Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Obchodní zprávy: Macy dosáhly v USA o Vánocích podílu okolo 6 procent, MacBook Air bude vyrábět Quanta a MacBook Air není nejtenčím notebookem všech dob. (18.1.08)
18. ledna 2008, 06.00 | Podíl Maců na americkém trhu dosáhl v posledním čtvrtletí 2007 přibližně 6 procent. Smlouvu na výrobu MacBooku Air získala Quanta. A v minulosti existovaly ještě tenčí notebooky než MacBook Air.
Sešlo se pár zpráv obchodního rázu o Macích, zejména o MacBooku Air. Ty najdete v tomto článku. Druhý dnešní článek popisuje několik softwarových novinek.
Nejprve se podíváme, jak si Macy vedly na americkém vánočním trhu:
Podíl Maců na trhu USA za minulé čtvrtletí se pohybuje okolo 6 procent
Většina firem zatím ještě neohlásila oficiální údaje o tom, kolik prodala svých počítačů za minulé (vánoční) čtvrtletí, ale dvě analytické firmy již zveřejnily své odhady. Podle nich Apple prodal v USA za poslední tři měsíce roku 2007 mezi 1,04 a 1,05 milionu Maců, což mu zajistilo čtvrté místo. Tyto údaje publikovaly firmy Gartner a IDC.
Protože se jedná o odhady počtu prodaných kusů, údaje obou firem se trochu liší, vychází z nich, že Apple držel 5,7 až 6,1 procenta amerického trhu. Oproti stejnému období roku 2006 tak vychází dost značný růst, mezi 28 (Gartner) a 30,9 procenta (IDC), tržní podíl Maců vzrostl o celý jeden procentní bod.
Prodej počítačů s Windows nerostl zdaleka tak rychle, podle těchto studií. První místo na americkém trhu si nadále drží Dell, s růstem okolo 15 procent. Těsně za ním se umístil HP, třetí místo obsadil Acer zvětšený o převzatou firmu Gateway. Podíl Aceru činí 9 procent, což už se od čtvrtého Applu s jeho zhruba 6 procenty příliš neliší.
IDC se také pokusila do své analýzy zahrnout odhady prodejů za celý loňský (kalendářní) rok, v tomto srovnání Apple obsadil třetí místo s 5,8 procenta trhu, neboli téměř 4,1 milionu Maců.
To jsou ovšem čísla pro USA, při srovnání celosvětových výsledků se Apple nedostal do horní pětky, jejíž výsledky se uvádějí samostatně. (V globálním měřítku tato místa obsadily firmy Dell, HP, Acer, Lenovo a Toshiba.)
Zdá se tedy, že přinejmenším v USA podíl Maců stále roste a rychlost tohoto růstu přesahuje růst ostatních značek. Proti prvním dvěma firmám sice Apple nadále zůstává v menšině, ale na zbývající značky se začíná dotahovat.
Uvedená čísla jsou ovšem jenom odhady, přesné hodnoty se dozvíme od Applu 22. ledna, kdy oznámí své oficiální finanční výsledky za minulé čtvrtletí.
Smlouvu na výrobu MacBooku Air získala Quanta
Nový supertenký MacBook Air bude vyrábět tchajwanská firma Quanta Computer, podíl Maců na výrobě Quanty tak přesáhne 20 procent.
S touto zprávou přišel tchajwanský server DigiTimes, který v poslední době začíná mít docela spolehlivé informace, jako zdroj informací uvádí své „průmyslové zdroje“.
Quanta by tak měla své dodávky notebooků zvýšit o 25 procent, k čemuž přispěje hlavně Apple a HP. Odhaduje se, že Quanta dodá na trh 6 až 8 milionů strojů, přičemž podíl Applu údajně překročí 20 procent. Quanta ovšem vyrábí i jiné typy MacBooků, takže z toho nelze usuzovat, jaký podíl z získá MacBook Air.
V roce 2008 by se právě Quanta měla stát hlavním výrobcem dražších notebooků Applu, kvůli změnám u Asusteku, jež vedly Apple k přechodu na Quantu.
MacBook Air není nejtenčím notebookem všech dob
V úterý představený MacBook Air označil Steve Jobs za nejtenčí notebook na světě. Pro dnešek to skutečně platí, ale už o něm nejde mluvit jako o nejtenčím stroji všech dob.
Jak připomíná CNET, existoval i tenčí stroj. Byl jím Pedion, notebook společně vyvinutý firmami Mitsubishi a HP v roce 1997. Pedion měl stejnoměrnou tloušťku 18,4 milimetru, zatímco tloušťka MacBooku Air sahá od 4 po 19,4 milimetru, Pedion byl tedy o trochu tenčí než MacBook Air ve své nejsilnější části.
Pedion byl vybaven 64 MB RAM a 1GB pevným diskem. Jako procesor používal Pentium MMX na 233 MHz. Pro zajištění robustnosti měl pouzdro vyrobené z hořčíku. Nesl na svou dobu velkou 12” obrazovku a jeho klávesnice se blížila plné velikosti.
Na trh přišel počátkem roku 1998, za cenu 6 000 USD. Nevedlo se mu však příliš dobře, přes hořčíkové pouzdro zákazníci začali ohlašovat mechanické a jiné problémy, Mitsubishi následně stroj stáhla z trhu.
Také některé další notebooky se tloušťkou MacBooku Air přiblížily, například Sony Vaio X505 prodávaný v roce 2004, vydaný v omezené sérii k výročí řady Vaio, měl tloušťku od 20,3 po 9,6 milimetru. Kvůli odolnosti byla část pouzdra vyrobena z uhlíkových vláken. Dnešní nejtenčí notebook Sony přichází s tloušťkou od 30,5 po 20,3 milimetru.
Pedion sice z trhu brzy zmizel, avšak jeho uspořádání se stalo inspirací pro mnohé pozdější subnotebooky, s celkem normální šířkou a hloubkou, ale malou tloušťkou, což dovoluje nasazení poměrně velkého displeje a klávesnice plné nebo téměř plné velikosti.
K nim se řadí též MacBook Air, který ovšem tuto koncepci dovedl do krajnosti, s půdorysem nepříliš odlišným od běžného MacBooku.Konstrukční řešení MacBooku Air se hned po jeho uvedení stalo předmětem kritiky mnohých, přesto lze doufat, že ho nepotká osud Pedionu.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: