Jak se připojit přes mobil pod Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Jak se připojit přes mobil pod Mac OS X

7. března 2002, 00.00 | Pokud potřebujete připojení k Internetu přes mobilní telefon, určitě vás zajímá, jak je na tom v tomto směru Mac OS X. Jestliže používáte IrDA spojení, pravděpodobně nebudete mít problém, přes kabel nejspíš ano. V článku najdete informace, jak lze problémy řešit!

Jeden z poměrně častých dotazů na našich setkáních s uživateli se týkal možnosti připojení přenosných počítačů přes mobilní telefon pod Mac OS X. Na tuto otázku jsme v daný okamžik schopní odpovědět poměrně přesně, i když ne zcela uspokojivě...

Pokud vlastníte PowerBook s FireWire rozhraním (jenom ty jsou totiž podle Apple podporované) a mobil s IrDA rozhraním, s nejnovějšími verzemi Mac OS X (10.1.2) by mělo připojení fungovat stejným způsobem, jako pod Mac OS 9. Nastavení uživatelského účtu se nyní provádí v System Preferences, záložka PPP a následně také záložka Modem, pochopitelně je nutné mít zvolený IrDA port.

Pokud potřebujete vyřešit otázku připojovacích skriptů, není nic snazšího - stačí překopírovat používaný skript z Mac OS 9 (System folder:Extensions:Modem scripts) do správné složky v Mac OS X (Library/Modem scripts), ukončit a znovu spustit aplikaci System preferences a zvolit požadovaný skript. Pro funkci nejsou potřebné žádné úpravy daného skriptu.

Mimochodem, pokud budete patrat po tom, jak se vlastně k Internetu připojit, slouží k tomu aplikace Internet Connect ve složce Utilities.

Pokud však nepatříte mezi majitele PowerBooku, ale například používáte iBook a pod Mac OS 9 jste si zvykli na připojování pomocí Keyspan PDA Adapter (není to jediné, ale nejobvyklejší řešení), určitě jste záhy zjistili, že pod Mac OS X máte smůlu. Zpočátku jsme se domnívali, že za problém může špatná podpora ze strany Keyspanu, ovšem následně jsme zjistili, že problém je skrytý přímo v Mac OS X. Část systému, starající se o obsluhu PPP spojení podle všeho natvrdo nastavuje rychlost komunikace na rychlost vyšší než 57 600 bps, což je maximální rychlost, kterou podporují obvyklé převodníky na port RS 232.

V daném okamžiku víme o 3 možných řešeních, ovšem pouze jedno máme otestované. Tím "jistým" řešením je Keyspan Hi-Speed Serial adapter, který podporuje rychlosti až do 230 000 bps a tedy zvládne i rychlost, kterou "nasadí" pomýlené PPP. Toto pochopitelně nenadchne uživatele, kteří již investovali do "normálních" převodníků, naštěstí to není řešení jediné. Další dvě jsme však neměli možnost ověřit - jedno spočívá v úpravě chybné PPP knihovny, kterou lze získat a následně modifikovat z Darwin OS (základní kameny Mac OS X, volně dostupné pro všechny), věříme, že se nám takto upravenou knihovnu podaří získat, otestovat a zpřístupnit uživatelům. Třetí způsob jsme našli v diskuzích na server MacInTouch - jde se o sekvenci příkazů v příkazové řádce, která inicalizuje spojení korektně. Při našich testech a úpravách jsme však pravděpodobně narazili na problém autentifikace uživatele vůči serveru. Pokud se zde najde aktivní uživatel Mac OS X, který chce vyzkoušet svůj um, najde skript připravený pro americkou síť Sprint zde na serveru MacInTouch (na stránce dejte hledat pppd). To co se dá poměrně snadno ze skriptu odvodit je název portu, přes který bude připojení realizováno (název vašeho portu najdete po připojení převodníku v /dev), dále umístění modemového skriptu a telefonní číslo - v tomto případě je #2932, pro naše podmínky je nutné ho změnit, včetně křížku.

Pokud se tedy najde schopný uživatel, který dokáže modifikovat skript tak, aby šel bez problémů používat pro naše operátory, velmi rádi publikujeme jeho řešení. Pochopitelně vás také budeme informovat ihned po získání a otestování modifikovaných PPP knihoven. Vzhledem k tomu, že dnes, tedy 7. března, se koná Apple Creative Event, kterého se účastní i zástupci Apple Europe, máme také šanci se přeptat na nápravu přímo od Applu. Každopádně, toto je další krásný příklad síly Mac OS X - uživatelé dokážou najít hned dvě řešení, přičemž každé z nich využívá jinou z výhod OS X - v jednom případě se jedná o příkazovou řádku, v druhém uživatelé využívají dostupnosti zdrojových kódů základních prvků Mac OS X.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: