Vampire: The Masquerade – Redemption - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůHry

Vampire: The Masquerade – Redemption

28. června 2002, 00.00 | Nihilistic Software uvádí na jablečnou platformu RPG hru s upírskou tématikou. Upíři, krev, násilí – o to tu jde. Vy jste mohl vymýtit zlo, vy Christof Romuald. Jenže zlo bylo silnější, vtáhlo Vás do svých spár. Nutí Vás projít dvě časová období, čtyři velká města, která čítají spoustu překvapení...

Nihilistici převedli na počítačové platformy stolní RPG hry nakladatelství White Wolf, konkrétně pak Vampire: The Dark Ages a Vampire: The Masquerade. Hry se sice zaobírají stejnou tématikou, ale každá se odehrává v jiném časovém období. A stejně tomu je i v této hře!

Hra začíná bitvou na Moravském poli (jen si vzpomeňte, kdy to bylo). Hlavní hrdina Christof Romuald je raněn, bolestí padá do mdlob. Probouzí se v klášteře v Praze, ošetřován Anežkou. Jednoho rána vtrhnou do kláštera příšery, které dozajista nepatří do tohoto světa...

Christof se vydává do nedalekého dolu, aby vymýtil z Prahy veškeré zlo. Anežce vyznává své city. Ona jeho city opětuje, což je sice v rozporu s její vírou a celoživotním slibem. Jenže této lásce není přáno. Při noční procházce vtáhne Christofa velitelka upírského klanu Brujah do slepé uličky. Z Christofa se stane UPÍR!

Christof ale neztrácí kontakt s minulým životem, láska v něm zůstává. V tomto okamžiku se rozdělí pouť Anežky a Christofa. Anežka se jej pokusí najít a přivést zpět do lidského světa, kdežto Christof poznává zákonitosti úpírského života. Upírský svět není jednotný – je rozdělen mezi několik upírských klanů, které mezi sebou svádějí boje.

V:TM-R není zcela klasická RPG hra, jedná se o hodně akčnější odnož. Během hry budete ovládat až čtyři postavy. Kromě základních vlastností, jež rozeberu o pár řádku dále, jsou u postav nejdůležitější čtyři hodnoty, jež vřele doporučuji sledovat. Prvním, pro upíra ukazatelelem číslo jedna, je KREV. Druhou je pak UKAZATEL ZDRAVÍ: je–li na nule, tak vy již nejste. Třetím je ŠÍLENSTVÍ, které přímoúměrně narůstá s nedostatkem krve. To v krajním stavu způsobuje nepříčetnost upíra, který neváhá zabít svého spolubojovníka. Posledním ukazatelem je STUPEŇ LIDSKOSTI. Platí, že čím více nevinných lidiček vyvraždíte, případně vysajete, tím více se navýší vaše upíří stránka na úkor té lidské.

Každá postava má devět základních vlastností, jako sílu, obratnost, chápavost, inteligenci, charisma apod. Tyto parametry postav rozvíjíte nasbíranými body (obecně platí, že čím více bodů, tím je daná postava lepší). Nesmím však zapomenout na disciplíny (zde přídělujete stejné body, ale jejich maximální výše je pět). Disciplíny jsou rozděleny do několika oblastí, např. zvířecí. Je jich celá řada, proto připomenu jen některé – asi nejdůležitější Feed, Awaken, Plague Wind a Fireball. Použitím každé z těchto disciplín se krátí zásoba Vaší krve, což více méně kopíruje systém many a kouzel (např. z Magic Carpetu, vzpomene-li si ještě někdo).

Na začátku jsem se zmínil, že hra protíná dvě časová období a vaše pouť povede přes několik měst. Na začátku se nacházíte ve středověké Evropě, v jejím srdci, tedy v PRAZE. Pak se ocitnete v LONDÝNĚ a nakonec v NEW YORKU, který Vás dostane noční atmosféru podepřenou neonovou září. A co se těch časových období týče, hlavní přerod poznáte změnou oblečení a zbraní vašich hlavních hrdinů. Zapomeňte na rytířské oblečení, meče, helmy ze středověku, ale připravte se na černé pláště, kožené bundy, palné zbraně.

Systém bojů je plně v akčním módu. Nečekejte žádnou kolovou bitvu, ale prostě normální, tomb raiderovskou bitvu. Záleží na různých aspektech, a to na vašich parametrech (rychlosti, zdraví) a pochopitelně síle vašich zbraní. A když jsem u těch zbraní, máte velmi velké množství, ze které můžete vybírat. Zbraně jsou rozděleny do čtyř oblastí – zbraně s ostrou čepelí (meče, dýky), palice, palné zbraně a zbraně, které hážete (zpočátku hlavně svěcená voda, později granáty). Opět platí, že změnou časového horizontu se mění i vaše zbraně (p.s. v NY nečekejte středověké meče... ale pěkné kanóny, plamenomety apod.).

Hra umožňuje i síťovou hru. Jeden z hráčů je Storyteller, který, stejně jako ve stolní hře, řídí celou hru. Rozhoduje o poloze protivníků, předmětů apod. Nedílnou součástí je možnost vytvořit si vlastní mapy, postavy apod.

Technická stránka hry
Co se grafické stránky týče, musím smutně konstatovat, že mně ji nebaví hodnotit. V každé recenzi ji vychvaluji, píši o věcech, které mně dostaly a tady musím zopakovat v podstatě to, co jsem již kdysi v nějaké psal.

Každopádně grafika je skvělá, nečekané že? Samozřejmostí je texturované okolí, vysoké rozlišení (pochopitelná možnost výběru), stínování, světelné efekty. No, prostě nádhera. Jako perličku uvedu sídlo hraběte Orsiho, se kterým se setkáte již na samém začátku hry. V tanečním sále je tak geniálně naleštěná podlaha, že nebude stíhat real-timové pohyby, pokud po ní přejdete. Tyto grafické efekty jou způsobeny užitím NOD enginu, které zvládá takové perličky. (Jedna připomínka autorům... Když jsme u té upírské trilogie, nechápu, proč jsem několikrát viděl svůj stín v zrcadle během hry...).

Zvukové efekty jsou plně srovnatelné s grafikou. Vše je dobře namluveno, dokonce i všechny svitky, které během hry naleznete.

Jako minimální konfiguraci autoři uváději, že si stačí přichystat 300 Mhz G3 se 128 MB RAM a alespoň 8 MB grafickou kartou. Na disku si nechte 765 MB prostoru, pokud neškudlíte, najděte 1085 MB (zaokrouhleně 1,1 GB). Hra se nachází na dvou CD. Co se systému týče, mějte nainstalovaný alespoň MacOS 8.6.

Resumé
RPG V:TM-R není klasické RPG založené jen na rozhovorech, sbírání předmětů a plnění questů. Ta akčnost, díky které se RPG někdy posouvá do pozadí, přítáhne více hráčů. Někteří možná budou namítat, že hra se dějově příliš nevětví. Ale myslím si, vzpomínkou na akční řezbu v NY, že vám to ani vadit nebude.

Děkujeme společnosti MacSoft, která nám hru k recenzi poskytla.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: