Zbývající zprávy: iPhone ve Francii nakonec bude, Apple odpověděl na obvinění Greenpeace a iTunes Store zlevňuje skladby bez DRM. (17.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zbývající zprávy: iPhone ve Francii nakonec bude, Apple odpověděl na obvinění Greenpeace a iTunes Store zlevňuje skladby bez DRM. (17.10.07)

17. října 2007, 06.00 | Apple se nakonec přece jen dohodl o prodeji iPhonu ve Francii, přijde tam 29.listopadu. Apple odpověděl na obvinění Greenpeace, že iPhone obsahuje toxické látky. A hudební skladby bez DRM ochrany na iTunes Store budou zlevněny na 99 centů.

Hlavní zprávu dne pochopitelně tvoří oznámené datum uvedení Leoparda, ale děly se i jiné věci, jež shrnuji zde:

iPhone se ve Francii objeví 29. listopadu

Jednání o prodeji iPhonu ve Franci se zatím vyvíjela hodně složitě, skoro každé optimistické prohlášení vzápětí následovala informace o novém zádrhelu a spíše už to vypadalo, že letos se iPhone v zemi galského kohouta neobjeví.

Proto docela překvapilo včerejší společné oznámení Applu a operátora Orange, že se Orange stal exkluzivním distribučním partnerem pro iPhone ve Francii a začne ho tam prodávat ve čtvrtek 29.listopadu.

Od toho dne by se telefon Applu měl prodávat v internetových a kamenných obchodech Orange. Zatím není jasné, zda se bude nabízet také v internetovém francouzském obchodě Applu. Přístroj se bude prodávat za cenu 399 EUR včetně daně z přidané hodnoty a jeho prodej bude vázán na některý z tarifních programů Orange. K těm však zatím nebyly oznámeny žádné bližší podrobnosti. Stejně jako v USA se bude iPhone aktivovat přes Internet a bude to vyžadovat účet na místním iTunes Store.

Prodej iPhonu ve Francii tak začne o trochu později než v Británii a v Německu, tam se zahájení prodeje plánuje již na 9. listopad.

Zmíněná cena telefonu se předpokládala, vzhledem k tomu, že cena pro Německo činí rovněž 399 EUR.

Nezodpovězená ovšem zůstává řada dalších otázek, hlavně ta, jak se Orange a Apple hodlají vypořádat s francouzským zákonem, který vedle prodeje zablokovaného telefonu požaduje také prodej neblokovaného přístroje.

Podle neoficiálních spekulací poletujících po Webu by to mohl Apple spolu s operátorem Orange vyřešit nepříliš poctivým trikem, totiž tím, že by se neblokovaný telefon prodával podstatně dráž (mluví se o ceně až 999 EUR). Zákon by se tím zřejmě naplnil a přitom by se uchoval jen malý zájem o neblokovaný telefon. Znovu však připomínám, že jde o pouhé pověsti.

Na Vánoce se tedy iPhone objeví ve třech velkých evropských zemích, bude zajímavé sledovat, jak si v nich telefon povede.

Apple odpověděl na obvinění Greenpeace

Organizace Greenpeace obvinila Apple, že iPhone obsahuje některé toxické látky a firma tak porušuje zásady, jež sama přislíbila plnit. Celá záležitost vzbudila i na MůjMacu dost živou diskusi.

Včera se k tomu pro Macworld vyjádřil mluvčí Applu. Připomněl, že stejně jako všechny produkty Applu po celém světě vyhovuje iPhone direktivě Evropské unie RoHS (Restriction of the use of Hazardeous Substances – omezení používání nebezpečných látek), jednomu z nejtvrdších nařízení omezujících přítomnost toxických látek v elektronice. Navíc Apple slíbil, že dobrovolně odstraní používání PVC a bromovaných zpomalovačů hoření do konce roku 2008.

Tohle všechno se skutečně najde v otevřeném dopisu Steva Jobse, jímž se přihlásil k „zelené“ firemní politice. Je docela paradoxní, že se zástupci Greenpeace při kritice iPhonu odvolávali právě na něj. Buď tedy nedokážou porozumět docela jednoduchému textu, anebo, ještě hůře, si ho vykládají po svém.

Současným platným předpisům iPhone vyhovuje (Apple ho přirozeně navrhnul tak, aby se dal prodávat v Evropské unii a pokud projde v ní, tak už asi ve všech jiných částech světa). A zmíněné sporné materiály pak hodlá přestat používat do konce roku 2008 a ten tedy rozhodně ještě nenastal.

To, že si Apple pro odstranění těchto materiálů stanovil určitou časovou lhůtu, nijak nepřekvapuje, ona to asi nebude tak úplně jednoduchá záležitost. Produkty, které se v současnosti prodávají, jako iPhone, jsou výsledkem několikaletého vývoje, o použitých materiálech se tedy rozhodlo již podstatně dříve. A má-li se nalézt jejich stejně funkční náhrada, sotva to půjde udělat ze dne na den.

Ano, pokud by Apple užíval PVC ještě v lednu 2009, dalo by se to kritizovat, jenže na to si budeme muset počkat déle než rok. Greenpeace se tedy zřejmě předběhl kalendář.

Za těchto okolností se skutečně jen těžko lze zbavit podezření, že hlavním účelem celé záležitosti bylo vyvolání mediální pozornosti, protože obvinění Greenpeace jsou celkem bezpředmětná, zato iPhone zná skoro každý.

Z jejích rozborů vyplývá především to, že by se iPhone neměl okusovat (hlavně jeho sluchátka) a není vhodné ho pálit. To však kromě opravdu slabomyslných jedinců žádný uživatel ne právě levného přístroje dělat nebude.

Celá věc tak stále více vypadá jako mediální bublina, ovšem není vyloučeno, že se ji někteří zúčastnění budou pokoušet ještě dále nafukovat, nakonec riskují nanejvýš její splasknutí.

Apple zlevňuje hudební skladby bez DRM ochrany na 99 centů

iTunes Store už od května nabízí hudební skladby bez DRM ochrany proti kopírování, jedná se o skladby společnosti EMI, jež s tím začala jako první. Tyto skladby, označované jako iTunes Plus, vedle chybějící ochrany navíc poskytují kvalitnější kódování (na 256 Kb/s proti 128 Kb/s běžných skladeb).

Zatím je však Apple prodával za mírně vyšší cenu, 1,29 USD, proti skladbám s ochranou. To se však nyní mění, Apple snižuje cenu iTunes Plus skladeb na 99 centů, tedy stejnou částku, jakou požaduje za ostatní skladby s DRM ochanou FairPlay. Mluvčí Applu k tomu uvedl, že iTunes Plus skladby jsou u zákazníků nesmírně oblíbené, a tak je nyní Apple začíná nabízet za ještě dostupnější cenu.

Zatím Apple prodává hudbu bez DRM pouze od společnosti EMI, ale svou nabídku hodlá dále rozšířit, podle mluvčího nyní přidávají dva miliony nechráněných skladeb od nejdůležitějších nezávislých nahrávacích společností a těší se, že své skladby do iTunes Plus přidají i další vydavatelé a umělci.

Jde rozhodně o zajímavý tah. Z vyjádření Applu se zdá, že o nechráněné skladby je značný zájem (to zase tolik nepřekvapuje), takže toto zlevnění nemusí mít nějak výrazný finanční dopad, zvlášť jestli prodeje nechráněných skladeb tímhle dále posílí.

Svou úlohu zde možná sehrál i nedávno otevřený internetový hudební obchod Amazonu, který nabízí nechráněné hudební skladby za 89 až 99 centů (na rozdíl od formátu AAC iTunes však využívá formát MP3). Sice se nepředpokládá, že by obchod Amazonu mohl nějak výrazně ohrozit postavení iTunes Store, přesto asi úplně bez vlivu nebude.

V každém případě tento krok Applu dokazuje, že DRM ochrana digitální hudby je na ústupu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

jeste ke vcerejsku

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.10.2007, 10:20
Odpovědí: 0

fakt me mrzi, ze nejvetsi kritici "zelenych" jsou ti, co o problematice vedi pouze z medii :(
Nechce se mi to prirovnavat ke Klausovi, on dostal od svetovych zastupcu signal, ze je na teto strane "barikady" osamoceny a ze se uz musi neco zacit delat.

Ono se rekne, ze nikdo sluchatka a telefon neokusuje, ale... jesli si myslite, ze musite kus plastu ukousnout, aby se vam dostal do tela, jste na omylu. Pouhy kontakt staci k prenosu nepatrneho mnozstvi, dalo by se rict, ze to mnozstvi nestoji za zminku, ale za nekolik let uz za zminku stoji a... reknete si, co z toho, jinak to nejde.... pak se lidi divi, proc je jejich dite alergicke, proc zrovna oni jsou neplodni a podobne...

Tak a ted se do me pustte, ze se zastavam zelenejch! Rad si slusne a konstruktivni prispevky prectu

Odpovědět na příspěvek

RE: jeste ke vcerejsku

Autor: wessan Muž

Založeno: 17.10.2007, 10:35

Nemam nic proti ekologii, ale zeleni a ekologie nemaji opravdu nic spolecneho. Ekologie se prostrednictvim politiky stal jenom skvely obchod na prodej jinak neprodejnych veci. Napriklad nuklearni energie - je asi 4x levnejsi nez vetrna i kdyz se zapocita cena paliva po dobu zivotnosti, nevypousti zadne splodiny do ovzdusi, produkuje minimalni mnozstvi odpadu, ktery dokazeme spickove izolovat od okoli. Za kazdou vetrnou elektrarnou musite postavit nejakou spolehlivou, ktera bude pracovat i kdyz nebude foukat (ta bude vetsinu casu stat a rozjede se jen kdyz bude potreba).

Odstraneni nebezpecnych materialu? Proc ne, ja jsem pro. Na druhou stranu verim, ze tohle nejde udelat pres noc.

Ale opravdu si myslite, ze PVC na sluchatkach apod. nejak zasahne organismus? Pokud se nejedna opravdu o nejak brutalne jedovatou latku, ktera cloveka zabije na potkani, tak se s tim dokaze vyporadat. Zijeme v prostredi zamorenem elektromagnetickym zarenim, spousta lidi bere kde jake prasky, nektera prostredi uz jsou tak prehygienictena, ze se nedivim, ze dite kdyz dite vyjde do lesa, tak se cele osype. Organismus proste neni pripraveny s cimkoliv bojovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jeste ke vcerejsku

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.10.2007, 11:03

1. nejsem ortodox a vim, že Atom je nejčitčí energie, z hlediska možného množství

2. PVC a podobné plasty škodí...
např viz http://bezjedu.arnika.org
/media/tiskova-zprava.sht
ml?x=2047876
o této problematice je dobré čtení na www.toxickydomov.cz jejihž autorem je greenpeace, nikdo jiný podobné veci nezkoumá, protože by za to nic nedostal..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jeste ke vcerejsku

Autor: miro novak Muž

Založeno: 17.10.2007, 11:57

Ta stranka www.toxickydomov.cz je mozno poucna, ale...

... ale chyba jej najdolezitejsia cesta, akou je ludsky organizmus vystavovany nebezpecnym chemickym latkam: POTRAVINOVY RETAZEC.

Az 90 percent clenov GreenPeace budu vegetariani, potom zacnem verit ich argumentom, ze vychadzaju z ich srdca.

Nehnevajte sa, ale pozivanie kablika zo sluchatok brat ako hlavny argument pre sudne napadnutie?

Doteraz som mal GreenPeace ako tak v ucte. Bejvavalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jeste ke vcerejsku

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.10.2007, 13:40

nehajim Greenpeace, kazdy dela chyby...
A k vegetarianstvi, nemyslim si, ze by bylo vegetarianstvi predpokladem cloveka, ktery chce zit v souladu s prirodou. Maso se vzdy jedlo a jist bude.

Odpovědět na příspěvek

RE: jeste ke vcerejsku

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 17.10.2007, 12:14

Nezlobte se, ale já se spíše setkávám s tím, že zelenisté nevědí nic o přírodě, především o fyzice. Jimi proklamované zdroje energie jsou v zásadě nefunkční, snaží se porušovat fyzikální zákony, které se porušit nedají. Co se týká jedovatosti výrobků, tak pokud skutečně něco splňuje evropské normy, tak jsou koncentrace jedů hluboko pod případným skutečným zdravotním rizikem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jeste ke vcerejsku

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.10.2007, 13:36

Bohužel současná legislativa EU zdaleka neomezuje nebezpečné látky, jak by bylo třeba. Proto se již delší dobu rozjíždí nová legislativa REACH (http://www.arnika.org/re
ach/index.shtml) Dle této směrnice bude provedena registrace všech používaných chem. látek a jejich vliv na zdraví... ale to nějakou dobu bude trvat, registrace pojede od nejvíce používaných látek, mělo by se to celé udělat cca do roku 2011. Látky prokazatelně škodící se dnes pořád běžně používají. To máte jako s DDT, v 60tých letech se říkalo, super přípravek na plavel.... a ejhle, po několika jetech nebezpečná látka!! ... tak as tak, ne všechno, co výrobci a obchodníci tvrdí je pravda

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jeste ke vcerejsku

Autor: OC Muž

Založeno: 18.10.2007, 03:21

Ježíšmarjá, ono to vymývání mozků, koukám, funguje :(

Omezovat "nebezpečné látky" legislativně je totální hovadina, jež vede přímou cestou do... řekněme, Prčic.

A na DDT není nic špatného. Naopak. Jeho používání zachránilo milióny životů. A jeho zákaz milióny životů zahodil -- ti, kdo se na jeho zákazu podíleli, jsou mnohonásobnými vrahy: http://www.worldnetdaily.
com/news/article.asp?ARTI
CLE_ID=39303

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jeste ke vcerejsku

Autor: OC Muž

Založeno: 18.10.2007, 03:23

(Ačkoli si říkám, jaký vůbec smysl má diskutovat s něčím, co má takový všeobecný přehled, že se domnívá, že DDT byl přípravek "na plevel"?!? Ach jo, a vsadím se, že tohle má také volební právo :((( )

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jeste ke vcerejsku

Autor: Pavel Muž

Založeno: 18.10.2007, 06:12

Ok mistře OC, seknul jsem se, ono se totiž o DDT ve škole vyučovalo 5hodin týdně...
Ale díky, už jsem o DDT chytřejší :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: jeste ke vcerejsku

Autor: OC Muž

Založeno: 18.10.2007, 14:31

Nápověda: když o něčem houby vím, nevytahuji to jako argument :)

Zajímavé je, že právě naprosté ignorování tohoto zlatého pravidla je základem ne-li všech, pak zaručeně 99.99 % kampaní ekologistů.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: