Krok za krokem - Změna uživatelského jména v Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Začínáme s

Krok za krokem - Změna uživatelského jména v Mac OS X

5. ledna 2005, 00.00 | V Mac OS X je triviální vytvořit nového uživatele, ale změnit jméno (tzv. short name) již vytvořeného uživatelského účtu tak jednoduché není. Na dnešním příkladu si ukážeme přesný postup, jak takové uživatelské jméno změnit. Budeme k tomu potřebovat Mac OS X a nástroje, které se nachází v systému - Terminal a Netinfo Manager.

V Mac OS X je triviální vytvořit nového uživatele, ale změnit jméno (tzv. short name) již vytvořeného uživatelského účtu tak jednoduché není. Na dnešním příkladu si ukážeme přesný postup, jak takové uživatelské jméno změnit. Budeme k tomu potřebovat Mac OS X a nástroje, které se nachází v systému - Terminal a Netinfo Manager.


Začínáme

Jestliže chcete změnit jméno účtu - v našem případě budeme měnit uživatelské jméno "extrémně dlouhé jméno" na "krátké jméno" - budete v první řadě potřebovat druhý uživatelský účet s administrátorskými právy na vašem počítači. Pokud již takový účet máte, stačí se do něj zalogovat, pokud nikoliv, musíte jej v Předvolbách systému vytvořit. Zvolte položku Accounts a ve spodní části klikněte na tlačítko + (plus). Dojde k vytvoření nového účtu - zvolte jméno a heslo a v panelu Security (Bezpečnost) nezapomeňte zaškrtnout "Allow User To Administer This Computer". Tím jsme vytvořili nový administrátorský účet. Nyní se odlogujte a přihlašte se do nového administrátorského účtu, který jsme právě vytvořili.

NetInfo Manager

Po zalogovaní jako administrátor spusťte program NetInfo Manager (Applications/Utilities) a zvolte složku Users a jméno účtu, který chcete přejmenovat (Extrémně dlouhé jméno). Klikněte na ikonku zámečku v levém dolním rohu a autorizujte se. Nyní můžete dolní část, kde se nacházejí jednotlivé atributy, modifikovat. Než tak začnete činit, musím vás upozornit, že NetInfo Manager je velmi mocný nástroj a je potřeba postupovat přesně podle návodu a nic jiného neměnit! Není od věci před celou operací systém zazálohovat.

V listu atributů najděte položku Realname a změňte její hodnotu na nové jméno (v našem případě 'krátké jméno'). Tím jsme změnili jméno účtu, respektive dlouhé jméno, ale to můžeme konec konců změnit i přímo v Předvolbách systému. Důležitější je změnit tzv. shortname a název domovské složky. Nyní zkontrolujte všechny položky a jejich hodnoty - všude, kde se nachází staré shortname změňte hodnotu na nové shortname. Čili v našem případě dojde ke změně extremnedlouhojmeno -> kratkejmeno. Shortname je vždy jedno slovo a pro systém (a unix) je důležitější než dlouhé jméno - Realname. Jméno musíte změnit i v položce home, kde je uvedená cesta k domovské složce. Po přepsání všech hodnot, které obsahují staré shortname, stiskněte klávesovou zkratku Jablíčko - S a v následujícím dialogu potvrďte zápis změn (Update This Copy).

Ale tím s NetInfem ještě nekončíme. Každý uživatel automaticky patří do skupiny, která má stejné jméno. Proto se v NetInfo Manageru vraťte o úroveň výše a zvolte složku Groups a v ní skupinu se starým uživatelským jménem. Hodnotu u položky Name změňte na název nové skupiny - totožné se shortname, v našem případě tedy 'kratkejmeno'. Opět uložte změny (Jablíčko - S) a potvrďte dialog (Update This Copy).

Přejmenování domovské složky

V NetInfo Manageru jsme provedli změnu uživatelského jména a pokud jste postupovali přesně podle výše uvedených instrukcí, vše by mělo být připraveno. Nyní je ještě nutné změnit název domovské složky a k tomu budeme potřebovat Terminal. Po spuštění (nachází se v Applications/Utilities) napište:

cd /Users
stiskněte Return a následně:
ls
a Return. Vypíše se vám seznam všech uživatelských složek a jedna z nich bude mít i název starého účtu. To musíme změnit, a proto napište:
sudo mv STARE-JMENO NOVÉ-JMENO
konkrétně v našem případě:
sudo mv extremnedlouhejmeno kratkejmeno
a stiskněte Return. Budete požádáni o heslo, které zadejte a stiskněte opět Return. To je vše! Jméno účtu jsme kompletně změnili a nyní se do něj můžete zalogovat. Tento postup byl popsán přímo pro Panthera, pro Jaguára je totožný, ale na závěr je nutné provést ještě jednu změnu.

Jaguar - přejmenování Klíčenky

V Jaguaru byla Klíčenka (Keychain) pojmenována stejně jako byl název účtu - tudíž je nutné ji také přejmenovat. Z toho důvodu Terminal ještě nezavírejte a napište:

cd NOVE_UZIVATELSKE-JMENO
konkrétně:
cd kratkejmeno
a stiskněte Return a napište:
sudo mv Library/Keychains/STARE-JMENO Library/Keychains/NOVE-JMENO
konkrétně v našem případě:
sudo mv Library/Keychains/extremnedlouhejmeno Library/Keychains/kratkejmeno
a stisknete Return. A nyní změnu názvu jména udělali i uživatelé Mac OS X 10.2.

Jak vidíte, změna jména účtu není zcela jednoduchá, ale pomocí tohoto návodu vám příliš času nezabere. Pro operační systém je výchozí shortname, které není možné modifikovat přímo v Předvolbách systému, ale až v NetInfo Manageru. Pokud si na celý postup netroufáte, můžete zkusit ještě jinou cestu - obsah celé své domovské složky zkopírujte na externí disk, vytvořte nový účet s požadovaným jménem, zalogujte se do něj a z externího disku data nakopírujte zpět a restartujte. Ideální je použít externí disk nebo jiný logický oddíl, aby nedošlo k problémům s právy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

a co admin?

Autor: nemo Muž

Založeno: 05.01.2005, 00:18
Odpovědí: 0

Pokud by prejmenovavany uzivatel patril jeste do dalsich skupin, je treba imho prejmenovani provest i tam. Napriklad pokud je administrator, tak /groups/admin/.

Neni prave kvuli takovymhle vecem v NetInfo Manageru ten knoflik s velkou lupou? :-)

Odpovědět na příspěvek

ChangeShortName Utility v1.0

Autor: JK Muž

Založeno: 05.01.2005, 09:29
Odpovědí: 0

A co zkusit tohle? :-)
ChangeShortName Utility v1.0 © James Bucanek & Dan Frakes http://www.MacOSXPowerToo
ls.com/

Odpovědět na příspěvek

RE: ChangeShortName Utility v1.0

Autor: MN Muž

Založeno: 05.01.2005, 09:47

No, tak tahle utilitka by mi usetrila mnoho casu, kdybych o ni vedel drive... Kdysi jsem s prejmenovavanim experimentoval, ale tehdy to byly pro mne neprobadane vody, takze jsem napachal vice skody nez uzitku :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: ChangeShortName Utility v1.0

Autor: paddy Muž

Založeno: 05.01.2005, 10:37

Je mi zahadou, proc nekdo vubec zkousi tyhle a podobne specialni utility, ktere mohou delat kdovico, kdyz na vsechno jsou ted v Mac OS X plnohodnotne a jednoduche nastroje presne tak, jak to popsal pan Mara. Staci si precist man a help. Neni lepsi se radeji lepe a efektivne naucit pracovat s tim, co system nabizi nez si plnit disk necim, co neznam, co mi rozdrbe system nebo v lepsim pripade treba prestane s upgradem na Tigera fungovat? Jen tak dal a houst, pane Mara, to se ceni...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ChangeShortName Utility v1.0

Autor: Pepa Muž

Založeno: 10.01.2005, 14:19

Kdyby Apple místo úchylného NetInfo používal standardní unixové soubory, tak by to takový problém nebyl. (hej, víte co nenávidí windows uživatelé na windowsích?)

Odpovědět na příspěvek

Diskuse

Autor: Marta Muž

Založeno: 05.01.2005, 11:41
Odpovědí: 0

Ahoj

trochu to připomíná můj příspěvek z 4. 2. 2004 13:25
(http://forum.mujmac.cz
/read.php?f=119&i=4868&t=
4863)
Nic ve zlém. Snad už se na to všichni přestanou ptát.

Ahoj

Odpovědět na příspěvek

RE: Diskuse

Autor: MoRi Muž

Založeno: 05.01.2005, 15:25

hmm...
ale vopravdu jen trochu

Odpovědět na příspěvek

Apple doporucuje vubec nemenit nebo jiny postup

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 07.01.2005, 21:01
Odpovědí: 0

Skoda, ze se v clanku neupozornuje na pripadna rizika a nevenuje se dostatek prostoru jinemu postupu, ktery, doporucuje Apple. Mel by na nej byt prinejmensim uveden odkaz: http://docs.info.apple.co
m/article.html?artnum=106
824

Podle strucneho popisu (mluvim ted o kratce zminem postupu pomoci vytvoreni noveho uzivatele), co je na konci clanku, by se to rozhodne nemelo provadet, zcestne je i tvrzeni "Ideální je použít externí disk nebo jiný logický oddíl, aby nedošlo k problémům s právy." To zrejme vychazi z toho, ze "externí disk nebo jiný logický oddíl" ma casto prava vypnuta, takze se tim problemu s pravy zbavite - i s pravy samotnymi...

Samozrejm
e, i postup Apple ma sve vady. Prestoze je v jadru spravny, ztrati se jim treba nektera nastaveni iSync (to je samozrejme chyba Apple).

Nechci nijak kritizovat hlavni postup uvedeny v clanku, ostatne nemel jsem cas ho overovat. Jen bych vsem doporucil, aby si vse overili z nekolika verohodnych zdroju, vcetne stranek Apple, vybrali to, co jim nejlepe vyhovuje a pripadne zvazili, zda to skutecne potrebuji. Z clanku by totiz nekdo mohl ziskat dojem, ze postup je jen jeden, zaruceny a bezproblemovy.

Odpovědět na příspěvek

funguje

Autor: TomAce Muž

Založeno: 26.06.2007, 15:14
Odpovědí: 0

Vse funguje, diky.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Je mi zahadou, proc nekdo vubec zkousi tyhle a podobne specialni utility, ktere mohou delat kdovico, kdyz na vsechno jsou ted v Mac OS X plnohodnotne a jednoduche nastroje presne tak, jak to popsal pan Mara. Staci si precist man a help. Neni lepsi se radeji lepe a efektivne naucit pracovat s tim, co system nabizi nez si plnit disk necim, co neznam, co mi rozdrbe system nebo v lepsim pripade treba prestane s upgradem na Tigera fungovat? Jen tak dal a houst, pane Mara, to se ceni...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: