DVIator - svět digitálních displejů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

DVIator - svět digitálních displejů

2. prosince 2002, 00.00 | Potřebujete připojit Apple LCD monitor s ADC rozhraním k DVI grafické kartě, ať už na stolním Macu, PowerBooku či PCčku? V tom případě budete potřebovat pomoc - například od Dr. Botta s jeho DVIatorem.

Ačkoliv Apple v poslední době hodně přebírá standardy světa PC, v některých oblastech si přece jen svá "špecifiká" uchovává a někdy i vytváří nová. Jedním z těchto "zavřených standardů" je i konektor ADC, kterým se připojují všechny LCD monitory od Apple. Tento konektor se poprvé objevil u PowerMacu G4 Cube (Kostky) a spolu s tímto počítačem uvedených LCD displejů.

ADC (Apple Display Connector) je v principu běžné DVI rozhraní, ovšem rozšířené o USB a napájení - v praxi tedy pro připojení monitoru stačí jeden konektor, monitor k tomu může s počítačem komunikovat a také sloužit jako USB hub. Pokud vás zajímají podrobnosti o rozhraních ADC a DVI, tedy například jak konektory vypadají a jaký výrobci vyrábějí ADC monitory, a také informace o dalších typech připojení monitorů, které se u Apple používaly a používají, podívejte se na tento článek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o modifikovaný konektor, je jasné, že s jeho použitím nastanou někdy problémy. Pokud používáme počítač s LCD panelem tak, jak nám ho dodal Apple, není problém. Může však nastat řada situací, kdy bude potřeba připojit Apple (či jiný panel s ADC) LCD panel k DVI portu:
- vyměníme grafickou kartu za takovou, která nemá ADC, ale pouze DVI (například za Radeon 8500LE, o kterém si budete moci přečíst příští týden)
- chceme použít oba konektory (ADC a DVI) na nových grafických kartách pro připojení dvou Apple LCD monitorů
- připojíme k Apple LCD některý z nových PowerBooků s DVI výstupem
- připojíme Apple LCD k PCčku (například po konverzi z Maca na PC, když se nepodaří prodat zánovní LCD, které se přece jen běžně nevyhazuje).

Za těchto okolností je nutné doplnit DVI signál, který vychází z počítače, o USB a především napájení. Nezbývá tedy než uchopit pájku a... Promiňte, možná by si to někdo risknul, ale my zajdeme k prodejci a budeme po něm chtít potřebný produkt. Buď můžete požadovat Apple DVI-ADC adaptér, nebo DVIator (vyslovuj "deviator") od společnosti Dr. Bott. V našem případě jsme díky laskavosti společnosti Quentin vyzkoušeli druhý jmenovaný produkt, funkčně jsou však oba dva v podstatě shodné (rozdíl je v podobě), cena adaptéru Dr. Botta je cca 6 000 Kč, cena adaptéru od Apple cca 6 500 Kč bez DPH.

V případě DVIatoru si doneseme poměrně velkou a těžkou krabici a budeme se podivovat, co v ní je, když v podstatě by mělo jít pouze o pár kabelů. Kromě kabelů však najdeme v krabici také zdroj povědomého tvaru a designu... Až přijdeme na to, že to je původní zdroj Apple, který se dodával k PowerMacu Cube blahé paměti. Apple jich asi měl nadbytek a tak se jich zbavil... Kromě pěkného designu od Applu může zdroj nabídnout také výkon 205 W, který postačuje více než dostatečně na libovolný LCD panel Applu - ty mají špičkový odběr nejvíce 77 W - samozřejmě podle typu.

Vlastní DVIator je velmi jednoduchý: na jedné straně ADC konektor, ke kterému připojíme LCD panel, na druhé straně DVI konektor, USB konektor a kabel pro připojení napájení. V našem případě, kdy jsme zapojovali PowerMac G4/733 s kartou Hercules ATI Radeon 7500 a Apple 17" LCD šlo vše jak na drátkách. DVI konektor jsme zapojili do grafické karty, USB konektor přímo do počítače a zdroj do sítě a příslušného kabelu. Při pohledu na LCD displej překvapila svítící signalizace napájení, ovšem vzhledem k tomu, že napájení obstarává externí zdroj je to vlastně pochopitelné - monitor totiž v podstatě nemá vypínač a vypíná se za normálních okolností spolu s počítačem.

Funkčnost monitoru zůstala plně zachovaná - po stisku svítícího tlačítka pro zapínání naběhl počítač tak, jak se dalo očekávat. Obraz byl ve stejné digitální kvalitě, jako v případě připojení přes ADC, fungovalo také tlačítko vlevo, sloužící k spuštění ovládacího panelu Monitors. Samozřejmě samotný USB hub funguje také bez problémů, stejně tak vypínání počítače.

Jak již bylo řečeno, DVIator je schopen spolupracovat s libovolným LCD panelem s ADC konektorem, pokud budete mít potřebu si tuto kombinaci pořídit, musíte jen dbát na to, aby karta, ke které bude monitor připojen, měla dostatečné parametry. To je však pouze případ Apple Cinema Display HD, tedy s 23" úhlopříčkou, která vyžaduje víceméně libovolnou GeForce kartu a nebo Radeon 7500 (a pravděpodobně lepší).

DVIator dělá přesně to co se od něj očekává, bohužel za poněkud vyšší cenu, než by uživatel mohl předpokládat za zdroj a "pár kabelů". Toto asi také bude omezovat jeho použití - pokud si například uživatel vybaven LCD panelem bude chtít vyměnit grafickou kartu za rychlou a levnou PC verzi a zjistí, že by musel také zakoupit DVIator, který je dražší než karta, asi ho přejde chuť. Stejně tak si jako druhý pracovní monitor koupí druhé Apple LCD a DVIator asi málokdo - buď Apple nadšenec nebo milionář. Každopádně, pro každého, kdo ho bude potřebovat, je tu řešení k dispozici.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ADC-DVI

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.12.2002, 19:38
Odpovědí: 0

Ja mam momentalne jiny problem - pripojit DVI monitor k ADC. Veskere pokusy o pripojeni zatim neuspesne :-(((

Odpovědět na příspěvek

RE: ADC-DVI

Autor: J.P. Muž

Založeno: 02.12.2002, 20:58

problém ti vyřeší pan MiB z Cables. Mě ho vyřešil a jsem spokojen. To, že je cena vyšší, než kdejaká grafická karta na PéCé je fakt, ale taková už je dnešní realita....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ADC-DVI

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.12.2002, 10:08

Tam jsem byl samozrejme jako prvni - nevyresil... :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: ADC-DVI

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 03.12.2002, 14:42

Ja planuji vyresit ten samy problem novou kartou nVidia GeForce 4 Ti s DVI vystupem. Vyjde to levneji, nezli nejaka redukce za 6.000 Kc a vykonove si taky polepsim (oproti stavajici GeForce 2MX...)

Odpovědět na příspěvek

RE: ADC-DVI

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 03.12.2002, 14:43

Ja planuji vyresit ten samy problem novou kartou nVidia GeForce 4 Ti s DVI vystupem. Vyjde to levneji, nezli nejaka redukce za 6.000 Kc a vykonove si taky polepsim (oproti stavajici GeForce 2MX...)

Odpovědět na příspěvek

RE: ADC-DVI

Autor: Miloš Bártů Muž

Založeno: 03.12.2002, 14:54

Jestli se Vam po pripojeni DVI monitoru pres redukci ADC==>DVI monitor nerozsvecuje, znamena to , ze karta podle detekcnich pinu monitor na DVI nepoznala, muze to byt kde cim, resenim byt i vylamani detekcnich pinu nebo redukce s nezapojenymi detekcnimi piny.
MiB

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ADC-DVI

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 04.12.2002, 13:30

Tak jsem koupil redukci od Quentinu a chodi to v pohode... Nic jsem nevylamoval. Hlavne, ze to funguje

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: