Krok za krokem - Spravujeme počítač na dálku přes VNC - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZačínáme s

Krok za krokem - Spravujeme počítač na dálku přes VNC

15. prosince 2004, 00.00 | Dnes si popíšeme postup, jak můžete v prostředí Mac OS X jednoduše vzdáleně pracovat s počítačem, který se fyzicky nachází v jiné místnosti vaší kanceláře, nebo třeba na druhé půlce zeměkoule. Jedná se o tzv. VNC (Virtual Network Computing) a celé toto řešení "rozeběhneme" za pomoci nástrojů, které si můžete zdarma stáhnout z internetu.

Dnes si popíšeme postup, jak můžete v prostředí Mac OS X jednoduše vzdáleně pracovat s počítačem, který se fyzicky nachází v jiné místnosti vaší kanceláře, nebo třeba na druhé půlce zeměkoule. Jedná se o tzv. VNC (Virtual Network Computing) a celé toto řešení "rozeběhneme" za pomoci nástrojů, které si můžete zdarma stáhnout z internetu.


Co je to VNC (Virtual Network Computing)?

Díky VNC se můžete vzdáleně (přes internet) připojit k jinému počítači a pracovat s ním, jako kdybyste u něj seděli - na svém monitoru vidíte totéž, co lze vidět na displeji vzdáleného počítače. Jak je z popisu patrné, jedná se o elegantní řešení, pokud si potřebuje z domova na pracovním počítači přečíst poštu, z dovolené zkontrolovat webovou kameru připojenou u počítače doma (zda nemáte vybílený byt) nebo, když po vás kamarád chce pomoci s nastavením počítače a vysvětlování po telefonu nemá konce. U všech těchto případů stačí mít na počítači, ze kterého se připojujete (klient) spuštěn VNC program (třeba Chicken of the VNC) a na vzdáleném (server) spuštěn VNC server (třeba Share My Desktop). Dále budete potřebovat znát pevnou IP adresu serveru a ve Firewallu mít otevřen port určený pro komunikaci přes VNC (standardně 5900 - 5902). Velkou výhodou VNC je i fakt, že toto řešení je multiplatformní - můžete se připojit z Maca na Windows, nebo z PDA na linux atd. - pokud na danou platformu existuje VNC klient či server, můžete se z ní, či na ní, připojit.


Začínáme

Nejdříve si nastavíme server - čili počítač, ke kterému se budeme připojovat. Stáhněte si program Share My Desktop od Bombich software. Následně si aplikaci přetáhněte do složky Aplikace a spusťte. Objeví se vám hlavní okno programu, které by mělo vypadat podobně, jako na obrázku. Hned v prvním řádku vidíte IP adresu (na obrázku je IP adresa z vnitřní sítě) a pod ní port, přes který bude VNC komunikovat.

Pokud máte zapnutý Firewall, musíte v něm povolit porty 5900-5902. To uděláte tak, že otevřete Předvolby Systému, zvolíte Sdílení (Sharing) a záložku Firewall. Klikněte na Nový (New) a v rolovací nabídce zvolte VNC a volbu potvrďte. Nyní máte otevřený port pro komunikaci přes VNC.

Jestliže máte pevnou IP adresu, můžete směle pokračovat dále a tento odstavec přeskočit. Pokud nikoliv (jste na vnitřní síti), je potřeba požádat administrátora vaší sítě, aby vám nastavil přesměrování portů 5900-5902 na váš počítač (v případě, že se chcete připojovat z venku). Jestliže chcete využívat VNC na vnitřní síti, tak to není potřeba a do políčka adresy zadáte IP adresu vnitřní sítě. Pokud se vám vaše IP adresa při každém připojení k internetu mění, budete potřebovat vždy znát její aktuální hodnotu, z toho důvodu je lepší si u svého providera pevnou IP adresu přikoupit.

Než server spustíme, ještě si projdeme nastavení. V předvolbách si zvolte heslo a ideálně zaškrtněte "Keep password private", aby nebylo v hlavním okně vypsané. Položka "Allow the screen to dim" povoluje počítači ztlumit monitor, což klidně můžeme, ale nesmíme ho nechat usnout, proto nemějte zaškrtnutou volbu "Allow computer to sleep". Kdyby nám počítač usnul, již bychom ho vzdáleně neprobudili a tudíž bychom se k němu nepřipojili. Potvrďte nastavení a v hlavním okně klikněte na Start sharing a váš VNC server je v provozu.

Takto spuštění VNC server poběží jen do té doby, dokud aplikaci Share My Desktop nevypneme, nebo nedojde k výpadku proudu. Jestliže chcete, aby vám VNC server běžel neustále, zvolte v menu File položku "Manage System VNC Server". V tomto okně lze nastavit, aby VNC server běžel permanentně. Nejdříve server nainstalujte (install System VNC server) a vyplňte údaje - heslo, port a jméno. Zaškrtněte "Start VNC server on startup" (dojde k jeho zapnutí hned po každém startu) a eventuelně povolte ztlumení displeje "Allow the screen to dim". Klikněte na Apply Settings a následně na Turn on System VNC.

To pořád není vše. Ještě si zapněte Předvolby Systému a v nich Úsporu energie (Energy Saver). Zde je nutné opět nastavit, aby se počítač nikdy sám neuspal a na poslední záložce zaškrtnout "Restart automatically after a power failure" - Kdyby došlo k výpadku elektrické sítě, tak se počítač sám nastartuje.

Tak a to bychom měli. Váš VNC server by nyní měl být připraven běžet. Ještě si zapamatujte jeho IP adresu, port a heslo, abyste se mohli připojit z jiného počítače.


Připojujeme se

Teď se přesuneme k počítači, ze kterého se budeme připojovat. Stáhneme a spustíme aplikaci Chicken of the VNC. Objeví se vám přihlašovací okno, kde vyplníte údaje, které víte z nastavení VNC serveru - IP adresu do kolonky Host, Port a Password (Heslo). Stačí kliknout na Connect a během okamžiku uvidíte okno s obrazovkou vzdáleného počítače a můžete s ním pracovat, jako kdybyste u něj seděli.

Zde ještě jedno upozornění - rychlost odezvy je závislá na rychlosti připojení. Pokud tímto způsobem spravujete počítače na vnitřní síti, můžete si dovolit mít nastaveno maximum barev a odezva bude rychlá. Naopak pokud se připojíte přes telefonní linku, počítejte s tím, že odezva bude pomalejší a je ideálnější si změnit počet barev na 256 či tisíce. To lze nastavit v menu Connection -> Connection Profiles na záložce Colors.

Jak bylo uvedeno v úvodu, toto řešení je multiplatformní, takže se z Maca můžete připojit i na linux či Windows, i když v tomto případě bych vám doporučil aplikaci Remote Desktop Client, o které jsme na MůjMacu již informovali (je také zdarma). Pokud hledáte pro správu Maců lepší řešení, nezbývá než sáhnout po Apple Remote Desktop, jež administrátoři ocení více, ale již se nejedná o levnou (bezplatnou) variantu.

VNC je chytrý způsob, jak vzdáleně spravovat počítač či celou síť počítačů. S nástupem vysokorychlostního internetu u nás a díky jednoduchému nastavení, bude jistě získávat na oblibě i mezi běžnými uživateli.

Tento článek vznikl na základě postupů uvedených na serverech macosxhints.com a macdevcenter.com.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Probuzení vzdáleného počítače

Autor: Kessa Muž

Založeno: 15.12.2004, 00:43
Odpovědí: 0

Problém probuzení vzdáleného počítače jsem byl nucen řešit taky a vyřešil. Občas jsem se totiž z práce potřeboval připojit ke své domácí G4. Řešení to není applovsky elegantní, ale česky praktické. Prostě před odchodem do práce bylo nutno pouze položit myš do krabičky společně se starým mobilem s vibračním vyzváněním. No a když jsem potřeboval probudit domácího maca, tak jsem mu prostě zavolal do krabičky s myší :-)) Jak prosté, milý Watsone.

Odpovědět na příspěvek

RE: Probuzení vzdáleného počítače

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.12.2004, 00:58

Smekám. slovy klasika: "Jak primitivní" - "ale jak účinné" :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Probuzení vzdáleného počítače

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 15.12.2004, 01:37

Takovato reseni miluju :-) Jinak v clanku me zaujala myslenka sledovat pomoci vzdaleneho pocitace vybileni bytu - obavam se, ze pokud se nejedna o vybileni maliri pokoju, prvni by zmizel ten pocitac s kamerkou... :-) Jinak vzdalena sprava je fajn, az na to, ze vetsinou nepouzitelna - malokdy je pevna IP, alespon v mem okoli :-/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Probuzení vzdáleného počítače

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 15.12.2004, 08:46

No to sa da poriesit skriptom do shellu, ktory v case nepritomnosti bude bezat a kazdych par minut overi IP. Ak dojde k zmene, posle email spolu s IP adresou...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Probuzení vzdáleného počítače

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.12.2004, 15:03

Jasně, tohle bude fungovat. Problém je ten, že v poslední době začíná být méně běžná nejen statická adresa, ale i adresa veřejná. Čím dál tím víc providerů cpe klienty za NAT což v kombinaci s dynamickými IP adresami znamená, že normální uživatelé mají smůlu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Probuzení vzdáleného počítače

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 16.12.2004, 01:04

Presne tak, treba doma mam pridelenou jednu pevnou IP, ale neverejnou... :-( Skoda. Takovych veci by se dalo delat...

Odpovědět na příspěvek

RE: Pevná IP

Autor: Lou Kash Muž

Založeno: 25.12.2004, 15:34

Stačí malá pomůcka, jak se dozvědět aktuální IP: IPMenu od www.loopware.com (A když už tam jste, stáhněte si taky DockSwitcher. Nejjednodušší a nejefektivnější Dock switcher, jaký jsem našel.)

Jinak jako server jsem nainstaloval Apple Remote Desktop "Client" 2.1, který skutečně je freeware, stáhl jsem ho naprosto normálně legálně od Apple. Jako klienta používám Chicken.

Zatím sice pro VNC nemám žádné velké praktické využití, takže si jen tak "pro srandu" přes obyčejný telefonní modem mého iBooku dálkově ovládám můj PowerMac, který běží v mém basilejském ateliéru, zatímco já jsem přes vánoce na návštěvě v Praze... :)

V Basileji mám ADSL a dynamické IP. Zjistil jsem, že pokud provoz vykazuje neustálou minimální aktivitu, tak se IP nezmění po celé dny a možná i týdny. Jinak se totiž může změnit třeba i desetkrát za den. Tak jsem tam nechal běžet LimeWire a "pustil" pár MP3, abych tam měl neustálý provoz. IP je už 4 dni stále stejné. A pokud by se změnilo, tak mi dá IPMenu vědět.

Odpovědět na příspěvek

RE: Probuzení vzdáleného počítače

Autor: paddy Muž

Založeno: 15.12.2004, 12:39

James Bond je proti vam bridil ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Probuzení vzdáleného počítače

Autor: kari Muž

Založeno: 15.12.2004, 16:42

To riesenie sa mi fakt paci, jednoduche a elegentne a hlavne originalne :-) asi ho zasnem pouzivat .......

Odpovědět na příspěvek

VNC

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.12.2004, 00:57
Odpovědí: 0

No je to sice strašně hezké, ale nic to neměni na faktu, že to je pouze nouzová náplast na to, jak Apple vymršil architekturu systému, který teď neumožní (normálním aplikacím, X11 do toho prosím netahat) běhat vlastní aplikaci na jednom počítači a ksicht na druhém...

A upřímně řečeno, jak nemám rád Microsoft, tak RDP/TS se jim povedly. Jak VNC tak Timbuktu jsou proti tomu celkem šmejdy. Applovský Remote desktop to sice zachraňuje spoustou dalších funkcí na správu vzdálených počítačů, ale co se týče dálkového ovládání konsole, tak to také žádná sláva není.

Jinak rychlost VNC je obecně dost bída, na libovolné platformě. Na nouzovou správu serveru se to jakž takž použít dá, ale na nějakou aspoň trochu normální práci (a la Terminal services či remote desktop) to není.

Odpovědět na příspěvek

RE: VNC

Autor: paddy Muž

Založeno: 15.12.2004, 12:37

Ja bych spis rekl, ze naopak pred osx byla architektura dost napytel. Ale uznavam, ze jsem odkojeny terminalem a nazory se mohou lisit. A nejaky remote desktop me opravdu zily netrha ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: VNC

Autor: Jirka Muž

Založeno: 15.12.2004, 14:12

JJ mel asi na mysli NextStep, ne OS9.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: VNC

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.12.2004, 15:00

Ano, měl jsem na mysli NeXTStep (ten znám z doslechu, i když nedávno jsem jednu NeXT Station dostal) a první verse Mac OS X, tuším z roku 1999 (tu jsem celkem dost používal), které ještě používaly klasický Display PostScript a ne sice efektní, ale pro vážnou práci dost nepraktický systém s Quartzem a všemi těmi legráckami okolo. Oni to tam nejspíš zase časem dodají, ale holt si počkáme.

Takových případů by se našlo víc - například multithreadový Finder byl u OS9 samozřejmostí. Pak si člověk sedne k X, nechá si vylistovat obsah folderu na vzdáleném serveru a může si jít uvařit kafe :-(( To by mě zajímalo, kdy to zase uvedou jako nějakou bombastickou funkci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: VNC

Autor: Jirka Muž

Založeno: 16.12.2004, 11:28

Nojo, oni proste potrebuji prodavat, tak ma vzhled prednost. Ja pro to mam celkem pochopeni, i kdyz bych take radsi funkcnost (s tim afp je to opravdu sila). Ono ale udelat neco multi-threaded (krome trivialnich prikladu) byva mnohem, mnohem obtiznejsi nez single-threaded. V OS9 byl jen kooperativni multitask, a to je docela rozdil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: VNC

Autor: JJ Muž

Založeno: 16.12.2004, 21:34

No já nevím, v OS X je multithreadovost vyřešená a dostupná. S trochou zjednodušení stačí jen napsat:
[NSThread detachNewThreadSelector:r
efresh toTarget:window withObject:nil]
místo
[window refresh]

Odpovědět na příspěvek

Apple Remote Desktop Client

Autor: Aleš Zítka Muž

Založeno: 15.12.2004, 14:33
Odpovědí: 0

Dik autorovi za clanek. Rad bych jen dodal, ze pouziti Sahre My Desktop je zcela zbytecne. Doma jsem jej nahradil Apple Remote Desktop Client, ktery ma tu vyhodu, ze se aktualizuje spolu se systemem. Na strane klienta ovsem pouzivam Chicken of the VNC, protoze pokud se nemylim, stejnou funkcni zastava Apple Remote Desktop urceny pro adminy a ten je placeny...


Pokud se mylim, rad prijmu kritiku...S pozdravem

Ales Zitka

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple Remote Desktop Client

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 15.12.2004, 15:29

Tak se hned zkritizuji sam :-) Apple Remote Desktop Client 2.0 jsem ziskal na LimeWire a protoze nechtel zadne S/N, nabyl jsem dojmu, ze klientska cast je zdarms a ne jen jako soucast placeneho SW Apple Remote Desktop. V kazdem pripade puvodni verze neumi fungovat s VNC. Musite mit jeste 2.1.0 Update [pro CZ system i s CZ instalatorem z www.apple.cz/software]. Ten update navic nabizi moznost "VNC viewers may control screen with password XYZ". Ackoliv je to tedy Client, funguje jako VNC server :-) Mazat ho asi nebudu...


Ahoj

Al
es

Odpovědět na příspěvek

Apple Remote Desktop Client

Autor: Aleš Zítka Muž

Založeno: 15.12.2004, 14:42
Odpovědí: 0

Dik autorovi za clanek. Rad bych jen dodal, ze pouziti Sahre My Desktop je zcela zbytecne. Doma jsem jej nahradil Apple Remote Desktop Client, ktery ma tu vyhodu, ze se aktualizuje spolu se systemem. Na strane klienta ovsem pouzivam Chicken of the VNC, protoze pokud se nemylim, stejnou funkcni zastava Apple Remote Desktop urceny pro adminy a ten je placeny...


Pokud se mylim, rad prijmu kritiku...S pozdravem

Ales Zitka

Odpovědět na příspěvek

A co bezpecnost?

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.12.2004, 20:15
Odpovědí: 0

To nikdo nevite, ze pustit si VNC je jako otevrit pocitac do sveta? Je to hodne nebezpecne. Maximalne pouzivat pres SSH tunel. Nechapu, proc se o tom v clanku neobjevila ani zminka.

Petr

Odpovědět na příspěvek

RE: A co bezpecnost?

Autor: Sweet.White.Angel Muž

Založeno: 06.01.2005, 14:10

Prosim tě napis mi na e-mail, co mam delat aby to bylo bezpecne... diky S.w.a.

Odpovědět na příspěvek

VNC a neverejna adresa

Autor: eM Muž

Založeno: 24.01.2005, 14:36
Odpovědí: 0

Chcel som sa opytat.. ak mate znalost.. na jedinu vec.. Ide mi o pripojenie na neverejnu adresu.. Ak tam sedi clovek a iniciuje to.. nieje to problem.. zo zapnutym vnc viewer v liste mode.. Ako sa mam na komp z neverejnou adr. napojit ale ak tam zrovna nik nesedi i ked tam server bezi??? Dakujem za reakciu. eM.

Odpovědět na příspěvek

Program SMD nejde

Autor: Martin Muž

Založeno: 17.10.2005, 12:23
Odpovědí: 0

Prosím Vás, nelze mi spustit program share my desktop, nevíte proč??? Když ho stáhnu a chci ho spustit, tak musím buď vyhledat vhodný program a nebo spustit v a to nejde.

Odpovědět na příspěvek

soubor .dmg

Autor: Martin Muž

Založeno: 17.10.2005, 12:29
Odpovědí: 0

Poraďte mi prosím co se souborem .dmg. Přesně v tom je program share my desktop, tak nevím.

Odpovědět na příspěvek

RE: soubor .dmg

Autor: pitrys Muž

Založeno: 20.08.2007, 15:56

prosimte uz vis jak se otvira ten soubor DMG.porad jsem na to neprisel...poradis mi kdyz uz znas odpoved?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: soubor .dmg

Autor: Ales Muž

Založeno: 22.05.2008, 19:30

zdarvim lidicky prosim vas mohl by mi nekdo poradit s formatem .dmg stahl jsem oba programy ale v tomhle formatu. Nevim si s tim rady a mimochodem dobry navod.Napiste na email nebo na ICQ 248454678

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: soubor .dmg

Autor: ERT Muž

Založeno: 22.05.2008, 20:20

takže zase Windowsáci chtějí program pro Maca > ten program Vám nepude, proto se do DMG nemůžete dostat !!!

Odpovědět na příspěvek

IP

Autor: Vojta Muž

Založeno: 15.11.2005, 19:34
Odpovědí: 0

Nemám veřejnou IP adresu a nevím co mám udělat aby byla veřejna

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Ano, měl jsem na mysli NeXTStep (ten znám z doslechu, i když nedávno jsem jednu NeXT Station dostal) a první verse Mac OS X, tuším z roku 1999 (tu jsem celkem dost používal), které ještě používaly klasický Display PostScript a ne sice efektní, ale pro vážnou práci dost nepraktický systém s Quartzem a všemi těmi legráckami okolo. Oni to tam nejspíš zase časem dodají, ale holt si počkáme.

Takových případů by se našlo víc - například multithreadový Finder byl u OS9 samozřejmostí. Pak si člověk sedne k X, nechá si vylistovat obsah folderu na vzdáleném serveru a může si jít uvařit kafe :-(( To by mě zajímalo, kdy to zase uvedou jako nějakou bombastickou funkci.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: