iSuppli odhaduje výrobní náklady iPhonu 3GS na 179 USD - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

iSuppli odhaduje výrobní náklady iPhonu 3GS na 179 USD

29. června 2009, 00.00 | Analytická firma iSuppli rozebrala také iPhone 3GS, sestavila podrobný přehled použitých komponent, a došla k závěru, že náklady na výrobu 16GB verze činí 179 USD, tedy jen asi o 5 USD více, než loni odhadla pro 8GB iPhone 3G.

Nový iPhone 3GS se prodává již déle než týden (mimochodem, minulý pátek přišel též do Japonska, kde se ovšem nesetkal s nějak výrazným zájmem zákazníků), a tak pochopitelně stále přibývá informací o tom, co se ukrývá v jeho nitru.

Téměř ihned po zahájení prodeje se objevily hned dvě zprávy o jeho rozebrání, ale nyní přináší podrobnější analýzu použitých komponent analytická firma iSuppli (vlastní zpráva iSuppli není volně přístupná, avšak AppleInsider předkládá výtah většiny podstatných informací).

Tato firma, zabývající se průzkumem trhu, se specializuje na rozebírání nových elektronických zařízení a podrobnější určení jejich komponent, ze svých zjištění se snaží především odhadnout výrobní náklady daného přístroje.

iSuppli samozřejmě takovéto analýzy provádí také pro iPhone, před rokem stejně hodnotila (tehdy ještě neprodávaný) iPhone 3G, později svou analýzu upřesnila a výrobní náklady 8GB iPhonu 3G odhadla na 174 USD.

A teď se tedy podívala na nový iPhone 3GS (16GB verzi) a došla k závěru, že jeho komponenty a výroba Apple přijdou na necelých 179 USD. To znamená, že výrobní náklady nového modelu stouply jen o 5 USD, vedoucí analytik Andrew Rassweiler, který má u iSuppli na starosti právě tyto analýzy, k tomu uvádí, že z hlediska použitých komponent a celkové konstrukce se modely 3G a 3GS do značné míry podobají (to ovšem prokázala už první rozebrání) a díky tomu Apple dokázal optimalizovat (rozumějte snížit) materiálové náklady.

Když se k tomu ještě připočte pokles cen elektronických komponent, vysvětluje to, jak může Apple poskytovat výkonnější produkty s větší pamětí a více funkcemi při jenom nepatrně vyšších materiálových a výrobních nákladech.

Nové informace o použitých elektronických komponentách

Zpráva iSuppli ale vedle ekonomických údajů přináší též některé technické údaje o užitých komponentách, na ty se nyní podíváme blíže.

/isuppli_3gs_view"

Tento obrázek ukazuje všechny hlavní součásti iPhonu 3GS pomocí názorného „rozloženého zobrazení“, jasně z něj vidíte, že se prakticky všechna elektronika nachází na základní desce, zbytek telefonu pak tvoří zejména modul displeje, montáž dotykového ovládání obrazovky, baterie, různé antény a vnější pouzdro.

/isuppli_3gs_brd_top"

Základní elektronické komponenty se tedy soustředily na základní desce, jejich bližší určení nabízejí tyhle popsané fotografie horní a dolní strany desky.

/isuppli_3gs_brd_bot"

Aplikační procesor

Srdce (či spíše mozek) přístroje tvoří SoC (System-on-chip) čip Samsungu, jemuž však iSuppli příliš pozornosti nevěnuje (nazývá ho aplikačním procesorem, což dává smysl, protože skutečně zajišťuje zpracování aplikací), přestože právě on má hlavní podíl na zvýšení výkonu oproti předchozímu modelu.

Ovšem již z dřívějších zpráv víme, že čip obsahuje procesor ARM Cortex-A8 a grafický koprocesor PowerVR SGX, představující značný pokrok proti procesoru ARM11 a koprocesoru PowerVR MBX-Lite, užitým v iPhonu 3G. Taktovací frekvence procesoru ARM se zvýšila ze 412 na 600 MHz, avšak mnohem důležitější je zásadní změna vnitřní architektury, totéž platí pro grafiku.

Podle iSuppli SoC čip Samsungu stojí 14,46 USD a jde o čtvrtou nejdražší komponentu iPhonu 3GS po NAND flash paměti, modulu displeje a montáži dotykového ovládání.

Nejasnosti okolo grafického koprocesoru

V případě grafického koprocesoru stále zůstává hodně nejasností, dá se však předpokládat, že Apple bude ve svých mobilních přístrojích nadále intenzivně využívat právě tahle řešení, minulý týden totiž ještě zvětšil svůj majetkový podíl ve firmě Imagination Technologies, která grafické procesory PowerVR navrhuje a prodává licence na ně. Už loni Apple koupil 3,6 procent jejích akcií a teď svůj podíl zvýšil na 9,5 procenta (přikoupil dalších 13,7322 milionu akcií).

Zřejmě se tak dočkáme ještě širšího nasazení čipů PowerVR v zařízeních Applu, avšak zmíněná koupě byla nejspíš hlavně reakcí na podobný krok Intelu, jenž svůj podíl v Imagination minulý týden zvýšil na 14 procent.

Stále však přetrvávají dohady o tom, jaké vlastně grafické jádro PowerVR SGX iPhone 3GS používá (jde totiž o celou řadu modelů se značně rozdílnými možnostmi). AnandTech ve svých prvních odhadech předpokládal, že Apple užil nejslabší dnes nabízené jádro SGX520, avšak nyní se objevily náznaky, podle nichž by iPhone 3GS ve skutečnosti mohl nasadit mnohem výkonnější jádro SGX535.

Vývojáři totiž objevili rozšiřující soubory „MGSGX535GLDriver“ naznačující, že nový model obsahuje právě tohle grafické jádro určené pro špičková mobilní zařízení. To sice nelze považovat za jednoznačný důkaz, ale podporuje to zmínky v diskusích, podle nichž technici Applu přímo na konferenci WWDC 2009 měli říci, že iPhone 3GS skutečně užívá jádro SGX535.

To by samozřejmě znamenalo, že grafické schopnosti telefonu jsou mnohem větší, než se předpokládalo, jak uvádí Wikipedie, zatímco jádro SGX520 zvládá 7 milionů polygonů/s a 250 milionů pixelů/s, SGX535 zpracuje 28 milionů polygonů/s. A nový iPhone by v grafice překonával Palm Pre, o němž se ví, že nasadil grafické jádro SGX530 s výkonem 14 milionů polygonů/s.

Jasno v téhle věci udělají až vývojáři aplikací, rozhodně se však dá očekávat, že se nakonec pro iPhone 3GS objeví graficky mnohem náročnější aplikace (zejména hry), zvlášť pokud se potvrdí užití jádra SGX535.

Další základní komponenty

A teď se blíže podívejme ještě na některé další základní komponenty důležité jak z hlediska nákladů, tak svými funkcemi.

Flash paměť

Jako nejdražší komponenta z analýzy vychází flash paměť, v daném případě jde o 16 GB MLC NAND čip Toshiby za 24 USD. Předpokládá se, že právě Toshiba je hlavním dodavatelem flash paměti pro iPhone 3GS, ale Apple uzavřel dlouhodobé smlouvy o dodávkách flash pamětí přinejmenším se čtyřmi dalšími významnými dodavateli, konkrétně s firmami Hynix, Intel, Micron a Samsung. (Apple využívá flash paměti v řadě svých produktů, není tedy divu, že se snaží mít zajištěny dodávky z více zdrojů.)

Je proto velmi pravděpodobné, že některé iPhony 3GS budou obsahovat flash paměť od těchto výrobců (alternativou k Toshibě bude nejspíš Samsung), to by ovšem na cenu nemělo mít vliv.

Co se týče 32GB verze iPhonu 3GS, iSuppli se o ní sice nezmiňuje, avšak téměř jistě používá flash čip dvojnásobné kapacity od stejných dodavatelů. Cena flash pamětí roste zhruba lineárně s kapacitou, takže se dá předpokládat přibližně dvojnásobná částka.

Displej

U displeje a dotykového ovládání iSuppli dodavatele neuvádí, ale ceny odhaduje na 19,25 USD za modul displeje a 16 USD za montáž dotykového ovládání (tyto komponenty zřejmě zůstaly stejné jako v případě iPhonu 3G).

Kombinovaný Bluetooth/WLAN čip

Další významný rozdíl vůči iPhonu 3G spočívá v tom, že model 3GS nasazuje nový čip Broadcomu, sdružující funkce pro Bluetooth a WLAN (WiFi) připojení a příjem FM signálu, čip BCM4325 za 5,95 USD.

Tento čip nahrazuje dva samostatné čipy užité v iPhonu 3G – WLAN čip Marvell a Bluetooth čip od Cambridge Silicon Radio, jasná ukázka trendu ke stále vyšší integraci, výrobci se přirozeně snaží směstnat co nejvíce funkcí do co nejméně čipů.

bcm4325"

Bohužel se však nejedná o čip BCM4329, jak předpokládaly některé dřívější úvahy, který by doplnil též podporu nízkopříkonové varianty bezdrátového připojení 802.11n, iPhone 3GS tak i nadále podporuje jen WiFi standardy 802.11b/g.

Čidla pro kompas

Úplně novou komponentu tvoří azimutové čidlo od AKM Semiconductor, jehož nasazení se přepokládalo již podle náznaků objevených v beta verzi vývojářské sady pro firmware 3.0.

13mm22052009f.jpg

Čip AK8973 ve spolupráci s akcelerometrem STMicroelectronics (v obou případech jde o tříosá měřidla) zajišťuje funkce digitálního kompasu. Konkrétně akcelerometr určuje orientaci přístroje, zatímco snímač AKM měří pohyb telefonu vůči magnetickému severu a díky tomu umí iPhone 3GS zorientovat mapu zobrazenou na displeji tak, aby odpovídala směru, jímž uživatel právě hledí.

Baseband čip stále dodává Infineon

Změnil se rovněž dodavatel integrovaného obvodu správy spotřeby pro SoC čip Samsungu, nyní pochází od firmy Dialog Semiconductor, zatímco v iPhonu 3G to byl čip NXP Semiconductors.

pmb8878"

Naopak k některým předpokládaným změnám dodavatelů komponent nedošlo. Kupříkladu se spekulovalo, že Apple změní dodavatele baseband čipu, tedy čipu obstarávajícího komunikaci (jak hlasovou, tak datovou) v mobilních sítích, mluvilo se o tom, že Infineon bude vystřídán Qualcommem. Ale to se zjevně nestalo, protože baseband čip PMB8878 pořád pochází od Infineonu a podle iSuppli stojí 13 USD. A podobně nadále dodává modul 3G zesilovače firma TriQuint.

Celkové výrobní náklady iPhonu 3GS

Jak ukazuje tahle tabulka, svou analýzou došla iSuppli k závěru, že cena všech komponent iPhonu 3GS (včetně těch v tabulce neuvedených jmenovitě) vychází na 172,50 USD, náklady na výrobu pak odhadla na 6,50 USD, což dává dohromady 179 USD.

Ve skutečnosti jsou ovšem náklady Applu vyšší, protože se do nich musí započítat také vývoj (včetně vývoje softwaru), náklady na obal a další příslušenství, různé licence a poplatky a samozřejmě něco stojí též distribuce a marketing (i když zrovna ten si Apple dokáže obstarat díky pozornosti médií velice levně). Takovéto dodatečné náklady se však dají určit jenom těžko, navíc mnohé z nich (například ty na vývoj) jsou v podstatě fixní, takže čím více kusů iPhonu 3GS se prodá, tím bude jejich podíl na jeden přístroj nižší.

Jak vidět, samotné výrobní náklady iPhonu 3GS (bez započtení výše zmíněných dodatečných položek) jsou nižší než dotovaná cena v USA, jež činí 199 USD za 16GB model. Ale to je cena, jakou zaplatí zákazník, Apple od operátora (v daném případě AT&T) ve skutečnosti dostane mnohem víc (operátoři si to pochopitelně vynahradí na příjmech za služby během povinného úvazku).

Přesná částka přirozeně není známa, ale určitou představu si lze udělat z nedotovaných cen, v USA by to mělo být 499 a 599 USD, avšak třeba v Itálii operátor Vodafone chce za nedotovaný iPhone 3GS dokonce 619 a 719 EUR (stručný český souhrn cen iPhonu 3GS v některých evropských zemích nabízí tahle zpráva).

Rozdíl ceny mezi 16GB a 32GB verzí opět dělá 100 USD nebo 100 EUR, jsou-li pravdivé výše uvedené předpoklady o nákladech na flash paměť, má Apple z modelů s větší pamětí ještě vyšší zisk.

Lze sice diskutovat o tom, nakolik další obtížně zjistitelné faktory ovlivňují skutečné náklady iPhonu 3GS, ovšem nový iPhone nepochybně bude pro Apple opět zdrojem značných zisků, stejně jako jeho předchůdci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: