Apple@Intel - první odpovědi a bližší informace z WWDC 2005 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple@Intel - první odpovědi a bližší informace z WWDC 2005

9. června 2005, 00.00 | Na internetu se objeví první bližší informace o Intel PowerMac a jeho "vnitřnostech". Navíc se kolem celého přechodu z PowerPC na Intel objevila řada otázek a často i řada zbytečných obav. Pojďme se na tato témata dnes podívat trochu hlouběji.

Na internetu se objeví první bližší informace o Intel PowerMac a jeho "vnitřnostech". Navíc se kolem celého přechodu z PowerPC na Intel objevila řada otázek a často i řada zbytečných obav. Pojďme se na tato témata dnes podívat trochu hlouběji.


Jeden z vývojářů uveřejnil na xlr8yourmac.com první informace o tom, co se skrývá v Intel PowerMacu - tedy jednom ze strojů určených pro vývojáře. Ve svém příspěvku píše, že optimalizované aplikace jsou rychlejší než na jednoprocesorovém PowerMacu s PowerPC G5 2.7GHz (asi testováno při zapnutí pouze jednoho procesoru na duálu) a občas dokonce předčí i duál G5 PowerMac. Všechny aplikace standardně dodávané se systémem a iLife (vyjma iTunes) byly v podobě universálních binárek (pro procesory PowerPC i Intel). Uvnitř je procesor Intel Pentium 4 660 - jedná se o 3.6GHz procesor (jedno jádro) s podporou 64bitové adresování paměti prostřednictvím technologie Intel® EM64T (Intel® Extended Memory 64 Technology), ale Apple zatím 64bitové adresování nevyužívá. Inženýři z Applu ale potvrzují, že tento procesor ve finálních počítačích nebude - je nutné se kouknout na vývojové plány Intelu, abychom zjistili, co můžeme očekávat. O nich má pravděpodobně velmi dobrou představu i Steve Jobs.

Popisovaný stroj byl osazen DDR-2 RAM na 533 MHz, SATA-2 a integrovaným grafickým čipem od Intelu - GMA 900 s podporou Quartz Extreme. Inženýři Applu potvrdili, že tento vývojářský stroj bude fungovat se standardní PC grafickou kartou, ale bude potřeba ovladače - ty Apple nedodává (nepíše je) a jejich dodání je na výrobcích grafických karet (především ATI a NVIDIA). Dále měl PowerMac P4 FireWire 400 (nikoliv 800) a USB 2.0 s podporou bootování. Přes FireWire bootovat nelze, ale NetBoot funguje. Open Firmware se nekoná, tyto počítače používají Phoenix BIOS (!). Navíc není problém na těchto PowerMacích spustit Windows - vzhledem k tomu že se jedná o standardní Intel vnitřnosti, tak stačí stáhnout ovladače a nainstalovat Windows XP.


Rosetta

Překladač, jež pracuje v reálném čase a Intel procesoru překládá instrukce určené PowerPC, je v poslední době také často diskutované téma. Hned v úvodu je třeba říci, že Rosetta si neporadí s aplikacemi určenými pro Mac OS 8 a 9, s podporou AltiVecu, s programy vyžadující G4 a G5 procesor, kódem, který umisťuje panel do Předvoleb systému, s programy, které jsou vázány na jeden a více doplňků kernelu, s doplňky kernelu (jádra) a s Java aplikacemi s JNI knihovnami (nemohou být přeloženy). Jinak řečeno, Rosetta si poradí s programy, které fungují na Mac OS X a G3 procesoru - jedná se o "emulátor G3 procesoru". Jak již bylo uvedeno v předchozích článcích, Rosetta je určena pro programy, které nebudou přeportovány (nebudou v podobě universal binaries). Návštěvník WWDC, který přinesl informace o vývojářských PowerMacích píše, že se subjektivně aplikace puštěné s Rosettou chovají jako na duál PowerMacu G4/800, někdy i jako na G5 duálu - v závislosti na práci a aplikaci. Bechnmarkové porovnání na ThinkSecret.com přineslo výsledky asi třetinové proti duál G5 2.5 GHz. Pokud by se výsledek blížil tomu, co popisuje vývojář, jednalo by se o slušný výsledek, ale zatím se jedná o první informace tohoto charakteru a je potřeba je brát s rezervou.


Přechod z PowerPC

Dle názorů vývojářů měl Jobs pravdu v tom, že tento přechod bude jednodušší než z OS 9 -> OS X nebo z 68k -> PPC. Pozitivně naladěni prý vypadají herní vývojáři, pro které by mělo být jednodušší portování her z Windows. Zazněl taktéž názor o správnosti volby Intelu - Intel se více zaměřuje na přenosné počítače a servery, zatímco IBM a Freescale se více poohlížejí po "zapouzdřených", uzavřených systémech a konzolách. Kdyby Apple tento krok neudělal nyní, za dva roky by mohl být vážné problémy, protože by neměl co předvést - stačí se jen podívat, jak pomalu se nyní vyvíjel procesor PowerPC, respektive, jaké hardwarové updaty byly k vidění v posledních měsících. Apple údajně zvažoval i přechod na procesor Cell a nebo AMD. Ale u AMD se Apple obával stejných problému jako u IBM - nezvládnutí dodávek, což u Intelu hrozí méně, a s výkonným procesorem Cell byl údajně problém kvůli portování. Cell procesor je primárně navržen na herní systémy a nikoliv na počítače jako takové, takže výkon by nebyl v běžných aplikacích využit a navíc by byl přechod na Cell náročnější než na Intel. Opakuji, že se jedná o názory vývojáře z WWDC, nemohu ručit za pravost těchto informací. Na druhou stranu se nejedná o klasické spekulace.

Výše popsaný stroj je určen vývojářům, kteří je budou muset vrátit před uvedením finálních Intel Maců. Dá se tedy předpokládat, že stroje, které uvidíme za rok, se budou ještě hodně lišit. Velkou otázkou zůstává BIOS, který Mac uživatelům rozhodně velkou radost nedělá (oproti komfortnímu Open Firmware) a nezbývá než doufat, než Macy budou obsahovat alespoň nový 64-bitový EFI boot driver místo zastaralého BIOSu, který by byl krokem zpátky. V dokumentaci od Universal Binaries se dále můžeme dočíst, že Intel Mac bude používat jiný formát rozdělení pevného disku než PowerPC Mac, což může ovlivnit chod aplikací vázaných na práci s diskem v low-level úrovni.

I když má Apple v plánu dovolit běh Mac OS X pouze na Mac strojíc, stojí před ním složitá překážka. Ochránit systém tak, aby se opravdu dal instalovat pouze na Macintoshi a nikoliv na home-made PC. Analytici se obávají, že dříve nebo později se podaří přijít s hackem, který dovolí instalovat Mac OS X na libovolné PC. Již nyní je jisté, že nebude problém na Intel Macu spustit Windows a Linux (určený pro x86) a Macy se tak stanou univerzálními počítači. Tato cesta, kterou se Apple vydal, je velmi zajímavá a pokud ustojí následující rok až dva, kdy se nedá předpovědět, jak trh na změnu zareaguje a jaké budou prodeje, mohl by z tohoto přechodu velmi vytěžit a získat větší podíl na trhu a postavit se vedle firem jako HP a Dell. A do této hry nemůže jít, pokud nebude mít jistotu dodávky dostatečného množství procesorů a součástek, které mu v tomto případě má zajistit Intel.

Stále je třeba počítat s tím, že hlavním artiklem je nyní Mac OS X - stabilní a kritikou dobře hodnocený systém, který může spoustu potencionálních uživatelů lákat (především nedostupností virů), ale přesto potřebují Windows (ať už z jakéhokoliv důvodu). Za rok si budou moci koupit mini Maca a provozovat na něm oba systémy - a následně se rozhodnout, co jim bude více vyhovovat. Navíc se nedá vyloučit, že pro OS X bude existovat rozhraní WINE, jako je pro Linux. WINE je implementace Windows API do Linuxu, čili je možno spouštět aplikace určené pro Windows bez toho, abyste měli Windows nainstalovány.


Co to vše pro nás znamená?

Pro běžného uživatele celý přechod asi nijak markantní nebude - pravděpodobně většina aplikací bude existovat v podobě univerzálních binárek, takže budou spustitelné jak na PowerPC, tak na Intel Macu. Ty, co nebudou portovány, budou bez problémů fungovat na PowerPC macích a na Intel Macích pomocí Rosetty (pomaleji, ale budou). Aplikace, které vyžadují G4, G5 či AltiVec a nebudou přepsány na Intel Macích nepoběží (týká se vývojářů, kteří svou práci ukončí). Co se týče nákupu nového hardwaru, je to o něco složitější - PowerMac ještě dva roky bude mít PowerPC procesor a určitě se ještě dočkáme upgradů na bázi PowerPC. Mac mini a low end stroje budou dostupné již za rok. Pokud máte v plánu využívat počítač jako hlavní pracovní nástroj více než pět let, tak bych raději počkal na Intel Maca, jinak se dá předpokládat, že obě platformy spolu budou několik koexistovat a budou podporovány. A i když se vývojáři následně asi více soustředí na Intel, pořád budou produkovat univerzální binárky pro oba systémy, takže zpětně kompatibilní. U přenosných počítačů se počítá s Centrinem, což je možná důvod si počkat, ale nikdo nedokáže říci, v jakém časovém horizontu se tyto iBooky a PowerBooky objeví. Očekává se i lepší cena koncových produktů (kvůli PC konkurenci) a také širší nabídka produktů, vzhledem k tomu, že Intel má větší škálu různých procesorů.

I když pondělní oznámení překvapilo hodně uživatelů (některé opravdu velmi, jak je vidět v reakcích), Apple na situaci s IBM zareagoval tak, aby přežil. A navíc si tím odkryl možnost získat větší podíl na trhu. I když následujících několik měsíců bude možná poněkud složitějších, výhledově se ale jedná o správné a logické rozhodnutí. Přestože se tímto krokem Apple transformuje jiným směrem, než jsou někteří ochotní přenést přes srdce a přijde tak o určitou část svých fanoušků. Otázkou zůstává, jaké plány má Steve Jobs? Můžeme očekávat, že se Mac OS X stane za pár let samostatně prodejným operačním systémem, který se postaví vedle Windows a Linuxu a bude fungovat na běžném PC a Apple se tak rozštěpí na softwarovou a hardwarovou divizi? Třeba tento krok Apple udělá dříve, než bude Mac OS X hacknut nelegálně. Co myslíte? Je tato cesta po pondělních novinkách reálná? A obáváte se jí?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Roseta

Autor: J.K. Muž

Založeno: 09.06.2005, 01:04
Odpovědí: 0

Ona univerzalni binarka bude standardnim programovym prostredim ? Jde mi o to, ze se hovori o Rosete v souvyslosti s Mactelem, ale uz ne v souvyslosti s dosavadnim PPC - tedy zda existuje programove "prostredi" vyhradne pro Mactel, bude v budoucnu stejne emulovatelne i na starsich PPC.
Prilis se v tom neorientuji, tim se omlouvam.

Odpovědět na příspěvek

RE: Roseta

Autor: Glassman Muž

Založeno: 09.06.2005, 08:53

od tedka budou vsichni vyvojari pomoci Xcode 2.1 kompilovat sve aplikace se zaskrtlou podporou jak pro PPC tak x86, cili vsechny nove programy od teto chvile budou v univerzalni podobe a schopne bezet nativne na obou platformach.. pouze aplikace u kterych se uz vyvoj zastavil a dale se nevyvijeji logicky nebudou existovat ve forme univerzalni binarky, takze nezbyva nez pouzit emulator - Rossetu, ale to je skutecne jen takova posledni zachrana..

Odpovědět na příspěvek

No, to jsou dvě různé věci...

Autor: OC Muž

Založeno: 09.06.2005, 02:33
Odpovědí: 0

(i) universal binary

(Nevím, proč to takhle debilně přejmenovali, Mac OS X to podporuje odjakživa, a odjakživa se to jmenuje *fat* binary -- že by "fat" byl dnes politicky nekorektní, stejně jako "kill process"? Eh, pardon, ty mé digrese jsou neomluvitelné...)

Ted
y, universal binary funguje *už teď* v současném Mac OS X. Normálně. Bez problémů.

(ii) rosetta

To je podpora pro to, jak v Mac OS X/Intel spouštět "neuniversální" binary jen pro PPC(*). Takže to je specialita pro Intela a naopak to nejde a (patrně) nepůjde.

Jinými slovy, bude-li někdo takové hovado, aby dělal aplikace Intel-only, pak ty aplikace na PPC prostě nepojedou, a tím to vadne.

(*) přesněji řečeno, universal binary obsahující pouze jediný kód, PPCový. V principu může universal binary obsahovat libovolně mnoho kódů pro libovolně mnoho architektur. V současnosti jsou podporované tři, PPC/32, PPC/64, a Intel/32. Patrně (můj odhad, nikde oficiálně jsem to nečtl) velmi brzy přibude Intel/64.

No, snad jsem na nic důležitého nezapomněl...

Odpovědět na příspěvek

RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Krtek Muž

Založeno: 09.06.2005, 06:14

přesně ! jakmile se začnou dělat fat binárky pro oba procáky, začnou vývojáři nadávsat, že jsou programy moc dlouhý a začnou dělat intel only binárky. Na PPC emulace intelu nebude takže tim PPC pohřběj. To bylo jasný od začátku at si Jobs řiká co chce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Glassman Muž

Založeno: 09.06.2005, 08:57

byly by sami proti sobe, je to nestoji nejmensi namahu nechat pri kompilaci zaskrtle policko PPC a jedine by prisli o zakazniky a oni ten software delaji kvuli zakaznikum, respektive kvuli jejim penezum, takze dokud bude zajem, PPC bude v univerzalnich binarkach obsazeno.. argument velikosti souboru je v dnesni dobe ponekud zarazejici..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 09.06.2005, 09:51

souhlasím, proč se zbavovat platícich klientů, když vás to nebude téměř nic stát? Není důvod dělat pouze software pro Intel, když vás verze pro PPC nic nestojí...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: PepaVonDepo Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:11

"... když vás verze pro PPC nic nestojí... "

Tak tomuhle snad neveri zadny programator. Jakakoliv verze pro neco jineho nez je originalni masina neco stoji. A to plati pro 10.1, 10.2, 10.3, 10.4, 9 nebo intel CPU. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:50

Mam na mysli Universal binaries - proc neudelat universalni binarky, kdyz se jedna o pouhe kliknuti na tlacitko? Vim ze to ted trochu zlehcuji, ale chapu to tak, ze kdyz uz jednou bude aplikace optimalizovana pro Intel, neni problem v xCode timto zpusobem univerzalni aplikaci - proc ji tedy neudelat?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: JJ Muž

Založeno: 09.06.2005, 17:26

Záleží podstatně na typu aplikace. Bude-li aplikace napsána sakum prásk v ObjC/Cocoa, asi to bude opravdu jen o zaškrtnutí checkboxu nebo vytvoření nového targetu v XCode. Ale obávám se, že některé výkonově kritické aplikace prostě nebudou psány zase až tak čistě a nezávisle. U těch je pak docela dobře možné, že budou buildovány pouze pro jednu platformu (nejspíše tedy Intel).

Odpovědět na příspěvek

RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 09.06.2005, 09:27

"Nevím, proč to takhle debilně přejmenovali"
"bude-li někdo takové hovado, aby dělal aplikace Intel-only,"

Proc ta silna slova? Proste to prejmenovali, neni to poprve ani naposledy co se neco prejmenovalo. Duvody budou asi nejake "sociologicke", ale to je uplne fuk. Stejne tak se muze najit dobry duvod proc zkompilovat kod pro PPC a Intel zvlast. Napriklad kvuli velikosti pri stahovani.

Ale hlavne ze si muzeme rict ze je nekdo debil nebo hovado, ze ano? Je to konec koncu takove ceske, vidte...

Odpovědět na příspěvek

RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: PepaVonDepo Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:12

Já si od toho spíše slibuju, že někdo u Apple konečně dodělá XCode a udělá z něj použitelný edior pro programátora. (nemluvím o Interface Builderu)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:42

Ja nevim, pouzivam Xcode denne a nemam proc si stezovat (tedy od verze 1.5, pred tim to bylo opravdu spatne). Jake mas k nemu konkretni vyhrady?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: PepaVonDepo Muž

Založeno: 09.06.2005, 12:24

Pod9vej se na editor do Eclipse nebo do VisualStudia.Net. Nebo na SCiTE. Uzjenom pitome schovani tela funkce by to velmi zprahlednilo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 09.06.2005, 13:59

Nojo jasne, problem je v tom ze pises "pouzitelny", zatimco ve skutecnosti mas na mysli "luxusni". Jasne ze jsou luxusnejsi prostredi nez Xcode, o tom neni sporu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: peter molnar Muž

Založeno: 09.06.2005, 12:59

XCode pouzivam denne a nikdy sem tak chybove(ne spatne vymyslene) prostredi nevidel... proste mne na nem stve ze mu nemuzu verit ze ta chyba pochazi ode mne. (hledal sem jednou chybu 8 hodin abych zjistil, ze staci make clean a kompilace na cisto a uz to jede....). meli se zeptat lidicek od borlandu jak se dela vyvojove prostredi(proc xcode 2 podtrhuje metody ktere zna a neni schopny v nich automaticky upravit alespon velikost pismen??? - podivejte se JBuilder...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 09.06.2005, 14:59

To je vzdycky neprijemne, ale cas od casu se to proste prihodi, at uz pouzivas MS, MW, Borland ci Apple, na tom nesejde. Nic neni 100% bez chyby. Jestli se to stane jednou za pul roku tak o nic nejde.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: Roman Petrla Muž

Založeno: 09.06.2005, 17:14

Když uvádíš jako příklad Borland - taky jsem několik fajn hodin hledal chybu v jejich prostředí a taky nebyla na mé straně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: No, to jsou dvě různé věci...

Autor: kasparek Muž

Založeno: 09.06.2005, 22:01

Nj, problem s Clean & Rebuild All :) ten je nutny obcas asi v kazdym vyvojarskym prostredim. V MS Visual Studiu jej delam preventivne nekolikrat za den :)

Odpovědět na příspěvek

Pápá Apple počítače

Autor: Tomáš Černák Muž

Založeno: 09.06.2005, 05:13
Odpovědí: 0

Není třeba hádat jak to bude s apple počítači.

Prvně je třeba říci, že velké firmy PC pltaformy žijí díky FIRMÁM(vyjma Dellu tvoří koncoví uživatelé mizivé procento příjmů velkých firem).

První divize co Applemu chcípne, budou síťové prvky. Servery založené na PPC byly v mnohých, zejména databázových aplikacích dalece před x86 platformou. Nevěřím, že se najde firma, která si zakoupí předraženou síť od (v sítích) málo "známé" firmy Apple. A zákazníci, kteří apple používali přejdou k levnějším a lépe podporujícím firmám(HP, IBM...), protože výkony již budou identické ve všech aplikacích.

Potom chcípne divize klasických desktopových počítačů. Grafici a střihači od Apple odejdou, protože MacOS není to hlavní co je na Applech drželo. A pokud by MacOS šel nainstalovat i na jiná PC, jako že asi půjde, není důvod kupovat si Apple jen kvůli designu. Zde o Ergonmomii nemůže být řeč.

Pár let na to chcípnou built-in počítadla jako je iMac a eMac. Jejich design není zase o tolik lepší oproti konkurenci, aby vyvážil cenu. Navíc pro uživatele G5 iMaců by přechod na x86 iMaca byl téměř krok zpátky a to i za ty 2 roky!!!

Doufám, že se udrží Mini. Cena příjemná, design výborný. Schopnosti dobré a s ohledem, na fakt, že to jsou defacto notebooky, tak by mohly na spojení s intelem vydělat.

iBooky zhebnou asi docela rychle. Jejich cena je až příliš vysoká na to málo co budou umět až tam bude tepat dcerka Sonomy.

Powerbooky se určitě udrží, protože u nich uživatel dostane nejen mimořádný design, ale i fantastickou ergonomii(podsvícený key, špičková LCD, skvělá mobilita).

Hudební pičovinky, co appleho už pár let živí, se budou prodávat dobře ještě pár let a to zejména díky iTunes. Ale jak postupně budou sílit protivníkovic služby, bude pozice ipodu slábnout a to i v Americe(příkladem budiž Palmy vs ostatní kapesní počítače, kdy Palmy nakonec prohráli, byť dlohodobě ovládali přes 90% trhu).

No a je tu finále ve smylsu Operačního systému.
Těžko říci co bude lepší, jestli jej zpřístupnit nebo ne. Pokud ano, odrovná to HW divizi rychleji, pokud ne, může to odrovnat systém samotný. Ohánět se viry na EU neplatí, 9 z 10 userů si raději hraje hry, než chrání počítač před napadnutím.

Můj osobní názor je stejný jako jsem ho zde už nedávno vyjádřil. Apple jako výrobce počítačů klésá ke dnu. Klesá už dlouho, byť se na chvíli zdálo, že by nemusel. Jenže teta GLOBALIZACE je neúprosná. Pevně věřím, že Jobs ví, že Apple se potápí a že to je pro něj ztracená bitva, ale asi nemohl jinak. Dnes probíhající unifikace je nezastavitelná a firmě, která na počítačích zas tak moc nevydělává a už vůbec jich moc neprodává, si nemůže dovolit držet v technologiích krok s firmou, která prodá více procesorů za den, než apple za celou svojí existenci.

Na druhou stranu je Jobs natolik podnikatel, že z tehlé "staré" dojnice ještě vymačká maximum peněz, než jí dojde šťáva.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pápá Apple počítače

Autor: Martin Muž

Založeno: 09.06.2005, 06:44

Seš ňákej chytrej. Neměl bys tolik hulit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pápá Apple počítače

Autor: Kyle Muž

Založeno: 09.06.2005, 08:32

Neratal si ale s jednou dolezitou vecou. A to je cena za komponenty. Oproti malej konkurencii v segmente PPC je na Intel platforme konkurencia obrovska a tym aj nizsia cena. Mozu si vybrat z vacsieho mnozstva kvalitnych veci za lacnejsi peniaz.
Ak ide o ich priamu konkurenciu (HP, DELL..atd), tak si myslim, ze uz na sucastnej platforme sa im snazili konkurovat. Zalezi len na Apple, ako sa s tym mieni vysporiadat teraz, ked maju k dispozicii vsetko to, co ponukaju aj tieto spolosnoti. Ide o to, co doplnia.
Ja drzim Apple palce, ved inak by som tieto stranky nenavstevoval..

Odpovědět na příspěvek

RE: Pápá Apple počítače

Autor: ru Muž

Založeno: 09.06.2005, 09:59

http://www.fishki.net/com
ment.php?id=3703

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pápá Apple počítače

Autor: Roman Petrla Muž

Založeno: 09.06.2005, 18:30

Pochopil jsem správně, že fotky mají být vtipné?

Odpovědět na příspěvek

RE: Pápá Apple počítače

Autor: paddy Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:56

Hele, ze vseho nejdulezitejsi je business, vis? Ten urcuje, co bude a co ne. Ostatni jsou jen kecy.

Odpovědět na příspěvek

Raději AMD

Autor: Tomáš Černák Muž

Založeno: 09.06.2005, 05:26
Odpovědí: 0

Stále si myslím, že Apple mělo přejít na AMD. Ty hloupé kecy, že AMD možná nedodrží dodávky, by si Jobs měl nechat od cesty.

S ohledem na fakt, že Apple bude pro iNtel jeden z MNOHA odběratelů, může Apple s klidem zapomenout na nějaké výhody(vykonější CPU, dřívejší uvedení...) Intel si nedovolí nasrat si HP, Dell a IBM(respektive číňana;-), takže Apple může očekávat MAXIMÁLNĚ stejný přístup jako k výše zmiňovaným velkým firmám.

Zatímco u AMD by byl vlastně jediný. AMD by mu to jistě oplatilo speciálně výkkonými CPU a velmi vstřícnou spoluprácí. A to, že konstrukce procesorů AMD zcela překonává konstrukci procesorů iNtle s jádry Banias/Dothan je všeobecně nepopiratelný fakt.

A navíc protože AMD si neprosazuje svoje čipsety, mohl by si apple tvořit MB včetně čipsetů zcela sám. A mohl by tak snadněji ochránit MacOS proti provozování na jiných PC než na platformě x86(pokuď to bude vyžadováno).

A ať si mele Steve co chce, tak u výběru dodavatele x86 se seknul, a jeho lžím o tomto mu nebudu nikdy věřit(a doufám, že žádný jiný fanda taky ne).

Nakonec bych jen uvedl, že i když se mi chování Jobse za poslední léta nelíbí, jsem rád, že to bude on, kdo usmrtí firmu Apple. Je nezadatelné právo zakladatele(a taky mimořádné štěstí), ukončit život svého díla osobně. A v podnikání to platí dvojnásob.

Odpovědět na příspěvek

RE: Raději AMD

Autor: FrantaK Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:28

Jses opravdu nejak chytrej, není skoda vyuzívat tvého potenciálu jen v takovychto diskusích? Uz dávno jsi mel sedet nekde v Kalifornii a byt tem "hloupym od Applu" po ruce.

Odpovědět na příspěvek

RE: Raději AMD

Autor: Roman Petrla Muž

Založeno: 09.06.2005, 18:24

Předpokládám, že si tento krok promysleli, že o AMD uvažovali a že se rozhodli na základě nesrovnatelně hlubších informací, než máme my všichni dohromady. Jinak řečeno Tvé úvahy jsou možná zajímavé k diskuzi, ale broukopytlíkovský přístup sis mohl odpustit.

Odpovědět na příspěvek

WINE LINK

Autor: marian Muž

Založeno: 09.06.2005, 08:08
Odpovědí: 0

Neviem, ked pocujem nieco taketo, vybavi sa mi osud OS/2 (OS IBM pre pocitace PC, technicky ovela dokonalejsi ako vtedajsie Windows, cast kodu Microsoft pouzil pre vytvorenie Windows NT), ktory bol na zaciatku 90 rokov minuleho storocia propagovany pod heslom "Better DOS than DOS and a better Windows than Windows". To heslo bolo, na rozdiel od inych marketingovych kecov, celkom pravdive a mnohe programy pre DOS naozaj behali pod OS/2 lepsie, ako pod orginalnym DOS (alebo lubovolnou verziou Win) od MS. Napriek technickej vyspelosti vsak dopadol tak, ako dopadol...

Odpovědět na příspěvek

WARP 2

Autor: ED Muž

Založeno: 09.06.2005, 09:17

Jo to si pamatuju, v te dobe jsem jeste mel "Intel iside" :-) a Warp jsem samozrejmne zkusil. Vypadalo to, myslim vizualne" jako divna hra. To si proste nemohlo ziskat lidi....

Odpovědět na příspěvek

no nazdar : (((

Autor: bigfly Muž

Založeno: 09.06.2005, 08:18
Odpovědí: 0

...Apple bude robit PC klony, tak to ma celkom na*ralo, PC mi zozralo polovicu nervov a teraz bude Apple lepit nalepky na krabice z Taiwanu. Tak si kupim este posledneho dobreho Maca za ludovu cenu - Mac mini s Tigrom a to budu asi posledne peniaze, co Apple odomna uvidi...

Odpovědět na příspěvek

RE: no nazdar : (((

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 09.06.2005, 08:53

No ono uz v dnesni dobe je v Macich spousta komponentu, ktere naleznete v PC, to si nemusime nalhavat - klicem je operacni system, pokud Apple udrzi pod kontrolou HW a nebude OS dale licencovat ale OS X pobezi pouze na Macich, i kdyz s Intelem, tak se tolik nezmeni. Ale jak rikam, klicem je Mac OS X, nikoliv zelezo. co vas stve na PC? procesor nebo Windows?

Odpovědět na příspěvek

RE: no nazdar : (((

Autor: maja Muž

Založeno: 09.06.2005, 11:20

Tiez mam obavy, ale snad to nie je take zle. Aj Pecedla su aj "poctive" masiny aj blbe skladacky. Apple vie urobit pekne zelezo - myslim, ze to bude schopny spravit aj s inym procesorom.

Odpovědět na příspěvek

nejančit

Autor: ushneek Muž

Založeno: 09.06.2005, 09:21
Odpovědí: 0

nejančete - zvlášť ti proroci by si to měli po sobě za tři roky přečíst. Pochopitelně - svět se globalizuje a Apple musí reagovat. Od doby, co se vrátil Jobs do vedení tak dělají dobrá rozhodnutí.

Odpovědět na příspěvek

RE: nejančit

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 09.06.2005, 12:16

Souhlas.

Odpovědět na příspěvek

Opat v ringu

Autor: Siegfried Muž

Založeno: 09.06.2005, 09:34
Odpovědí: 0

Pani, to co sa tu opat riesi su veci, ktore su uplne mimo misu. Co sa tyka systemu tak vyvoj MacOS X pokracuje a to je hlavne. Som uzivatelom oboch systemov a mozem zodpovedne povedat ze pri XP Pro mi leze na nervy uz len ten uvodny zvuk. Nehovoriac, ze Mac OS X ma rozmaznal a tak furt mackam F9 a tie blbe okna sa tvaria ze nic. Grrrr.

Co sa tyka HW tak si treba uvedomit, ze ked dosiel bezny manazerik za sefom, ze by chcel kupit novy notebook a podstrcil mu Powerbook tak ho sef vykopal od dveri a IT technici si dali po tabletke proti bolesti hlavy. O dva roky si moze nechat kupit Mactelovsky PB a nikto mu nebude otlkat o hlavu nekompatibilitu a podobne hovadiny. Stefan to urobil na 1ku. Predstava, ze Apple sa presadi s PPC HW na trhu a kazdy bude mat pred sebou PowerMac G5 je jednoducho nerealna. Co sa mna tyka tak si urcite kupim aj Mactela a Windouzy zostanu tam kam patria - v krabici.

Ako raz Bill Gates spomenul... neobchodujem zo softvermi ani s pocitacmi... obchodujem zo standardmi. Stefan mu to teraz trosku okoreni... uz sa nikto nebude odvolavat na drahe a nekompatibilne zelezo a kazdy moze za pristupnejsiu cenu vyskusat Mac OS X. Mnoho ludi bude mat sancu a vidiet ako pocitacovi analfabeti zvladaju aj narocne ulohy... Apple HW a SW je v prvom rade kvalitny nastroj, ktory ma teraz vdaka x86 kompatibilite sancu stat sa standardom.

Co sa tyka akychkolvek uvah o AMD, o vztahoch Intelu k HP a dalsim - je to bezpredmetne. Obcas mam pocit akoby ludia vraveli o firmach ako o ludskych bytostiach... ale to je chybny nazor. FIRMA je organizmus ktoreho cielom je vytvarat hodnoty s primarnym cielom prezit a rast... Intel a Apple nie su vynimkou. Intelu je jedno ci ho zivi HP alebo Apple. Firmy, ktore sa nespravaju komercne jednoducho odumru alebo su pohltene. TAKY JE ZAKON DZUNGLE ci sa to niekomu paci alebo nie. Vela ludi tu nadava na ten 180 stupnovy obrat Apple... ja hovorim BRAVOO a podporujem nadalej Mac. Lebo to tak muselo byt.

Odpovědět na příspěvek

RE: Opat v ringu

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:00

Nehovoriac, ze Mac OS X ma rozmaznal a tak furt mackam F9 a tie blbe okna sa tvaria ze nic. Grrrr.

tak zkus tohle a F9 pojede i pod woknech :)
http://www.versiontra
cker.com/dyn/moreinfo/win
/39047

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Opat v ringu

Autor: slon Muž

Založeno: 09.06.2005, 11:18

hej ale stoji skoro 10 $ :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Opat v ringu

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 09.06.2005, 11:32

no jo no , si koupí o jednoho hamburgra míň :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Opat v ringu

Autor: Petr Muž

Založeno: 09.06.2005, 12:19

ja jsem tu win verzi zkousel, ale s originálem se nedá vůbec srovnávat. Na win to jakž takž funguje, ale ty animace jsou podstatně slabší a jako výchozí přepínání apps bych nepoužívál narozdíl od mac os :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Opat v ringu

Autor: JJ Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:24

Jen k těm PowerBookům: u nás ve firmě je dost uživatelů PowerBooků, nejčastěji právě z řad managementu a IT techniků, v obou skupinách je dost switcherů a zatím si nikdo nestěžoval.

Manager má svůj Office, vše chodí bez problémů (třeba takové přepínání síťových nastavení když cestuje), na PowerBook se na rozdíl od většiny PC laptopů dá koukat. A takové Visio nesahá OmniGraffle ani po kolena...

IT technik si na Macu zase v klidu použije Linuxové tooly pro správu sítě (nám na tom běží například TACACS a centrální syslogd), ví, co se kdy kde děje atd. No a v úplně nejhorším případě si ta Windows na PowerBooku pustí. Rozhodně je to snazší, než provozovat na Windows cygwin nebo jak se to jmenuje, chce-li Unixové tooly, nehledě k tomu, že Mac soft si na Windows použitelně nepustí.

Odpovědět na příspěvek

porad dokola.......ach jo

Autor: juramac Muž

Založeno: 09.06.2005, 09:37
Odpovědí: 0

vazeni, nevim, co stale mate kdo proti Intelu. Stale tady tlachate, jak je Intel spatny a ze cokoliv jineho je lepsi, ale ja se ptam - PROC ? Vzdyt je to hovadina !!! At se vam to libi nebo ne, Intel je dlouho jednoickou na trhu procesoru ,takze jedine, co muze nekomu vadit je jakysi imaginarni pocit, ze Intel= PC a PC = shit. Ani jedno ale neni pravda. Intel jsou jen a pouze procesory,jeho spojeni s PC je diky podtstane vetsimu rozsireni pecek prirozene- bez nich by samozrejme neexistoval. A dela procesory urcite lepsi, nez jsou, dnes jiz hodne zastarale PPC. G5 na 64 bitech byli bombou pred dvema lety ale dnes ? Tenkrat nikdo o dvoujadrovych procesorech netusil, honilo se to a stale u apple honi pres dva samostatne procesory na 2 gigach....A vite snad nekdo, co bude za dalsi 2 roky , az apple prejde na intel uplne ? Vite prd, jedine, co je jiste, ze za dva roky bude pri dnesnim tempu vyvoje PPC muzeinim kouskem. Nikdo z nas nevi, jake procesory tady za dva roky budou a jaka bude spoluprace Intelu s applem......A ze je PC shit ? Neni a VSICHNI to dobre vime. Jen si nechceme nekde uvnitr pripustit, ze apple je opet na chvoste, ze pecky jsou opet ve vsem hodne vepredu a apple, pokud se chce udrzet , proste musi prijmout opatren a to hodne efektivni, protoze za 2 roky by i skalni priznivci byli nasrani, jake ze to ve svych slavnych G5 maji pomale sunty.....A nasrani uzivatele zpravidla hledaji jine reseni....Ale co je vlastne Apple ? Apple neni o procesoru, je jedno, jaky tam je, nikoho z vetsiny lidi to dodnes nezajimalo a uprimne, kdo vedel, co je to PPC....a ted najednou tolik kriku a narku. Apple je predevsim o systemu, o privetivem a jednoduchem prostredi, o designu svych vyrobku a castecne i o vetsi bezpecnosti proti virum (i kdyz ta je diskutablini, protoze 3 % podil na trhu neni pro tvurce viru zatim zajimavy.....) Apple dela Apple to , ze je proste jiny, ale ne v procesoru ale ve zpusobu prace, v jednoduchosti , v systemu. Tim se odlisuje, ne procesorem. Takze nejake narky, jak je to konec apple, nejsou na miste, je to hovadina. Naopak, verim, ze tento krok je pro apple a nakonec i nas-uzivatele ,urcite prinosem, urcite vetsim, nez byl prechod od Motoroly na IBM PPC. Proste se okolo toho dela mnoho povyku pro nic, a to doslova. Apple neni o procesorech, stejne jako Intel neni jen o PC....Apple je proste Think Different, ale to neni procesor , to je system, jednoduchost, to je Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: porad dokola.......ach jo

Autor: JJ Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:16

1. Intel je světovou jedničkou v procesorech celkově, však taky vyrábí procesory do kde čeho, jednočipy počínaje. Konkrétně prehistorická architektura x86 je opravdu dost špatná a v podstatě vždy honila výkon pouze hrubým taktováním na vysokých frekvencích. Otázkou opravdu je, co bude mít Intel za dva roky, až se začne montovat do high-end Maců.

2. G5 není pomalý šunt. Některé Intely ho překonávají v rychlosti integer operací, ale pro věci, na které se tyhle stroje typicky kupují (video, grafika) je zásadní počet float operací. A tam se mohou jít i současné velmi výkonné x86 klouzat (na čemž může mít podíl i Windows).

3. Pecky jsou vpředu co se týče dostupnosti rozšiřujícího hardware a ovladačů, zejména pro grafické karty atd. Co se týče hrubého výkonu na profi aplikace (video atd.) tak i nadupané pracovní stanice se k Applům jakž takž přibližují, ale rozhodně nejsou nijak výrazně lepší, jak se snažíte tvrdit.

4.Nevidím přesně do logistiky okolo dodávek procesorů IBM pro Apple, to jediné bych bral jako jasný důvod k nějaké změně. Přechod na x86 se mi ale jako moc šťastný nejeví. Mně osobně by se velmi líbil přechod na "pravé" Power procesory, ale je-li základem problémů IBM jako firma, asi by to zase tak moc nevyřešilo.

5. Důvodem absence virů je nejen malé rozšíření platformy, ale i lépe navržená struktura systému a hardware, ztěžující využití případných děr. Mimochodem, kouknete-li na seznam bezpečnostních záplat pro Apple, většinou jsou opravovány chyby v nižších vrstvách u věcí jako ssh atd. které běžný user nepoužívá zase tak často. Naproti tomu u Windows jsou nejzávažnější chyby převážně v nejvíce používaných aplikacích a částech systému (MSIE, Outlook).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: porad dokola.......ach jo

Autor: juramac Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:38

No, ty casy, kdy se rikalo, ze v grafice a videu nma mac konkurenci , jsou uz davno pryc. Znam spoustu studii , ktere delaji spickovou grafiku na peckach, maji i macy a grafici sami potvrzuji, ze dobre pecky jsou vyrazne rychlejsi. Je to spis o tom, ze kdo dela leta na macovi, tak se k pecce moc nehrne, protoze podvedome ocekava problemy.......ale ty uz dnes nejsou., alespon en v takove mire.... Totez plati i pro video. casy, kdy iMovie a iDVD slavilo uspechy jsou take pryc, pro PC jsou dnes stejne dobre a nebo lepsi amaterske aplikace, take zdarma. A co se tyka FCP a DVDsP , i tam uz vlak ujizdi. Profic, skutecni profici delaji vetsinou na Avidu na hodne nabouchanych peckach , i kdyz FCP je , jak je u apple dobrym zvykem, jednodussi na ovladani a privetivejsi. Ale zdalek neni nejlepsi....... A k tem procesorum - opakuji nikdo z nas nevi, jake procesory tady budou za 2 roky a take nikdo nevi, zda ten prechod je k zrovna k x86. proc by nemohl Intel udelat extra pro macy nejaky jiny procesor ? Ja vim, spekuluji, ale nikde jsem necetl, ze v macach bude busit konkretne x86......Ale nebudu zde rozvijet nekonecnou diskusi o nicem. Proste v prechodu k intelu nevidim zadny zasadni problem pro platformu mac , spis naopak. A verim, ze Jobs dobre vi, co dela, ze tento prechod je dobre a dlouho promysleny i se vsemi moznymi riziky. Myslim, ze Jobs je tim poslednim, kdo by chtel apple pohrbit.......

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: porad dokola.......ach jo

Autor: Glassman Muž

Založeno: 09.06.2005, 11:44

x86 to bude, ale nebude to uz diky bohu procesor zalozeny na NetBurst architektire jako maji Pentia 4.. pokud by to nemelo byt ani x86, neni duvod nabizet dnes vyvojarum x86 stroj na testovani.. IA64 v podobe Itanii je tezka vaha do velkych serveru, rozhodne ne desktopovy procesor.. Duvod, proc budou low end Macy a notebooky jako prvni na intelu je zjevny, jednak tam PPC nejvic zaostava a zaroven uz nyni ma intel procesory na architekture odlisne od NetBurst, kdezto takove desktopove procesory bude mit az asi za ty dva roky..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: porad dokola.......ach jo

Autor: Pavel Kout Muž

Založeno: 09.06.2005, 14:33

Souhlasím s tebou. Je to i o aplikacích, které člověk na konkrétním systému spouští. Opravdu mohu srovnávat, na Maca jsem přešel před čtvrt rokem, a dobře vidím, že jsou stěžejní aplikace (subjektivně, pro mne - jsem webdesigner) primárně napsány pro Wintel. Třeba na Dreamweaveru MX 2004 jsem na Macu okamžitě zaregistroval pomalejší odezvy, a s Adobe to není o nic lepší.

Proto očekávám dokonalejší portování mainstreamových aplikací na OSX; komfortnější a ještě rychlejší práci. Na Maca jsem nešel kvůli image, vyjímečnosti, jiné architektuře, ani kvůli designu (nepopírám však, že jsem ho vybalil, sedl si na zadek, a zálibně na něj tupě zíral) - switchoval jsem na něj výhradně kvůli Mac OS X. A ten na iApple poběží stále, tak čeho se bát?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: porad dokola.......ach jo

Autor: juramac Muž

Založeno: 09.06.2005, 10:50

Proste, mac je dnes jen a pouze o subjektivnich pocitech, ze mam na stole neco jineho, nez dav , neco hezciho, jednodussiho , privetivejsiho ale bohuzel , zdaleka ne lepsiho........ale i presto ja osobne bych nemenil, treba prave pro ty pocity :-) A o tom to cele je - ne o procesorech ale o systemu , o Think Different...:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: porad dokola.......ach jo

Autor: jb Muž

Založeno: 09.06.2005, 16:20

Dobry den, chci se zeptat nekoho, kdo toho vidi - vypadate tak:). Mam Dual 2,5 a Logic Pro. Stiha mi v pohode desitky stereo stop s nekolika efekty na kazde. Jak to je u FinalCutu nevim, video nedelam. Nedokazu si predstavit, ze by na muziku mohlo v budoucnu neco o mnoho vykonnejsiho. Myslite, ze Intel procesory budou dobre i na Audio - pokud moje otazka neni moc laicka?. Jak dlouho se bude na PPC s profi AUdio/Video aplikacemi pracovat? 4 roky? Diky, jb

Odpovědět na příspěvek

Power PC 970 FX

Autor: antonín Muž

Založeno: 09.06.2005, 22:25

Nemáš pravdu. Power PC 970 FX, který se montuje do Applů G5 je z dnešního hlediska již zastaralý a nevýkonný procesor. Prosím je třeba se podívat na výsledky testů SPEC jejíž členem je i fa Apple. To je fakt s kterým se někteří majitelé Applů nechtějí smířit, protože si myslí, že mají něco vyjímečného. Je jich mě opravdu a opravdu a hrozně opravdu líto. Steve udělal geniální krok, jestliže IBM nestačí v této oblasti technickému pokroku. Pane Mára o BIOSU nevíte vůbec nic tak nepiště blbosti!!!!Pane Mára opravdu nepiště hlouposti při svých úvahách.

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: Power PC 970 FX

Autor: JJ Muž

Založeno: 10.06.2005, 00:56

Já vidím to, že identická a mnou často v praxi používaná akce ve Photoshopu mi trvá 20 sekund na dual G5 a přes minutu na Athlonu 2.4 GHz nebo Xeonu 3+ GHz... Pochopitelně na těch x86 to nejde pod OS X, takže určitý podíl na tom mohou mít Windows. Ale jakkoli je nemusím, takový rozdíl nemají prostě na svědomí samy.

Výjimečnost, nevýjimečnost - sice je pravda, že v leckterém ohledu se značně odchyluju od toho, co je v populaci nejběžnější, ale dělat si z toho "program" a zakládat na tom svoji identitu opravdu nemám zapotřebí.

Bude-li v roce 2007 v profi Applech procesor od intelu, který bude rychlejší než v té době dostupné procesory od někoho jiného tak fajn, klidně si to koupím. Intel procesory dělat umí, to nezpochybňuju (taková x51 je nesmrtelná). Ačkoli konkrétně řadu x86 považuju opravdu za dost mizernou, dva roky jsou dlouhá doba a je docela dobře možné, že Intel za tu dobu přijde s něčím opravdu zajímavým.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Power PC 970 FX

Autor: Jan Mikes Muž

Založeno: 10.06.2005, 15:44

Jednoduse kdo umi idealne vyuzivat velke mnozstvi klavesovych zkratek, f-cni klavesy, Expose a minimalizuje "eye candies", v souctu se pak ukaze, ze Macy s G5 procesory jsou stale Kick-ass machines ve srovnani s Intel based desktopy.

JJ: souhlasim, ze drtiva vetsina mnou nejcasteji pouzivanych akci ve Photoshopu je daleko rychlejsi, nez u kolegu pod Windows... obzvlast kdyz operujete s dokumenty 100MB+

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Power PC 970 FX

Autor: Dun Muž

Založeno: 10.06.2005, 18:12

no problem je vetsinou v tom ze se strovnava nesrovnatelne:) Jinak casy kdy byl mac nejrychlejsi ve photoshopu sou jiz mimo, dovolim si upozornit na starsi clanek.... vetsinou totiz mac vyhral diky tomu ze bykl testovan proji 1cpu systemum... Jinak to kde je Intel i AMD mnohem dal nez PPC je propustnost pametove sbernice.... http://www.pcworld.com/ne
ws/article/0,aid,112749,p
g,8,00.asp
jinak v rychlosti na jeden MHZ je na tom lepe AMD K8 nez G5.... nema cenu byt hystericky.... o tom to neni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Power PC 970 FX

Autor: antonín Muž

Založeno: 10.06.2005, 18:18

Velmi prosím o sdělení jakou G5 jste testoval, jakož i přesnější informace o Athlonu nebo Xeonu. Vyrábí se řada madifikací např. MP, rychlost procesoru, FSB apod. Já vycházím z testů konzorcia SPEC jejíž členem je také Apple. Tam jsem našel test Power PC 970 FX na Blade serveru fy. IBM a řeknu Vám nic moc ve srovnání se současnými procesory. Sám jsem testoval na Power G5 2,5 GHz dobu ripování stejného DVD, jakož i na dvouprocesorovém Intelu Xeon 3,6 GHz s 800MHz FSB, s výsledkem že G5 byla pomalejší cca o 25%. Matematický algoritmus ripování je stejný i když jsou používány jiné softy a operační systémy. Je obecně známo, že v oblasti Photo-Shopu má Apple určitě lepší výsledky, protože na tento soft je optimalizován. Já osobně bych si přál, aby Steve do Applů montoval higendové dva procesory od Intela např. Intel Pentium Extreme Edition 3,2GHz dvoujádrový procesor s HT, který se chová výsledně jako čtyřprocesorový (cena 999 USD). A současně aby se do Appla vešly alespoň 4 SATA HDD s dodržením higendové Case jako je Power G5. Pak by to byl opět super stroj, který bych si ihned koupil i kvůli operačnímu systému OSX. Jinak, jestliže Steve bude montovat do Applů lowendové procosory od Intela (viz. předváděcí stroj Steva) tak s Applem končím.


Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: porad dokola.......ach jo

Autor: Glassman Muž

Založeno: 09.06.2005, 11:37

pod to se podepisu..

Odpovědět na příspěvek

RE: porad dokola.......ach jo

Autor: Vlad Muž

Založeno: 09.06.2005, 17:19

Souhlas. Tady furt ty samy blaboly dokolecka. Ja si myslim ze Applu slo ( a jde ) o hodne, a tak premislely vic nez my vsechny dohromady. A kdo je spravny jabkac tak jim fandi. Ja rikam, at zije Apple.............dokud zije ;-) ( v dobrem )

Odpovědět na příspěvek

RE: porad dokola.......ach jo

Autor: Vlad Muž

Založeno: 09.06.2005, 17:19

Souhlas. Tady furt ty samy blaboly dokolecka. Ja si myslim ze Applu slo ( a jde ) o hodne, a tak premislely vic nez my vsechny dohromady. A kdo je spravny jabkac tak jim fandi. Ja rikam, at zije Apple.............dokud zije ;-) ( v dobrem )

Odpovědět na příspěvek

RE: porad dokola.......ach jo

Autor: Juraj.O Muž

Založeno: 09.06.2005, 21:45

Naprosto suhlasim. Ste muj clovek.
PC platformu pouzivam od cias 386 (t.j. nejakych 11 let), o macy sa zaujimam od 1999 + spetne nastudovani predchozich systemu. Aktivne pracujem na oboch platformach. Nejsem ani die hard PC ani mac zealot. Vzdy hodnotim co se da kde udelat efektivneji.
Este raz vdaka za tento prispevok.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: porad dokola.......ach jo

Autor: JaOsobne Muž

Založeno: 09.06.2005, 22:20

jenom reci tech, co jim je putna, jakou vrtackou vrtaj, hlavne ze vrtaj...

Odpovědět na příspěvek

Nič proti Intelu

Autor: petiar Muž

Založeno: 09.06.2005, 11:19
Odpovědí: 0

Pozrel som si včera celý Keynote. Nemám nič proti Intelu - skôr naopak - ak to má pomôcť, tak by bol Steve blbec, keby to nevyužil, že.

Že svoj iMac už tak ľahko nepredám o dva-tri roky, keď budem chcieť upgradeovať, s tým som sa ako-tak zmieril. Veľmi sa ale bojím postupného odlivu aplikácií na Intel platformu. Univerzálne binárky sú fasa, ale nemôže sa stať, že ich sw spoločnosti začnú ignorovať a ponúkať len intelovské verzie? To by som bol v peknej riti potom... :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Nič proti Intelu

Autor: mxm Muž

Založeno: 09.06.2005, 14:00

no to si take myslim zvlast u programu ktere pouzivaj AltiVec. Intel zadnej AltiVec nema ma MMX, SSE a myslim si ,ze vyvojari maji dost prace aby vse v cas a dobre fungovalo na jedne platformne a ted jeste aby neco chodilo stejne na druhe to se na to vykaslou.Zvlast pokud je jasne ohlaseno,ze skonci.
Pamatuji si na AVID nejdriv zacinal Na Applu a nebyl na PC pak se presunul take na PC, na kterem ma jako hlavni vyvojovou platformu.To co je ted na Applu se vubec neda srovnavt s PC versema at co do vykonu tak i do funkcnosti.

Odpovědět na příspěvek

dlouho jsem se tak nepobavil

Autor: claire Muž

Založeno: 09.06.2005, 12:16
Odpovědí: 0

Procitam diskuze a reakce zrazenych jablickaru resp peckaru, jimz se udajne dostalo zadostiucineni :-)

Skoda ze je vsechny nemel kolem sebe Steve, kdyz planoval budoucnost Apple :-)

Kdyz uz nic tak z drtive vetsiny reakci je videt omezenost a naprosta neznalost 'pozadi' procesoru, programovani, portovani atp.

Jako by to Think Different 'ztelesnoval' jen a pouze PPC a nikoli 'filozofie a moznosti' Mac OS a jednotlivych aplikaci.

To si vazne tolik lidi mysli, ze jsou jini/vyjimecni jen proto, ze treba misto Intelu a Win pouzivaji Apple?

Odpovědět na příspěvek

RE: dlouho jsem se tak nepobavil

Autor: Chris Muž

Založeno: 09.06.2005, 18:51

Huraaaaaa, konecne rozumna rec. Pozn. Mam Macka.

Odpovědět na příspěvek

pentium m

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 09.06.2005, 14:53
Odpovědí: 0

http://www.novinky.cz/05/
82/80.html

Odpovědět na příspěvek

RE: pentium m

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 10.06.2005, 03:16

Ma cenu se k tomu Pravu porad vyjadrovat? IMHO by bylo lepsi, kdyby se o Applu nepsalo vubec, nez kdyz se o nem pise na Novinkach:)

Odpovědět na příspěvek

Musi to byt

Autor: Advocatus Diaboli Muž

Založeno: 09.06.2005, 15:21
Odpovědí: 0

Pravdepodobne byl prechod na Intel pro Apple absolutni nutnosti. Hlavne kdyz ted musi prekousnout takovou potupu, kdyz po leta teatralne "palili" Intelovske stroje jakozto beznadejne menecenne oproti PowerPC.

Odpovědět na příspěvek

Apple & Intel

Autor: RIV Muž

Založeno: 09.06.2005, 16:13
Odpovědí: 0

Mac OS X bude bezat aj na inych PC ako Apple.Pre hackerov je to vyzva.Malo co vydrzalo dlhsie nepajcnute. :-))

Odpovědět na příspěvek

Apple x MS

Autor: Roman Muž

Založeno: 09.06.2005, 18:05
Odpovědí: 0

Ja sa naopak tesim - KONECNE !! ze tu bude konkurencny OS, ze si ludia budu moct vybrat, ze mi bude stacit jeden notebook.
Som programator co robi na oboch platformach a konecne si budem moct kupit pocitac co sa mi bude pacit. Uz tazko bude niekto niekoho presviedcat ze je jeden lepsi ako druhy, ked si bude moct obidva vyskusat. Verim ze cena systemu pojde tiez dole - takze neviem coho sa ludia bojite.. O svoj mac nepridete, ich PC budu stale rovnako pekne..ale budes si tam moct dat aj Longhorn... pokial teda vobec niekedy pride ;-)

Odpovědět na příspěvek

Počkat s koupí na Intel?

Autor: Schonfeld Muž

Založeno: 09.06.2005, 18:11
Odpovědí: 0

To doporučení počkat s koupí na Intel, pokud chce člověk požívat mašinu déle než pět let je docela absurdní. Když potřebuju nový počítač, potřebuji ho teď a nemůžu poslat zákazníky do háje jen proto, že budu dva roky čekat na novej procesor. A představa, že teď musím koupit dvouprocesorovou G5, která bude mít za pár měsíců téměř cenu, jaká je zvykem za stejné období u PC šrotu, mi přináší na jazyk úplně jiná slova než: Steve děkuji. :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Počkat s koupí na Intel?

Autor: Tomáš H. Muž

Založeno: 09.06.2005, 19:00

Tak já tu G5 za těch pár měsíců klidně koupím. ;-)
Tohle je jediná pozitivní věc na tomhle "kroku stranou". Padnou ceny PPC maců. A já si tak za rok koupím tu nejnadupanější G5 za zlomek ceny a ta mi zůstane asi až do smrti. Už teď totiž mám všechno, co od počítače požaduju. Soft nepotřebuju vůbec upgrdovat, funguje k mé naprosté spokojenosti. Pak ho jenom šoupnu na rychlejší stroj, teď G3/500.

Odpovědět na příspěvek

RE: Počkat s koupí na Intel?

Autor: ED Muž

Založeno: 09.06.2005, 19:01

No ja nevim, ale tohle mi prijde ..... Bud ten stroj je na praci a tak bude vydelavat to znamena ze za ty 2 roky by mel jiz byt zaplaceny ( uznavam , odpisove ne ale za to Apple nemuze). A nebo je pro radost a v tom pripade jste bohaty muz a tak by Vam to zase memelo tak otravit naladu. A jak se nekolikrat ubvadel tak v soucasne dobe je PM s PPC lepsi volba. A nemyslim ze uderem prichodu Intel Maca ze PPC zastavi leknutim .-)) Ja taky kopi novej stroj a 14 dni na to prisly rychlejsi verze.... to by clovek nekoupil nikdy nic .....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Počkat s koupí na Intel?

Autor: Schonfeld Muž

Založeno: 10.06.2005, 08:21

V současné době je PPC určitě lepší volba, s tím nelze než souhlasit. Je ale otázka, zda se vývojáři po přechodu na x86 budou dál soustředit na urychlováni GUI PPC a jak to bude s podporou a vývojem software PPC obecně. I když je stávající soft velmi dobrý, nemá si asi smysl namlouvat, že během pěti až sedmi let nikdo nebude chtít něco upgradovat nebo nahradit. Zajímavá je v tomto směru i poslední malérova info o možném upgrade G5 na Intel. Ne, že bych byl z x86 na větvi, ale to by mohlo životnost těchto strojů výrazně prodloužit. Nevidím totiž smysl diskuse v tom, zda se G5 zaplatí dříve, než ho odepíšu, jako spíš v tom, kolik za svou životnost dokáže v poměru ke vstupním nákladům vydělat. Já doufám, že hodně :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Počkat s koupí na Intel?

Autor: ED Muž

Založeno: 10.06.2005, 09:08

Presne tak :-)) Doufam take ze vydela hodne. A taky si rikam jednu vec. Ovsem je to spekulace. Pokud mohli OS X od zacatku psat pro PPC i x86 proc by v tom nepokracovali dal. Myslim, ze tak kratkozraci nejsou aby se navzdy odstrihli od jednoho reseni. Klidne se za par let muzeme dockat combacku PPC ale treba neceho uplne jineho.... Mimochodem kam se podeli RISC procesory co delal DIGITAL ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Počkat s koupí na Intel?

Autor: pmd Muž

Založeno: 01.07.2005, 17:00

Nikam se nepodely, umrely. :-(
Tak, jako byl Digital pozren mensim pececkovym Compaqem a ten pozdeji HP, pohltil Alphu (AXP) vyvoj packardiho PA-RISCu. HP uz ale drive hovorilo o spojeni 64bit PA-RISCu s Itaniem od Intelu, takze pokud se nic nizmenilo, z toho celeho ven vyleza jen Intel Itanium.

Vyrobni divizi Digital Semiconductor prodali Digitalove Intelu (vcetne celeho procesoru ARM).
JEste zije vlastni jadro Alphy, EV, ktere pouziva AMD ve svych procesorech Athlon.

Odpovědět na příspěvek

Mac OS X na PC

Autor: Heksa Muž

Založeno: 11.06.2005, 10:06
Odpovědí: 0

Us aby byl Mac OS X na PC. Wokna sou desnej operacni system, jestli se tomu tak da vubec rikat. Kez by Apple zacal delat OS pro PC a prevalcoval MS. Budu jim drzet palce.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mac OS X na PC

Autor: nedelam si izuze:( Muž

Založeno: 11.06.2005, 22:56

Bohuzel ...nebo nastesti okna uz nejsou hroznej system a na nejaky valcovani bych t nevidel... jenom proste apple odchazi od vyrobce, ktery neni schopen drzet krok s velkou dvojkou...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

To doporučení počkat s koupí na Intel, pokud chce člověk požívat mašinu déle než pět let je docela absurdní. Když potřebuju nový počítač, potřebuji ho teď a nemůžu poslat zákazníky do háje jen proto, že budu dva roky čekat na novej procesor. A představa, že teď musím koupit dvouprocesorovou G5, která bude mít za pár měsíců téměř cenu, jaká je zvykem za stejné období u PC šrotu, mi přináší na jazyk úplně jiná slova než: Steve děkuji. :-(


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: