou. U Capty pisou minimum PPC G3 .

Odpovědět na příspěvek

wokna

Autor: micker Muž

Založeno: 02.10.2003, 14:28

je ta mechanika prenositelna? Apple - Windouzy?
dik, m.

Odpovědět na příspěvek

RE: wokna

Autor: MiB Muž

Založeno: 02.10.2003, 18:08

ano

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: wokna

Autor: Jan Pohan Muž

Založeno: 02.10.2003, 20:33

U PC bych se nejdrive dotazoval ma-li ta mechanika externi napajeni, meli jsme zakazniky kteri meli s disky Lacie napajene jen pres FW na PC velmi zasadni problemy - proudova spicka pri pripojeni vyvolala pokles napeti na AGP a videokarta se vypnula. PC bezelo dal ale monitor uz se nerozsvitil dokud nebylo PC restartovano. Ukazalo se ze vyrobce MB usetril (zrovna jako vyrobce VGA) 1 kondenzator v cene cca 10 centu..kdyz se toho ale vyrobi radove 100k kusu a takovych "zlepsovacich navrhu" se tam uplatni vic, tak to hodi zajimavou sumicku. Na jinych PC problem nebyl ale preci jen budte v tomto smeru opatrni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: wokna

Autor: MiB Muž

Založeno: 03.10.2003, 12:40

Mechanika ma samozrejme externi spinany zdroj.
To , o cem hovorite , se tykalo pravdepodobne rady Pocekt Drive ( 2.5" inch FW HDD ), ktery lze provozovat bez napajeni - bohuzel, takto by odstrelilo PC i jine zarizeni, ktere se napaji z FW a odebere urcite mA - neni to vec disku, ale ... jaksi osizenych desek. Kdyz vyrobku "xyz" vyrobite desitky tisic, tak je kazda uspora hodne zajimava :-) Bohuzel, ne vzdy se to povede bez "vedejsich" ucinku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: wokna

Autor: micker Muž

Založeno: 04.10.2003, 14:09

dikec vam obema. m

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: