MacWEEK uzavřen!! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

MacWEEK uzavřen!!

macweekdown

5. března 2001, 00.00 | Šokující pondělí - známý server MacWEEK byl nečekaně uzavřen a jeho aktivity přecházejí pod zbývající servery společnosti Mac Publishing LLC.

Jeden z nejprestižnějších zdrojů informací o počítačích Macintosh a světě okolo nich, server MacWEEK, končí!

Ano, je to tak. Na oblíbené adrese si od pondělka novinky, analýzy či testy, připravované týmem Stephena Bealea, nepřečtete. Jak uvádí stručná zpráva, v rámci zvýšení efektivity vynakládaných prostředků dochází od tohoto pondělí ke včlenění MacWEEKu do struktury serveru MacCentral. Společnost Mac Publishing LLC předpokládá, (ústy svého CEO Colina Crawforda) že aktuální novinky se jí podaří dobře pokrýt serverem MacCentral, zatímco hlubší a detailnější příspěvky se budou dále objevovat již jen na serveru Macworld, dalším serveru skupiny. Důsledky budou i personální – bez uvedení podrobností bude zřejmě propuštěno asi 7 lidí.

MacWEEK není jediný server, který se v těchto dnech slučuje s MacCentralem, podobný osud potkal i server MacGaming. Ten je poslední dva roky s MacCentralem úzce spjat, a v těchto dnech se tedy sepětí mění v pohlcení – zde se ale zatím o propouštění nemluví, vše je na pohled motivováno snahou o vylepšení servisu čtenářům.

MacWEEK byl založen jako tištěný týdeník v roce 1987. V roce 1997 se stal součástí společnosti Mac Publishing LLC, která vznikla z vůle gigantů Ziff Davis a IDG. Jen o rok později se majitel týdeníku (Mac Publishing LLC) rozhodl zrušit tištěnou podobu MacWEEKu a vytvořit z něj čistě internetové zpravodajské médium pro Mac trhy.

Co si o tom všem myslet?
MacWEEK není samozřejmě zdaleka jedinou Mac-only site, která za poslední, řekněme rok, skončila činnost. Podobně třeba dopadly souputnické servery MacOS Daily a MacOS Monthly. Nepřežily, a to ani navzdory faktu, že za nimi stáli opravdoví nadšenci a všichni autoři psali na server zdarma. Servery naštěstí nezmizely beze stopy, hlavní duše projektu Marc Messer nyní provozuje server MacOS Journal – typově jakýsi fun-magazín pro příznivce značky. Z myšlenky vydávat denně vycházejícího serveru se zatím zřejmě vzpamatovává.

MacWEEK ale svou kvalitou, kvalitou svých autorů, a v zdaleka ne neposlední řadě svou čteností – to je trochu jiná káva. Bylo poznat, že server převzal řadu vynikajících novinářů, vždyť jména jako Andrew Gore se dostala dokonce do metatagů v hlavičce serverů Mac Publishingu. Vzácně objektivní články prosluly hloubkou informací, hledáním souvislostí a nakonec i kritikou vůči Apple a Mac produktům, kdykoliv toho bylo třeba. A nejen články byly tahákem MacWEEKu, významnou roli hrála i diskuzní fóra pod články – nebylo vůbec výjimkou, když obsahovala stovky příspěvků, rozumných i iracionálních, často ale uvádějících věci do zajímavých souvislostí. Jen reakci čtenářů na poslední krok vydavatelů budeme možná hledat obtížně – pod oznámením o uzavření serveru i rozlučkovým requiem Adrewa Gorea již linky pro diskuzi chybí. Alespoň některé ohlasy bylo přes víkend možné nalézt pod ostatními články – nelze se ubránit myšlence, že vydavatel vše do poslední chvíle tajil a uzavření oznámil záměrně ve dnech víkendu, kdy je provoz výrazně slabší.

Těch několik čtenářů se ve svých reakcích v podstatě shodlo – a mluvili mi z duše. MacCentral jako zdroj novinek – to je slabá útěcha. Informace tu samozřejmě jsou, podávané v trendu, kterému se jakákoliv média, nejen ta internetová, jen těžko brání – to znamená stránka s pár řádky hlavních faktů (podle mínění autora), reklamou a hotovo. Kdo se probojuje serverem hloub, třeba na stránky sloupkařů, zajímavé informace najde i zde, ale koncepce hlavní stránka s destilovanými informacemi se mi osobně příliš přitažlivá nezdá. Výrazný posun k událostem spíše komerčního a technického charakteru nelze přehlédnout. Bohužel, i MacWorld bude, ve svých podrobnějších článcích, jen těžko mezeru po MacWEEKu zaplňovat. Těžko definovat správně, ale jeho zaměření je „technologičtější“, články mapující Mac svět v souvislostech se zatím příliš neobjevují.

Nevím, zda MacWEEK vadil, nebo se jen nevyplatil. Je jasné, že náklady na špičkové novináře asi nebyly nejnižší. Vždy bylo také zřetelné, že na stránkách MacCentralu se objevuje viditelně více reklam, než na MacWEEKu. Bylo to jeho konvenčností, nebo jen neschopností manažerů, reklamy prodávat? Nebo skutečně přinesla stručnější koncepce ostatních serverů více impresí?

MacWEEK je tedy pryč. Dobře, že tu alespoň byl, a doufejme, že se alespoň někteří z autorů opět objeví, lhostejno, jestli na serverech Mac Publishingu, nebo jiných – a že se nenechají ve svém důkladném přístupu zlomit. V době přívalu informačního balastu by opak byl velkou škodou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ein auto, ein man

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 05.03.2001, 08:47
Odpovědí: 0

Jedna firma, jeden systém, jedny peníze. Zřejmě lze v Mac-světě najít peníze, ale při monopolu jedné firmy je obtížně představitelné, že by dávala inzerci do ortodoxních periodik, u kterých je téměř zaručené kladné hodnocení. Naopak je třeba inzerovat v jiných časopisech.
Takže zbývají výrobci add-ons (programy, doplňky, hw) a prodejci, ale ti to příliš nevytrhnou a raději budou inzerci dávat do specializovaných publikací.
Rozhodně je mi to líto, že je Macweek zavřený, protože představoval skvělý a zejména objektivní zdroj informací. Bohužel příklon ke komerci je znát i na jiných webech...
catt

Odpovědět na příspěvek

Forum

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 06.03.2001, 07:30
Odpovědí: 0

Jak odfiltrovat "nepotřebné" rýpaly? Vstup na fórum MacCentral je pouze po přihlášení, takže se dají snadno "filtrovat" nepříjemné zprávy. Je to ještě horší, než jsme mysleli.

Odpovědět na příspěvek

RE: Forum

Autor: claire Muž

Založeno: 06.03.2001, 09:20

Stacilo nastavit 'delay' a prispevky mohl 'postovat' kdokoli. Akorat by se zobrazovaly treba s 10 min zpozdenim, behem ktereho by moderator fora nebo 'script' mohl 'nevhodne' prispevky pozastavit (podezrele) nebo uplne zrusit. Takhle to maj asi jednodussi ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Forum

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 07.03.2001, 08:36

Tam (MacCentral) je jediný problém, že musíte mít e-mail, na který vám přijde heslo. Takže můžete postovat jen dokud vás neodstřihnou.
(Nebo jsem váš příspěvěk nepochopil?)
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Forum

Autor: claire Muž

Založeno: 07.03.2001, 09:38

Psal jsem vseobecneji, netusim, jak to konkretne probiha na zminovanem serveru. Zminovany 'delay' se da pouzit vzdy tzn i pro reg i nereg uzivatele. Nicmene muj osobni nazor je, postovani pouze pro reg uzivatele je naprosta BLBOST.

Odpovědět na příspěvek

RE: Forum

Autor: Kamil Muž

Založeno: 06.03.2001, 12:22

Souhlas! ....vlastne, kdyz si tak vzpominam, a bohuzel jen mlhave a musel bych to hledat, naznak neceho podobneho se objevil i na Macweeku pred asi mesicem (skutecne cca..) - kde zustala cast diskuze, ale prvotni prispevek byl neuprosne umazan - pritom se z ohlasu zdalo, ze byl v zasade podle obecnych pravidel nezavadny - uz tenkrat mne ta praktika celkem zarazila - a vida, mozna to byla predzvest veci horsich...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: