Výměnné disky - nic složitého - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Začínáme s

Výměnné disky - nic složitého

Zip_iconka

6. září 2000, 00.00 | Jak se pracuje s disketami, cédéčky, Zipy, Jazzy či dalšími výměnnými disky? Proč se v tomto ohledu MacOS tak liší od Windows? Prostě je intuitivnější...

S výměnným diskem se v některé z jeho podob setká skoro každý. Disketová jednotka, CD-ROM, ZIP, Jazz, SyQuest - to jsou jen některé nejčastější příklady zařízení, do kterých můžeme vkládat výměnné disky. Zatím není vůbec důležité, zda jde o zařízení externí (s vlastní více čí méně elegantní krabičkou), nebo interní, tedy pevně zabudovaná do skříně počítače. Stejně tak nám prozatím budiž jedno, zda je možné na médium ukládat informace jen jednou, nebo vícekrát (přepisovatelná média).

Nás totiž bude pro dnešek zajímat, jak se výměnné disky (dovolme si to zjednodušené označení) v systému chovají, a jak s nimi v MacOS vůbec pracovat. Nejprve se podívejme na vlastnosti, které jsou společné všem kategoriím.

Předpokládejme, že pohonná jednotka (co kdybychom psali jen drive čí mechanika?) je správně zapojena a nainstalována. Dokud v ní není médium, nic zvláštního se neděje. Přesněji řečeno není na rozdíl od Windows skoro ani vidět (ostatně, k čemu by vám byl, že?). Samozřejmě se lze o přítomnosti mechaniky přesvědčit v systému, potřebné informace (typ atd.) nabízí třeba položka Informace o počítači (tak se jmenuje nyní, v moderních systémech, pravděpodobně ji asi najdete v menu pod jablíčkem), nebo některé speciální utility.

Situace se změní po vložení disku (média) do mechaniky (do příslušného "šuplíku"). Je - li médium naformátováno a čitelné, operační systém disk najde a "připojí" (anglicky mount). Po připojení se disk objeví na ploše - obvykle vpravo, často vpravo nahoře, pod ikonou vnitřního disku. Přesná poloha ikony výměnného média záleží na tom, jak je plocha obsazena ikonami, kdo má na ploše větší zmatek, bude muset občas médium hledat - naštěstí je jeho ikona po vložení označena, a tedy tmavá. Pokud je disk naopak z nějakého důvodu nečitelný, zobrazí se systémové hlášení a systém nabídne možnost disk formátovat (inicializovat) - příkaz pro formát ale nehledejte, pokud nepoužijete některou ze speciálních utilit, formátuje se příkazem Smazat disk (v menu Ostatní, jako příkaz Vysypat koš).

Pamatujme si, že pokud je náš Mac správně nainstalován (standardní instalace), umí přečíst jak své disky, tak i disky z platformy PC, použité pod Windows či DOSem. V naprosté většině případů takový disk snadno poznáme, jeho ikonka je označena písmeny "PC". A protože umí Mac přečíst PC disky, nemělo by nás překvapit, že je umí i naformátovat (ovšem, že jen ty, které umožní zápis). Pozor, to že disk otevřeme ještě neznamená, že budeme moci otevřít i každý soubor na něm - nemusí totiž být k dispozici příslušná aplikace či převodní utility.

Ikony výměnných disků se objevují vždy jen a jen na ploše. Disky MacOS mívají většinou pěkné ikonky, disky pocházející z PC bývají označeny ikonou standardní. Při otvírání souborů v nějakém programu se k souborům na výměnném disku dostaneme nejrychleji tak, že v dialogovém okně klikneme na tlačítko Plocha (anglicky Desktop) - výměnný disk bude v nabídce hned pod pevnými disky (až poté následují soubory na ploše). V nových operačních systémech (8 a výše) jsou otevírací okna přepracována. Jejich přesné využití se může u aplikací lišit, ale za normálních podmínek tu můžete v dialogovém okně ještě hledat (vpravo nahoře) tlačítko Zkratky (tlačítko s ikonou ruky) - to v nabídce zobrazuje vnitřní disky, výměnné disky, síťové složky apod. Často je ale nejpohodlnější zvolit nejdříve příkaz Otevřít (Open), a až poté disk zasunout. Operační systém otevře zasunutý disk sám a hned.

Velkou novinkou pro čerstvé majitele Apple je, že (již tradičně) nemívají mechaniky žádné vysouvací tlačítko (až na výjimky, potvrzující pravidlo). Mechaniky vysouvají médium samy, po odpojení disku a jeho odstranění z plochy. Záměrně to píšeme trochu neobratně, tato akce může totiž mít více scénářů.

V principu je možné výměnný disk odstranit z plochy dvěma způsoby. Můžeme jej z plochy vysunout (tedy i z počítače, samozřejmě), a nebo sklidit. A jak sklizení od vysunutí rozeznáme? Jednoduše. Když mechaniku opravdu sklidíme, vysune se z počítače, zmizí z plochy a počítač o něm "neví". Když ale disk (médium) jen vysuneme (anglicky eject), vysune se sice z počítače, ale na ploše jen přestane být aktivní. Počítač si jej dokonce pamatuje, i když potom do mechaniky vložíme jiné výměnné médium. Na ploše jsou potom dvě ikony, jedna "neaktivní" (vysunutá) a druhá, patřící nově vloženému disku. Pozor na to, může to mít nepříjemný důsledek. Pokud vyvoláme operaci, která má za následek požadavek na přístup na vysunutý disk (a to je častý případ třeba různých kopírování), systém vás bude do omrzení vyzývat ke střídavému zasouvání obou médií - pamatujete na kopírování disket na starých PC? V praxi se na novějších strojích s popsaným rozdílem asi nesetkáte, pokud ano, používejte vždy raději sklizení.

Pro vysouvání disků lze použít různé klávesové zkratky a triky. S přehledem nejpoužívanějším způsobem je asi uchopení ikony disku myší, a vhození ikony do koše. Pokud není žádný soubor z disku používán, disk se po vhození do koše hned sklidí (bez obav, nic se tím nesmaže).

Podle verze MacOS a typu disku (mechaniky) si vyzkoušejte i chování při těchto "sklízecích" zkratkách (předtím je nutno ikonu disku označit):

  • Command (jablíčko) + E
  • Command + Option + E
  • Command + Shift + 1 (jen u floppy disku)

Skvělým pomocníkem je zkratka Command + Y (pozor na verzi klávesnice). Ta umí sklidit označené médium, to ale není vše. Už jste někdy táhli soubor z nějaké vnořené složky kamsi jinam, nelépe na ikonu aplikace přes celou plochu? Jak to sem patří? Pokud ano, tak určitě znáte situaci, kdy se vám těsně před cílem zachvěla ruka, následkem čehož soubor někam upadl a museli jste ho nejen znovu vhodit na ikonu, ale ještě vrátit zpátky do původní (a třeba hodně zasunuté) složky. Nyní už víte, jak na to … ano, Comamnd + Y ho tam vrátí za vás. Hezky tuto funkci vysvětluje Martin Sluka (díky) - disk se vrátí do ruky, soubor do složky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

AHA :)

Autor: -amateur- Muž

Založeno: 06.09.2000, 00:39
Odpovědí: 0

Tak proto jsem porad nemohl najit tu ikonku na plose, kdyz nic nebylo v mechanice. Podle me je to pekne pitomy :((( Radsi bych to mel jako je to ve woknech, byl by prehled......

Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.09.2000, 09:33

Pitomy? Ja nevim, ale na co vam je ikona media, kdyz s nim nemuzete pracovat? Jedine, k cemu to vede jsou chybove hlasky, ze zarizeni neni pripraveno. To je podle mne pitome reseni.
Tech vyhod tohoto zpusobu prace s medii je ale vice. Zatim jsem neprisel na jedinou vyhodu reseni ve Woknech...

Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: Jiri Kram Muž

Založeno: 06.09.2000, 14:05

Presne tak kdyz tam medium neni tak neni ikonka videt. Proc by taky mela kdyz s tim stejne nejde pracovat.V Applu alespon spolehlove vis, ze mas v jednotce disk a muzes s nim pracovat. U PC je to spise otazka pokusu. :)


Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: wugi Muž

Založeno: 07.09.2000, 09:51

Musim se zastat reseni Woken. Nejde totiz o zobrazovani ikony media, ale zarizeni, tzn. ze pokud nemam medium jeste to neznamena, ze jsem vytrhl zarizeni - to se tyka CDROM a FDD. V pripade vymenych disku jej zobrazuje jen pokud je - opet dle filozofie je, nebo neni zarizeni, coz se mi zda naprosto logicke.
Take nechapu, ze nekdo pri praci na svem Macu musi sledovat ikonky, aby zjistil jestli ma v zarizeni nejake medium - predpokladam totiz ze Mac neni resenim pro uzivatele trpici rozvinutou sklerozou.

Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 07.09.2000, 15:21

K cemu potrebujete vedet zarizeni? Leda kvuli te skleroze - podle vas je Mac reseni pro sklerotiky, nebot musi sledovat ikony medii, ale vy sledujete ikony, abyste si vzpomeli, co mate za zarizeni!!! A to vubec nemluvim o tom, ze wokenni reseni vede k castym hlaskam o tom, ze zarizeni neni pripraveno k pouziti...
Zkratka a dobre - stale nevidim zadnou vyhodu reseni Windows. A znovu opakuji, ze tady nejde jen o zobrazovani ikonek. For je v tom, ze system se primo odkazuje na media a ne na nejaka zarizeni. Diky tomu take nemusime mit nejaka zarizeni c: apod, ktere jsou presne dane, atp. Vyhod je cela rada. Jenze to byste musel zazit, abyste pochopil...ake-linux-gnu

Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: agent Muž

Založeno: 17.09.2000, 00:18

hmm, skoro pokazde, kdyz sedim u windoze... zasunu ZIPa a cekam az se mountne na plochu... hmm cekam... cekam... cekam... pak otevru okno "my computer" nekolikrat dam refresh a pak se teprve zacne neco dit... fakt super reseni... ˆď

Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: Zbynek Muž

Založeno: 06.09.2000, 15:02

Prehled a v cem, v mechanikach - to se muzes podivat na pocitac a nemusis se divat na desktop pocitace.

PS: Nevite o nejake knizce, ktera by podrobne popisovala MacOS (pro zacatecniky a v cestine), kterou by bylo mozne nekde koupit.

Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.09.2000, 16:15

Knizek vyslo vice:
Ondrej Cada - Apple Macintosh (Grada, 1992)
Richard Krejci - Apple Macintosh a jeho graficky svet (Grada, 1995)
Macintosh for Dumies (Nevim od koho to je)

Neco je take v knizce od Ondreje Cady - Operacni systemy (Grada, 1994)

Vetsina techto knizek se da jeste sehnat. Problem je, ze se tyto knizky zabyvaji jiz starsimy systemy, vetsinou 7.x. V kazdem pripade jsem psal semestralku o MacOS (cca 120 strojopisnych stran), kde jsou i novejsi informace, prehledy apod. Muzeme se domluvit, ze bych to vytiskl.

Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: A.Bart Muž

Založeno: 15.09.2000, 09:33

K Macovi zadnou knizku nepotrebujes. Je zbytecne se neco ucit. Proste si pred Maca sednes a vis. Samozrejme ze tak neprijdes na nektere veci ale vzhledem k rychlosti obmen OS je kazda knizka rychle zastarala...@

Odpovědět na příspěvek

RE: AHA :)

Autor: agent Muž

Založeno: 17.09.2000, 00:22

...a primo v Mac OS je manual, ktery ma pres 1000 stranek textu.. a je narozdil od knizky interaktivni...

Odpovědět na příspěvek

Dost diskuze mezi MAC a WIN

Autor: Rex Muž

Založeno: 07.09.2000, 11:00
Odpovědí: 0

Samozřejmě, kdo dělá více na WIN, ten má na ploše zástupce všech možných médií pro přehled, bohužel je to pěkně na prd, když máte SCSI zařízení externí, zapomenete ho zapnout při startu, pak např. CD zapnete, vložíte a nic... Musím složitě do ovladačů, aktualizovat SCSI adaptér, čekat a to je vlastně "mounting" všech zřízení co na Macu.
Samozřejmě bych pracoval na WIN stejně jako s MACem, ale upřímě, kdo použije příkaz vysunout disk z pravého tlačítka myši? Radši se bude schýbat, mačkat tlačítko na CASE apod.
To opravdu pro vysunutí mi připadá lepší nápad hodit ikonu do koše a ono se vysune - existuje tahle utilita i pro WIN?

A ještě další věc, kolik lidí ve WIN kopíruje "systémem" oken z plochy? Radši si každý pustí debilní manažery se dvěma okny a kopíruje F5 (žádný drag & drop). Nedej pane bože, když si spustěji Nortona pod DOSem a mažou.

To další věc je mít lištu u WIN dole.

No asi resume je to - kdo si trochu přičichl k MAC OS a musí dělat na WIN, snaží se WIN trochu přizpůsobit ovládáním MACu. I když hodně funkcí z WIN by se hodily na MACa - hlavně díky dvojtlačítkové myši s kolečkem.

Odpovědět na příspěvek

Tento clanek ukazuje na co jsou MACy

Autor: wallot Muž

Založeno: 07.09.2000, 14:58
Odpovědí: 0

Uplne na nic. WinNT 4.0 rulez (alespon nad MAC OS)

Hele uz jsou dlouho nevidel nejakyho maca, maj jeste porat debilni jednotlacitkovou mys?

Muhahahahahaaaaaa

Odpovědět na příspěvek

RE: Tento clanek ukazuje na co jsou MACy

Autor: claire Muž

Založeno: 08.09.2000, 13:31

Myslim priteli, ze Vy sam muzete byt oznacen podobnym adjektivem, jakym jste pocastoval mysaka Apple. Pod Unixem mys nepouzivam vubec, na MACu i jedno tlacitko uplne staci ;) tohle bylo hodne zoufale ;) hodne stesti s Win...

Odpovědět na příspěvek

RE: Tento clanek ukazuje na co jsou MACy

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 08.09.2000, 16:28

Myslim, ze toto nadavani bez argumentu svedci o inteligenci pisatele. Ani podepsat se neumi, o adrese ani nemluve...
Jen napada, co nezna. Nejspis zavidi ;-)))č

Odpovědět na příspěvek

Mys na Macu rullz!

Autor: Ondrej Thurzo Muž

Založeno: 13.09.2000, 02:03
Odpovědí: 0

Myslim, ze Macy jsou celkem v pohode a ze bych treba i sem tam nejakou nevychytavku prekous kvuli dostatecny vypocetni sile kterou Macy umej dodat. Nicmene Apple zustava jedinym vyrobcem a tak ty ceny jeste nejakou dobu budou pro obycejneho smrtelnika jako ja nestravitelne.
Nicmene k veci. Bavi me mys na Macu. Je to zalezitost takrikajic pro blbecky. Nebo pro lidi? Tezko rict ... Kazdopadne nemusite resit zda mackat levou ci pravou nebo dokonce prostredni mys, coz je asi v kancelari prima :) Ale treba v nejakym grafickym programu si uz dneska pomalu nedovedu predstavit dvoutlacitkovou mys, natoz jednotlacitkovou u Maca :)) A taky ze jo. Maya sice bude slavnostne k dispozici i pro MACOS, ale bude se k ni balit zcela nova mys pro Maca (chtel bych videt toho, koho by bavilo misto pohodlnyho klikani treba tlacitkama mysi porad k tomu jednomu tlacitku mackat kombinace alt a jabka a dalsich vsemoznejch klaves. Nehlede na to, ze takovej soft je doslova tehotnej shortcutama a jejich znalost je vasi zavislosti na rychlosti s jakou jste schopny delat ... A spousta uz jiz treba i sama o sobe i s jednim ze tri tlacitek mysi pouziva shift, alt, ctrl nebo jabko ... Tohle mi prijde celkem funny, jinak proti Macum nemam nic (akorat ona proklamovana stabilita me nebere - Macy dokazou velmi kvalitne zatuhnout uplne stejne nebo jeste hur, nez treba NTcka (o 95 a spol. nemluvim, to neni na praci, ale na ho*no ;))

Odpovědět na příspěvek

RE: Mys na Macu rullz!

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.09.2000, 14:45

Samozrejme je to vec nazoru. Ja osobne mam s vice tlacitky spis problemy. Naopak mi chybi pri mem experimentovani s Linuxem. V kazdem pripade vetsine uzivatelum vyhovuje a pro absolutni vetsinu veci jedno tlacitko bohate staci (i kdyz nova mys nema ani to jedno ;-))) ). Pro ten zbytek uzivatelu je na trhu mnozstvi mysi od tretich vyrobcu s vice tlacitky, kolecky apod. Takze v tom problem nevidim.
Co se tyka stability tak je nutno priznat, ze od dob systemu 7.x se vyrazne zhorsila. Neni divu - system je preci jen svou stavbou dedecek a jen se na nej nabaluji nove funkce. Pritrz by tomu mel udelat novy MacOS X, ktery ma byt v betaverzi vypusten mezi lidi na AppleExpu v Parizi v techto dnech. Mame se na co tesit.
A co se tyka cen? To je relativni. Apple nedela modely pod urcitou cenu. Ale zkuste si porovnat treba PowerMac G4 nebo dokonce PowerBook G3 se srovnatelnou konfiguraci PC. Zjistite, ze Macintosh je vyrazne levnejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mys na Macu rullz!

Autor: agent Muž

Založeno: 17.09.2000, 00:11

bozeeeee! to je takovy problem si koupit mys? to snad zvladne kazdy... nebo je tak slozite vysunout a zasunout USB kabel... hmmmm, jen v CR se provava pres 20 mysi s n tlacitky, kolecky, packama apod... pro opravdove uchylaky (treba ja) je asi nejlepsi MS opticka mys -- 2 tlacitka, kolecko (zaroven tlacitko -- idealni pro modifikaci na horizont. posun), 2 programove tlacitka z boku... staci?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: