Zajímavá osobnost: Hlavní softwarový architekt Windows 95 se stal vývojářem pro Macy a iPhone. (24.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zajímavá osobnost: Hlavní softwarový architekt Windows 95 se stal vývojářem pro Macy a iPhone. (24.7.08)

24. července 2008, 08.00 | Satoshi Nakajima, který 14 let pracoval u Microsoftu a vedl vývoj Windows 95, přešel na Mac a nyní vydal svou první aplikaci pro iPhone.

Přejde-li k technologiím Applu bývalý zaměstnanec Microsoftu, budí to značnou mediální pozornost. Pro Apple to samozřejmě představuje vítanou reklamu, ovšem pokud nevěříte ve všudypřítomné cupertinské agenty, musíte připustit, že se takoví lidé mohou skutečně vyskytnout a učinit přechod z vlastní vůle. (Přesto bych se nedivil, kdyby se u tohoto článku objevily huhlavé komentáře).

Teď už však raději přistupme k podstatě věci. Osobou, o níž se zde mluví, je Satoshi Nakajima (jde sice o jednoznačně japonské jméno, ale dotyčný je Američan, tudíž ponechávám anglickou transkripci).

Minulost u Microsoftu

Satoshi Nakajima pracoval u Microsoftu jako softwarový inženýr po 14 let a zastával skutečně významná místa, byl totiž hlavním softwarovým architektem Windows 95, podílel se na Windows 98 a dohlížel na vývoj Internet Exploreru 3 a 4. Jeho příspěvek k duševnímu vlastnictví Microsoftu je třetí největší v celé historii firmy.

Avšak když od Microsoftu odešel, zaměřil své úsilí na konkurenční platformu.

Přechod na Mac

Před dvěma lety poprvé vyzkoušel Mac a tvrdí, že od té doby se PC již znovu nedotkl, alespoň to prohlásil v rozhovoru pro Cult of Mac.

Říká, že ho k Macu přivábil jeho vzhled a fungování, navíc Apple byl konkurentem Microsoftu, kde ho posuzovali právě z tohoto hlediska. Když od Microsoftu odešel, měl Nakajima pocit, že by se o Macu měl dozvědět víc. Zpočátku přistupoval k Macu spíš jako ke konkurentovi, ale postupně začínal chápat, proč jsou někteří lidé tolik zaujatí produkty Applu a myslí si, že to pochopil, podle Nakajimy mají emocionální náboj, který je činí velmi přitažlivými až návykovými, vtipkuje.

Vývoj pro iPhone

Nakajima však nezůstal jen u Maců, začal se zajímat také o iPhone a minulý týden jeho firma Big Canvas Inc. vydala svou první aplikaci pro iPhone, PhotoShare, bezplatnou aplikaci pro sociální sítě umožňující sdílení fotografií pomocí iPhonu.

PhotoShare připomíná Flickr pro iPhone. Stažitelná aplikace PhotoShare dovoluje uživatelům posílat pořízené snímky na web PhotoShare a ty poté veřejně či soukromě sdílet – aniž by byla potřebná registrace nebo osobní počítač.

Přednosti Cocoa Touch

V rozhovoru pro Cult of Mac se většina dotazů týkala právě vývoje této aplikace. Vznikl s pomocí oficiální vývojářské sady Applu, Nakajima si na vývoji pro iPhone pochvaluje především prostředí Cocoa Touch. Jeho API rozhraní se podle něj velmi odlišují od rozhraní Mac OS X, ačkoli staví na stejném základu, Cocoa Touch bylo skutečně optimalizované pro iPhone, což programátorovi dovoluje soustředit se na nízkou spotřebu energie a paměti a na optimalizaci zážitků uživatele. Windows Mobile naproti tomu prostě přenesla Windows na mobilní telefon, v čemž vězí hlavní kámen úrazu. Nakajimu přitahuje také jednotné vývojové prostředí narozdíl od obvyklé fragmentace mobilního trhu. To snižuje vývojové náklady a jestliže oslovitelný trh nyní tvoří 6 milionů a do konce roku to možná bude 10 milionů přístrojů, bude to dost velká uživatelská základna.

Potíže nemá ani s poplatkem Applu ve výši 30 procent ceny za distribuci aplikace, sice se to některým zdá být hodně, ale ve srovnání s náklady pro vývoj na různém hardwaru a pro různé operátory jde o spravedlivý podíl.

Otázky používání vývojářské sady

Další dotaz se týkal vývoje v rámci omezení oficiální vývojářské sady. Nakajima považuje rozhodnutí povolit v jednom okamžiku běh jen jedné aplikaci za dobré, příznivě to ovlivňuje spotřebu energie a paměti a obejití omezení Applu kvůli potřebám aplikace nepokládá za složité. Větší problém při vývoji způsobovalo to, že Apple rychle vydával jednotlivé beta verze vývojářské sady, v nichž prováděl značné změny, což vyžadovalo obtížné přizpůsobování kódu aplikace novinkám, ale rozhodnutí výrazně platformu zlepšit ještě během beta fáze považuje za správné. Někteří vývojáři však nedokázali udržet krok s těmito změnami a buď nestihli dodat aplikace včas, anebo vydali nestabilní software.

Co se týče otevřených platforem typu Androida, ty zatím nevidí jako příliš přitažlivé pro vývojáře. Google prozatím nabízí Androida výrobcům telefonů, takže softwaroví vývojáři by v současnosti museli pracovat buď pro výrobce telefonů, nebo pro mobilní operátory, to však nepřináší velké příjmy. Ale až budou na trhu telefony s Androidem a někdo pro ně spustí obdobu App Store, bude Nakajima uvažovat o vstupu na tuto platformu.

Chvála obchodu App Store

Právě obchodní model typu App Store Nakajima velmi obdivuje a domnívá se, že má budoucnost také pro ostatní platformy. Věří, že Microsoft, Nokia a možná i Google spustí své vlastní obchody s aplikacemi, tak by se odstranila současná vysoká roztříštěnost trhu, kdy celosvětově existují tisíce obchodů s mobilními aplikacemi. To prodej velmi prodražuje, trh by přitom potřeboval konsolidaci, cestu k ní ukázal právě Apple. Nakajima tvrdí, že je skoro zázrak, že Apple tohle dokázal prosadit a připisuje to Stevovi Jobsovi. Tomu se to už jednou povedlo s hudebním průmyslem a teď to zopakoval s trhem aplikací. Nakajima dodává, že Jobsova schopnost deformovat realitu je úžasná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

To se Vám pane Králi povedlo!

Autor: Pepa Muž

Založeno: 24.07.2008, 10:10
Odpovědí: 0

Po čase se objevila informace z trochu jiného soudku. Není zásadní chvála na Apple, i když mě také potěšila, ale informace o lidech jako je Satoshi Nakajima. Jeho názory zejména v posledním odstavci, odhalující podstatu úspěchu projektů Applů, jsou velmi významné. Jen tak dál ...

Odpovědět na příspěvek

RE: To se Vám pane Králi povedlo!

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 24.07.2008, 10:32

Souhlasím, že tento článek je skutečně zajímavý a hodně se liší od toho, co se poslední dobou objevuje. Otázka je, nakolik jsou na podobné články dostupné informační zdroje - jak často se dá jejich duch opakovat...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: To se Vám pane Králi povedlo!

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 24.07.2008, 11:03

To je právě ten problém, zásoba Nakajimů je jaksi omezená. Zato analytiky jakoby shazovali ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: To se Vám pane Králi povedlo!

Autor: j.t.d. Muž

Založeno: 04.08.2008, 10:55

:o)

Odpovědět na příspěvek

:-)))

Autor: Oriesko Muž

Založeno: 24.07.2008, 10:58
Odpovědí: 0

Za "huhlave" komentare DIK!!! Mimochodem Hulan vcera "definitivne skoncil s blogovanim". Mozna se zameri uz jen na diskusni fora ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: :-)))

Autor: Bobík Muž

Založeno: 24.07.2008, 21:44

Právě teď bude mít mnohem více času na diskuze ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE:definitivne skoncil s blogovanim

Autor: Timeman Muž

Založeno: 25.07.2008, 16:49

ze by ho rodice vykopli z domu?

Odpovědět na příspěvek

apple je vazne evil company ... jen to neni videt, nechapu

Autor: Mark Muž

Založeno: 25.07.2008, 14:58
Odpovědí: 0

apple si vezme 30 procent z ceny softwaru ktery vyvynul nekdo jiny ... pani, podle me je apple skutecne evil. Microsoft je proti nemu andel ... no to ne to kecam, andel ne, ... good company je tu google a do te ma microsoft rozdhodne daleko ... prinejmensim je ve srovnani se zlym applem microsoft takova normalni jeste snad relavitne normalni firma, sice trochu pridrzla a parkrat potrebuje dostat pres hubu aby nesikanovala, ale jinak furt lepsi nez apple jak vidim ...

Odpovědět na příspěvek

RE: apple je vazne evil company ... jen to neni videt, nechapu

Autor: matej Muž

Založeno: 25.07.2008, 16:41

To se ti zda za takovou propagaci, do ktere by dali zvlast mensi vyvojari velike prostredky s ale mnohem mensi efektivnosti, tricet procent moc? myslim ze byt mezi nekolika malo sty app za takovehle \"oskubani\" za to stoji. Tot muj nazor

Odpovědět na příspěvek

RE: apple je vazne evil company ... jen to neni videt, nechapu

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 25.07.2008, 16:46

Sám jsi evil, huhlavče ;-) Evidentně nechápeš, že těchto 30% je opravu Nic s velkým „N” proti tomu, kolik by jinak musel autor vynaložit času a financí na hosting, šíření, propagaci, marketing... A i kdyby tu ty prostředky byly, kterému vývojáři by se chtělo zabývat se např. marketingem? :-)

Odpovědět na příspěvek

Marže na SW

Autor: LP - Lubor Přikryl Muž

Založeno: 25.07.2008, 22:25
Odpovědí: 0

Margins na SW bývají až 60%, tedy výrobci SW zbude 40% prodejní ceny, to v případě krabicové verze a solidního marketingu. Ale i obyčejný webshop si vezme třeba 5% + 5 USD, takže pro levné aplikace by to vyšlo taky tak nevýhodně pro autora. Apple to nastavil celkem rozumně.
A ten borec z má naprostou pravdu - AppStore zatím nikdo moc nechválí, ale je to velice dobrej nápad.

P.S. pro autora:
Díky za článek, dobře jste to vyhmátnul.

Odpovědět na příspěvek

dobrej clanek

Autor: micker Muž

Založeno: 25.07.2008, 23:47
Odpovědí: 0

fajn clanek, ale ja co by neanglofil beru s povdekem vsechny, takze dik.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: