Macworld Expo 2005 - odpočet započal - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld Expo 2005 - odpočet započal

10. ledna 2005, 10.00 | Za pár hodin budeme všichni moudřejší a fanoušci Applu po celém světě dostanou pár hezkých dárečků. V 9.00 lokálního (18.00 středoevropského) času začíná v San Franciscu v Moscone Center keynote Steva Jobse, který dost pravděpodobně předstoupí ve svém černém roláku a sepraných džínách, aby nám představil pár novinek a nechal nás alespoň na chvilku nahlédnout do plánů Applu.

Macworld Expo 2005 - odpočet započal Za pár hodin budeme všichni moudřejší a fanoušci Applu po celém světě dostanou pár hezkých dárečků. V 9.00 lokálního (18.00 středoevropského) času začíná v San Franciscu v Moscone Center keynote Steva Jobse, který dost pravděpodobně předstoupí ve svém černém roláku a sepraných džínách, aby nám představil pár novinek a nechal nás alespoň na chvilku nahlédnout do plánů Applu.

V San Franciscu je teď vcelku přijatelných 9 stupňů a slunečné počasí. Totéž se bohužel o zbytku USA říci nedá a Severní Amerika se potýká s dešťovými a sněhovými přeháňkami. Ty velkým způsobem ovlivnily i naši cestu z CESu v Las Vegas do San Francisca na Macworld. Původní plán cesty dostat se do SFO přes pohoří Sierra Nevada nevyšel a nebyl nám dovolen průjezd přes zasněžené průseky. Naštěstí jsme neuvízli na uzavřených dálnicích a podařilo se nám dojet do SFO v neděli odpoledne lokálního času. San Francisco naštěstí zcela ignoruje okolní počasí a jede si podle vlastní předpovědi, takže i letošní Macworld by mohl být, stejně jako před rokem, ve znamení krásného počasí.

Okolo můžete vidět první obrázky z ulic San Francisca a Moscone Center, kde probíhají registrace na Macworld. Přinášíme i pár fotografií lokálního Apple Storu, který svou rozlohou tvoří cca 60% toho londýnského, který byl otevřen před několika týdny. V ulicích je vidět i řada reklam na iPod a narazíte zde na ně téměř na každém kroku. Jedná se údajně o největší reklamní kampaň na Macworldu za posledních několik let. Přímo v Moscone Center jsou již připraveny plachty s novými reklamami. Jediné, co víme jistě, je fakt, že pozadí bude zelené. Co na nich bude (pravděpodobně iMac či moto iPod) jisté není. Přemýšlel jsem, jak se dostat k samotným reklamám blíže, ale tento úkol se jeví jako Mission Impossible a místní ochranka nevypadá, že by podobné šprýmy pochopila. Počkáme si na zítřek. Ale vraťme se ještě k nejaktuálnějším spekulacím a novinkám, které se objevily v posledních dnech.

iWork

Think Secret se domnívá, že Steve Jobs uvede i nový kancelářský balík iWork. Jeho součástí by měla být aplikace Keynote 2.0, která je již delší dobu v testování, a program Pages - o tom jsme informovali jako o neznámé aplikaci s kódovým jménem Sugar. V tuto chvíli se nedá s určitostí říci, co vše bude program Pages umět. Předpokládá se, že zvládne pracovat s Word dokumenty (a to ve větší míře než Text Edit) a snad i s tabulkami, což by bylo pro Mac uživatele mnohem důležitější. Kvalitních textových editorů existuje hodně, ale tabulkových procesorů je jako šafránu. Původně se aplikace neměla jmenovat Pages, ale Document, což nebylo zjevně zcela ideální, když si představím vysvětlení: Tento dokument je dokumentem aplikace Dokument.

iWork by se tak stál nástupcem balíku AppleWorks, který vzhledem k nedostatečné kompatibilitě s okolním světem nepatří k nejpoužívanějším aplikacím (alespoň u nás). Doufejme, že program Pages bude umět pracovat i s tabulkami a bude kompatibilní s dokumenty Microsoft Office. Apple by se tak stal na Microsoftu plně nezávislý. iWork by měl být dodáván k většině, či téměř všem konfiguracím, včetně "bezhlavého" iMaca.

Jam Pack, iPod reproduktory & Adobe Creative Suite 2.0

Nový GarageBand 2.0, který by měl být součástí iLife'05, bude obsahovat i zcela nový Jam Pack 4 (kódové označení Hermann) pojmenaný Symphony Orchestra. Součástí bude 2.000 Apple smyček a 30 nových nástrojů. Stejně jako ostatní Jam Packy, i tento čtvrtý bude kompatibilní s Logic Express 7 a Logic Pro 7.

Další spekulace se objevila na serveru AppleInsider, který se domnívá, že Apple uveden s novým iMacem i vlastní iPod reproduktory. Mimochodem, nový iMac měl původně obsahovat i dokový konektor pro přímé připojení iPodu, ale nakonec se s tímto rozšířením počítá až do další verze.

Think Secret se dále domnívá, že v průběhu Macworldu představí Adobe i novou verzi svého aktuální balíku - Creative Suite 2.0, jež by měla být dostupná v březnu tohoto roku.


Apple u soudu

Zpravodajský server Think Secret poslední dobou Applu hodně zatápí a publikuje řadu věrohodných spekulací. Většina informací, jež jsme publikovali o plánovaných produktech, které by měly být představeny na Macworldu, pochází právě z tohoto zdroje. A společnosti Apple zjevně došla trpělivost a podala na Think Secret žalobu. Z toho vyplývá, že Think Secret má zjevně dobré zdroje a že uvedené informace byly pravdivé. Apple tím tak trochu spekulace potvrdil a nebo naopak začal ještě složitější hru a chce nás všechny kompletně zmást :-) , i když to už snad tak pravděpodobné není.

Aby toho nebylo málo, nespokojený uživatel se soudí se společností Apple - nelibí se mu, že při nákupu muziky přes iTunes Music Store může k jejímu přehrávání použít pouze iPod (jako přenosný přehrávač). Písně koupené na iTMS jsou chráněny DRM technologií jménem FairPlay. Ta dovoluje přehrávání chráněné skladby až na pěti počítačích (Mac či PC), neomezené množství vypálení na CD a přenos na jakýkoliv iPod připojený k autorizovanému počítači. Žádný jiný přenosný přehrávač podporován není.

Powerbook G4

Server Think Secret si z žaloby zjevně nic nedělá a vesele publikuje dál. Poslední aktualita se týká Powerbooka G4. Údajně se nedočkáme G5 procesoru, ale pouze vyšší obnovovací frekvence G4 procesoru. Konkrétně se jedná o G4 taktovaný na 1,5 GHz a 1,67 GHz. Powerbooky budou obsahovat až 100 GB disk, grafickou kartu ATI Radeon 9700 se 128 MB (stejná jako v předchozí řadě, ale větší paměť), podpory DVD+R médií v Superdrive mechanice. Celá řada by měla podporovat specifikaci Bluetooth 2.0. Powerbooka G5 bychom se tak mohli dočkat až na WWDC v červnu tohoto roku.


iMac

Na internetu se objevily první "potvrzené" obrázky a video nového iMaca. domnívám se, že stejně jako tomu bylo před pařížským Apple Expem, i toto jsou pouze podvrhy. Prohlédnout si můžete jako obrázky, tak video.

Tiger

Mimochodem, je již potvrzena cena operačního systému Mac OS X 10.4 - TIgera. Činí opět 129 USD a dá se tak usuzovat z nabídky internetového obchodu Amazon, který má Tygra již v nabídce. Cena je známá, datum prodeje neznámý.


Keynote

Samotná keynote Steva Jobse začíná v 9.00 lokálního času (18.00 ve Střední Evropě) a budeme se snažit dodat co nejaktuálnější informace hned po skončení. Živý přenos přes internet se pravděpodobně neplánuje, alespoň v době psaní toho článku jsem žádnou zmínku nenašel. Podle posledních informací bude keynote na internetu dostupná až 18.00 místního času, tj ve 3.00 ve středu ráno času středoevropského. Do samotné keynote zbývá již jen pár hodin a fanoušky po celém světě je očekávána s velkým napětím. Vypadá to, že se máme opravdu na co těšit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: