Začínají se objevovat podrobnosti o herní službě Steam a o hrách Valve pro Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Začínají se objevovat podrobnosti o herní službě Steam a o hrách Valve pro Mac

28. dubna 2010, 00.00 | Na veřejnost pronikají podrobnější informace z beta testování herní služby Steam a souvisejících her pro Mac, jejichž uvedení se čeká již každým dnem.

Počátkem března Valve Software oficiálně oznámila, že svou herní službu Steam zpřístupní také pro Macy, pro Mac OS X začala nabízet též své herní 3D jádro Source a poskytne pro Macy několik svých her. A později bude vydávat všechny své hry souběžně jak pro Windows, tak pro Mac OS X.

Duben však již téměř končí a zatím jsme se nedočkali žádného dalšího oficiálního prohlášení, přípravné práce však nepochybně probíhají. Beta testování bylo zahájeno už koncem března a ačkoli není veřejné, přesto se již objevily některé podrobnější informace o něm.

Hodně se dá zjistit například z diskusního vlákna uživatelského fora služby Steam věnujícího se právě Mac OS X.

Bude potřeba alespoň Leopard na Intelu

Služba Steam bude vyžadovat Mac OS X 10.5 nebo vyšší, bude tedy fungovat jen pod Leopardem a Snow Leopardem. Pokud jde o hry využívající jádro Source, ty budou požadovat Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.3 a vyšší. A jak se dalo čekat, podporovány budou pouze procesory Intel, na PowerPC nic z nabídky Valve fungovat nebude. (Nijak překvapivé, vždyť dnes PowerPC už nepodporuje ani samotný Apple.)

Hry Valve také nepoběží na starších integrovaných grafikách Intelu, konkrétně nebudou podporovat čipové sady s grafikou X3100 a GMA9xx. Ze zpráv z beta testování sice vyplývá, že hra Portal (na níž se testuje) na X3100 při nejméně náročných nastaveních funguje, dosahuje však pouze 10 až 15 snímků/s, což samozřejmě již je pod hranicí hratelnosti. Tyto integrované grafiky jsou prostě příliš slabé, integrované grafiky NVIDIe (jako je GeForce 9400M) by však zřejmě měly vyhovovat.

Zprávy beta testujících potvrzují to, co Valve sdělila při svém oficiálním oznámení, hry využívající službu Steam a jádro Source budou vlastní aplikace Mac OS X užívající OpenGL, nebudou se používat žádné technologie zprovozňující verze her pro Windows (jako je třeba Cider), některé hry však možná budou vyžadovat komponenty Windows Media Components for QuickTime. Valve ostatně tvrdí, že bude Mac OS X považovat za platformu první kategorie stejně jako Windows.

Další postřehy k připravovaným hrám

S tím souvisí i funkce Steam Play, díky níž nebude nutné kupovat zvlášť verze pro obě platformy, vlastník verze pro Windows získá zdarma i verzi pro Mac a naopak, konkrétní implementace této možnosti však zřejmě bude záviset na vydavateli hry a už se ví, jak pravděpodobně bude vypadat ikona označující hry, co podporují Steam Play. A samozřejmě při hře více hráčů budou verze her pro Windows a pro Mac hladce sdílet stejné servery.

Hry pro Mac automaticky získají na službě Steam svou vlastní kategorii a objevily se náznaky, že by obchod Steam Store mohl začít prodávat též hry určené výlučně pro Macy.

Pro beta testování se používá hra Portal, ale počáteční dávka podporovaných titulů by měla zahrnovat Counter-Strike: Source, sérii Half-Life, Left 4 Dead a Left 4 Dead 2, samozřejmě Portal a také chystaný Portal 2 a Team Fortress 2, další náznaky mluví ještě o hře Killing Floor.

Pokud jde o úpravy a doplňky her, ty nebinární (například nové mapy či vzhledy) budou na macovských verzích her fungovat od počátku, úpravy zahrnující binární kód se ovšem pochopitelně budou muset na Mac přenést.

Chce-li Valve Software dodržet slíbený termín, již se jí krátí čas

Valve přislíbila své hry a službu Steam pro Mac na duben, zatím však nestanovila přesné datum. Spekulovalo se, že Valve vydá první verzi klienta služby Steam pro Mac už toto pondělí, kdy aktualizovala uživatelské rozhraní služby Steam, ale nový klient se zatím stále nabízí jen pro Windows, na blogu služby však Valve slibuje, že verze pro Mac přijde již brzy. Bude-li ovšem chtít stihnout dubnový termín, už jí mnoho času nezbývá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: