Formac Devideon Superdrive - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Formac Devideon Superdrive

3. března 2003, 00.00 | Jak už možná název napovídá, jedná se o DVD-R/RW mechaniku, ovšem v elegantním externím provedení, připojovanou přes sběrnici FireWire. Výrobce také dodává spolu s mechanikou jednoduchý software pro tvorbu DVD Video disků. Jaká plus a jaká mínus má toto řešení se podívejme v naší recenzi.

Ačkoliv už éra digitálního videa panuje pár let a Apple dodává své počítače se SuperDrive mechanikou již dva roky, zatím ještě DVD-RW mechanika takovou samozřejmostí není. Pro mnoho uživatelů je tak zajímavou možností, jak rozšířit schopnosti svého počítače, volba externí FireWire mechaniky, pro řadu uživatelů je také možností jedinou.

Jednou z několika externích FireWire DVD-RW mechanik, které jsou na trhu k dispozici, je výrobek společnosti Formac, Devideon Superdrive. Zdá se, že si výrobce "zapůjčil" název od Apple kvůli snadnějšímu rozpoznání zákazníky. Apple, tak jak je ostatně jeho zvykem, zavedl svůj obchodní název pro mechaniky schopné vypalování DVD-R(W) disků a tak se teď nemusí starat o to, jako mechanikou vlastně počítač osazuje, pro jeho zákazníky znamená SuperDrive vždy to samé.

Rozhodování zda externí či interní mechaniku bývá pro někoho jednoznačné, pro někoho složitější. Poměrně jednoznačné je pro všechny majitele přenosných počítačů, protože výměna mechaniky v podstatě není možná. Velmi podobná situace je také u stolních iMaců obou generací a i eMaců - naopak připojení přes FireWire je snadné a rychlé. Uživatelé stolních PowerMaců mohou zvolit buďˇexterní mechaniku přes FireWire od některého z výrobců, nebo přímo vyměnit svou interní mechaniku za příslušnou novou. Volba souvisí také s tím, zda mechaniku bude používat více uživatelů, sdílení FireWire mechaniky je velmi snadné, je totiž opravdu plug&play. Je však potřeba mít na paměti i omezení, které z použití externí mechaniky vyplývá - nelze použít iDVD a také ani Apple DVD Player.

Devideon Superdrive od Formacu je osazený mechanikou Pioneer DVR-105, což je následník prvních SuperDrive mechanik, používaných v Macích před dvěma lety. Mechanika umožňuje zapisovat DVD-R a DVD-RW (přepisovatelné DVD) a také CD-R a CD-RW disky, samozřejmě zvládá číst DVD-ROM a CD-ROM disky. DVD-R disky lze vypalovat až čtyřnásobnou rychlostí, na DVD-RW disky lze zapisovat až 2x rychlostí, ovšem to se týká jen nejnovějších médií, které se v současné době teprve dostávají na trh - starší média lze vypalovat na rychlostech 1x a 2x pro DVD-R a 1x pro DVD-RW. Nová, rychlá média (kvůli kterým byl také na sklonku poprask, protože starší, pomalejší mechaniky Pioneer mohly poškodit) zatím bohužel nejsou běžně k dispozici a tak jsme ani nemohli v praxi vyzkoušet, jak rychlá s nimi mechanika je, museli jsme si vystačit se starší generací médií. CD-R disky mechanika umí pálit 16x, CD-RW dokáže vypalovat 8x rychlostí. DVD-ROM disky je možné číst až 16x rychlostí, DVD-R/RW média se čtou 6x, CD-ROM 32x. Mechanika je také vybavená technologií Buffer underrun protection, která zabraňuje poškození vypalovaného média při nedostatku dat pro zápis (například při čtení z pomalého disku či velkém zatížení sběrnice) - po obnovení toku dat se vypaluje bez problémů dál.

Pokud máte chaos v tom, které rychlosti znamenají co, je to poměrně snadné: rychlost 1x u CD znamená 150 kB/s a je to rychlost shodná se čtecí rychlostí audio CD, CD-R disk o kapacitě 650 MB se tedy na této mechanice vypálí při 16x rychlosti za cca 5 minut. Rychlost DVD je pro změnu odvozena od rychlosti DVD-Videa, přičemž 1x rychlost v praxi je 1,32 MB/s, při vypalování 4x rychlostí se vypaluje 5,28 MB/s a DVD-R je touto maximální rychlostí připravené za 15 minut.

Jak můžete vidět na fotkách, mechanika je zabudovaná v poměrně elegantním plastovém obalu, který je celý uzavřený a na uživatele tak nehledí nevzhledné čelo mechaniky. Napájení mechaniky je externí, kromě konektoru pro zdroj je na zadní straně dvojice audiokonektorů (cinche), tlačítko pro zapnutí/vypnutí a dva FireWire porty - zařízení lze za sebou snadno řetězit. Pokud je mechanika zapnutá, uživatel to bohužel nijak nepozná, kromě slabého hukotu ventilátoru. V případě, že je mechanika prázdná, lze ji vysunout pomocí tlačítka vlevo dole, médium lze standardně vysunout z Finderu. Ovládání přes klávesnici (eject key) není možné.

Pokud budete dumat, kam s ní, mechaniku lze bez problémů umístit na horní stranu PowerMaca G4 - mechanika vyjíždí až nad "ušima", takže nehrozí zadrhnutí. Design je příjemně zaoblený (pro Formac tradičně), je vidět, že společnost Formac patří do "macovského" světa a na vzhled periferií dbá.

Devideon Superdrive jsme připojili k PowerMacu G4/733 přes FireWire a mechaniku jsme mohli okamžitě začít používat. Jediná instalace (přetažením) byla u firemního software pro tvorbu DVD-Video disků a také pro firemní vypalovací software. Ten umožňuje vypálit obraz disku (image) na CD nebo DVD médium, ovšem s klidem můžete používat také svůj obvyklý vypalovací software.

Toast Titanium mechaniku podporuje naprosto bez problémů, stejně tak ji "umí" samotný systém - vypalování disků či mazání CD-RW a DVD-RW médií bez problémů zvládá systémové Disk Copy, z iTunes jsme mohli vypálit vlastní hudební CD. Bohužel, nikoho asi nepřekvapí, že iDVD mechaniku nepodporuje, stejně tak není možné použít Apple DVD Player pro přehrávání DVD Video disků. Ovšem pro tvorbu vlastních video DVD Formac přikládá svůj software Formac Devideon pro Mac OS 9 a X, přehrávat DVD disky je pro změnu možné například pomocí VLC (pod Mac OS X).

Formac Devideon x.2 (je to již druhá verze) nabízí poměrně snadnou tvorbu základních DVD Video disků - dovoluje vytvořit základní menu s klipy (jejich počet je omezen pouze plochou jedné obrazovky DVD menu), přičemž má poměrně bohaté nastavení možností kvality převodu na MPEG-2, na jedno DVD dovoluje uložit až 360 minut videa (ovšem takto vypálená DVD nemusí být kompatibilní s běžnými stolními přehrávači). Kromě toho zvládá také SVCD - "DVD na CD". Podrobnější pohled na to co umí a neumí program Formac Devideon x.2, jak si rozumí se kterými formáty a přehrávači vám přineseme tento týden.

Devideon Superdrive jinak samozřejmě lze použít s profesionálním software pro tvorbu DVD, například DVD Studio Pro. Nejnepříjemnějším problémem tak zůstává to, že pokud počítač nemá interní DVD mechaniku, nelze použít DVD Player a svá vytvořená DVD si můžete zkusit přehrát například v programu VLC, ten však není zatím v tomto směru dokonalý.

Formac Devideon Superdrive je velmi elegantní a dobře použitelná DVD-R/RW mechanika, připojovaná přes rozhraní FireWire 400. Rychlost mechaniky odpovídá stávajícím standardům, díky použití FireWire ji lze "naplno" použít i na přenosných počítačích. Výhodou řešení od Formacu je to, že součástí je i nástroj pro snadnou tvorbu DVD Video disků, je však potřeba mít na paměti, že se v žádném případě nejedná o plnohodnotný nástroj, jako je DVD Studio Pro, schopnosti jsou o něco horší než u iDVD od Apple. Cena celého kompletu je na serveru DTPobchod.cz 16 320 Kč. Za zapůjčení mechaniky na otestování děkujeme společnosti Quentin.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: