Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zprávy o Applu
Obchodní zprávy: další fotografie z Macworld Expa, domény MacBookAir, jednání o iPhonu s China Mobile ukončena a slabý prodej iPhonu v Británii. (15.1.08)
15. ledna 2008, 07.00 | Objevily se další fotografie stánku Applu na Macworld Expu. Registrace domén „MacBookAir“ sice vyvolala rozruch, nemusí však znamenat vůbec nic. Jednání Applu s čínským operátorem China Mobile o iPhonu skončila nezdarem. A v Británii se údajně iPhone nadále prodává špatně.
Dnes pronese Steve Jobs svůj proslov na Macworld Expu. Kvůli časovému posunu se tak stane až v 18:00 našeho času, takže zde se informace objeví teprve ve středu. (Mimochodem, Apple na svém americkém webu zve ke sledování Jobsova projevu, zřejmě ze záznamu, protože upoutávka mluví o úterý odpoledne na Apple.com, přičemž proslov Jobs přednese v San Fanciscu dopoledne). Všichni vzrušeně čekají, jaké novinky tam představí, ale zatím se neobjevily žádné konkrétnější náznaky, co by to mohlo být. (Dosavadní pověsti jsem shrnul tady.)
Apple si tentokrát svá tajemství zřejmě střeží dobře (v lepším případě, v tom horším jaksi nemá co střežit a Jobs nic převratného nepředvede). A tak zde mohu nabídnout pouze pár dalších fotografií z příprav akce a trochu rozruchu okolo doménových jmen „MacBookAir“. Ostatně za pár hodin už budou všechny tyto záhady rozluštěny. Jako doplněk sem pak přidávám ještě další obchodní informace související s iPhonem.
Druhý dnešní článek věnuji softwarovým zprávám, v této oblasti se objevilo několik zajímavých novinek jak pro Macy, tak pro iPhone.
Zde tedy máte další pohledy do místa konání Macworld Expa:
Pohledy na stánek Applu na Macworld Expu
MacNN přináší několik fotografií stánku Applu v centru Moscone, kde se koná Macworld Expo. Stánek je zahalen do černé látky, jež maskuje celou oblast, kde Jobs bude předvádět nové produkty a služby. Jak již víte, celá akce se odehrává pod sloganem „Něco je ve vzduchu“ a to něco Apple zatím pečlivě střeží, na jedné z fotografií je vidět, že stánek Applu hlídá také příslušník ochranky.
Fotografie byly převzaty z italského webu setteB.IT, celou původní fotogalerii najdete zde, doprovodné texty jsou ovšem v italštině.
Doménová jména MacBookAir
Prakticky všichni očekávají, že Apple představí nový ultrapřenosný subnotebook, předpokládá se, že bude velmi tenký a nasadí nejnovější technologie pro snížení spotřeby. Z různých náznaků někteří dovodili, že by se mohl jmenovat „MacBook Air“ a že se hlavní slogan týká právě tohoto stroje.
A tak pochopitelně vyvolalo značný rozruch, když se včera objevila informace o zaregistrování řady doménových jmen „MacBookAir“. A kdyby jenom to, ale domény MacBookAir.net, MacBookAir.org, MacBookAir.us, MacBookAir.info a MacBookAir.biz zřejmě zaregistroval přímo Apple, registrační informace jsou sice dost nejasné, podle některých náznaků však dotyčná osoba skutečně pochází z Applu.
Jenže ono to nemusí zase tolik znamenat, protože doménu MacBookAir.com neregistroval Apple a registrátor MarkMonitor, co registroval ostatní výše zmíněné domény, nabízí firmám službu ochrany ochranných známek, takže nelze vyloučit, že registrace .com domény spustila registraci oněch ostatních domén. Rozhodně z toho nelze mnoho vyvozovat, ostatně Apple má četné jiné domény zaregistrované už celé roky a přesto je nevyužívá.
A nyní něco obchodních informací k iPhonu:
Jednání Applu s China Mobile ukončena
Již vloni Apple prohlásil, že letos hodlá s iPhonem proniknout do Asie. Tam se nachází řada zemí zajímavých pro prodejce mobilních telefonů, v Japonsku už zřejmě probíhají předběžná jednání.
V Asii lze ovšem jen těžko pominout tu nejlidnatější zemi, totiž Čínu, jež dnes navíc zažívá značný ekonomický vzestup. Také tam Apple zahájil předběžná jednání, jenže nyní to vypadá, že skončila neúspěchem. Agentura Reuters informuje, že rozhovory mezi Applem a největším čínským operátorem China Mobile byly ukončeny, takže dokud firmy neurovnají své rozpory, není zahájení prodeje iPhonu v Číně příliš pravděpodobné. China Mobile přitom byl velice lákavý cíl, vzhledem ke svým 350 milionům zákazníků. Žádný důvod ukončení jednání nebyl oficiálně oznámen, avšak podle dřívějších náznaků lze soudit, že China Mobile odmítl požadavek Applu na odevzdávání části příjmů z měsíčních poplatků zákazníků, onen pověstný „desátek“. (Jeho skutečná výše zůstává předmětem spekulací, podíl Applu může sahat od 10 procent výše, mluvilo se až o 30 procentech u některých evropských operátorů).
Analytici tímto vývojem nejsou příliš překvapeni, protože bylo známo, že China Mobile své příjmy z nehlasových služeb sdílet nechce. Obě firmy podle všechno pevně trvaly na svých stanoviscích, což uzavření dohody nepomohlo. Navíc samotný model sdílení příjmů je v Číně zcela cizí, což zřejmě Applu ztíží jednání i s případnými dalšími mobilními operátory v Číně, v této souvislosti se hovoří o firmě China Unicom (ta má ovšem zákazníků již o dost méně).
Problémem bude v Číně též cena telefonu. Jeho cena v USA, tedy 399 USD, představuje víc než průměrný měsíční výdělek čínského dělníka, přičemž zatím se iPhone mimo USA prodává za ještě vyšší ceny. (Na druhou stranu, v dnešní Číně se najde dost bohatých lidí, ti sice nadále tvoří menšinu, jenže vzhledem k ohromné celkové populaci se stále jedná o spoustu lidí.) V Číně se navíc nabízí řada imitací iPhonu, jež ovšem nenabízejí všechny jeho vlastnosti, především jim schází ono propracované dotykové ovládání. Vzhledem však iPhone připomínají a pochopitelně jsou levnější. (Asi nejtypičtější příklad představuje Meizu M8, který se však ještě nezačal prodávat.)
A jako by problémů v Číně nebylo dost, podle některých zpráv v čínských GSM sítích nemusí fungovat blokované SIM karty Applu.
Čínský trh je vzhledem ke své velikosti nepochybně lákavý, pro iPhone však zřejmě bude ještě tvrdším oříškem, než se zdálo na počátku. Je dost těžké si představit, že by Steve Jobs čínským operátorům ustoupil. Nová členka správní rady Applu, Andrea Jungová, tak možná brzy bude mít příležitost uplatnit svou znalost čínštiny a čínského trhu (s kosmetikou Avonu, který řídí, totiž v Číně docela uspěla).
Prodej iPhonu v Británii znamení zklamání
V souvislosti s iPhonem se často diskutuje o tom, jak si vede v evropských zemích, do nichž byl uveden koncem loňského roku. Zprávy z těchto zemí jsou dost střídavé, zvlášť to platí pro Velkou Británii. V listopadu to vypadalo, že se prodej telefonu moc dobře nevyvíjí, avšak na konci roku 2007 se operátor O2 UK k obchodním výsledkům vyjadřoval optimisticky.
Jenže nyní se opět zdá, že Britové iPhonu na chuť příliš nepřišli. Apple totiž své britské obchodní partnery pro iPhone – operátora O2 a prodejce telefonů Carphone Warehouse – požádal, aby neuváděli objemy prodeje iPhonu. To naznačuje, že se asi nevyvíjejí podle očekávání, s příznivými čísly by se Apple jistě neváhal pochlubit.
Podle deníku Mail on Sunday existují důkazy, že britští zákazníci iPhone příliš nekupují, zejména ti mimo Londýn. Zvlášť vánoční prodeje telefonu za 269 GPB prý byly zklamáním. Zákazníkům vadí vysoká pořizovací cena telefonu a snad ještě víc nutnost upsat se operátorovi na 18 měsíců. Samotní reportéři deníku navštívili několik londýnských obchodů, kde jim personál slabé prodeje potvrdil, v jednom je dokonce prodavač od iPhonu přímo odrazoval. A podle znalců to mimo Londýn vypadá ještě hůře.
Na Macworld Expu Steve Jobs údajně sdělí celkový počet iPhonů prodaných v Evropě, ale nikoli čísla pro jednotlivé země, což má zamaskovat problémy na britském trhu.
A pokud nebude o prodejích iPhonu řeč na Macworldu, nepochybně se tato čísla objeví, až bude Apple 22.ledna oznamovat své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, ovšem i tam může Apple předložit jenom souhrnná čísla, nevypovídající o situaci v jednotlivých zemích.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|