G-Play - externí pevný disk, který si poradí i s filmy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

G-Play - externí pevný disk, který si poradí i s filmy

9. února 2006, 00.00 | Je tomu rok, kdy jste se na těchto stránkách mohli dočíst o produktu jménem G-Play, který jsme měli možnost poprvé spatřit na loňském Macworldu. G-Play se sice tváří, jako klasický externí 2,5" disk, ale ve skutečnosti nabízí mnohem více - možnost poslouchat hudbu a sledovat filmy a fotky na televizi. Jak dopadl tento drobek v akci?

Na úvod si nejdříve shrňme, co vše G-Play nabízí. Jak již bylo řečeno, jedná se především o externí pevný disk, který se k počítači připojuje přes USB 2.0. Tím pádem jej lze použít buď pro klasický přenos dat či zálohování, nebo stačí nakopírovat zvolený obsah do připravených složek (Movies, Music, Pictures) a využít G-Play jako multimediální zařízení. Vedle USB portu, přes který se při připojení k počítači umí i napájet (není nutný další kabel či zdroj) totiž G-Play disponuje i audio a video výstupem a SPIDF konektorem pro prostorový zvuk 5.1. Není nic snazšího, než G-Play připojit do zásuvky, zapojit propojovací kabely do televize a využít G-Play jako databanku hudby, filmů a obrázků. Co se týče výstupů je možné zvolit S-Video, Kompozitní video, Analog YPbPr, Scart, VGA a analogový audio výstup a digitální audio výstup s podporou Dolby Digital 5.1 a DTS.




Vybírat můžeme z řady formátů: WAV, MP3, MPEG-4 (AAC), WMA, AC3, Ogg Vorbis, MPEG-1 (AVI, MPG), MPEG-2 (AVI, VOB), ISO (otisky DVD), MPEG-4 (AVI, DivX, XviD) a JPEG. Jak je patrné, nejedná se o žádného "troškaře", nabídka podporovaných formátů je pestrá. Navíc je možné pomocí stránek výrobce stáhnout nový firmware a pokud dojde k vylepšení nějakých funkcí, tak G-Play updatovat.



Konkurence iPodu?

Mohlo by se zdát, že G-Play je konkurence iPodu, ale to není tak docela pravda - obě zařízení jdou jiným směrem a zatímco iPod je přenosné zařízení, které je primárně napájeno z baterie a disponuje displejem, G-Play je bez televize a zapojení do elektrické sítě nepoužitelný. Jedná se tedy o dva odlišné koncepty a každý má svá pro a proti. G-Play nad iPodem rozhodně vyniká v nabídce formátů, navíc umí pracovat i s titulky v samostatném textovém souboru, což iPod nezvládá. Titulky je ovšem před použitím nutné přeuložit do unicode kódování, aby byly korektně zobrazeny. iPod disponuje pouze MPEG-4 (a H.264), G-Play se zaměřuje primárně na .AVI a DVD, respektive otisky DVD. Pokud máte nějaký video obsah pro iPod v MPEG-4, tak vězte, že s tímto formátem si G-Play neporadí.


Jak se s ním pracuje?

Vzhledem k využití 2,5" pevných disků může G-Play oproti iPodu nabídnout větší kapacitu, což se může hodit, zvláště pokud dochází k zálohovaní celých DVD. Ale jak s s tímto diskem pracuje? Po připojení k televizi dojde k zobrazení hlavního menu, kde má uživatel možnost zvolit, zda chce sledovat film, prohlížet obrázky či poslouchat hudbu. Zde ovšem dochází k prvnímu problému, alespoň pro mě. Dodávaný ovladač je značně chaotický a neergonomický. Všechna tlačítka mají stejný tvar a dost často podobné názvy, takže donutit G-Play vykonat to, co chcete, je občas nadlidský úkol. Zde je nutné podotknout, že jsem trochu zhýčkaný a preferuji maximálně jednoduché a intuitivní ovládání. Tím bohužel G-Play nedisponuje. Když už se s ovladačem trochu skamarádíte a naučíte se pouštět hudbu a obrázky, které nečiní žádné zásadní problémy, přichází na řadu video. To by se také dalo označit za povedené, alespoň do té doby, než začnete přetáčet. Po posunu filmu a následném zastavení dojde k několika sekundové pauze, kdy se musí obraz se zvukem sesynchronizovat, aby mohl film pokračovat. To je vcelku pochopitelné, ale když musíte čekat až několik desítek sekund, tak to přestává být příjemné.


G-Play na první pohled působí velice příjemným vzhledem a nabízí řadu funkcí a širokou podporu formátu. Bohužel jej trochu degraduje uživatelské rozhraní, které by se dalo ještě vylepšit a především nelogické dálkové ovládání a nepoužitelný zrychlený přesun u filmů. Tyto problémy mohou (ale nemusí) být následně opraveny v nové verzi firmware, což bohužel nemohu potvrdit. Neberte to prosím tak, že bych na G-Play lámal hůl, nabízí opravdu velké množství funkcí, ale je potřeba ze strany uživatele určitá ohleduplnost a zvyknout si na to, že ne vše je zcela logické a na svém místě.


Závěr

Jestliže investujete čas do poznání uživatelského rozhraní, dokáže vám G-Play nabídnout pevný disk na přenos dat (je k dispozici ve třech různých kapacitách 40 GB, 80 GB a 100 GB, všechny 5.400 RPM s 8MB cache) a pro pouštění hudby a prohlížení fotek. U videa bych viděl G-Play jako ideální pro přehrávání otisků pevných disků, například na cestách či dovolené. Vzhledem k zachování hlavního menu u DVD a kvalitě filmu samotného (bez nutnosti řešit titulky) se jedná o šikovné řešení, které vám dokáže zpříjemnit volný čas.


Za zapůjčení děkujeme společnost Disk Multimedia, která G-Play s 40 GB diskem nabízí za 7 890 Kč bez DPH. Recenzi na konkurenční řešení od Lacie si můžete přečíst od Ondřeje Čady.


G-Play
Výrobce: G-tech Prodává: Disk multimedia Cena: 7890,- Kč
Externí 2,5" USB pevný disk s možností připojení k TV
  • Malé rozměry
  • Design
  • Široká podpora formátů
  • Jednoduše vyřešený přenos dat z počítače na disk
  • Matoucí dálkový ovladač
  • Přehrávání videa
  • Uživatelské rozhraní
Podporované formáty: WAV, MP3, MPEG-4 (AAC), WMA, AC3, Ogg Vorbis, MPEG-1 (AVI, MPG), MPEG-2 (AVI, VOB), ISO (otisky DVD), MPEG-4 (AVI, DivX, XviD) a JPEG
Výstupy: S-Video, Kompozitní video, Analog YPbPr, Scart, VGA a analogový audio výstup a digitální audio výstup s podporou Dolby Digital 5.1 a DTS
Připojení k počítači: USB (2.0)
Operační systém: Mac OS X, Windows, Linux
Hodnocení: 6/10
Verdikt: Vzhledově hezky provedený pevný disk, který ztrácí zbytečně body za nedotažené ovládání a chaotický dálkový ovladač. Pokud uživatel investuje čas do poznání přístroje, získá nadstandardní zařízení se širokou podporou formátů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: