Hodný soused Spiderman - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůHry

Hodný soused Spiderman

12. května 2004, 00.00 | Jste fanoušci komiksů a netrpíte arachnofobií? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout hra Spiderman. Ne, tahle hra nemá nic společného s filmovým blockbustrem Spiderman s Tobeym Maguirem v hlavní roli. Případné fanoušky sličné Kirsten Dunst asi neuspokojí. Hra Spiderman, mimochodem předělávka z PC verze, vychází z komiksů a kresleného seriálu Spiderman.

Jste fanoušci komiksů a netrpíte arachnofobií? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout hra Spiderman. Ne, tahle hra nemá nic společného s filmovým blockbustrem Spiderman s Tobeym Maguirem v hlavní roli. Případné fanoušky sličné Kirsten Dunst asi neuspokojí. Hra Spiderman, mimochodem předělávka z PC verze, vychází z komiksů a kresleného seriálu Spiderman. Sice už má nějaký ten pátek za sebou, ale tím víc může potěšit majitele pomalejších počítačů nebo ty z vás, kteří před dokonalým grafickým kabátem dávají přednost hratelnosti, zábavě a jednoduchosti. Svým pojetím totiž navazuje na legendy typu Princ Perský a Tomb Raider. Hru Spiderman přivedla na svět firma NeverSoft entertainment v roce 2001 a verzi pro Mac měl na starosti Westlake interactive. Díky staršímu datu vydání ji můžete sehnat velmi levně.


Nečekejte hru inspirovanou filmem, i když i tu můžete v portfoliu firmy Activision najít.

Po vložení CD do mechaniky se spustí automatická instalace, která vám na disku zabere 164 MB prostoru. Hra nabízí 6 epizod, z nichž každá má 5-7 levelů. Ty jsou zpravidla zaměřeny na určitou činnost (boj, time attact, sbírání předmětů, finální boss, apod.) a poměrně pravidelně se střídají. Čekají vás 1-2 rozehřívací levely s drobnými šarvátkami, pak nějaká ta adrenalinová honička (mezi hořícími mrakodrapy) na čas, dvě úrovně tuhých bojů a nakonec filmeček plus finální boss. Takhle to jde stále dokola a uznávám, že to může být časem stereotypní. Typická epizoda vypadá následovně: proskákáte se mezi mrakodrapy, sejmete pár nepřátel a dostanete se dovnitř mrakodrapu. Zde musíte nepozorovaně zlikvidovat stráže a osvobodit rukojmí. Jenže se dostanete do prostorů, které se střídavě zaplavují vodou, takže musíte rychle unikat ze zatopených místností, otáčet kohouty v různých kombinacích a poprat se s řádkou nepřátel. Nato se ocitnete na střeše jedoucího metra, kam vám padají nepřátelé a vy je likvidujete. Nakonec se dostanete do uzavřeného špinavého dvora, kde musíte zlikvidovat krále škorpionů dříve, než zabije šéfredaktora místních novin, který o Spidermanovi píše samé lži (jste přece kladný hrdina!). Délka hraní jedné epizody se odvíjí od zvolené obtížnosti, ale na volbu normal bych ji odhadoval na 0,5-2 hodiny.


Nejvíce práce odvedli animátoři na postavě Spidermana, který se dokonale pohybuje hlavně v letu.

Hra má velmi svižný engine a běží i na mém starším iBooku G3 800 MHz bez jakýchkoliv problémů. Autoři se soustředili především na samotnou postavu Spidermana a jeho herní pohyby. Spidermana vidíte vždy před sebou, jako ve hře Tomb Rider, ale na rozdíl od ní jsem se nesetkal se zasekáváním postavy do zdí nebo splýváním textur a postavy. Pokud inteligentní kameře postava překáží ve výhledu, zprůhlední. Spiderman se ovládá minimem kláves a dokáže jen běhat, skákat, kopat a mlátit, střílet sítě pro znehybnění nepřátel, vystřelovat sítě, na kterých se houpe na větší vzdálenosti (např. mezi mrakodrapy), a lepit se ke stropu. V podstatě jde o 11 kláves, z nichž aktivně využijete tak 5 + klávesy směrové. Hru nelze ovládat myší. Ostatní nepřátelé jsou animováni o poznání hůře, ale vzhledem k tomu, že jsou určeni k rychlé likvidaci, vás na obrazovce dlouho neiritují. Výjimku tvoří bossové, kteří mají své unikátní hlasy a speciální pohyby. Exteriéry a interiéry jsou strohé, v podstatě jde o 3D prostor potažený jednoduchými texturami. V případě exteriérů (mrakodrapy) hra využívá mlhy na horizontu. Přes zmíněnou grafickou jednoduchost Spiderman nepostrádá atmosféru. Navíc spartánské zpracování prospívá rychlosti hry a díky spádu hraní (prakticky pořád běháte a bojujete) není na prohlížení okolí čas. Hudby je ve hře poskrovnu, a navíc mi přišla lehce infantilní, ale zřejmě odpovídá postavě teenegra Petra Parkera. O to víc mě udivilo, když jsem v Credits zjistil, že ji do hry remixovalo Apollo 440. Herní zvuky jsou zajímavé, stejně jako vtipné pubertální hlášky Spidermana, nicméně se opakují.


Na ohnivého mužíka sítě neplatí. Na řadu přijde klasický pěstní souboj.

Kromě obvyklých položek menu bych upozornil na Traning, Gallery a Special. V položce Traning najdete několik samostatných epozid, ve kterých můžete zlepšovat svoje dovednosti. V Gallery lze procházet různými kostýmy Spidermana a obálkami komiksových sešitů, což ocení hlavně příznivci tištěné verze Spidermana. V kapitole Special se můžete podrobně seznámit se všemi postavami, včetně například Catwoman, Capitan America nebo Punisher, které v průběhu hry potkáte v animovaných sekvencích. A pokud máte chuť podívat se na všechny herní filmy, můžete zde. Poměrně zmatený je systém nahrávání uložené pozice. V případě že máte v CD mechanice hru, pak stačí v menu v položce Continue přejít na poslední uloženou pozici. Pokud ale CD vyndáte, musíte si svoji pozici vyvolat v menu Volby, ve které se nastavuje zvuk a obraz. Navíc detailní výběr levelů je v menu v položce Special a uložené pozice se ukládají do home/dokumenty. Připomíná mi to Kocourkov.

Hru jsem ještě nedohrál do konce, zbývá mi poslední epizoda. Mám-li volných pár desítek minut, neznám lepší zábavu, než si zalítat mezi mrakodrapy, sejmout pár gangsterů a zachránit nějakou nevinnou oběť. To vše za doprovodu pubertálních hlášek Spidermena, vašeho milého souseda!

Testováno na iBook 12 G3 800 Mhz, 640 RAM, 32 MB ATI, SoundSticks.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: