Zprávy související s Macy: údajný klon Macu, Apple přiznává grafické potíže MacBooků, Adobe Premiere Pro CS3 podporuje Sony XDCAM EX a Adobe chystá formát CinemaDNG. (15.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Zprávy související s Macy: údajný klon Macu, Apple přiznává grafické potíže MacBooků, Adobe Premiere Pro CS3 podporuje Sony XDCAM EX a Adobe chystá formát CinemaDNG. (15.4.08)

15. dubna 2008, 06.00 | Objevila se nabídka „klonu“ Macu za 400 USD, avšak Apple jistě podnikne protiopatření. Apple přiznal, že nejnovější MacBooky a MacBooky Pro trpí drobnými vadami zobrazování. Střihový program Adobe Premiere Pro CS3 nově podporuje formát kamer Sony XDCAM EX. A Adobe přišla s návrhem na otevřený formát CinemaDNG pro digitální filmy.

Objevilo se několik zajímavých zpráv v (alespoň volné) souvislosti s Macy, ty najdete v tomto článku. Ve druhém dnešním článku jsem shrnul nové informace o iPhonu.

A teď se podívejme na dění kolem Maců:

Psystar slibuje OpenMac za 400 USD

Značný rozruch vyvolalo včerejší oznámení floridské firmy Psystar. Ohlásila totiž zahájení prodeje počítače OpenMac, který údajně bude schopen provozovat nezměněnou verzi Mac OS X 10.5 Leopard. Firma tvrdí, že toho dosáhla pomocí emulátoru EFI V8, jenž přesvědčí instalační disk Leoparda, že jde o skutečný Mac. Psystar hodlá ke stroji přiložit klasické krabicové balení Leoparda, k tomu přidá vlastní obnovovací disk pro OpenMac a Leoparda zdarma předinstaluje.

Hardwarově se má jednat o stroj s procesorem Intel Core 2 Duo E4500 na 2,2 GHz, 2GB DDR2 paměti na 667 MHz, integrovanou grafikou Intel GMA 950, 20X DVD vypalovačkou, 250GB pevným diskem a čtyřmi USB porty. To vše by mělo stát 399 USD. Stroj se navíc dá rozšiřovat, například lze nasadit výkonnější grafickou kartu. Psystar to srovnává s Macem mini, který stojí minimálně 599 USD v citelně slabší konfiguraci.

To je sice všechno hezké a mnozí uživatelé by levný a přitom rozšiřovatelný Mac jistě uvítali, avšak není příliš pravděpodobné, že se OpenMac bude prodávat dlouho. Problém vězí v tom, že licenční ujednání pro Mac OS X (přinejmenším jeho klientskou verzi) tohle rozhodně neumožňuje, jasně se v něm praví, že Leoparda lze nainstalovat pouze na počítač od Applu, což OpenMac zjevně není. Zmíněný EFI emulátor vychází z projektu OSx86 Project, který se mimo jiné snaží o zprovoznění Mac OS X na libovolném x86 hardwaru. To se samozřejmě Applu nelíbí, v minulosti již tuto iniciativu žaloval.

Celkově to nevypadá pro Psystar zrovna dobře. Téměř jistě se nejedná o oficiální klon, ty sice existovaly v době, kdy Apple řídil Gil Amelio, avšak po návratu Steva Jobse byl celý tento program zrušen.

Nabídka Psystaru samozřejmě vyvolala značný zájem, dokonce takový, že se firemní web včera úplně zhroutil, Psystar ale záhy přišel s novou verzí webu, jež zatím funguje. V Cupertinu se však nepochybně již šikují legie právníků, aby s projektem OpenMac skoncovaly. A vzhledem k tomu, že Apple drží všechna práva k Mac OS X, nejspíš bude v tomto svém snažení úspěšný.

Apple přiznal problémy zobrazování nejnovějších MacBooků

„Pravé“ Macy ovšem také nejsou bezchybné, včera Apple oficiálně uznal existenci problémů se zobrazováním na nových MacBoocích a MacBoocích Pro se 45nm procesory Penryn, jež se objevily na trhu koncem února.

Uživatelé v diskusních forech už nějakou dobu upozorňují, že tyto stroje trpí poruchami zobrazení, kdy se duplikuje text, dokumenty nelze úplně odsouvat a animace a videa někdy blikají, k blikání dochází zejména při přehrávání klipů ve formátu Flash nebo QuickTime ve webovém prohlížeči. Problém přitom zjevně nezávisí na grafickém hardwaru, protože MacBooky používají integrovanou grafiku Intelu, zatímco MacBooky Pro nasazují samostatnou grafickou kartu GeForce 8600M GT nVidie.

Někteří vlastníci postižených notebooků tvrdí, že by tyto problémy mohly souviset s aktualizací Leopard Graphics Update 1.0, vydanou spolu s Mac OS X 10.5.2, jiní to však popírají. Testovací sestavení Mac OS X 10.5.3 (dostupná pouze vývojářům), údajně výskyt těchto potíží omezují, neodstraňují je však úplně.

Apple existenci těchto problémů sice už oficiálně uznal, ale v současnosti nemá řešení, zatím zkoumá hlášení uživatelů o chybách. Další informace k této věci se objeví jako článek Knowledge Base, softwarová aktualizace nebo nová verze softwaru.

Adobe Premiere Pro CS3 podporuje Sony XDCAM EX

Včera začala v Las Vegas výstava NAB 2008, jež se zaměřuje na zpracování videa. Apple se jí sice letos neúčastní, ovšem některé tam představené novinky mají pro Macy význam.

Adobe tam například včera oznámila doplnění podpory formátu kamer Sony XDCAM EX do svého střihového programu Premiere Pro CS3, který existuje též pro Mac.

Podobně jako formát Panasonic P2, jehož podporu Adobe zavedla loni v září, rovněž tento formát slouží k záznamu na nemechanická paměťová média. Premiere Pro umí pracovat přímo se zdrojovými soubory z podporovaných kamer, nepřevádí je na jiný formát, dokonce lze na časové ose směšovat různé záznamové formáty, což výrazně zrychluje práci. Nyní tedy mohou těchto výhod využívat i majitelé kamer Sony XDCAM EX.

Příslušná aktualizace pro Premiere Pro CS3 je již hotová, bude k dispozici zdarma všem vlastníkům tohoto programu, na webu Adobe se však ještě neobjevila.

Adobe chystá formát CinemaDNG

Adobe na výstavě NAB včera také zveřejnila svou snahu zavést otevřený formát pro digitální filmy, který nazvala CinemaDNG.

Nový standard by měl zpřehlednit pracovní postupy při zpracování digitálních filmů a usnadnit archivaci a výměnu filmových souborů.

Základ CinemaDNG bude tvořit formát DNG (Digital Negative - digitální negativ), představující pokus Adobe o jednotný archivační formát pro digitální fotografie pořízené ve formátech Raw. (Bližší informace o formátu DNG najdete na Grafice).

Několik výrobců kamer již oznámilo podporu CinemaDNG, patří k nim Panavision, Silicon Imaging, Dalsa Weisscam a ARRI. Rovněž vývojáři aplikací, kupříkladu CineForm a The Foundry, spolupracují na podpoře tohoto souborového formátu.

Stejně jako v případě formátu DNG Adobe také pro CinemaDNG zveřejní úplnou specifikaci a poskytne ji zdarma všem zájemcům.

Pokud by se tento formát více rozšířil, mohl by změnit způsob zacházení s digitálními videosoubory v zábavním průmyslu a pochopitelně by to výrazně usnadnilo spolupráci mezi jednotlivými firmami zabývajícími se zpracováním digitálního videa.

Širší uplatnění tohoto formátu však nebude snadné, ostatně i formát DNG si příznivce získává poměrně pomalu (začíná se však dost prosazovat při archivaci RAW snímků).

Potenciální možnosti formátu CinemaDNG jsou značné, předpokládám, že kolegové z Grafiky toto téma brzy proberou podrobněji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Problémy s displejem

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 15.04.2008, 06:29
Odpovědí: 0

Dobrý den,

patří mezi tyto potíže se zobrazováním také bílé problikávání posledního řádku pixelů displeje, ale pouze v místě, které nezabírá žádná aplikace, tedy tam, kde lze vidět wallpaper, a pouze na pravé straně od aplikace, která na tento poslední řádek zasahuje, a to zejména v době, kdy načtu stránku, která obsahuje spoustu GIF animací nebo, jak bylo zmíněno v článku, Flashový prvek? (Uff, to byla věta, snad bude někým pochopena) Tak se totiž chová můj MacBook a já nevím, zdali je to na reklamaci nebo na čekání na opravu Mac OS X :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Problémy s displejem

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 15.04.2008, 06:31

Ještě k perexu článku – nejedná se ovšem o nejnovější MacBook, nýbrž o „Late 2007”, tedy poslední revizi MacBooku, která vyšla minulý rok :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Problémy s displejem

Autor: diplomat Muž

Založeno: 15.04.2008, 07:38

Late 2007 mam a krom obligatnich problemu s uspavanim jsem nic z vyse uvedeneho nezaznamenal. Apropo, late 2007 byly vyraveny 45nm procesem?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Problémy s displejem

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 15.04.2008, 08:15

Jaké problémy s uspáváním? :-)

Ne, myslím, že Late 2007 ještě 45 nm procesory nemají…

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Problémy s displejem

Autor: diplomat Muž

Založeno: 15.04.2008, 11:29

Pokud se MBP uspi uzavrenim a pri zavrenem stavu se probudi (nechteny pohyb mysi apod.), po otevreni nenabehne displej. (obecne znamej bug pro graphic updatu).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Problémy s displejem

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 15.04.2008, 12:54

Jo tak tímhle to je! U mě se tahle fikanost taky párkrát projevila – ale zase ne pokaždé, když je probuzen kryskou, asi jednou, možná dvakrát za ten měsíc, co noťáska mám – a to mám MacBooka, ne MacBooka Pro :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Problémy s displejem

Autor: Melebius Muž

Založeno: 15.04.2008, 08:23

Stejný model, stejný problém. Ale je to až pod dokem, takže to nijak neřeším. Dokud v Cupertinu nevyřeší důležitější problémy (jako nefunkční wifi v síti Eduroam), tak je s tím nehodlám otravovat. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Problémy s displejem

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 15.04.2008, 09:28

Ach, skvěle, takže to nemusím řešit :-)) Ještě by Cupertinští mohli vydat funkční firmware pro AirPort Extreme, 7.3.1 za funkční opravdu nepovažuji :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Problémy s displejem

Autor: Melebius Muž

Založeno: 15.04.2008, 21:28

Je funkční, akorát nesmíš mít nastavený stát ČR. Nebo jsou nějaké další problémy?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Problémy s displejem

Autor: Milan Vít Muž

Založeno: 16.04.2008, 07:26

Myslel jsem si, že to bude jedním z této skupiny nastavení, ale v tom případě je pro mě i nadále nefunkční, já tam prostě Českou Republiku chci mít, asi nedokážu vysvětlit proč :-) Nebo je „možnost” i nevybrat stát vůbec žádný?

Odpovědět na příspěvek

RE: AirPort Extreme

Autor: Melebius Muž

Založeno: 16.04.2008, 12:12

Já ji tam taky chci mít (a předtím jsem ji tam měl, takže to přestalo fungovat hned po updatu), ale v téhle verzi to prostě nejde. Nechal jsem výchozí Rakousko a žádný problém není.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Problémy s displejem

Autor: martinj Muž

Založeno: 15.04.2008, 10:16

Co mas za problem s eduroam?U nas na VSE je spousta macbooku a vsichni vesele frci, dokonce nastaveni je mnohem lehci nez u vist.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Problémy s displejem

Autor: Melebius Muž

Založeno: 15.04.2008, 21:23

Ano, nastavení je mnohem jednodušší, autentifikace proběhne bez problémů, akorát nedostanu IP adresu. Tu u nás nepřiděluje access point, ale jakýsi centrální DHCP server. A to se prostě nepovede. Je tu jeden access point, který je DHCP serverem, má vnitřní síť s IP 192.168.x.y, a tam to jde naprosto bez problémů. Jak je to u vás?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Problémy s displejem

Autor: haveone Muž

Založeno: 15.04.2008, 10:55

Leopard Graphics Downgrade je opravdu pecka - na to jak dlouho už je k dispozici a stále žádná rozumná oprava - to se opravdu Applu povedlo.

Odpovědět na příspěvek

Psystar

Autor: Kamil Muž

Založeno: 15.04.2008, 06:43
Odpovědí: 0

Třeba po takových kauzách Apple pochopí, že je v desktopové řadě Applu (MacMini a MacPro) skutečně díra a třeba nějakého "normálního" Maca uvede sám Apple. Myslím že 90% uživatelů MacPro ani zdaleka nevyužije 8 Xeon jader a mají ho jen proto, že Mini je málo a nic jiného není.

Odpovědět na příspěvek

RE: Psystar

Autor: pawel Muž

Založeno: 15.04.2008, 12:35

Tak jsem se na toho psystara podival, ale ve srovnanis Mini je jeho cena 499 (ne 399) Tak to je bud preklep (v clanku), nebo zauradovola volna ruka trhu a zakon nabidky a poptavky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Psystar

Autor: Martin_ Muž

Založeno: 15.04.2008, 13:06

Myslím že řadě lidí nejde přímo \"pořídit něco za 399 USD\" ale vůbec samotný fakt, že Mac OS X pojede na non-Apple HW a bude to ve skříni, kam můžu přidat grafickou kartu, 8 GB RAM, disky apod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Psystar

Autor: Martin_ Muž

Založeno: 15.04.2008, 15:23

Teďka koukám, že existuje i OpenPro za 1.000 USD - kurňa, kdyby to někdo prodával tady, to by byla věc.

Odpovědět na příspěvek

další info z NAB

Autor: J.P. Muž

Založeno: 16.04.2008, 13:25
Odpovědí: 0

škoda že nikdo na Mujmacu nepostřehl, že Avid představil na NAB nové verze střihových softwarů pro MacOS X: Avid Media Composer a Symphony.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: