Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Zprávy spojené s Macy: Nové informace o Mac OS X 10.5.4, Xsan 2.1 a Radeon HD 3870 pro Mac. (16.6.08)
16. června 2008, 00.00 | Druhé testovací sestavení Mac OS X 10.5.4 dává jasnější představu o směřování této aktualizace. Apple vydal Xsan software ve verzi 2.1. A AMD oznámila, že chystá grafickou kartu Radeon HD 3870 ve verzi pro Mac Pro.
Z konce minulého týdne se sice sešlo poměrně málo zpráv, jsou však hodně různorodé. V tomto článku najdete ty, jež souvisejí s Macy, druhý dnešní článek se zaměřuje na iPhone.
Nejprve se podívejme na dění kolem Mac OS X:
Druhé testovací sestavení Mac OS X 10.5.4 opravuje další chyby
Vedle nového iPhonu patří k současným nejprobíranějším tématům další vývoj Mac OS X, zde se však zaměříme jen na jeho bezprostřední budoucnost, totiž na chystanou aktualizaci s číslem 10.5.4. Minulý pátek Apple rozeslal vývojářům druhé testovací sestavení Mac OS X 10.5.4 s označením 09E12. (Narozdíl od mnoha Američanů vývojáři zřejmě pověrčiví nejsou.)
Toto sestavení obsahuje okolo desítky oprav programového kódu, mimo jiné i několika značně nepříjemných chyb, z nichž jedna způsobovala zaseknutí některých Maců při vypnutí a další zabraňovala aplikacím v přiřazení k virtuálním pracovním plochám (Spaces) přetažením ze seznamu souborů. (Potíž se soubory aplikací Adobe Creative Suite 3 nejspíš vyřešilo již první testovací sestavení.)
Jako obvykle Apple žádá vývojáře o podrobné otestování tohoto softwaru (ostatně kvůli tomu jim ho posílá), důraz klade zejména na skoro dvě desítky základních komponent, jimž by se měla věnovat zvýšená pozornost, patří k nim kompatibilita s balíkem iLife, tisk, práce v sítích, AirPort a takové běžné aplikace jako Mail, iCal a iChat.
Mac OS X 10.5.4 budou potřebovat také ti, kdo budou chtít využívat na konferenci WWDC ohlášenou službu MobileMe, která nahradí současnou službu .Mac, výpis požadavků služby na webu Applu jasně uvádí, že budou třeba Mac OS X 10.4.11 nebo 10.5.4. Pro spolupráci s iPhonem či iPodem touch bude navíc služba vyžadovat firmware 2.0 a iTunes 7.7, nic z toho ještě není k dispozici.
Druhé testovací sestavení Leoparda 10.5.4 zabírá 150 MB, je tedy o dost menší než předchozí aktualizace, ta ovšem obsahovala skutečně ohromné množství oprav (podle některých metodik až 200). Teď zřejmě bude oprav méně, napravují však dost vážné chyby.
Protože uživatelé Leoparda budou verzi 10.5.4 potřebovat k provozování služby MobileMe, lze zhruba odhadnout, kdy by se měla objevit jeho ostrá verze. Služba MobileMe má být spuštěna počátkem července, jako nejpravděpodobnější datum se jeví 11. červenec, kdy v řadě zemí současně začne prodej nového iPhonu 3G. Na doladění Mac OS X 10.5.4 tak zbývají pouze asi tři týdny.
Aktualizací a oprav Leoparda začíná být víc, než je zdrávo, žádný operační systém sice není bezchybný a pro Tigera též neustále vycházely aktualizace (dokonce se jim podařilo překonat pořadové číslo 10), přesto by bylo vhodné něco s tím udělat.
To si pravděpodobně uvědomuje také Apple, a proto se pustil do „Snow Leoparda“ (Mac OS X 10.6, podrobnosti zde). Stabilizovaný a optimalizovaný Mac OS X 10.6 se skutečně jeví jako ta nejlepší cesta pro nejbližší budoucnost.
Xsan software aktualizován na verzi 2.1
V pátek Apple též uvolnil aktualizaci svého softwaru Xsan. Ten je určen pro skutečně profesionální uživatele, jde o souborový SAN (Storage Area Network – úložná síť) systém pro Mac OS X. Zaměřuje se hlavně na prostředí vyžadující 64bitový souborový systém spravující clustery počítačů a úložných zařízení propojených přes Fibre Channel. Ty se využívají pro nejnáročnější aplikace typu postprodukčního zpracování videa či ukládání dat v rozsáhlých sítích. Bližší popis souborového systému Xsan najdete na této stránce Applu.
Nově vydaná verze 2.1 zvyšuje výkon a spolehlivost souborového systému, zlepšuje ověřování a opravy seznamu řízení přístupu (ACL), vylepšuje protokolování událostí při upgradu a posiluje výkon a spolehlivost při havarijním přepnutí řadiče.
Vedle souborového systému byl aktualizován na verzi 2.1 rovněž správní software pro Xsan. Ten nyní nabízí snazší metody změny rolí počítačů v síti SAN, možnost odebírání klientů sítě SAN, když řadič není dostupný, přináší opravu chyby, jež způsobovala nezobrazování uživatelů a skupin při nedostupnosti hlavního řadiče a poskytuje lepší vizuální znázornění zmenšených velikostí logických jednotek (LUN).
Aktualizaci souborového systému Xsan lze stáhnout odtud (má velikost 26,7 MB), správní software verze 2.1 najdete tady (jde o pouhé 4,2 MB). Obojí vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší.
AMD oznámila Radeon HD 3870 pro Mac
Už koncem dubna se objevily pověsti, že AMD (prostřednictvím nedávno převzaté firmy ATI) začne nabízet svou výkonnou grafickou kartu Radeon HD 3870 ve verzi pro Mac.
A to se teď potvrdilo, ve čtvrtek AMD oficiálně oznámila, že rozšiřuje řadu svých grafických karet Radeon pro Mac. Radeon HD 3870 for Mac & PC je první karta řady HD 3000 pro Macy a také jedna z prvních grafických karet, jež výslovně uvádí podporu pro více platforem. Jak napovídá její název, dá se nainstalovat jak do Macu Pro, tak do PC s Windows.
Narozdíl od karet nVidia GeForce 8800 GT lze tuto kartu použít jak do starších Maců Pro, tak do nových letošních modelů s 45nm procesory (GeForce se dodává ve dvou různých verzích). Karta podporuje nejnovější grafické technologie, jako třeba DirectX 10.1 pod Windows a OpenGL 2.0 pod Mac OS X. Hardwarově se samozřejmě shoduje s verzí určenou jenom pro Windows, nese tedy 320 proudových (stream) procesorů pro zpracování pixelů a vertexů a její grafický čip vyrobený 55nm technologií by měl zajišťovat nižší spotřebu energie. Dva dvojité DVI výstupy na kartě umožňují připojit až dva 30” monitory Apple Cinema HD.
Na Webu (i českém) se nachází množství popisů a testů Radeonu HD 3870 ve verzi pro Windows, zajímá-li vás tato karta blíže, použijte některý webový vyhledávač. Objevila se ale již i první webová recenze verze pro Mac, z ní mimo jiné vyplývá, že se k ní dodávají ovladače pro Mac OS X 10.5.2 a vyšší, ovladače pro Windows se dají stáhnout dodatečně (takže ve Windows spuštěných přes Boot Camp by měla být plně funkční).
Z recenze plyne, že pod Mac OS X ve většině her Radeon HD 3870 mírně zaostává za GeForce 8800 GT, rozdíl však není velký. Naopak v „praktických“, neherních aplikacích má Radeon HD 3870 docela výrazný náskok. (Ve hrách pod Windows se výsledky liší titul od titulu, v zásadě se však jak Radeon HD 3870, tak GeForce 8800 GT pohybují ve stejné výkonnostní kategorii).
Díky použité výrobní technologii by navíc Radeon HD 3870 měl mít nižší příkon (a tudíž vyvíjet méně odpadního tepla), hlavně při nízkých zátěžích.
Rozdíl je však v ceně, AMD totiž bude Radeon HD 3870 ve verzi pro Mac prodávat za doporučenou cenu 219 USD, zatímco Apple nabízí GeForce 8800 GT jako dodatečné rozšíření za 279 USD. V obou případech se jedná o verzi karty s 512 MB RAM.
Karta Radeon HD 3870 for Mac & PC by se měla dostat na trh koncem června, AMD ji hodlá dodávat většině prodejců Applu, lze předpokládat, že u mnohých z nich bude ke koupi za nižší než doporučenou cenu. Během několika týdnů navíc AMD uvede novou řadu Radeonů HD 4000, což by mohlo způsobit další pokles cen karet předchozí řady.
U nás se tato verze karty také nepochybně objeví, doufejme, že za podobné ceny. (Verze Radeonu HD 3870 pro Windows se na českém trhu dá sehnat už za 3 až 4 tisíce Kč. Existuje též karta Radeon HD 3870 X2 se dvěma grafickými procesory a 1 GB RAM za zhruba dvojnásobnou cenu, tu však zatím pro Mac použít nelze.)
Nová nabídka ATI příjemně rozšiřuje možnosti grafické výbavy Maců Pro, jež byly až dosud dost omezené, snad budou výrobci grafických karet v tomto trendu pokračovat též v případě svých chystaných nových karet.
Takováto možnost rozšíření však v současnosti existuje pouze pro ne právě levné Macy Pro, v této souvislosti většině uživatelů jistě přijde na mysl, že v dnešní nabídce stolních Maců chybí „mezičlánek“ mezi iMacy a Macy Pro. Stroj bez monitoru, výkonově na úrovni nejvyšších modelů iMacu, ale s možnostmi rozšíření, by si své zákazníky nepochybně našel, zvlášť při rostoucí nabídce rozšiřujícího hardwaru. Právě tuto poptávku se pokusil uspokojit Psystar, jeho řešení však má dost nejistou budoucnost. A Apple jako obvykle mlčí, jeho rostoucí zaměření na notebooky a mobilní zařízení ovšem v tomto směru velké naděje nedává.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|