Kde hledat a kam s tím III: Obsah domén - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Začínáme s

Kde hledat a kam s tím III: Obsah domén

3. prosince 2004, 00.00 | V dnešním díle dokončíme základní přehled složek obsažených ve většině domén. Čekají nás například předvolby, záznamy o činnosti systému a aplikací nebo záznamy o instalacích. V případě QuickTime komponentů, služeb a dalších typů souborů si také ukážeme několik zajímavých kousků softwaru.

V dnešním díle dokončíme základní přehled složek obsažených ve většině domén. Čekají nás například předvolby, záznamy o činnosti systému a aplikací nebo záznamy o instalacích. V případě QuickTime komponentů, služeb a dalších typů souborů si také ukážeme několik zajímavých kousků softwaru.

Library/InputManagers uživatelská lokální
Input manager je softwarový komponent řídící vstup textu sofistikovanějším způsobem než rozložení kláves. Navzdory očekávání jsou input managery poměrně nebezpečné kousky softwaru – systém natáhne jejich kód do paměti a může jím, zjednodušeně řečeno, ‚překrýt‘ kód systémového API, se vstupem textu naprosto nesouvisejícího, podobně jako to dělaly klasické doplňky a ovlivnit tak běh více programů, v tomto případě Cocoa aplikací. Ve formě input manageru se proto vydávají různé záplaty, hacky a udělátka, která mění chování systému. Takže pozor na ně! Pokud se o těchto prográmcích chcete dozvědět víc, doporučuji stránky softwaru Smart InputManager Bundle Loader. Obvyklá je obecná přípona balíku .bundle.

Library/Internet Plug-Ins uživatelská lokální
Jde o známé zásuvné moduly (plug-ins) internetových prohlížečů, jen jsou pro všechny společné v této složce. Tyto balíky nebo soubory mívají příponu .plugin.

Library/Keyboard Layouts uživatelská lokální systémová
V tomto adresáři naleznete rozložení kláves, která mohou být v samostatných souborech nebo balících (i po více kusech). Více o rozloženích kláves v mém předchozím dvojčlánku. Můžete také vyzkoušet mojí sadu klávesnic, které částečně eliminují přepínání a fungují v kancelářském balíku OpenOffice.org. Obvyklá přípona je .keylayout nebo .rsrc a .bundle v případě balíku.

Library/Keychains uživatelská lokální
Jde o položky uložené ve Svazku klíčů (Keychain), tedy hesla k internetovým serverům, certifikáty a jiné citlivé údaje. Mohou existovat i svazky sdílené více uživateli. Více informací naleznete v článcích Petra Máry.

Library/Logs uživatelská lokální
/var/log systémová
Záznamy jsou diagnostické a chybové výpisy různých programů, ve formě běžných textových souborů s příponou .log. Při pádu programu se záznam o této události zapíše do podsložky CrashReporter. Záznamy slouží pouze pro informaci uživatele, můžete je tedy ve všech doménách libovolně mazat. Pro jejich prohlížení v omezené míře slouží aplikace Konzola (Console), ale samozřejmě také jakýkoli textový editor.

Library/PreferencePanes uživatelská lokální systémová
Panely předvoleb jsou vlastně zásuvnými moduly pro Systémové předvolby. Mimo těch systémových je možné nainstalovat i panely od jiných výrobců. Na rozdíl od ovládacích panelů v klasickém Mac OS tyto panely mají být skutečně pouze konfiguračním rozhraním a jejich samotnou instalací nijak neovlivňujete běh systému. Existují i výjimky jako korektor cocoAspell (viz článek Petra Hrnčíře), kdy balík obsahuje další komponenty. Otevření panelu v systémových předvolbách je vlastně spuštění programu obsaženého v daném balíku s příponou .prefPane.

Library/Preferences uživatelská lokální
V této složce jsou uloženy předvolby, tedy nastavení aplikací. Podle konvence jsou soubory či složky pojmenovány identifikátorem balíku (aplikace), který je vytvořen jako obrácená internetová doména. Tím se zajistí jednak unikátnost, jednak relativní přehlednost. Výjimky z pravidla bývají buď důležité programy se zavedenými identifikátory (např. loginwindow) nebo předvolby starších aplikací, které bývají jednoduše označeny jménem aplikace. Většina těchto souborů jsou XML seznamy vlastností (property lists) s příponou .plist, které jdou snadno upravovat jakýmkoli editorem s podporou UTF-8 (při správném nastavení i TextEdit), v případě potřeby mazat, zálohovat s přepisovat záložními kopiemi. Za zmínku stojí podsložka ByHost, která obsahuje předvolby pro jednotlivé stroje v síti – v běžném případě pouze pro váš počítač. Některé programy ukládají svá nastavení právě tímto způsobem (typicky nastavení šetřičů obrazovky a záležitostí vázaných na hardware). Jméno bývá doplněné o MAC adresu ethernetového adaptéru. Pokud v případě kopírování předvoleb na jiný počítač o tyto předvolby nechcete přijít, nemusíte vyměňovat síťové karty – stačí změnit jméno podle adresy získané ze aplikace System Profiler.

Pokud vás zlobí nějaká aplikace, zkuste nejdříve odstranit její předvolby (stačí je přemístit jinam). Poškozené soubory předvoleb bývají častým původcem problémů, typicky omezených na jednoho uživatele.

>Library/QuickTime uživatelská lokální systémová
V této složce jsou především komponenty, které dovolují aplikacím využívajícím QuickTime, například iTunes, pracovat s dalšími formáty souborů. Je možné si například nainstalovat komponent pro Ogg Vorbis nebo komponent pro Windows Media Audio (zatím jen pro WMA obsažené ve filmech ve formě zvukové stopy).

Library/Receipts lokální
Jde o záznamy instalací provedených pomocí standardních instalačních balíků, resp. vyprázdněné instalační balíky. Například pomocí aplikace OSX Package Manager, můžete zjistit, co bylo kam nainstalováno a případně provést odinstalaci.

Library/Screen Savers uživatelská lokální systémová
V této složce jsou umístěny šetřiče obrazovky, které lze aktivovat pomocí Systémových předvoleb. Na internetu je velké množství šetřičů, zkuste třeba web Apple Downloads. Balíky šetřičů mají příponu .saver.

Library/Services uživatelská lokální systémová
Zde jsou uloženy balíky s příponou .app nebo .service, poskytující služby, které se zobrazují v hlavní nabídce aplikací, nebo filtry. Služby vždy pracují s označenou oblastí dokumentu, se kterou nějak manipulují (transformují, odesílají do jiného programu a podobně) nebo umístěním kurzoru, na které něco vkládají (např. aktuální čas, importovaný soubor nebo otisk obrazovky). Můžete vyzkoušet například volně šiřitelný WordService pro manipulaci s textem a další služby od DEVONtechnologies. Filtry převádějí soubory méně obvyklých formátů a rozšiřují tak škálu podporovaných formátů aplikací. Do této složky se také instalují korektory pravopisu. Služby mohou nabízet i jakékoli běžné aplikace a balíky .services mohou být umístěny i ve složkách Applications. Filtry ani služby nijak neovlivňují chod systému a jsou tedy neškodné.

Library/Spelling uživatelská
Ve složce Spelling jsou uživatelské slovníky doplňující slovní zásobu korektoru pravopisu.

Může se stát, že některá z popisovaných složek v dané doméně nebude existovat. Pokud do ní bude třeba umístit soubory, je samozřejmě možné ji běžným způsobem vytvořit (je ovšem třeba přesně dodržet její jméno, včetně mezer).

V příštím díle se již podíváme na slibované útroby systému. Začneme několika složkami systémové domény, ve kterých jsou například doplňky jádra nebo Finder, podíváme se znova a tentokrát důkladněji do domovské složky a nakonec do hierarchie unixových adresářů, ve které jsou uloženy některé konfigurační soubory, nástroje pro příkazovou řádku, virtuální paměť a další klíčové soubory systému.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Díky

Autor: Paja Muž

Založeno: 03.12.2004, 19:39
Odpovědí: 0

Je to už sice kýč zase Adamovi dát známku 1 a napsat, že článek a celý seriál je hodně dobrý, ale což snad se nenaplní slova Thomase Manna:

Pochvala je odporná potrava. Chutná sice dobře, ale člověk se jí rychle přejí
 
Thomas Mann

Odpovědět na příspěvek

WordService je lokalizovany

Autor: Jan Cinert Muž

Založeno: 05.12.2004, 15:12
Odpovědí: 0

Sluzba WordService zminena v tomto uzitecnem clanku je lokalizovana. Ceka se jen na autory, az se uraci ji zahrnout do puv. instalaci.

Odpovědět na příspěvek

Dakujem + After Dark pre OS X ?

Autor: karibu Muž

Založeno: 05.12.2004, 21:48
Odpovědí: 0

Aj ja sa pripajam k dakujucim :-).Vzdy ma zaujimalo naco sluzi obsah adresara Receipts a ci je ho mozne bez obav zmazat.

BTW : Ked sa tu uz hovorilo o screen saveroch, neviete niekto ci neexistuje After Dark znamy s Mac OS 8.6 a nizsich aj pre OS X?

Odpovědět na příspěvek

RE: Dakujem + After Dark pre OS X ?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.12.2004, 10:47

...boze, ze slozky Receipts nikdy nic nemazte, pokud nevíte 100% o co jde! Nektere aplikace/instalace si overuji verze a instalovane komponenty prave z teto slozky... ...a to je pritom jen cast jejiho vyuziti...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dakujem + After Dark pre OS X ?

Autor: karibu Muž

Založeno: 06.12.2004, 14:30

Myslel som samozrejme nesystemove veci a az po korektnej uninstall.Niektore aplikacie ma tam nechali subory aj potom co som ich akoze podla nich uninstaloval.Veci ako Base System.pkg a odobne by som nikdy nevyhodil.No u mna osobne ta zlozka ma tak 80 MB ( a treba predsa udrziavat poriadok od zbytocnosti )

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dakujem + After Dark pre OS X ?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.12.2004, 22:16

...jasně, pokud se něčeho chcete navždy zbavit, potom pochopitelně žádný recept není třeba a může být smazán -- jde jen o jedinou věc, nesmazat něco, co v počítači máte a v budoucnu třeba budete chtít/muset aktualizovat apod.

PS: koukám, že jsem v tomto případě reagoval poněkud hystericky, ale prostě jsem si jen představil uživatele, kteří po přečtení článku bezmyšlenkovitě obsah celé této složky smažou...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dakujem + After Dark pre OS X ?

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 07.12.2004, 15:29

Dik za reakci Jakube. Ke vsemu, cos napsal, muzu samozrejme jen prikyvnout...

PS: ...snad s vyjimkou toho PS. V clanku nebylo nic o tom, ze by se v teto slozce melo mazat. Pokud by tedy po jeho precteni nekdo smazal obsah cele teto slozky, nedelal by to bezmyslenkovite, nybrz s jistou davkou invence;).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dakujem + After Dark pre OS X ?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 07.12.2004, 16:15

...nemyslel jsem tak, ze je k tomu navádí článek, jen když jsem si četl první reakce, tak se mi zdálo, že by někdo takový nápad mohl dostat... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Dakujem + After Dark pre OS X ?

Autor: karibu Muž

Založeno: 07.12.2004, 19:07

Ukoncim to, co som aj sam zacal.
Je to moja chyba mal som sa presnejsie vyjadrit.Samozrejme NEMAZAT to o com neviem na co presne sluzi a takto predijdem pripadnym problemom.

Michal

Odpovědět na příspěvek

RE: After Dark pre OS X ?

Autor: MoRi Muž

Založeno: 06.12.2004, 15:34

Na tech v clanku nalinkovanych Apple Downloads je asi na 4. strance variace na stary dobry After Dark pro MASOX :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: After Dark pre OS X ?

Autor: karibu Muž

Založeno: 06.12.2004, 19:20

Tie Flying Macs su fakt pekne , no myslel som skor nieco co by dokazalo prehrat jednotlive moduly ( screen savery ) AFter Darku (neviem ako sa presne volal, ale ten kde ste odpovedali na otazky v niakom kvize a ked ste odpovedali zle "pan kladivo" na vas pouzil svoj nastroj bol super :-) alebo taky RatRace bol tiez nezabudnutelny ).

Odpovědět na příspěvek

Hodne uzitecny serial

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 07.12.2004, 12:14
Odpovědí: 0

zvlast pro lidi, kteri se po prechodu z Mac OS pri prohlizeni slozek pekne vydesi...
Diky a jen houst!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Je to už sice kýč zase Adamovi dát známku 1 a napsat, že článek a celý seriál je hodně dobrý, ale což snad se nenaplní slova Thomase Manna:

Pochvala je odporná potrava. Chutná sice dobře, ale člověk se jí rychle přejí
 
Thomas Mann


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: