iBot - webkamerka na malé nožce - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

iBot - webkamerka na malé nožce

17. února 2003, 00.00 | Webkamera či počítačová kamera sice zatím není tak úplně běžným doplňkem, ovšem s rychlejším internetem si můžete dopřát videorozhovor se známým za oceánem, případně můžete objevit některé z dalších využití takovéto kamerky - ať již přenášející aktuální obraz akvária na internet, nebo plníci úlohu hlídacího psa.

Jedním z multimediálních rozšíření počítače může být i videokamera, například jako webkamera pro komunikaci přes internet, ale samozřejmě i pro řadu dalších použití. Buď můžete zvolit standardní digitální videokameru (DV), kterou připojíte k počítači, a nebo je možné použít "počítačovou" videokameru, tedy zařízení určené přímo pro spolupráci s počítačem. Výhodou oproti "plné" videokameře je samozřejmě cena, nemůžeme však očekávat shodné parametry například po stránce snímání, optiky a dalších funkcí.

Pokud si vzpomínáte na první videokamerky (či někdy také označované jako webkamerky) pro Maca, byly to QuickCamy od firmy Connectix - připojované po pomalém sériovém portu, přenášející černobílý obraz s nízkým rozlišením rychlostí maximálně několik snímků za vteřinu. Webkamera iBot od firmy Orange Micro naproti tomu poskytuje rozlišení 640 x 480 a přenos až 30 snímků za vteřinu přes rozhraní FireWire. Díky tomuto rozhraní může kamera přenášet do počítače obraz v plném, nekomprimovaném rozlišení.

Základní technické parametry iBot tedy jsou: rozlišení 640 x 480 bodů, barevný CCD čip o velikosti 1/4", úhel záběru 62° a rychlá sběrnice FireWire 400 pro přenos dat. Kamerka je napájena ze sběrnice, stačí tedy připojit do FireWire konektoru. Jelikož iBot vyžaduje přenosové pásmo 200 MBit/s, je podle tvrzení výrobce možné na jednu sběrnici připojit dvě kamery. Barevná informace se z iBotu přenáší ve formátech YUV 4:1:1, YUV 4:2:2, YUV 4:4:4 anebo 24-bitové RGB. Kamera má pevný objektiv s možností manuálního ostření od 1 cm do nekonečna. Součástí kamery je také 1,8 m dlouhý FireWire kabel. iBot neobsahuje žádný zvukový vstup, prodává se sice verze iBot Pro, která zahrnuje i náhlavní sluchátka a mikrofon, ovšem vyžaduje standardní zvukové vstupy, které dnes řada Maců nemá ve výbavě. Pro zvukový vstup je potom nutné dokoupit nějaký USB-Audio převodník.


Kamerka je cca. 10 - 15 cm vysoká.

K čemu videokamerka?

Pokud nyní přemýšlíte nad tím, k čemu můžete videokameru jako je iBot v praxi použít, nabídneme vám řadu možností ke zvážení. S rozvojem internetového připojení se kamerky používají ke komunikaci nejrůznějšího charakteru - ať už osobní, či až intimní, nebo pracovní. Pokud nemáte možnost přímé komunikace, je možné obrazový a zvukový záznam poslat druhé staně e-mailem. Webkamerky se také stále používají na to, o čem svědčí název - zprostředkování obrazu na webových stránkách - jenom po Praze najdete řadu kamer, namířených na různá zajímavá místa. Kamerou lze i snímat fotky, byť s omezením rozlišení 640 x 480 bodů a také s omezením délky kabelu. Poměrně zajímavou aplikací je také možnost hlídání vašeho počítače a nahrát si například kolegy z kanceláře, jak se vám ve vaší nepřítomnost dobývají do počítače, či jak potomci porušují přísné zákazy. Jeden z dodávaných programů tyto hlídací služby zvládá. Pokud máte režisérské choutky v oblasti neživých herců, můžete se s iBotem vyřádit a natočit animovaný film - program iStopMotion vám pomůže.

V praxi

Po instalaci ovladačů (doporučujeme se podívat na web výrobce pro nejnovější verzi, aby byly kompatibilní s aktuální verzí Mac OS a QuickTime) je možné kameru používat s většinou programů, u kterých to předpokládáme. Smutnou výjimkou je iMovie, po chvíli zkoušení a hledání na stránce výrobce jsme se dozvěděli, že to je bohužel "funkce" iMovie. Ostatní programy, například Final Cut Pro, podporují kameru standardně.

Při testování jsme používali především program BTV Pro, který byl součástí dodávky, na jednotlivé programy se podíváme podrobněji za chvíli. iBot je přímo integrovaný do QuickTime jako obrazový zdroj, takže nastavení se provádí pomocí systémových panelů. Kameru je možné buď ponechat v plně automatickém režimu (především jde o vyvážení barev), nebo nastavovat potřebné hodnoty ručně. Zde jsme také volili, v jakém formátu bude obraz zaznamenáván - zda v nativním formátu Component Video - CCIR-601, nebo zda se použijí jiné kodeky obsažené v QuickTime a obraz se bude komprimovat. Lepší je použít nekomprimovaný zdroj a komprimovat až výslednou podobu, počítač by také nemusel tuto zátěž stíhat a mohlo by docházet k výpadkům obrázků.

Kamerka stojí na své "nožce", která umožňuje nastavení nahoru/dolu. Někdy je nevýhodou poměrně masivní FireWire kabel, který s lehkou kamerkou zacvičí - to platí především, když je kabel již celý natažený. Objímkou kolem objektivu je možné ostřit, samozřejmě nejlépe podle obrazu zobrazeného na monitoru.

Ke kvalitě snímaného obrazu několik poznámek - rozhodně nelze očekávat kvalitu shodnou se standardní DV kamerou. O tom, jak vypadá plná velikost obrázku, sejmutého ovládacím programem jako fotka, se můžete přesvědčit zde. Při zaznamenávání pohybu (například mávání rukou a pod.) byl obraz trochu rozmazaný, běžné pohyby hlavy a těla před počítačem však byly nahrané bez výrazných problémů. Problémy jsme zaznamenali s osvětlením - kamera se nejlépe chovala pří běžném rozptýleném světle v místnosti, když jsme si chtěli na naší testovací scénu posvítit, objevil se nepříjemný efekt pulzování. Částečně ho lze redukovat pomocí ručního nastavení vyvážení barev. Krátkou ukázku tohoto efektu (cca 650 Kb) si můžete prohlédnout zde.

Software

Ke kameře se dodává několik programů, my jsme testovali jen ty, které fungují pod Mac OS X. Díky záměně od výrobce jsme měli k dispozici software, který se dodává obvykle k verzi iBot Pro, i když jsme měli levnější verzi iBot. V praxi jsme tedy zkoušeli programy ArcSoft Video Impression a Photo Impression, které na nás velký dojem neudělaly - ideální pro hračičky s rámečky a efekty. Chatovací program iSpQ je určený vyloženě pro zábavné chatování v definovaných kanálech - v hromadném textovém chatu se mohou uživatelé domluvit a potom komunikovat soukromě obrazem, zvukem i textem.

Nejužitečnější se ukázal být program BTV Pro, který se sice odmítal spustit, instalace nové OEM verze ze stránek výrobce to však spravila. Umožňoval přímé ukládání snímaného videa, případně snímání fotek a kromě všech ostatních funkcí měl také již zmiňované "hlídací" možnosti - po nastavení na jak velkou intenzitu pohybu má program reagovat se pohyb před objektivem, který tuto hranici přesáhne, začne ukládat na disk, včetně časového údaje. Program samozřejmě zaznamenává pouze pohyb a několik vteřin poté, jinak se nahrávání zase vypne. Program lze dát do pozadí, takže uživatel ani nemusí nic tušit.

Bohužel zatím není k dispozici žádný software pro Mac OS X, kompatibilní s MS NetMeeting, existuje pouze verze pro Mac OS 9, prodávaná samostatně.

Jak jsme již řekli, s kamerou funguje většina běžných programů pro práci s videem a tak jsme si zkusili také již zmíněný iStopMotion, bohužel se však jedná o poměrně silnou betaverzi a tak z plánovaného trháku "Googly vs. Kenny" sešlo po dvou natočených vteřinách a pádu aplikace.


iBot je domácí/kancelářská kamerka, po které nelze očekávat zázraky (především zmíněný problém s kolísáním jasu), ovšem pro běžné videokonference, vytváření jednoduchých obrazových záznamů, i jako standardní webkamera či prostě hračka poslouží více než dobře. iBot je možné zakoupit za 3700 Kč na webovém obchodě DTPobchod.cz. Za zapůjčení na test děkujeme společnosti Quentin.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

netMeeting

Autor: mrc Muž

Založeno: 17.02.2003, 23:26
Odpovědí: 0

mne by zajimalo kde se da koupit/stahnout program pro NetMeeting for OS9.(ktery se v clanku spomina) vim ze se to da jenom s pc na pc.
dekuji

Odpovědět na příspěvek

RE: netMeeting

Autor: JJ Muž

Založeno: 18.02.2003, 00:17

Konkrétní program neporadím, ale NetMeeting by snad měl jít donutit komunikovat přes jakž takž standardní H.320, což dost softů na Maca podporuje. Ale nevylučuju, že tam bude jiný zádrhel...

Odpovědět na příspěvek

RE: netMeeting

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 18.02.2003, 04:09

http://store.smithmicro.c
om/buy/products.tpl?cart=
104553760552572995&show=d
etail&--eqskudatarq=VLPMA
CKESMS1164&MC=%20Internet
%20Telephony/Video&prodna
me=VideoLink%20Pro&%2A%2A
woTHE_PLATFORMdatarq=MAC



VideoLink od firmy Smith Micro. V praxi o tom nevim vubec nic, jen ze by to melo s netmeetingem komunikovat.

Odpovědět na příspěvek

Modem 2k4

Autor: Jiří Kostka Muž

Založeno: 20.02.2003, 01:22
Odpovědí: 0

Nevím proč se tento článek vůbec objevil, protože kameru používám od 10.10.2002 a tutíž je zastaralý jako Modem 2k4. Chtěl bych seriózní článek popisující konferenční programy pro iBot. Vůbec tě nechápu, MaLére
Jiří Kostka

Odpovědět na příspěvek

RE: Modem 2k4

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 20.02.2003, 09:46

Ja pro zmenu nechapu vas. Co vam vadi?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: