Mac Dialog - UPSka pro vašeho Maca - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Mac Dialog - UPSka pro vašeho Maca

11. srpna 2003, 00.00 | Jednou z největších obav každého uživatele počítače je nebezpečí ztráty dat - například výsledku několikahodinové práce, který těsně před uložením zničí náhlý výpadek elektřiny. Ovšem i proti této "vyšší mocnosti" existuje ochrana - náhradní zdroj napájení, UPS.

O UPS se hovoří často především v souvislosti se servery, u kterých je nutné zabezpečit stálých chod a dostupnost a také zamezit pádům, které by mohly ohrozit data na serverech uložená. Ovšem nepřerušitelný zdroj energie (Uninterruptible Power Supply - tedy UPS, lidově řečená "jůpíeska") si může pořídit ke svému počítači v podstatě každý uživatel, záleží je na něm, jak důležitá jsou pro něj data, která na svém počítači zpracovává, a jak ho ohrožují výpadky napájení.

UPSky se obecně dělí podle toho, jaké zatížení jsou schopné zvládnout - tedy zda jsou určené pro jedno pracoviště, či pro více počítačů a příslušenství (generátory se opravdu nebudeme zabývat). Podle toho, jaká zátěž bude na UPS připojená, je nutné volit správný model - UPS musí zvládnout zátěž a k tomu musí její baterie poskytovat napájení dostatečně dlouhou dobu, aby bylo buď možné překlenout krátké výpadky nebo bezpečně ukončit a uložit práci.

Výpadkem napájení nás totiž nemusí ohrožovat pouze rozvodné závody, kterým bohužel někdy prostě "nejde proud", ale také například špatně dimenzované sítě a jističe v budově - pokud je určitá větev přetížená, může se stát, že po připojení dalšího spotřebiče jednoduše dojde k přetížení a "vypadnou pojistky" a je nutné znova nahodit jističe.

Pro podobné případy se proto i k jednotlivým počítačům pořizují malé UPS, které pokryjí spotřebu počítače na několik minut, tak, aby obsluha měla možnost uložit rozdělanou práci a vypnout korektně systém. Jednou z takovýchto UPS, která je vybavená pro komunikaci s operačním systémem Mac OS, je Mac Dialog italské firmy UPS Riello. Jak už samotný název napovídá, Mac Dialog je určený přímo pro Macy, a to především díky svému efektnímu designu, navrženému studiem Pininfarini. UPS by měla být dostupná v libovolné z původních "iMac" barev. UPS váží 6,5 Kg, používá bezúdržbový olověný akumulátor, který se na plnou kapacitu nabije za cca. 4-6 hodin. Cena UPS Mac Dialog je zhruba 7 800 Kč bez DPH, výrobek pro test zapůjčil distributor, společnost Quentin.

UPS Mac Dialog je UPS primárně určená pro jedno pracoviště - tedy počítač a monitor, případně tiskárna, i když výrobce nedoporučuje připojovat například laserovou tiskárnu. UPS má poskytovat pro zátěž 500 VA plné napájení po dobu 5 minut, při nižším zatížení samozřejmě bude poskytovat napájení déle. Při našem testování konfigurace Power Mac G4/733 s Apple LCD 17" generovala zhruba 30% zatížení výstupu, takže v praxi by mělo být možné připojit i dva podobné počítače - ovšem samozřejmě něco jiného bude top konfigurace osazená procesory na 1,4 GHz. Při zatížení 30% by měly baterie vydržet cca. 15 minut, což při nastavení na automatické vypnutí 5 minut před vybitím baterií dává zhruba 10 minut na ukončení práce. Pokud počítač právě spí, tak ho UPS neumí vypnout, ovšem automaticky to znamená delší čas pro napájení z baterií.

K přechodu na napájení z baterie dochází samozřejmě zcela automaticky a okamžitě, takže počítač pracuje dál naprosto bez problémů. Proti kolísání napětí by měl počítač a další připojená zařízení chránit automatický stablizátor napět. Na UPS jsou dva výstupy, z nichž jeden (horní) je označovaný jako "vedlejší" - v programu Mac Pilot, který se dodával pro Mac OS 9, bylo možné tento výstup kontrolovaně vypnout například při poklesu napětí v bateriích, bohužel software pro OS X to podle všeho neumí.

Pro základní komunikaci s uživatelem slouží 4 diody na čelním panelu - ten ještě obsahuje dvě tlačítka pro zapnutí a vypnutí. Diody informují o stavu UPS - pokus svítí zelená, je vše v pořádku, žlutá signalizuje napájení z baterií a dvě červené jsou pro signalizaci stavu akumulátoru a přetížení - pokud UPS začne výstražně pískat a svítí zcela pravá dioda, znamená to, že je UPS přetížená a je nutné okamžitě snížit zátěž - ať už je právě UPS napájená ze sítě nebo z baterie.

UPS se s Macem propojuje pomocí USB portu a komunikuje s programem PowerShield, který je v nejnovější verzi k dispozici na webu výrobce. Pro Mac OS X se používá Java verze tohoto programu, včetně potřebných doplňků pro systém - vše potřebné nainstaluje instalátor. Při instalaci je nutné zadat tzv. PRTK kód, kterým se identifikuje příslušný typ UPS, a také sériové číslo dané UPS.

Samotný ovládací software Upsetup je poněkud strohý a více blízký UNIXovým než Macovským principům. Co uživatele bude zajímat asi nejvíce, je nastavení, kdy dojde k vypnutí počítače - je možné nastavit x minut po přechodu na baterie a nebo také x minut před vyčerpáním baterií (první variantu doporučujeme spíš vypnout...).

Pokud dojde k výpadku napájení, počítač je automaticky napájen z baterií a UPS začne poměrně agresivně pípat, aby na tento fakt upozornila (na docházející baterie upozorňuje ještě agresivnějším pípáním). Pípání lze naštěstí poměrně snadno vypnout stiskem tlačítka ON. O přechodu na napájení z baterií uživatele informuje také hláška na monitoru , která se bude objevovat každých 60 vteřin. Pokud uživatel chce vědět, jak na tom UPS aktuálně je, může použít program Upsview, který po navázání komunikace s UPS zobrazí přehled, jaké je vstupní napětí (v případě výpadku 0 V), jaká je kapacita baterie, výstupní zatížení a také odhadovaná doba provozu na baterie.

V případě přechodu na baterie lze jedině doporučit rychlé ukončení práce a ruční uložení, jelikož ovládací software využívá unixových principů a ovládací skript volá unixový příkaz "shutdown -h now", který počítač vypne, ovšem z unixové "úrovně". To v praxi znamená, že jádro systému se ukončí korektně, ale nikdo se neptá Aqua aplikací, zda náhodou nepotřebují uložit rozdělanou práci. Ono je to relativně pochopitelné, protože standardní systémový shut down může skončit na první aplikaci, která požaduje uložení dokumentu - stačí, aby uživatel nebyl u počítače nebo klepl na "zrušit" a sekvence je přerušená. Ovšem unix v tomto případě nediskutuje...

Jelikož standardní unixové příkazová řádka v Mac OS X umí volat například i AppleScripty, mělo by být možné pro konkrétní případy vytvořit AppleScript, který se postará o korektnější ukončení Mac OS X i všech aplikací. Příkaz, případně sekvence, která se má provést, je v souboru /Upsmon/ups_shut.scr.

V praxi při testování UPSka dvakrát posloužila "naostro", nejen při simulovaném výpadku napájení - jednou bez problémů přežila vypadlý domovní jistič a podruhé, kdy došlo k výpadku na straně rozvodné společnosti, bylo možné počítač bez problémů vypnout včetně uložení rozdělené práce. Pokud by však v případě výpadku nebyla obsluha počítače přítomná, sice by se vypnul relativně korektně, ovšem rozdělená práce by nebyla uložená (to podporuje jen Windows verze a jen u některých aplikací).

Elegantní design UPSky, který byl pro Mac OS 9 doplněný také samostatným softwarem Mac Pilot, v případě Mac OS X nevyváží určitou strohost ovládacího software, který se nechová vždy zcela konzistentně (některé uložené parametry se po opětovném spuštění aplikace objeví ve výchozím nastavení) a pro lepší pochopení funkcí nelze než doporučit prostudovat manuál k software, který je na webu výrobce. Jedná se však o jedno z mála řešení, které je kompatibilní s Mac OS a za určitých okolností se může jednat i o řešení, které uloží data bez přispění obsluhy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Laptop je nejlepsi UPS :-)

Autor: Paja Muž

Založeno: 11.08.2003, 10:06
Odpovědí: 0

Vypadky proudu me na kolejich trapivaly uplne pekelne ... po ,,upgradu,, na PWB prestaly ... ale dneska pokud bych mel opet desktop tak za vyse uvedenou cenu nevaham, nez mit starost o to co se stane s diskem kdyz zapnu varnou konvici uz bych zazivat nechtel ... a o rozdelane praci ani nemluvim ... mno ale zatim mi jako UPS slouzi Lithium ion 49 Watt :-)

Odpovědět na příspěvek

?

Autor: claire Muž

Založeno: 11.08.2003, 17:57
Odpovědí: 0

Co je efektniho na tom designu? Jinak souhlas s tim, ze nejlepsi ups je laptop.

Odpovědět na příspěvek

x

Autor: blau Muž

Založeno: 11.08.2003, 21:17
Odpovědí: 0

odhlede od otresneho designu pomer cena vykon take nic moc - takovy altron ma az o 1/3 levnejsi modely - navic italska kvalita dilenskeho zpracovani pajslu... secteno podtrzeno do tohohle bych teda rozhodne nesel

Odpovědět na příspěvek

RE: x

Autor: Android Muž

Založeno: 11.08.2003, 23:25

K tomu designu - jestlize se tam bylo studio Pininfarina ochotne opravdu podepsat, tak bych podle par fotek "made by Mujmac" radeji nevyrkl zadny ortel. Jestli jste to ovsem videl nekdo na vlastni oci, tak nic proti Vasemu vkusu =o). A co se tyka italskeho dilenskeho zpracovani, doufam ze nikdo nemate zadne predsudky, jinak jste u mne mrtvy clovek...;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: x

Autor: mirekS. Muž

Založeno: 12.08.2003, 12:38

A ja myslel ze podobni "inteligenti" se vyskytuji jen v diskuzich o italskych autech. Vsichni vite vsechno o kvalite italskeho dilenskem zpracovani. Je to uz takova oblibena ceska fraze, ale nikdo z Vas uz nedokze rict co je na tom konkretne spatneho. Jestli to nebude tim ze vlastne ani nevite co rikate a jen jste to "nekde" slyseli. :o)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: