Dohady o fotoaparátech v mobilních přístrojích Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Dohady o fotoaparátech v mobilních přístrojích Applu

4. dubna 2011, 00.00 | Sony možná bude dodávat své obrazové snímače Applu. A objevila se fotografie údajného prototypu iPodu nano sedmé generace s fotoaparátem či videokamerou.

Značný mediální ohlas měly koncem minulého týdne také dvě zprávy spojené s fotoaparáty pro budoucí mobilní přístroje Applu:

Bude dodávat Sony své obrazové snímače Applu?

iPad 2 se prodává už déle než měsíc, a tak se nyní dohady začaly zaměřovat především na nový iPhone (médii všeobecně označovaný jako iPhone 5). V souvislosti s oznámením termínu konání konference WWDC 2011 (od 6. do 10. června) se vynořily pověsti, že by uvedení nového modelu iPhonu mohlo být odloženo až na podzim, zatím se však nic neví jistě. A spekuluje se též o tom, jaký by mohl nový telefon dostat fotoaparát.

Menší rozruch proto způsobila poznámka generálního ředitele Sony Howarda Stringera, když v rozhovoru s Waltem Mossbergem z Wall Street Journalu zmínil, že nedávné katastrofální zemětřesení a vlna cunami zasáhly továrnu Sony na výrobu obrazových snímačů v Sendai. A dodal, že to může způsobit zpoždění dodávek snímačů pro firmy jako je Apple. Řekl, že zasažené továrny vyrábějí jejich nejlepší snímače, které dodávají Applu pro iPhony či iPady.

Jako obvykle i takováto v podstatě okrajová zmínka o Applu přivábila značný zájem, vyvolává ovšem spíše další otázky. V současnosti totiž Sony žádné snímače Applu nedodává, ten je odebírá od firmy OmniVision. V únoru se ale objevily pověsti, že by pro příští generaci iPhonu mohl Apple přejít ze snímačů OmniVision na snímače Sony.

iPhone 4 používá pro zadní fotoaparát pětimegapixelový snímač, avšak vyráběný technologií BSI, jež přesouvá sběrné vodiče a další prvky aktivní matice z přední strany snímače na stranu zadní, což významně zvětšuje množství zachyceného světla. I při nižším rozlišení pak BSI snímač dává kvalitnější obraz, avšak donedávna bylo značně obtížné takový snímač vyrobit za přijatelnou cenu, OmniVision patřila k prvním firmám, jež to dokázaly.

Ovšem nové snímače Sony Exmor R rovněž používají technologii BSI, přičemž jejich rozlišení činí osm megapixelů. Navíc, jak alespoň tvrdí Sony, mají nové uspořádání pixelů, které dále zlepšuje citlivost snímače, zejména pro snímky pořízené za špatných světelných podmínek. A web The Street už loni v dubnu tvrdil, že Apple zamění snímače OmniVision za snímače Sony. Mimochodem, právě tento web před časem správně předpověděl, že iPhone 4 bude vybaven pětimegapixelovým snímačem.

Wall Street Journal později potvrdil, že se Stringer vedle mnoha jiných věcí zmínil též o fotoaparátech pro Apple, ale mluvčí Sony to odmítla komentovat a se zástupcem Applu se nepodařilo spojit.

Dohady o nasazení snímačů Sony do budoucího iPhonu tak vycházejí jenom z velice neurčitých nepřímých náznaků (přímé vyjádření se ovšem nedalo čekat, protože na podobné úniky Steve Jobs v minulosti reagoval i zrušením zakázky), ale na druhou stranu by nasazení osmimegapixelového fotoaparátu do nového iPhonu mělo smysl z marketingového hlediska.

Velká část zákazníků bohužel vnímá pouze počet megapixelů, přestože kvalitu snímků citelně ovlivňují mnohé jiné faktory (záleží na typu snímače a hlavně na užité optice, jež ve stísněných poměrech mobilních telefonů nemůže být příliš kvalitní), ovšem kdyby nový snímač vedle vyššího rozlišení poskytoval také další technologie zvyšující kvalitu obrazu, potom by se do nového iPhonu hodil. (Zmíněný snímač Sony Exmore R obsahují například některé telefony Sony Ericsson Xperia a pořizují skutečně dost kvalitní fotografie a videa.)

Tohle vše se ale vyjasní až poté, co Apple nový iPhone představí veřejnosti a k tomu dojde nejdříve 6. června, kdy začíná konference WWDC 2011, teprve potom bude jasnější, co se v tomto směru chystá (přinejmenším se uvidí, zda byly spekulace o zpoždění nástupce iPhonu 4 pravdivé).

Nový iPod nano sedmé generace možná opět získá videokameru nebo fotoaparát

A další spekulace se týkají možného fotoaparátu pro budoucí iPod nano. Když Apple loni počátkem září představil nové iPody, byl mezi nimi též iPod nano šesté generace, který se však dočkal nejednoznačného přijetí, protože ho Apple proti jeho předchůdci zásadně přepracoval (viz recenzi MůjMacu) a mimo jiné z něj odstranil videokameru, kterou nesly předchozí modely páté generace (iPod nano šesté generace už ani nepodporuje přehrávání videa).

To by se však letos mohlo opět změnit, tchajwanský web Apple.pro totiž zveřejnil fotografii údajného prototypu iPodu nano sedmé generace (článek je sice v čínštině, ale Google ho přeloží do přijatelně srozumitelné angličtiny), jako obvykle na to mezi prvními upozornil 9to5mac.

Fotografie, kterou měl Apple.pro získat od zdroje z Kalifornie, ukazuje přístroj velice podobný současnému iPodu nano, avšak s otvorem v pouzdru zjevně určeným pro zadní fotoaparát. Mnoho jiného vidět není, ale pouzdro z eloxovaného hliníku má barvu lesní zeleně, což by mohlo znamenat další změnu nabízené palety barev (u spotřebního zboží, jakým tyto iPody nepochybně jsou, nijak překvapivý tah).

Článek vyšel na Tchaj-wanu až 2. dubna, takže se asi nejedná o aprílový žert a Apple.pro v minulosti už vícekrát přinesl zprávy o chystaných novinkách Applu, jež se později potvrdily, šlo například o schémata CDMA verze iPhonu 4 od Foxconnu, s několikaměsíčním předstihem ukázal fotografii dotykové miniobrazovky, jež se poté objevila právě v současném iPodu nano, přesně předem popsal vlastnosti iPadu 2, a tak dále.

Je-li to autentická fotografie, znamenalo by to, že se Applu podařilo fotoaparát vměstnat do současného pouzdra iPodu nano. Dohady se však vedou o tom, kam by potom byla umístěna spona pro připnutí přehrávače na opasek. Jasné ale není ani to, zda půjde o fotoaparát nebo pouze videokameru, modely z roku 2009 statické snímky pořizovat neuměly, ovšem příslušný hardware se mezím dále vyvíjel, takže letos by tomu mohlo být jinak.

Nový iPod nano téměř jistě přijde na trh až v září a do té doby se může ledacos změnit (spolu s ním by se mohl objevit též nový iPhone, potvrdí-li se pověsti o jeho zpoždění, ale to se vyjasní až v červnu na konferenci WWDC 2011).

V případě fotoaparátu pro iPod nano navíc nelze nevzpomenout iPod touch třetí generace, který podle uniklých prototypů měl fotoaparát dostat, avšak na poslední chvíli ho Apple změnil a v září 2009 představil přístroj bez fotoaparátu, iPod touch tak musel počkat další rok, kdy ale v čtvrté generaci na oplátku obdržel fotoaparáty hned dva (kvůli podpoře videohovorů FaceTime).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: