Souhrn zpráv o iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Souhrn zpráv o iOS

22. září 2011, 00.00 | Přibývá pověstí a dohadů o vydání ostré verze iOS 5. Vyšla třetí beta verze kancelářského balíku iWork pro iOS. Adobe Digital Publishing Suite bude podporovat aplikaci Newsstand iOS 5. Adobe Flash Media Server 4.5 umožňuje streaming Flash videa do přístrojů s iOS. A pro iPad se začal nabízet prohlížeč Dolphin Browser HD.

Za minulé týdny se sešla řada zpráv o iOS, jež zasluhují zmínku, zde proto předkládáme jejich souhrn:

Hromadí se pověsti a dohady o blížícím se dokončení iOS 5

Oficiálně sice Apple jako datum vydání ostré verze iOS 5 stále uvádí pouze letošní podzim, ale všeobecně převládá názor, že k tomu dojde v souvislosti s uvedením nového iPhonu, a to se předpokládá v první polovině října. Sotva tak překvapí, že přibývá zpráv o dokončování iOS 5 a o přesnějším datu vydání jeho ostré verze, často se ovšem jedná spíše o spekulace a dohady. (Pověstí o datu uvedení nového iPhonu samozřejmě koluje ještě mnohem víc, ale ty pro přehlednost soustředíme do samostatného článku.)

Velcí mobilní operátoři již údajně testují téměř dokončené sestavení iOS 5

Server 9to5mac už počátkem září uvedl, že velcí mobilní operátoři spolupracující s Applem již zahájili školení svého personálu na službu iCloud a na iOS 5 (Apple spustil podobná školení pro personál obchodů Apple Store o pár dní dříve).

Podle účastníků těchto školení se to do značné míry podobá loňským školením před uvedením iOS 4 a iPhonu 4, tentokrát se ovšem školení zabývá i službou iCloud, protože iOS 5 a iCloud spolu těsně souvisejí, mnohé funkce služby využívají iOS 5 a naopak některé základní prvky iOS 5 potřebují iCloud.

Školicí materiály prý byly vyvinuty za spolupráce Applu a zahrnují jak videa, tak textové popisy v PDF, zřejmě se tak v iOS 5 už nepředpokládají žádné větší změny. (Pro vývojáře Apple naposledy uvolnil 31. srpna sedmou beta verzi iOS 5.)

Současně měli dotyční velcí operátoři také obdržet již téměř dokončená sestavení iOS 5 pro závěrečné testování. Ta jsou údajně novější než beta verze dostupné vývojářům a začleňují některé jedinečné vlastnosti, podle zdroje, který tato sestavení testuje, jsou například aktivní videohovory FaceTime přes 3G připojení. Právě testování téhle funkce patří k prioritním úkolům, ale pořád není jasné, jestli nakonec bude dostupná i koncovým uživatelům.

Dále tato testovací sestavení iOS 5 mají zahrnovat rozpoznávání řeči Nuance Dictation (o náznacích jeho začlenění do iOS 5 se už delší dobu), podle citovaného testujícího funguje téměř stejně jako obdobná funkce na Androidu, pracuje velice uhlazeně, rychle a přesně. To naznačuje, že je rozpoznávání řeči pro iOS již v podstatě hotové.

Naopak softwarový asistent (odvozený z technologie převzaté firmy Siri), o jehož integraci do iOS 5 mluví 9to5mac už delší dobu, v tomto téměř hotovém sestavení není. Je možné, že se bude nabízet výlučně pro nový iPhone, Apple se ho též může snažit tajit do poslední chvíle, nelze však vyloučit ani to, že se do první ostré verze iOS 5 prostě nedostane.

GM verze iOS 5 se očekává okolo 23. září

Minulé pondělí poskytl svou zprávu serveru MacRumors analytik Ming-Chi Kuo, který v minulosti již vícekrát prokázal, že má dost spolehlivé zdroje z Asie. Jeho zpráva se sice zaměřila hlavně na nový iPhone, ale k iOS 5 prohlásil, že Apple plánuje odeslat GM verzi iOS 5 partnerům montujícím iPhony a iPody touch v době od 23. do 30. září.

To by naznačovalo, že nové přístroje dorazí na trh kolem poloviny října (nějaký čas zabere instalace iOS 5 na ony přístroje a poté jejich distribuce ke koncovým zákazníkům), což odpovídá dosavadním předpokladům.

S dalšími daty o vydání GM verze iOS 5 přišel minulé úterý blog Boy Genius Report (BGR). Tvrdil, že podle spolehlivého zdroje se osmá beta verze iOS 5 neobjeví před pátkem 16. září, GM verze by pak měla dorazit kolem 23. září. To se splnilo, protože osmá beta verze iOS 5 tady není ani skoro po týdnu, což vyvolává otázku, jestli vůbec ještě vyjde a nebude-li rovnou následovat GM verze.

Podle nedávných pověstí už výroba nového iPhonu v Čině začala a čeká se již jenom na GM verzi iOS 5, jež se bude instalovat na už smontované a provizorně uskladněné přístroje. Je-li to pravda, pak zaleží již pouze na tom, jak rychle se podaří Applu iOS 5 doladit.

Ostrá verze iOS 5 by mohla vyjít 10. října

Další možné datum vydání iOS 5 předložil minulé úterý AppleInsider. Tvrdí, že podle jeho informovaného zdroje jednomu lokálnímu středisku služby AppleCare vedení sdělilo, že mají očekávat osminásobný nárůst volání zákazníků v pondělí 10. října a personál střediska byl předem upozorněn na tento zesílený provoz.

Dotyčný zdroj sice s určitostí neví, co má v daný den přijít, ale nárůst hovorů má souviset s iOS. Pak se ovšem jako nejpravděpodobnější vysvětlení jeví, že tento den bude vydána ostrá verze iOS 5 (a spuštěna služba iCloud pro všechny uživatele).

AppleInsider sice nemohl pravost těchto informací ověřit, ale vzhledem k dalším sděleným podrobnostem je považuje za věrohodné. Nedá se ovšem čekat, že by 10. října byl uveden také nový iPhone, protože hardwarové novinky (a zvlášť iPhony) Apple obvykle uvádí koncem týdne, avšak nová hlavní verze iOS skutečně obvykle přichází o pár dní dříve, takže by to docela dávalo smysl.

Například iOS 3.0 (tehdy ovšem ještě označovaný jako „iPhone OS 3.0“) vyšel ve středu 17. června 2009 a nový iPhone 3GS následoval o dva dny později. A loni se iOS 4 začal nabízet v pondělí 21. června, zatímco iPhone 4 přišel do prodeje až následující čtvrtek. Letos to nejspíš bude podobné, ale přesná data se určitě ještě mohou trochu změnit.

Na 22. září se plánuje reset funkce iCloud Backup

Výše jsme zmínili zprávu BGR, že GM verze iOS 5 má dorazit okolo 23. září. Tomu by docela odpovídala zpráva serveru 9to5mac z minulého víkendu, že dnes, ve čtvrtek 22. září, Apple provede reset dat zálohovací funkce iCloud Backup, minulou neděli to oznámil na diskusním foru pro vývojáře.

Zálohování a obnova dat pomocí služby iCloud tak nebudou možné od 9:00 do 17:00 východopacifického času a až se funkce obnoví, nebudou přístupné žádné zálohy pořízené před 22. zářím.

Tento reset by mohl být přípravou na vydání GM verze iOS 5, takže datum 23. září se jeví jako docela pravděpodobné, více však budeme vědět až koncem týdne. Bude-li opravdu uvolněna GM verze někdy okolo tohoto data, lze očekávat brzké vydání ostré verze iOS 5.

Předtím ale skoro určitě Apple uspořádá mediální akci představující nové iPhony a iPody, kde oznámí konkrétní termíny, takže už nebudeme odkázáni jen na neurčité pověsti jako dosud. A podle nejnovějších zpráv se zdá, že by se tato akce mohla konat v úterý 4. října, což vcelku souhlasí s ostatními zde uvedenými informacemi.

Vyšla třetí beta verze kancelářského balíku iWork pro iOS

V pátek 9. září Apple pro vývojáře uvolnil řadu beta verzí softwaru spojeného s iOS 5 a se službou iCloud. O osmé beta verzi iTunes 10.5 jsme se zmínili již dříve, současně ale vyšel také software související s iOS (ne však nová beta verze samotného iOS 5).

Konkrétně se ten den objevila třetí beta verze kancelářského balíku iWork pro iOS a též šestá beta verze softwaru pro Apple TV druhé generace (což je vlastně varianta iOS 5 uzpůsobená pro tohle zařízení). Dostupné zprávy nemluví o žádných významných změnách v těchto beta verzích, takže proti předchozím beta verzím (jež byly vydány spolu s šestou beta verzí iOS 5) přinesly zřejmě hlavně opravy chyb.

Pokud jde o balík iWork pro iOS, ten proti stávajícím stabilním verzím svých aplikací přidává možnost synchronizace dokumentů přes službu iCloud, což ovšem pro běžné uživatele bude dostupné až poté, co bude spuštěna ostrá verze téhle služby (a bude vydána ostrá verze iOS 5).

Adobe Digital Publishing Suite bude podporovat Newsstand iOS 5

Adobe nabízí pro přípravu elektronických publikací balík softwarových nástrojů Digital Publishing Suite (jeho beta verzi představila již loni v říjnu). A v úterý 6. září oznámila, že tenhle balík nástrojů bude zahrnovat také podporu aplikace Newsstand iOS 5.

Tu Apple zmínil už při představování iOS 5 na konferenci WWDC 2011. Newsstand sdružuje předplatná novin a časopisů, hodně se podobá stávající aplikaci iBooks, ovšem narozdíl od ní bude sloužit pro periodické publikace, zajistí uživatelům snadný přístup k nejnovějšímu obsahu stahovanému v pozadí.

A publikační software Adobe dovolí vydavatelům vytvářet elektronické verze aplikací jejich novin a časopisů, jež budou automaticky dodávat obsah právě aplikaci Newsstand iOS 5. Tato podpora by se měla začít nabízet brzy poté, co Apple uvolní ostrou verzi iOS 5.

Adobe svůj záměr oznámila v této tiskové zprávě, v níž uvádí, že Digital Publishing Suite umožní vytvářet soubory, které aplikace Newsstand rozpozná a automaticky stáhne do své knihovničky, čímž se odstraní dlouhé doby stahování obsahu do iPadů. Aplikace publikací vytvořené tímto balíkem Adobe s aktivovanou podporou pro Newsstand budou moci na nejnovější vydání upozorňovat pomocí „push“ oznámení iOS a tím, že v knihovničce zobrazí ikony obálek oněch vydání.

Nástroje Adobe Digital Publishing Suite používá pro přípravu svých periodických publikací řada významných vydavatelů, k nimž patří též Condé Nast (ten vlastní i známý časopis Wired, jehož aplikace pro iPad byla vytvořena časnou vývojovou verzí tohoto softwaru ve spolupráci s Adobe, na ní se vlastně ověřovalo, zda to bude fungovat). Doplněním podpory nových prvků iOS 5 se Adobe pochopitelně snaží ještě více posílit přitažlivost svého balíku publikačních nástrojů pro vydavatele periodik pro iOS, zejména pro iPad.

Francouzští vydavatelé periodik se chtějí společně postavit Applu

Pro uživatele vypadá aplikace Newsstand zajímavě, ovšem vydavatelé z ní již tak velkou radost nemají, protože podle nich dále posiluje vládu Applu nad jejich obsahem. A někteří vydavatelé už dokonce přikročili k aktivní obraně proti těmto snahám Applu.

Ve středu agentura Reuters přinesla zprávu, že osm významných francouzských novin a časopisů, mezi nimi deník Le Figaro, se spojilo dohromady, aby si dokázaly vynutit lepší podmínky pro vyjednávání s Applem o distribuci svého obsahu na zařízení s iOS, hlavně na iPady.

Toto sdružení vydavatelů se rozhodlo nedodávat svůj obsah pro Newsstand, dokud si nevyjednají lepší podmínky, než jaké Apple nabízí standardně, nelíbí se jim hlavně odevzdávání 30 procent z předplatného a přísné podmínky pro práci s údaji o předplatitelích. (Významný deník Le Monde se toho však neúčastní, tvrdí, že má natolik silné postavení, že samostatně dokáže jednat lépe a rychleji.)

Skupina se už dohodla s Googlem na podmínkách distribuce svého obsahu pro Android, ten si ovšem z předplatného bere jen 10 procent a souhlasil s požadavky vydavatelů na získávání údajů o zákaznících a s tím, že si sami budou nastavovat ceny.

Sdružení již také vytvořilo pilotní verzi webové aplikace pro své publikace, jež by mohla sloužit jako alternativa distribučních mechanismů Applu, ale zatím se ještě nerozhodlo, zda ji skutečně použije, slouží tak spíše jako nátlakový prostředek. (K podobnému řešení nedávno sáhl deník Financial Times a skončilo to tím, že jeho aplikace pro iOS byly odstraněny z App Store). Ovšem deník Libération už prohlásil, že bez ohledu na výsledek jednání stejně vyvine svou webovou aplikaci, protože nechce být na nikom závislý.

Podobné snahy se objevují i v dalších zemích, Apple tak zřejmě čekají četná obtížná jednání s dodavateli obsahu a nelze vyloučit, že především u významných novin a časopisů bude nucen ze svých standardních podmínek ustoupit.

Adobe Flash Media Server 4.5 umožňuje streaming Flash videa pro iOS

Také další zpráva se týká softwaru Adobe. Ta 8. září oznámila vydání aktualizovaných verzí svých softwarových nástrojů Flash Media Server 4.5 a Flash Access 3.0, které dovolují hostování Flash videa pro streaming.

Z hlediska iOS je však důležité především to, že Flash Media Server 4.5 umožňuje, aby se daný videoobsah zapouzdřil a vysílal i na přístroje s iOS, přestože, jak je dobře známo, iOS Flash Player nepodporuje.

Upozornil na to Computerworld, verze 4.5 Flash Media Serveru dovoluje dodávat obsah stejným videoproudem jak na zařízení podporující Flash, tak na přístroje s iOS. Řešení Adobe v reálném času videoobsah zapouzdří podle cílové platformy a změní distribuční protokol tak, aby jí vyhovoval, pro iOS užije HTTP Dynamic Streaming neboli HLS.

Týká se to samozřejmě jenom streamovaného videa, interaktivní Flash obsah stále zůstává pro iOS nedostupný (reklam asi bude litovat málokdo, ale Flash se používá i pro hry a některé aplikace), značně to však usnadní práci těm poskytovatelům streamovaného videoobsahu, kteří používají distribuční platformu Adobe.

Po přechodu na verzi 4.5 Flash Media Serveru budou moci bez větších zásahů začít poskytovat svůj obsah též zařízením s iOS (především iPadům) a vzhledem k počtu těchto přístrojů v provozu tak budou moci získat četné další zákazníky. Jistě, řada poskytovatelů již vyřešila dodávku videoobsahu pro iOS tím, že nabízí HTML5 verzi svých služeb, ovšem nový software Adobe zajistí podporu zařízení iOS mnohem snáz.

Začal se nabízet prohlížeč Dolphin Browser HD pro iPad

Webový prohlížeč Mobile Safari nepochybně přispěl k tomu, že se rozšířil mobilní přístup k Webu, ale sám má dost nedostatků, zvlášť ve srovnání se Safari pro osobní počítače. Zpočátku ovšem Apple nechtěl ani uvažovat o tom, že by do App Store vpustil alternativní prohlížeč, později však jeho odpor zeslábl (zlomem bylo vpuštění Opery mini loni v dubnu) a v rámci celkového uvolňování podmínek App Store mají nyní prohlížeče postavené stejně jako Safari na WebKitu docela vysoké šance se dostat i pod iOS.

Koncem srpna se takto v App Store objevil také prohlížeč Dolphin Browser firmy MoboTap. Původně se nabízel pro Android, avšak četní uživatelé žádali jeho přenos též pod iOS. K tomu došlo na konci srpna, uživatelé iOS dostali prohlížeč s řadou vítaných dodatečných možností, z nichž některé Mobile Safari přinese teprve s iOS 5.

Dolphin například podporuje prohlížení v panelech (tabech), ovládání uživatelsky definovatelnými gesty, režimy webového časopisu a stolního prohlížeče, postranní lišty s dodatečnými nástroji, propracovaný adresový řádek s automatickým dokončováním a mnoho dalšího.

Avšak srpnová varianta měla jeden nedostatek, nebyla optimalizovaná pro iPad, na něm se dala spustit jen v režimu kompatibility s iPhonem. To MoboTap napravila až 12. září, kdy vydala Dolphin Browser HD určený právě pro iPad (a jeho větší obrazovku). A vzápětí ho aktualizovala na verzi 1.0.1, jež opravuje některé chyby, vylepšuje uživatelské rozhraní a podporuje plnotextové čtení anglických zdrojů.

Ve stejný den se dočkala aktualizace na verzi 1.1 také varianta Dolphin Browser pro iPhone, která opravila některé chyby způsobující pády, vyřešila potíže s přílišnou citlivostí postranních lišt, přidala nové datové zdroje pro režim webového časopisu a odkazy v tomto režimu dovoluje otvírat přímo.

Jak Dolphin Browser, tak Dolphin Browser HD se dají z App Store stáhnout zdarma. Dolphin Browser HD vyžaduje iPad s iOS 3.2 nebo vyšším, Dolphin Browser pracuje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.0 či vyšším. Za zmínku stojí i to, že obě varianty prohlížeče byly zařazeny mezi aplikace přístupné pro uživatele starší 17 let, očividně kvůli tomu, že mohou zpřístupnit nevhodný obsah.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: