S firmwarem 3.0 se možná uvolní pravidla pro schvalování aplikací na App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

S firmwarem 3.0 se možná uvolní pravidla pro schvalování aplikací na App Store

6. května 2009, 06.00 |

Zdůvodnění, proč na App Store nebyla zařazena aplikace, jež zpřístupňovala novinovou stránku považovanou Applem za nevhodnou, naznačuje, že by firmware 3.0 mohl díky rodičovské kontrole dosavadní přísná pravidla poněkud uvolnit.

Aplikace pro iPhone a iPod touch lze legálně prodávat jen přes internetový obchod App Store. Než se ovšem dostanou do jeho nabídky, musí projít schvalovacím procesem Applu a ten je značně přísný, řada aplikací již byla odmítnuta, což často vyvolalo bouřlivou mediální odezvu.

Odmítání aplikací kvůli obsahu třetích stran

Avšak zrovna v souvislosti s odmítnutím jedné aplikace se objevily náznaky, že by po vydání firmwaru 3.0 mohl Apple pravidla pro App Store poněkud zmírnit.

Jednalo se o aplikaci Newspaper(s) od japonského dodavatele mobilního softwaru Makayama, která umožňuje čtení 50 různých novin, včetně takových známých titulů jako New York Times, Frankfurter Allgemeine a El Pais.

Aplikaci Apple odmítl kvůli tomu, že zpřístupňovala také bulvární britský deník The Sun a kamenem úrazu byla jeho třetí stránka, na níž se objevují ženy „nahoře bez“ (to ostatně dobře známe i z našich bulvárních titulů).


V souladu s americkými puritánskými tradicemi právě kvůli tomu Apple aplikaci Newspaper(s) odmítl, ale zároveň ve zprávě výrobci o důvodu odmítnutí zmínil, že pro firmware 3.0 byla oznámena rodičovská kontrola a dodal, že bude vhodné aplikaci znovu zaslat, až bude tahle funkce dostupná (informuje o tom iLounge).

Makayama to však mezitím vyřešila tak, že The Sun z databáze podporovaných novin prostě vyřadila a poslala svou aplikaci znovu, kdy již byla přijata a začala se na App Store prodávat za 1 USD.

Podobných „incidentů“ se už přihodilo víc, velký rozruch vyvolalo o minulém víkendu odmítnutí nové verze aplikace NIN zpřístupňující hudbu a videa hudební skupiny Nine Inch Nails. Verze 1.0 přitom byla přijata bez potíží, ale u nové verze vadilo, že umožňuje přístup k podcastu, obsahujícímu píseň „The Downward Spiral", jež podle schvalovatelů Applu představuje závadný obsah.

To značně rozčílilo frontmana skupiny Trenta Reznora, který zdůvodnění Applu zveřejnil a označil ho za pokrytecké, protože zmíněná píseň a další podobné skladby skupiny nabízí iTunes Store, kde to zjevně nevadí (je však třeba připomenout, že narozdíl od iPhonu iTunes rodičovskou kontrolu už poskytují).

A nebyl to zdaleka jediný takový případ, kupříkladu v lednu redaktor CNETu editor David Carnoy musel ze své elektronické knihy pro iPhone odstranit některé výrazy, než byla vpuštěna na App Store.

Ve výše popsaných případech bylo nejspornější věcí to, že závadný obsah mnohdy netvořil přímo součást daných aplikací, ty k němu jenom zajišťovaly přístup a tvůrce aplikace někdy ani neměl možnost takovýto obsah ovlivnit, protože ho dodávaly třetí strany, avšak přísné licenční podmínky Applu pro App Store postihují i tyto situace.

Jenže jiné problematické aplikace naopak schválením prošly (viz třeba nedávná „aféra“ s hrou Baby Shaker), což vzbuzuje největší nevoli.

Rodičovská kontrola firmwaru 3.0 by mohla problém vyřešit

Teď však vysvitla naděje, že tyhle problémy vyřeší firmware 3.0, už při jeho prvním veřejném představení Apple okrajově zmínil, že bude obsahovat rodičovskou kontrolu, což potvrdilo zkoumání následně uvolněných beta verzí pro vývojáře.

Dosud sice není úplně jasné, jak to bude fungovat v ostré verzi, ale zdá se, že bude možné, aby rodiče na přístrojích svých dětí nechali sledovat určité typy aplikací a zabránili jim v přístupu k závadnému či spornému obsahu, jako je třeba ona strana 3 deníku The Sun.

To by zároveň mohlo konečně vyřešit výše popsané potíže se schvalováním aplikací, jež třeba i jen teoreticky zpřístupňují závadný obsah (závadný z hlediska hodnotitelů Applu, ovšem nezapomínejme, že v USA mají z historických důvodů značný vliv konzervativní skupiny, které považují za závadné ledacos a Apple přirozeně nechce riskovat střety s nimi). Nový kontrolní systém by měl zajistit, že se takovýto obsah nedostane k nepovolaným osobám, takže by již nebyla nutná jeho úplná cenzura.

Zatím ovšem nevíme, zda doporučení Makayamě, aby počkala na firmware 3.0, bylo pouze důsledkem značně rozdílných reakcí Applu na jednotlivé aplikace, anebo jestli jde o součást soustředěnějšího úsilí.Kdyby ale platila druhá varianta, mohlo by to znamenat, že nakonec bude na App Store dovolen i poněkud peprnější obsah (alespoň z pohledu amerických puritánů), dostanou-li rodiče nástroj zamezující přístupu dětí.

To však zjistíme až v létě, po vydání ostré verze firmwaru 3.0, uvidíme, zda ho budou doprovázet také změny obchodu App Store.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: