iLife '04 - Office pro zbytek vašeho života - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů

Agregator

iLife '04 - Office pro zbytek vašeho života

8. ledna 2004, 00.00 | Apple uvedl také novou verzi balíku iLife - kromě vylepšených programů iPhoto, iMovie a iDVD obsahuje jednu novinku, program GarageBand, který by měl nabídnout velmi široké možnosti v podstatě komukoliv, koho baví hudba.

První verze balíku iLife byla uvedena v loňském lednu - Apple tehdy více propojil své dosavadní "mediální" iAplikace tak, aby spolu lépe spolupracovaly a začal je nabízet pod označením iLife. Součástí byly iTunes, iMovie, iPhoto a iDVD a integrace jednotlivých aplikací mezi sebou je opravdu poměrně slušná.

Nyní Apple přichází s novou verzí iLife '04 - většina aplikací získal nové funkce a číselné označení 4, ovšem především tu je aplikace zcela nová, nazvaná GarageBand. Mimo to znamená nová verze příklon ke zpoplatnění všech aplikací kromě iTunes. Novou verzi iPhota, iMovie a iDVD si tedy pořídíte už jen za peníze, konkrétně 49 USD, což je změna především u iPhota, upgrade na iMovie 2 se kdysi standardně prodával. iLife však i nadále bude součástí každého nově prodaného počítače.

GarageBand

Program GarageBand je novinkou v oblasti práce se zvukem - tento program by měl být vaší skutečnou "garážovou kapelou" v počítači. Zdá se, že se jedná o nejpropracovanější a nejkomplexnější program z celého balíku - nabízí celou řadu možností, takže si vybere asi každý, kdo koketuje s hudbou. Ve zkratce se dá říci, že program umožňuje simulovat řadu hudebních nástrojů v profesionální kvalitě (pomocí externí USB nebo Midi klaviatury), umožňuje nahrávat a upravovat z externích vstupů, například kytaru, pro kterou je připraveno několik velmi efektních nastavení zesilovačů (které kopírují analogové zesilovače) a také umožňuje vytvářet hudbu z připravených smyček, což lze samozřejmě kombinovat s vytvořeným záznamem analogové hudby nebo hudby získané přes klaviaturu. Už z tohoto popisu je jasné, že program je poměrně hodně komplexní a propracovaný, přičemž vše by se mělo odehrávat ve vysoké kvalitě a věrnosti.

Program například obsahuje tisíce smyček (loops) různých nástrojů, ze kterých lze snadno "stavět" vlastní skladby - program se stará o udržení návaznosti, tempa a podobně. Dále tu je 50 profesionálně znějících softwarových hudebních nástrojů, včetně nejdražšího piana na světě. A pokud hrajete na elektrickou kytaru, mohly by se vám líbit možnosti "analogového zesilovače", který GarageBand emuluje - buď použijte přednastavené volby, nebo experimentuje se svými vlastními. K tomu lze používat nejrůznější efekty pro práci se zvukem. Možnosti programu jsou skutečně obsáhlé - potěšen asi bude jak profesionál, tak laik.

iPhoto 4

"Fotoalbum" iPhoto 4 má řadu novinek zaměřených především na organizaci a sdílení fotek. Jobs se však pochlubil také tím, že iPhoto by se mělo svou kapacitou držet před uživateli - v daný okamžik je možné do iPhota "nalít" 25 000, se kterými se prý má dát pracovat bleskově - zrychlení se zmiňuje snad u všech operací iPhota.

Mezi novinky patří například automatická organizace fotek podle času - fotky se rozdělí do let podle data vytvoření. Je také možné zobrazovat například několik posledních importů fotek ("roliček filmu"). Další novinkou jsou "chytrá alba", které do sebe vyberou fotky podle daných kritérií, například jen fotky které vznikli v určité době, nebo jen fotky které mají hodnocení 5 hvězdiček (hodnocení fotek je další novinka iPhoto), s určitým názvem čí komentářem - kritérií pro výběr je celkem sedm.

Nové iPhoto 4 umožňuje sdílet fotky na lokální síti podobně, jako to umožňuje iTunes s hudbou - určité fotka a alba označíte za sdílené (neboť dcera určitě nechce aby rodiče viděli i fotky z mejdanu...) a díky Redezvous je může vidět kdokoliv jiný na lokální síti.

Další novinky se týkají slideshow - kromě nových přechodů, které jsou inspirované Keynote tu je možnost lepšího výběru doprovodné hudby z iTunes, včetně možnosti volby celého playlistu. Potěší i možnost práce s obrázky během slideshow, kdy je možné fotky otáčet, vyhazovat a podobně.

iMovie 4

Střihový program iMovie 4 nabízí například snazší editaci klipů přímo v časové ose, je také možné vybrat a editovat více klipů naráz. Snazší je rovněž synchronizace zvuku a obrazu díky automatickým vodítkům, možnosti zobrazení "tvaru" zvuku či přehrávání zvuku při rychlém převíjení vpřed a vzad.

V nové verzi iMovie se vše renderuje rychleji než v předchozí verzi, takže strávíte méně času čekáním. K tomu jsou k dispozici nové přechody a titulky, takže nyní je možné použít například populární "StarWars" titulky.

Vylepšené jsou také exportní možnosti - například lze snadno umístit film na webové stránky serveru .Mac, poslat jako přílohu mailem nebo přenést na mobilní zařízení pomocí Bluetooth - samozřejmě kromě standardního výstupu přes QuickTime, exportu do iDVD či uložení na kazetu.

iDVD 4

iDVD 4, program pro snadnou výrobu DVD disků se rovněž dočkal řady novinek. Na jeden disk se nyní vejdou dvě hodiny videa ve vyšší kvalitě než u předchozích verzí. K tomu je nyní k dispozici dalších 20 grafických témat pro DVD disky, nově iDVD umožňuje pohled na strukturu celého DVD v podobě schématického grafu, lze také snadno nastavit úvodní film, který se přehraje po vložení média do mechaniky ještě než se zobrazí menu. Lépe se také pracuje s hudbou z iTunes a s fotkami, k tomu je možné pro slideshow na DVD využít zajímavé přechodové efekty podobně jako v iPhoto.

iTunes zůstávají ve verzi 4.2 - verze 4 byla uvedena v dubnu při spuštění iTunes Music Store a mezitím se objevily drobnější dva updaty (a hlavně verze pro Windows).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: