iPhone v Zemích Koruny české - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

iPhone v Zemích Koruny české

29. února 2008, 00.00 | Společnost Apple zatím iPhone oficiálně prodává pouze ve čtyřech zemích (USA, GB, Francie a Německo), odhady však hovoří, že téměř třetina prodaných telefonů (cca 1,5 milionu kusů) je odblokována a provozována v ostatních zemích po celém světě. Včetně České republiky.

K pořízení odblokovaného iPhonu mě donutilo několik okolností. Předně mi odešla do věčných lovišť moje dvaapůl roku stará Motorola s velmi záhadnou závadou, původně jsem s pořízením chtěl počkat, jak dopadnou jednání společnosti Apple s českými operátory, ale rychlost jednání mě přesvědčila, že není nač čekat. Pro Apple nejsme nijak zajímavý trh a tak se kvůli nám nepřetrhne, je možné, že dohoda s nějakým českým operátorem může trvat stejně dlouho, jako zřízení českého iTunes Store. Navíc obchodní politika Applu je vyladěná spíše na američany než evropany, ale o tom už se několikrát psalo. Mě osobně připadá vázání provozování telefonu na jednoho konkrétního operátora v dané zemi stejně absurdní, jako by Apple prodával počítače schopné provozu internetu pouze u konkrétního providera. Takový počítač by byl neprodejný. Je to stejně nesmyslné jako třeba regiony u DVD. Je pravda, že z paušálů od operátorů vybírá Apple desátek, takže jde o peníze, ale kdyby byl neblokovaný iPhone dražší o stejnou částku, kterou po dobu smlouvy Apple dostane a kterou tak jako tak zákazník zaplatí v případě pořízení např. TurboSIM a práce za odblokování, považoval bych to za férové.

iPhone verze 1.1.2 provozuji v Česku již několik týdnů v síti T-Mobile a zde jsou moje zkušenosti z provozu. Základní funkce, tedy hovory odchozí i příchozí, SMS i připojení na internet prostřednictvím GPRS/EDGE funguje bezproblémově, z funkcí telefonu nefunguje jenom Voicemail, což je funkce, kterou jsem nikdy u ničeho nepoužil, takže mi nechybí. Zde je asi nutná přímá vazba na operátora, stejně jako asi bude nutná u firmware verze 1.1.3 pro funkci určování polohy telefonu, takže lze předpokládat, že by po aktualizaci na poslední verzi tato funkce nefungovala. T-Mobile sice nabízí službu zjišťování polohy, ale tato je placená a nejsem si jist, zda by fungovala s prostředím Google Map v iPhonu. Jinak jsou zachovány všechny funkce na SIM T-Mobile, pravděpodobně by měl fungovat i GSM Banking, který ovšem v současnosti nepoužívám.

Celkové ovládání předčilo veškerá má očekávání, je velmi komfortní, pohodlné a poměrně i antiblbové. Na virtuální dotekové klávesnici mi po pár dnech praxe nedělalo problémy psát ani jako spolujezdci v jedoucím autě na hrbolaté cestě. Všechna data, informace a nastavení (kontakty, kalendář, mailové účty, oblíbené webové stránky, fotky, hudba a videa) se do telefonu dostanou prostřednictvím aplikace iTunes, kopírování téměř 8 GB dat trvalo asi tak půl hodiny, přičemž hudba zůstává ve stejných formátech, jako v knihovně iTunes, nelze tedy podobně jako u Motoroly ROKR zapnout přepočet na AAC 128 kbps, fotografie z aplikace iPhoto se zmenšují automaticky, videa zůstávají opět ve stejném formátu, jako v knihovně iTunes. Do telefonu se vše přesune najednou po zapojení synchronizace, není třeba nic nikam přesouvat ručně, a v zásadě ani jiná možnost není, pravděpodobně kvůli autorských ochranám u hudby a filmů. Do telefonu ani žádná jiná data dostat nejdou, takže iPhone nelze použít jako USB Flash. Taktéž k sychronizaci je nutno použít USB kabel, není možno použít Bluetooth, bohužel ale nelze iPhone ani použít jako USB či Bluetooth modem, což je trochu škoda, přece jenom mailový klient v iPhone nezvládne vše, tak jako jeho větší kolega v počítači, je evidentní, že filozofií Applu bylo vyrobit mobilní přístroj, který by na cestách stačil jako nouzové řešení a nebylo nutno s sebou tahat notebook, ale nemusel být v této filozofii až tak důsledný. Určitou nevýhodou Mailu v iPhone je i to, že neumožňuje nastavení více SMTP serverů a jejich přepínání v závislosti na tom, v jaké síti se právě nacházíte. Abych nemusel i třeba několikrát denně přepisovat ručně SMTP v nastavení, tak před odpovědí na mail vypnu WiFi, tím se iPhone přepne do sítě EDGE T-Mobile a odchozí mail pak odejde přes mobilní síť. Další omezení je i to, že jako přílohu lze odeslat jen obrázek uložený v telefonu, náročnější operace musejí vydržet, až se člověk dostane ke svému počítači na síti, či se svým počítačem na síť.

Za to třeba SMS zaslouží chválu a hlubokou poklonu. Třídí se podle kontaktu, takže u každé osoby je větev s rozhovorem graficky podobná chatu. Něco tak přehledného jsem zatím u jiného telefonu neviděl. Paměť pro SMS je pravděpodobně omezená pouze velikostí volné kapacity v paměti, což i kdyby bylo jen pár posledních MB, tak je to dost a dost. U SMS nejsou podporovaní smajlíci ani animace, což mě až tak moc nevadí. Přístroj taktéž neumí MMS, což při jejich tuzemských cenách není zase až taková tragédie, obrázky navíc jdou odeslat mailem, což je ne-li zdarma, tak aspoň mnohem levnější. Zrovna tak všechny ostatní doplňkové funkce fungují dle mého názoru bez připomínek. K ovládání telefonu stačí jemné dotyky prstem nebo pohyby prstů, reakce jsou poměrně hbité. Displej je poměrně kvalitní se slušným podsvětlením, je čitelný i za plného slunečního svitu.

Funkce iPod umožňuje přehrávání hudby (přesněji řečeno zvuku) a videa. Krom malého reproduktoru jsou k poslechu určena přiložená sluchátka, která na kabelu k pravému "špuntu" mají mikrofon a ovládací tlačítko sloužící nejen pro případné přijetí hovoru, ale i pro zastavování a spouštění přehrávání, případně k přeskakování skladeb. Zvuk je poměrně slušný, od podobných zařízení žádné zázraky nečekám, taktéž i rezerva výkonu je dostačující. V nastavení lze zapnout i ekvalizér, bohužel jen s továrně nastavenými průběhy, navíc bych řekl, že naprogramované frekvenční charakteristiky jsou zbytečně přehnané. Lepší nepoužívat a nechat zvuk bez korekcí. Za to listování v seznamech skladeb nebo interpretů je excelentní a lepší snad být ani nemohlo, totéž se koneckonců týká i telefonního seznamu samotného. Připojení sluchátek se děje pomocí jacku o průměru 3,5 mm, který oproti běžnému stereo provedení má jeden kontakt navíc, po němž běhají asi informace z tlačítka nebo mikrofonu. Konektor je však dost hluboko zapuštěn a nelze do něj zasunout koncovku jiných stereofonních sluchátek.

Jediná další výtka pak ještě směřuje k funkci fotoaparátu, v této cenové relaci mohl být kvalitnější a mohl mít i celkem běžné LED přisvětlení a aspoň možnost základních nastavení, při rozumné úrovni osvětlení a bez spěchu se sice dá pořídit použitelná fotografie, ale mohlo to umět víc. Fotografie z iPhone lze importovat do počítače prostřednictvím aplikace iPhoto a dále s nimi pracovat.

Přístroj nemám lokalizován do češtiny, ani nemám instalovanou českou klávesnici. Ta ostatně není třeba. Došlý český text zobrazuje správně, taktéž i česká jména v kontaktech jsou bez chyby, zrovna tak jsem nezaregistroval problém s webovými stránkami, vše bylo korektně česky. Psát SMS s diakritikou je nesmysl, v tom případě máte na jednu zprávu místo 160 znaků jen nějakých 90, co se týče mailů, polovina lidí též diakritiku nepoužívá. Trošku problém je u ukládání nového kontaktu, který je nutno zapsat bez diakritiky, ale není problém po synchronizaci s počítačem špatná písmena přepsat v počítači v Adress Booku a pak po opětovné synchronizaci je opraven i kontakt v telefonu.

Výrobce u baterie neudává kapacitu, při intenzívnějším nasazení ji není problém vyždímat za jeden den, při střídmějším využívání telefonu vydrží baterie dva až tři dny. Trošku nepříjemnou vlastností je, že nefunguje budík ve vypnutém stavu, zde se jako možnost nabízí před ulehnutím přepnout telefon do leteckého režimu, kdy se nehlásí do žádné sítě, tedy nepřijímá hovory, SMS ani maily a šetří baterii, přitom nesíťové funkce, jako třeba zrovna budík, jsou zachovány v plně funkčním stavu. Nabíjet baterii ale lze i ve vypnutém stavu, nabíjení pak podle úrovně vybití a dalších okolností trvá obvykle 4 - 8 hodin.

Apple iPhone je ve své cenové kategorii prakticky bezkonkurenční mobilní přístroj, hlavně díky originálnímu snadnému ovládání, které však nemusí úplně každému vyhovovat, ovšem ve srovnání s mechanickou klávesnicí přináší při rozumných rozměrech a hmotnosti větší displej, jiné smart phony mnohdy připomínají spíše cihlu než telefon, navíc je zde naprosto skvělá synchronizace informací a dat s počítačem. Přístroj jsem testoval ve spojení s PowerBookem G4 s Mac OS X 10.5.1 CZ a iTunes 7.6 EN i CZ.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: