Nové zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Nové zprávy o iPadu

16. dubna 2010, 00.00 | Apple odložil prodej iPadu mimo USA až na konec května, prodávat se ale začnou jak WiFi, tak 3G modely. A aplikace televize ABC pro (reklamou sponzorovaný) streaming jejího obsahu se těší značné oblibě uživatelů.

Tento týden sice byl hlavně ve znamení nových MacBooků Pro (zatímco předchozí týden hlavní téma tvořil iPhone OS 4), ale dost se toho stalo také kolem iPadu, především se opět zpozdilo jeho uvedení do dalších zemí:

Zahájení prodeje mimo USA se zpozdí nejméně o měsíc

V závěrečné debatě po představení iPhone OS 4 minulý čtvrtek Steve Jobs ještě tvrdil, že uvedení 3G modelů iPadu a zahájení prodeje v dalších zemích začne koncem dubna.

Avšak ve středu se to změnilo, Apple oznámil (mimo jiné touto tiskovou zprávou), že kvůli překvapivě silné poptávce po iPadu v USA je nucen odložit jeho prodej v dalších zemích (počítalo se s devíti zeměmi včetně Austrálie, Kanady a některých velkých zemí západní Evropy).

Tisková zpráva uvádí, že za první týden Apple prodal přes 500 000 iPadů, ale poptávka zůstává daleko vyšší, než se předpokládalo, takže pravděpodobně ještě několik týdnů bude překračovat dostupné dodávky, navíc Apple přijal též vysoký počet předběžných objednávek na 3G modely (jejichž prodej v USA má začít koncem dubna, tedy už docela brzy).

A proto se Apple rozhodl uvedení iPadu do dalších zemí odložit o jeden měsíc, na konec května, přičemž ceny v dalších zemích oznámí v pondělí 10. května, od toho dne se také budou těchto zemích přijímat předběžné objednávky.

Odklad vyvolává nejrůznější dohady

V USA skutečně občas došlo k vyprodání zásob iPadů v některých obchodech, například v řetězci Best Buy, menší prodejci dostávají jen malá množství, většina dodávek směřuje do vlastních obchodů Applu a do prodejen Best Buy. Zdá se, že zájem o přístroj stále trvá, přesto však nové prohlášení Applu vyvolává mnohé dohady.

Minulý čtvrtek Steve Jobs uvedl, že se prodalo 450 000 iPadů a nyní tisková zpráva mluví o 500 000 kusů za první týden, což není velký rozdíl a svědčil by spíše o slábnoucím zájmu, otázkou ale samozřejmě zůstává, jak se prodej vyvíjí dál, na Webu se sice nabízejí některé odhady (třeba tenhle), ale jejich přesnost zůstává sporná.

Je proto dost těžké zjistit, jak to s vlastně s odbytem iPadu vypadá, už se objevily dohady, že Apple má spíše potíže s výrobou (milovníci konspiračních teorií dokonce mluví o tom, že Apple záměrně vyvolává pocit nedostatku iPadů), případně že hodlá obsloužit především americký trh, kde má jistý odbyt, ale nic z toho není potvrzeno, jasné se zatím zdá pouze to, že v několika dalších zemích světa se iPad začne prodávat teprve koncem května.

V USA se 3G iPady zřejmě začnou prodávat koncem dubna

Stále však platí, že tam dorazí jak WiFi, tak 3G modely, což potvrdila i další Jobsova typicky stručná odpověď na dotaz zaslaný z Evropy, jaké modely tam přijdou.

Jobs potvrzuje, že to budou oba dva (WiFi a 3G) a omlouvá se za zpoždění. V USA se však zřejmě začne 3G iPad prodávat v původně oznámeném termínu (koncem dubna), což říká též Jobsova odpověď (prosté „ano“) na další dotaz ze Švýcarska, jestli alespoň v USA zůstane zachován termín spuštění prodeje 3G modelů. (Spuštění prodeje 3G iPadů koncem května navíc potvrdili mnozí evropští mobilní operátoři.)

Kolem odložení prodeje se jistě vynoří spousta všemožných spekulací, zatím to vypadá, že se Apple snaží uspokojit především svůj domácí trh, kde poptávka převyšuje původní předpoklady (Apple zjevně nepředpokládal nějak velký zájem zákazníků), zatímco ostatní země budou muset počkat.

Televize ABC si pochvaluje zájem o svou streamingovou aplikaci

O iPadu se sice hodně mluví jako o konkurenci pro specializované elektronické čtečky, ale mohl by se ve větší míře používat také pro video, zejména pro televizní obsah.

A ukazuje se, že mnozí uživatelé iPadu o to opravdu mají zájem, televize ABC to dokládá (pro deník Wall Street Journal) počtem stažení své aplikace ABC Player dovolující proudové přehrávání (streaming) epizod z jejích seriálů.

V úterý uvedla, že si tuto aplikaci již stáhlo 250 000 zájemců, tedy zhruba 41 procent z výše zmíněných 500 000 iPadů (ve skutečnosti ovšem už může být iPadů v provozu mnohem víc, tohle je počet kusů prodaných za první týden) a tito uživatelé již shlédli 650 000 epizod, což dává 3,2 epizody na jednoho uživatele.

ABC považuje internetový streaming svého televizního obsahu na iPadu za úspěšný, a to též obchodně. Přehrávač se nabízí zdarma, stejně jako příslušný obsah, do něhož se však vkládají reklamy, které už zaznamenaly několik milionů shlédnutí, mezi inzerenty přitom byly i některé skutečně velké a významné firmy.

ABC je dosud jediná televize, jež nabízí svůj obsah ke shlédnutí zdarma (má ovšem výnosy z vložených reklam), zatím se však zdá, že se jí tento scénář osvědčil, aplikace navíc obsahuje odkazy dovolující nákup epizod z iTunes Store.

Příklad ABC ale nejspíš bude lákat k následování, obdobný úspěch ostatně zaznamenala též internetová videopůjčovna Netflix, jež ovšem využívá předplatného namísto reklam a na svých videoaplikacích pro iPad pracují i další služby, například Hulu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: