Windows 8 má tržní podíl 7.4 %, překonal OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůNovinky

Windows 8 má tržní podíl 7.4 %, překonal OS X

2. září 2013, 19.00 | Operační systém Windows 8 dosáhl v průběhu srpna tržního podílu 7.4 % a překonal tak celou instalovanou základnu operačního systému (Mac) OS X. Na vedoucí Windows 7 i zastaralé, ale stále oblíbené Windows XP ale Windows 8 stále ztrácí desítky procent tržního podílu.

Nejnovějšího počinu společnosti Microsoft na poli operačních systémů, v říjnu loňského roku vydané Windows 8, je od srpna instalováno a v provozu více licencí, než kumulovaně všech verzí operačního systému Mac OS X, respektive OS X. Ten Windows 8 překonal o pouhou desetinku procenta, když dosáhl tržního podílu 7.4 %. Podíl strojů postavených na systému (Mac) OS X v srpnu činil 7.3 % a těsně nad hranicí 7 % se pohybuje dlouhodobě.

 

Oproti červenci letošního roku pak tržní podíl Windows 8 vzrostl o celá 2 %. Jsou ale i tak jeho výsledky pro Microsoft uspokojivé? Dobrou zprávou pro Microsoftu bezesporu bude, že tržní podíl Windows 8 vůbec má rostoucí tendenci. Systém byl od počátku přijímán spíše vlažně a výrobci osobních počítačů ještě na jaře letošního roku preferovali spíše starší Windows 7. Ostatně ten i dnes najdete v nabídce mnoha z nich. Navíc blížící se uvedení „vylepšené“ verze Windows 8.1 dává zdravý předpoklad pro další růst tržního podílu této verze Windows.

 

I přesto je překonání OS X tak trochu Pyrrhovým vítězstvím. Microsoft sice potvrzuje svou dominanci v oblasti osobních počítačů, kde ji ostatně žádný konkurent dosud nijak výrazně neohrozil, v oblasti mobilních zařízení ale ztrácí. A právě oblast mobilních zařízení nabývá v poslední době na stále větším významu.

 

 

Mobilní operační systémy Microsoftu, Windows Phone a Windows RT, podle statistik společnosti Statcounter v srpnu dosáhly podílu pouhého 1.62 %, což představuje podíl vskutku marginální. Podíl iOS dosáhl 23.44 % a dlouhodobě klesá – zatím ovšem ne kvůli klesající popularitě mobilních zařízení s nakousnutým jablkem v logu, ale kvůli zvětšování trhu jako celku. A většinu nových uživatelů dokáže přitáhnout OS Android, kterému tak patří majoritní podíl ve výši 39.52 %. Zbytek trhu mobilních zařízení pak připadá na operační systémy Bada, BlackBerry a Symbian.

 

Další problém Microsoftu byl zmíněn v úvodu – podíl Windows 8 sice roste, stále ale dosahuje pouze jednociferných čísel. Starší Windows 7 a více než deset let staré Windows XP stále dosahují silného podílu 45.63 %, respektive 33.66 % a právě tyto systémy tak dnes představují největší konkurenci Windows 8 i blížícím se Windows 8.1.

 

Z informací služby Net Applications lze pak vypozorovat ještě jednu zajímavou informaci – naprostá většina instalované základny operačních systémů (Mac) OS X je tvořena verzemi 10.6, 10.7 nebo 10.8, tedy systémy ne staršími než čtyři roky. To představuje ohromný rozdíl oproti uživatelské základně Windows, tvořené z podstatné části Windows XP, které jsou starší, než deset let.

 

 

Používáte (Mac) OS X nebo Windows? A pokud ano, tak jaké verze?

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: