Zprávy o iOS a jeho aplikacích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy o iOS a jeho aplikacích

10. června 2011, 00.00 | Přibývá nových zjištění o iOS 5 díky zkoumání uvolněné první beta verze. Apple aktualizoval aplikaci iBooks na verzi 1.3 a aplikaci Find My iPhone na verzi 1.2. A Evernote Peek je první aplikací pracující s kryty Smart Cover iPadu 2.

V pondělí Apple při zahájení konference WWDC 2011 také představil chystaný iOS 5 a zároveň uvolnil pro vývojáře jeho první beta verzi (a související vývojářskou sadu).

Není proto divu, že na Webu rychle přibývá zpráv o vlastnostech tohoto mobilního operačního systému. Zde zmíníme některé z nich a pak se ještě podíváme na několik nových aplikací iOS z poslední doby:

Nová zjištění o iOS 5

V pondělí Apple popsal jen 10 hlavních vlastností iOS 5, celkově jich však má být přes 200. (Tato stránka představuje pouze malou část z nich, víceméně odpovídá tomu, co bylo vidět v pondělí v San Franciscu.)

Ovšem zkoumání uvolněné beta verze přináší četné nové informace. Stručný a přehledný soupis hlavních vlastností iOS 5 předkládá Macworld. Hodně podrobně iOS 5 probírá AppleInsider, tady najdete všechny jeho dosavadní články na tohle téma. Nejvíce informací obsahují články ze série „Inside Apple's iOS 5:“ (v odkazovaném seznamu jsou uvedeny červeným písmem).

A teď se podíváme blíže na pár nových zpráv o iOS 5:

Obchod iTunes Tone Store, ovládání LED diody iPhonu 4 a omezení iPhonu 3GS

V pondělí při předvádění iOS 5 Scott Forstall nakonec promítl seznam všech jeho novinek a jak si všiml 9to5mac, jednou z nich byl obchod „iTunes Tone Store“, což vypadá jako obnovení prodeje vyzváněcích tónů.

Už v roce 2007 Apple spustil službu dovolující za 0,99 USD vytvářet vlastní vyzvánění ze skladeb zakoupených v iTunes Store, brzy se ovšem počaly objevovat utility (a později i aplikace iOS), které totéž uměly udělat zadarmo. A zanedlouho samotný Apple dovolil bezplatnou tvorbu vlastních vyzvánění v GarageBandu (od verze 4.1.1).

Přesto se však 9to5mac domnívá, že se najdou uživatelé ochotní si tóny od Applu koupit, tentokrát však asi nepůjde ani tak o vyzvánění pro hovory, ale o oznamovací tóny pro SMS zprávy a další podobné události. Ty se zatím v iOS nastavovaly dost těžko, zejména pro technicky méně zdatné uživatele to bylo složité.

Ale v galerii snímků obrazovky iOS 5, kterou přinesl Boy Genius Report, se nachází též obrazovka ukazující, že iOS 5 dovolí tyto tóny nastavovat a nabízí se tam i tlačítko pro dokoupení dalších. (Ještě názorněji to předvádí tohle video belgického uživatele.)

Promítnutý seznam novinek iOS 5 též zmiňoval „blikání LED diody při příchozích hovorech a upozorněních“. Jinými slovy, iOS 5 umožní signalizovat pomocí LED diody iPhonu 4 takové věci jako příchozí hovor nebo jiná důležitá upozornění.

To sice mnohé telefony uměly už před řadou let, pod iOS 5 si ale zřejmě půjde chování diody nastavit podle libosti. iOS 5 by navíc měl dovolit používání vlastních vzorců vibračních upozornění, zatím však není jasné, do jaké míry to bude nastavovatelné.

A také se ukazuje, že některé nové prvky iOS 5 nepůjde používat na starším hardwaru, tedy na iPhonu 3GS. Podle některých pověstí na něm iOS 5 již neměl vůbec fungovat, od pondělí ale víme, že stále patří mezi podporovaný hardware.

Většina nových funkcí iOS 5 na iPhonu 3GS pracuje normálně, zdá se však, že chybí možnost editace fotografií (odstranění červených očí a podobně). Tato funkce je nejspíš vyhrazena pouze pro přístroje se SoC čipy A4 nebo A5, které poskytují dostatečný výkon, podobně tomu bylo třeba se střihovou aplikací iMovie.

iPhone 3GS provozující první beta verzí iOS 5 předvádí tohle video pořízené polským uživatelem. (9to5mac sice zmiňuje ještě to, že telefon nenabízí v Safari prohlížení v panelech, jenže to je podle popisu na webu Applu vyhrazeno pouze pro iPady.)

iOS 5 bude zřejmě podporovat videohovory FaceTime i přes 3G sítě

iPhone 4 jako první přinesl podporu videohovorů FaceTime, později je začaly podporovat také iPod touch čtvrté generace a iPad 2 a komunikovat lze i s Macy vybavenými softwarem FaceTime (který bude zřejmě tvořit standardní součást Lionu).

Zatím se ovšem tyto hovory dají vést pouze přes WiFi připojení, avšak Apple od počátku sliboval, že v budoucnosti budou možné i přes 3G sítě. A zdá se, že iOS 5 by to již mohl dovolit, 9to5mac od jednoho ze svých čtenářů obdržel snímek obrazovky ukazující, že pod iOS 5 půjde pro FaceTime volit mezi mobilní sítí a WiFi.

Má to však jeden háček, stejně jako u jiných takovýchto služeb to bude muset dovolit též příslušný mobilní operátor (zmíněný snímek pochází z iPhonu provozovaného v síti kanadského operátora Fido). A to mnohde bude značná potíž, v některých zemích operátoři blokují i FaceTime přes WiFi, ale i ve státech neomezujících svobodu vyjadřování určitě budou mnozí operátoři váhat vpustit takovýto provoz do svých 3G sítí.

Beta verze iOS 5 obsahuje odkazy na budoucí modely iPadů

V beta verzích iOS se velice často objevují odkazy na dosud neuvedené modely přístrojů Applu. iOS 5 v tom není výjimkou, jak zjistil od svých zdrojů blog TUAW, v souborech USB zařízení první beta verze iOS 5 byly nalezeny modelové identifikátory pravděpodobných budoucích iPadů a iPhonů.

Konkrétně se tam odkazuje na identifikátory „iPad3,1“ a „iPad3,2“, které zjevně označují nástupce iPadu 2 (tedy nejspíš iPad 3). Také se tam nacházejí odkazy na „iPhone4,1“ a „iPhone4,2“, ty se ovšem vyskytovaly již v beta verzích iOS 4.3 od loňského podzimu.

Tyto identifikátory zřejmě označují nástupce iPhonu 4 (médii zpravidla označovaného jako iPhone 5), protože GSM varianta iPhonu 4 používá identifikátor „iPhone3,1“ a CDMA verze nese označení „iPhone3,3“. (Přístroj s označením „iPhone 3,2“ nikdy nebyl uveden na trh, podle některých domněnek Apple možná chystal ještě další variantu iPhonu 4 pro dalšího operátora, v úvahu by připadal třeba americký T-Mobile, který sice provozuje GSM/UMTS síť, ale 3G služby nabízí na odlišných frekvencích než AT&T. Z tohoto plánu však očividně sešlo.)

Dost zvláštní však je, že se v iOS 5 nenašel žádný odkaz na nové, zatím neuvedené modely iPodu touch. To by mohlo znamenat, že iPod touch páté generace nebude uveden v obvyklém termínu, tedy počátkem září. Zdroje TUAW se domnívají, že tentokrát by Apple mohl vyhradit začátek září pro nový iPhone a odvozený model iPodu touch by přišel na řadu asi až později, aby nezastínil nový telefon.

Samozřejmě však nelze z pouhých kódů v iOS dělat nějaké dalekosáhlé závěry, často trvalo velice dlouho, než modelový identifikátor dostal konkrétní podobu. TUAW připomíná, že k uvedení CDMA varianty iPhonu 4 došlo skoro rok po příchodu jeho původní GSM verze.

MacRumors ještě poznamenává, že nalezené kódy podporují domněnky o nasazení univerzálních komunikačních čipových sad do nových iPadů (a iPhonů). Pro současné iPady 2 existují tři různé modelové identifikátory – „iPad2,1“ (WiFi verze), „iPad2,2“ (3G GSM verze) a „iPad2,3“ (3G verze pro CDMA sítě).

Budoucí 3G iPady zřejmě budou podporovat jak GSM, tak CDMA sítě v jednom přístroji díky užití univerzálního, hybridního baseband čipu (když jsou pro ně jen dva identifikátory). Platit by to mohlo i pro budoucí iPhony, zde je ovšem poněkud matoucí existence dvou různých identifikátorů, to se ještě bude muset vyjasnit.

Pro Apple by nepochybně bylo výhodnější nabízet jen jednu verzi iPhonu a 3G iPadu, schopné fungovat jak v GSM, tak v CDMA sítích. (Pro Evropu užívající výlučně GSM to sice nemá význam, ale v USA to je velice důležité, stejně jako v dalších zemích, včetně Číny s jejím obrovským telekomunikačním trhem.)

Rozebrání CDMA verze iPhonu 4 ukázalo, že telefon již používá baseband čip zvládající oba typy sítí, zřejmě tak zbývá pouze dořešit konstrukci antén, takže další generace iPhonů a iPadů už nejspíš bude podporovat oba hlavní standardy mobilních sítí.

iBooks 1.3 přidává možnost hlasitého předčítání knih

V úterý Apple uvolnil verzi 1.3 své aplikace iBooks, umožňující na přístrojích s iOS číst elektronické knihy a přistupovat ke knižnímu obchodu iBookstore Applu. (Předchozí verze 1.2 z loňského prosince přinesla nové možnosti uspořádávání knih a dokumentů a podporu ilustrovaných knih).

Hlavní novinku verze 1.3 tvoří možnost „hlasitého čtení“, dovolující nechat nahlas předčítat vybrané tituly z iBookstore, v některých takových knihách se navíc současně budou zvýrazňovat právě předčítaná slova. Fungovat to však bude jen pro některé dětské knihy s odpovídající podporou, nová funkce je totiž určena k tomu, aby pomáhala dětem naučit se číst.

Macworld to popisuje blíže, po otevření podporované knihy se v horním navigačním menu objeví ikona reproduktoru, klepnutí na ni zobrazí posuvník regulace hlasitosti a přepínač, jímž lze určit, zda se budou stránky otáčet ručně či automaticky. Tlačítkem „Start Reading“ se spustí vlastní čtení, kdy bude knihu předčítat skutečný vypravěč.

Macworldu to však nefungovalo, stránky se sice otáčely, ale zvuk nebyl slyšet. Podle diskuse u tohoto článku je třeba podporu téhle funkce zapnout jak v nastaveních iOS, tak v iTunes 10.3.

Knihy s rozšířeným multimediálním obsahem nyní mohou začít automaticky přehrávat zvuk či video, takže již nebudou muset mít podobu samostatné aplikace iOS (ovšem tituly s interaktivními prvky vlastní aplikaci budou nadále potřebovat).

Mimoto ještě verze 1.3 opravuje dvě chyby, aplikace iBooks by teď měla být svižnější při otevírání velmi dlouhých knih a už by nemělo docházet k tomu, že se v některých knihách budou stejné stránky zobrazovat dvakrát. A i když to Apple výslovně neuvádí, pod beta verzí iOS 5 by navíc s touto novou verzí iBooks již nemělo docházet k potížím s porušeným zobrazováním elektronických knih.

Aplikace iBooks 1.3 funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 3.2 nebo vyšším (pro iPad nabízí uzpůsobené uživatelské rozhraní), z App Store si ji lze stáhnout zdarma.

Find My iPhone 1.2 zlepšuje zacházení s offline zařízeními

V pondělí Apple aktualizoval také aplikaci Find My iPhone na verzi 1.2.

Tato aplikace (poprvé se objevila loni v červnu) umí vyhledat založený či zcizený přístroj s iOS (nejenom iPhone, ale též iPod touch či iPad) a může na něm nechat zaznít zvukové upozornění nebo na něj poslat textové zprávy.

Nová verze 1.2 navíc vylepšuje zacházení se zařízeními, jež jsou právě vypnutá nebo nemají připojení k Internetu (jsou offline). Dosud pokus o vyhledání takového zařízení prostě selhal. Od verze 1.2 však bude utilita takové zařízení hledat dál, pokud se ho později přece jenom povede najít, pošle uživateli zprávu elektronickou poštou.

Find My iPhone si uchovává seznam offline zařízení, verze 1.2 nově dovoluje z tohoto seznamu odstranit ta, která uživatel už nechce dále sledovat.

Aplikace pracuje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 3.1.3 nebo vyšším (jde o univerzální aplikaci, jež na iPadu nabízí jemu uzpůsobené uživatelské rozhraní) a nadále zůstává zdarma. Samotná funkce Find My iPhone původně vyžadovala účet u MobileMe, ale od iOS 4.2 je rovněž dostupná zdarma.

Evernote Peek využívá krytů Smart Cover pro cvičení paměti

Spolu s iPadem 2 Apple představil také nové ochranné kryty Smart Cover, které se k obrazovce přichytávají pomocí desítek magnetů (jak ukázalo jejich rozebrání).

Konstrukce těchto krytů navíc umožňuje, aby aplikace reagovaly na jejich nasazení či sejmutí. A nyní se již nabízí první aplikace, jež s kryty Smart Cover umí spolupracovat. Vytvořila ji služba Evernote pro ukládání a sdílení poznámek na Webu (MůjMac tuto službu podrobněji popsal už v roce 2009) a nazvala ji Evernote Peek (služba Evernote aplikaci podrobněji představuje na svém blogu).

Tato aplikace má uživatelům pomoci s učením a se zlepšováním paměti. Připojí se ke stávajícímu účtu Evernote, kde budou uloženy studijní materiály v potřebném formátu, které se přidají do Evernote Peek. Pak může začít vlastní zkoušení.

Uživatel nejprve kryt Smart Cover zavře a poté odklopí jeho první segment, čímž se odhalí otázka. Po odklopení dalšího segmentu krytu se objeví správná odpověď. U ní se navíc nachází tlačítko, jímž lze zaznamenat, že uživatel na danou otázku správnou odpověď neznal.

Tohle se opakuje pro všechny otázky daného testu. Po skončení testu se mohou nezodpovězené otázky zopakovat. Názorně to předvádí tohle video.

Evernote sama přiznává, že jde spíše o hříčku, je ale zvědavá, jak na ni budou uživatelé reagovat a vyzývá je ke sdělení jejich názorů. V každém případě se však jedná o zajímavý příklad spolupráce aplikace s kryty Smart Cover. Aplikace samozřejmě funguje pouze s iPadem 2, dále vyžaduje iOS 4.3 nebo vyšší, z App Store se dá stáhnout zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

budik

Autor: marty Muž

Založeno: 14.06.2011, 09:55
Odpovědí: 0

nevite nekdo o dobre aplikaci budik do iphonu aby se dalo nastavit spusteni playlistu tak jak to jde na ipodu? diky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: