Lara Croft se vrací! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůHry

Lara Croft se vrací!

12. července 2001, 00.00 | V nové hře Tomb Raider Chronicles, která je právě uváděná na trh, Lara prožívá další ze svých napínavých archeologicko-bojových dobrodužství. Znáte z kin!

Snad první počítačový sexuální symbol, Laru Croft, není nutné nijak široce představovat. Hlavní představitelka několika populárních her se (především díky velmi sexy postavě, ale i díky kvalitě her) stala známou nejen u všech počítačových hráčů, ale přesáhla již svět počítačů a po tom „reálném" se nyní prohání ve filmu Lara Croft: Tomb Raider, o vystupování v komixu ani nemluvě.

Lara Croft se naštěstí nevyhýbala ani Macům, jak to mají ve zvyku jiné počítačové postavy a tituly – postupně se objevily všechny čtyři díly jejich dobrodružství, nyní se na Maca dostává i nejnovější, páté pokračování, Tomb Raider Chronicles. Na PC se jedná o titul pár měsíců starý, na Maca se objevil díky vydavatelské společnosti Aspyr Media právě nyní. Demoverze je ke stažení u Applu (14 MB), plná verze se dle webstránek Aspyru právě vyrábí a bude tedy brzy běžně k dostání.

Jaký je příběh? Lara Croft na konci posledního příběhu zmizela, ostatně úvod dema začíná pohledem na hřbitov a smuteční hosty. Jedná se tedy o retrospektivu, kdy se hráč dozvídá o některých dalších dobrodružstvích Lary, se kterými se doposud neměl šanci setkat. Konkrétně se dostane do Říma, na vojenskou základnu, ostrov a do hi-tech mrakodrapu. Úkolem je jako obvykle získání historických artefaktů do sbírky, potkáte se se starými známými, a určitě si spoustu nových znamých (a mrtvých) uděláte.

Jen nové prostředí pochopitelně nemůže dělat novou hru, ale dalších novinek je poskrovnu – několik málo nových pohybů a úderů a možnost kombinování předmětu a zbraní – například pistole a laserového zaměřovače nebo hadříku a chloroformu. Zůstávají i nectnosti zobrazovacího enginu, jako jsou občasné špatné kolize, „procházení" zdí, ošklivé navazování textur a podobně.

Každopádně, pohyby Lary i nadále patří k tomu nejhezčímu a nejlepšímu, co lze v oblasti her na monitoru vašeho počítače vidět – postava má jak široké spektrum ladných a především poměrně realistických pohybů, tak pravidelně mění svůj vzhled – od svého tradičního oblečení přes maskovací vojenskou kombinézu až po přiléhavý černý oblek a sluneční brýle.

Ke hře by se měl také dodávat editor, který umožní upravovat nebo vytvářet nová prostředí – vydavatel pravděpodobně doufá, že se titul udrží ještě nějakou dobu „naživu" díky uvádění nových lokací z dílen fanoušků – na Macu tato strategie dokonale vyšla Bungie s Marathonem.

Hra vyžaduje 32 MB paměti, 64 MB je doporučeno a grafickou kartu s podporou akcelerace OpenGL 3D – jako minimum se uvádí iMac rev. B a grafická karta Rage Pro, Rage 128 nebo lepší. Pochopitelně, čím lepší počítač a grafická karta, tím lépe. Hra také vyžaduje 300 MB místa na disku – to se pochopitelně netýká dema ;).

Tomb Raider Chronicles je již přímo standardně k dispozici ve verzi pro Mac OS i pro Mac OS X – dodávají se dvě aplikace. Jak vyplývá z technických požadavků, hra používá pro 3D grafiku Open GL, které by mělo být pod OS X implementováno dobře, bohužel, při našem testu byla verze pod desítkou pomalejší než pod OS 9.1 – při spouštění pod Classicem byla hra nejpomalejší, pod OS X byla o trošku plynulejší, ale zcela plynulá byla až na OS 9.1 – aby se uživatelé nevyděsili, i pod OS X byla hra hratelná, úvodní „otevřená" scéna s kostelem a deštěm je náročnější než normální lokace. Testovacím počítačem byla redakční G4/466 s ATI Rage 128 Pro, při rozlišení 1024 x 768 a 32bitových barvách textur, již zmiňovaný OS 9.1 a OS X 10.0.4 – přímo Aspyr uvádí velké problémy s rychlostí na 10.0.3 a starších.

Podle krátkého dema (a už rozhodně ne podle marketingové omáčky) nelze posoudit celý příběh, nakolik je hratelný a zábavný, každopádně, jak tomu u delších sérií bývá, i v tomto případě jsou recenzenty lépe hodnoceny dřívější díly. Pokud nechcete riskovat, ale pořadně si za své peníze užít (podle hesla za málo peněz hodně muziky), můžete zvolit Tomb Raider Trilogy, která obsahuje první tři díly včetně nejaktuálnějších „Gold" verzí – tedy další a další úrovně oproti původním verzím her, vydavatel slibuje více než 100 hodin hracího času. Kdyby byla nabídka všech her na Maca tak bohatá jako v případě Tomb Raider, neměli bychom si na co stěžovat.

Každopádně, doufejme, že na Macworld Expo v NewYorku příští týden se dočkáme další herních novinek!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: